Рішення № 98049074, 02.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2021
Номер справи
560/7905/21
Номер документу
98049074
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/7905/21

РІШЕННЯ

іменем України

02 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л.

за участі:секретаря судового засідання Коновчук Т.В. представника заявника - Місяця К.В. представника відповідача - Задвірної Ю.Ю. розглянувши адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось до суду з заявою від 01.07.2021 в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просить стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький кошти за податковим боргом в сумі 5064579,57 грн.

В обґрунтування заяви зазначено, що за відповідачем станом на 30.06.2021 рахується податковий борг в розмірі 5064579,57 грн по земельному податку з юридичних осіб за травень 2021 року, що підтверджується поданою платником податковою декларацією №9028808993 від 18.02.2021 (строк сплати - 30.06.2021).

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.07.2021 відкрито провадження за вказаною заявою.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.07.2021 заяву залишено без руху. Зазначено, що недоліки повинні бути усунені заявником шляхом подання доказів сплати судового збору в розмірі 22700,00 грн. Надано позивачу строк для усунення недоліків заяви - до 09:30 год. 02 липня 2021 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.07.2021 продовжено Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області процесуальний строк для усунення недоліків заяви, встановлений ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.07.2021 у справі №560/7905/21, до 14 годин 00 хвилин 02 липня 2021 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.07.2021 продовжено розгляд справи №560/7905/21. Призначено судове засідання на 02.07.2021 о 16:00 год.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що в Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький не передбачено бюджетних асигнувань на сплату податку. Крім цього, стаття 14 Закону України "Про Збройні сили України" визначає, що Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно із Законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

У судовому засіданні представник заявника просить задовольнити заяву.

У судовому засіданні представник відповідача просить відмовити в задоволенні заяви. Додатково зазначає, що не заперечує подання декларації та уточнюючих декларацій.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

За відповідачем рахується податковий борг в розмірі 5064579,57 грн (основний платіж) по земельному податку з юридичних осіб за травень 2021 року, що підтверджується: податковою декларацією з плати за землю №9028808993 від 18.02.2021; уточнюючими деклараціями №9059098393 від 23.03.2021, №9130106739 від 18.05.2021, №9165326829 від 22.06.2021 та №9166303513 від 23.06.2021; розрахунком суми позовних вимог; розрахунком суми боргу за травень 2021 року; інтегрованою карткою платника; корінцем податкової вимоги форми "Ю" №347-22 від 26.03.2015, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов`язаннями станом на 25.03.2015 становить 331050,40 грн.

Оскільки самостійно податковий борг відповідач своєчасно не сплатив, а вжиті позивачем заходи не призвели до повного його погашення, останній звернувся до суду з заявою в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Пунктом 15.1 статті 15 ПК України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з абзацом 1 пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Тобто, податкова декларація чи розрахунок, які самостійно подані контролюючому органу, є податковим зобов`язанням, яке самостійно визначене платником податків, що згідно з пунктом 56.11 статті 56 ПК України не підлягає оскарженню. Сума, зазначена боржником у податкових деклараціях та розрахунках, є узгодженим податковим зобов`язанням.

Пунктом 287.3. статті 287 ПК України визначено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Таким чином, з змісту наведених норм слідує, що факт узгодження податкового зобов`язання має наслідком обов`язок платника податку сплатити таке зобов`язання у встановлений законом строк. Невиконання обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття таким зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з вимогами пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Оскільки, податкове зобов`язання, задеклароване відповідачем самостійно, у визначений ПК України строк не сплачене, сума цього зобов`язання набула статус податкового боргу, який стягується відповідно до статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України з дотриманням вимог ПК України.

Абзацом 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як встановив суд, контролюючим органом вживались заходи щодо погашення боргу відповідно до вимог статті 59 ПК України, зокрема, на адресу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький була направлена податкова вимога форми "Ф" №347-22 від 26.03.2015 на суму 331050,40 грн. Однак, у зв`язку з постійним нарощуванням податкового боргу відповідача подальші податкові вимоги повторно не надсилались.

Щодо доводів відповідача про відсутність необхідного бюджетного фінансування Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький, суд зазначає, що недостатнє фінансування з боку органу вищого рівня, неприбутковість установи та організації, не є підставою для звільнення від сплати податків, які, зокрема, платник самостійно узгодив податковими деклараціями з плати за землю.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №822/3648/17 (адміністративне провадження №К/9901/48672/18).

Щодо твердження відповідача про те, що саме Міністерство оборони України несе відповідальність за податковими зобов`язаннями Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, то суд вважає їх необґрунтованими. Так, відповідно до статей 15, 16 ПК України, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького є платником податків, зборів та обов`язкових платежів і зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Зазначене підтверджується Положенням Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького від 17.12.2019 №278, пунктом 12 якого визначено, що відповідач є юридичною особою, веде самостійний баланс, має реєстраційні рахунки у відділеннях Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також інші печатки, необхідні для забезпечення діяльності установи та самостійно несе відповідальність за свою діяльність.

Таким чином, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький є окремою юридичною особою, користувачем земельних ділянок, який подав декларацію з плати за землю, а тому, і платником цього податку.

Щодо посилань відповідача на те, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький звільнений від сплати земельного податку відповідно до статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України", суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Відповідно до пункту 4.4 статті 4 ПК України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Згідно з пунктом 5.2 статті 5 ПК України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Статтею 282 ПК України були передбачені пільги щодо сплати податку для юридичних осіб, зокрема, від сплати податку звільнялись військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

З 01.01.2015 Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII, стаття 282 ПК України викладена у новій редакції, що не передбачає вказаних пільг.

Відповідно до пункту 12.3 статті 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

До місцевих податків належить, зокрема, податок на майно (стаття 10 ПК України), що згідно з статтею 265 ПК України складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю.

Згідно з пунктом 284.1 статті 284 ПК України передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Проте, суд звертає увагу, що відповідач не надав відповідного рішення, яким встановлена податкова пільга зі сплати земельного податку, що поширює свою дію на Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький.

Тому відповідач відповідно до вимог ПК України (норми якого є пріоритетними у спірних правовідносинах) не звільнений від обов`язку сплати земельного податку та не має відповідних пільг щодо його сплати.

Крім того, суд зазначає, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький самостійно подавав контролюючому органу декларації з земельного податку та уточнюючі декларації, є платоспроможною юридичною особою, а тому, зобов`язаний виконувати взяті на себе податкові зобов`язання.

Інші доводи сторін не спростовують висновків суду.

Відповідно до пунктів 95.1-95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно з абзацом 1 пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.4 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький, який подав контролюючому органу декларацію по земельного податку та уточнюючі декларації, узгодивши це зобов`язання, не сплатив його, і доказів сплати цього боргу суду не надав. При цьому, він зобов`язаний, згідно ПК України виконувати взяті на себе податкові зобов`язання та нести відповідальність за їх невиконання. Тому суд дійшов висновку, що заява Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 5064579,57 грн за травень 2021 року, належить до задоволення в повному обсязі.

Судових витрат, які підлягають стягненню з відповідача, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.07.2021 задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький кошти за податковим боргом по земельному податку з юридичних осіб за травень 2021 року в сумі 5064579 (п`ять мільйонів шістдесят чотири тисячі п`ятсот сімдесят дев`ять) грн 57 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складене 02 липня 2021 року 17:15

Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Відповідач:Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький (вул. Героїв АТО (бувша Ціолковського) 3/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 07928461) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк