Рішення № 98048977, 02.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2021
Номер справи
560/6658/21
Номер документу
98048977
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/6658/21

РІШЕННЯ

іменем України

02 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з позовними вимогами: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оформленої листом за № 3870-3267/С-03/8-2200/21 від 14.05.2021 року в здійсненні перерахунку призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують переведенню за заявою від 01.03.2021 року на пенсію за віком за 2018, 2019, 2020 роки .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.03.2021 року відповідно до ст. 24, 26, частини 1, 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV з врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують переведенню на пенсію за віком за 2018, 2019, 2020 роки при загальному страховому стажі 28 років 4 місяці14 днів та провести перерахунок й виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Рішення суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП, а з 01.03.2021 року призначено пенсію за віком за Законом України « Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV.

Таким чином, при призначенні йому з 01.03.2021 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-1V підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки, згідно ч. 2 ст. 40 цього Закону.

Вважає, що за таких обставин він має право на призначення та розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058-1V із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки.

Просив позов задовольнити.

Суд ухвалою від 10.06.2021 відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні.

Відповідач 30.06.2021 надав відзив на позовну заяву в якому зазначає, що до 01.03.2021 позивач отримував пенсію за віком, тому підстави для врахування показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2018- 2020 роки відсутні.

Вважає, що кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення.

Просив у позові відмовити.

Позивач в судове засідання не з"явився. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача просив суд розглянути справу у письмовому провадженні.

Згідно ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вирішив розглянути справу в письмовому провадженні.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі письмової заяви від 01.03.2021 року рішенням №968120127200 від 25.02.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області позивач переведений з пенсії державного службовця призначеної йому за ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування ".

За цим Законом пенсія за віком обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки.

26.04.2021 року позивач письмово звернувся до відповідача за перерахунком пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки, згідно ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування "починаючи з 01.03.2021 року.

Відповідач листом за № 3870-3267/С-03/8-2200/21 від 14.05.2021 року відмовив йому за відсутністю правових підстав для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки.

Вирішуючи спірні правовідносини судом враховано наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся 01.03.2021 вперше.

Таким чином, при призначенні позивачу в березні 2021 року пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, згідно з ч. 2 ст. 40 цього Закону.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, доходить висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач діяв не на підставі та межах повноважень не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України при обчисленні пенсії ОСОБА_1 , тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, при подачі позову позивач судовий збір не сплачував то відсутні підстави для його розподілу.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оформленої листом за № 3870-3267/С-03/8-2200/21 від 14.05.2021 року в здійсненні перерахунку призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують переведенню за заявою від 01.03.2021 року на пенсію за віком за 2018, 2019, 2020 роки .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.03.2021 року відповідно до ст. 24, 26, частини 1, 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV з врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, за календарні роки, що передують переведенню на пенсію за віком за 2018, 2019, 2020 роки при загальному страховому стажі 28 років 4 місяці14 днів та провести перерахунок й виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Рішення суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 липня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер