
Справа № 560/1742/21
РІШЕННЯ
іменем України
02 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" звернулось до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №203857 від 02 лютого 2021 про стягнення адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000,00 грн.
Зазначає, що за наслідками рейдової перевірки транспортного засобу, який належить позивачу, був складений акт та інші документи, зі змістом яких позивач не погоджується. У акті зазначається, що під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу було виявлене перевищення вагових обмежень та параметрів, передбачених законом та наданим підприємству дозволом. За результатами вагового контролю складені акт перевірки, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Позивач покликається на те, що службовими особами Укртрансбезпеки не були надані водію на його вимогу наказ та направлення на перевірку, не були представлені документи, що дозволяють ідентифікувати зважувальний комплекс, який був застосований під час перевірки, відтак неможливо підтвердити дійсність і достовірність чека зважування. Позивач вважає, що інформація, відображена у чеку зважування є недостовірною, оскільки викладена іноземною мовою. Зазначає, що у водія на час перевірки був наявний чинний дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який дозволяв рух транспортних засобів за умов дотримання відповідних параметрів, однак він не був врахований під час перевірки. Також вказує на те, що у складених відповідачем документах не зазначено час проведення перевірки, а також тип пункту габаритно-вагового контролю - стаціонарний чи пересувний, крім того невірно зроблено розрахунок плати за проїзд. Зазначає також, що при перетині державного кордону між Республікою Білорусь та Україною у пункті перетину кордону “Доманово” працівниками Державної митної служби України не було виявлено порушень габаритно - вагових параметрів транспортного засобу та вантажу. Транспортний засіб з вантажем пройшов митний та прикордонний контроль без зауважень, що говорить про те, що висновки відповідача є такими, що не відповідають дійсності.
02.02.2021 Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було розглянуто справу про порушення ПП “Транс-Авто-Д” законодавства про автомобільний транспорт та прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000,00 гривень за порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", з чим позивач не погоджується.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнає. Зазначає, що під час проведення перевірки посадові особи діяли відповідно до встановленого Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри якого перевищують нормативні (постанова Кабінету Міністрів України № 879). Під час перевірки відповідачем був врахований дозвіл від 28.12.2020, виданий позивачу, однак у ньому не зазначено про право здійснювати перевезення з навантаженням на здвоєну вісь у 19,55 т., що на 3,55 т. перевищує визначену п. 22,5 ПДР України встановлену норму вагових параметрів. Також зазначає, що загальна маса транспортного засобу становила 41.85 т., що на 1.85 т. більше, ніж зазначено у дозволі. Отже, оскільки позивач виконував вантажне перевезення з перевищенням нормативного вагового параметру за відсутності належного на це дозволу, тобто без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною. У позові просить відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій не погоджується з доводами відповідача.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
30 грудня 2020 о 15:50 службовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті на автодорозі М-19, 132 км. проведено рейдову перевірку транспортного засобу MAN TGX 18.480 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричіпом TAD JUMBO 30-3, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належать приватному підприємству «Транс-Авто-Д» Перевірка стосувалась питань дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевірка здійснена відповідно до направлення від 23.12.2020 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок від 17 грудня 2020 (надані на виконання ухвали суду).
За результатами перевірки складений акт №244791 від 30.12.2020 та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №036702, якими зафіксоване перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме навантаження на здвоєну вісь 19,55 т. при допустимому навантаженні 16 т. Таким чином, виявлене перевищення встановлених законом вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Акт перевірки та акт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів водій підписав без зауважень, будь-яких пояснень у актах або додатково водій не надав.
За результатами перевірки зроблений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийнята оспорювана постанова № 203857 від 02 лютого 2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000 грн., передбаченого абз. 16 ч. 1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ( перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу)
Вирішуючи спір суд враховує наступне.
Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті ( далі також Укртрансбезпека) відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Частиною 2 статті 29 Закону України “Про дорожній рух” передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий уповноваженим органом, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 року №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30)
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі коли хоч один з їх габаритів перевищує:
- за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м),
- фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т),
- навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Отже, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу або загальна маса, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Одночасно з цим, визначальним є не просто наявність дозволу як такого, а зазначення у ньому конкретного вагового або габаритного параметру, який хоч і перевищує нормативно встановлений, однак дозволяє здійснювати проїзд ТЗ (без перевищення цього параметру).
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку № 879). Згідно з пунктом 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю визначається належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879)
Як вбачається з письмових доказів, відповідно до дозволу, отриманого позивачем, допустимою масою транспортного засобу є маса 40 т., а навантаження на найбільш навантажену вісь має складати не більше 11.00 т.
Під час зважування встановлене перевищення допустимого навантаження, визначеного законом, на здвоєну вісь: при дозволеному законом навантаженні 16 т. фактичне навантаження складало 19,55 т., тобто перевищення становить 3,55 т., або ж 22,1 % відхилення від визначеного Правилами дорожнього руху нормативу.
Відповідно до дозволу допустимою масою транспортного засобу позивача була встановлена маса 40 т. У той же час, фактична маса транспортного засобу під час зважування складала 41,85 т., тобто мало місце перевищення цього вагового параметру на 4,42 %.
Зазначені обставини доводяться:
- довідкою від 30.12.2020 №0016997 про результати здійснення габаритно-вагового контролю,
- актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №036702 від 30.12.2020,
- чеком зважування ТЗ №244791, складеним 30.12.2020 о 15:43, з якого вбачається загальна маса транспортного засобу 41850 кг. та навантаження на його вісі.
Суд звертає увагу на те, що як вбачається зі змісту дозволу, виданого позивачеві, ним не передбачене право перевищувати встановлені законом вагові параметри навантаження на вісі транспортного засобу, зокрема на здвоєну вісь, а також по загальній вазі. Перевищення вказаних вагових параметрів не спростовується доводами позивача, на які він покликається у позові.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що зважування транспортного засобу відбувалось з порушеннями, зокрема несертифікованим зважувальним пристроєм.
Відповідачем на виконання ухвали надано копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, чинного до 01 липня 2021, відповідно до якого вага пересувна автомобільна типу CHEKLODE FREEWEIGH №008215 відповідає вимогам ГОСТ 29329-92. Також наданий акт обстеження ділянки (майданчика) на автодорозі для здійснення габаритно-вагового контролю, який має рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом менше трьох проміле, має тверде цементобетонне покриття та ширину більше 7 метрів.
Що стосується покликання позивача на ненадання посадовими особами Укртрансбезпеки водієві на його вимогу наказу, направлення, графіку перевірок тощо, судом встановлено, що з акту перевірки та інших документів не вбачається, що водій ТЗ звертався до перевіряючих з цього питання, однак отримав відмову, або те, що він висловлював будь-які зауваження або заперечення (у тому числі письмово) з цього приводу. Водій транспортного засобу підписав акт перевірки без надання будь-яких пояснень.
Суд відхиляє також посилання позивача на те, що при перетині державного кордону в пункті перетину кордону “Доманово” не було виявлено порушень габаритних вагових параметрів транспортного засобу та вантажу, оскільки будь-яких належних доказів зважування транспортного засобу при перетині кордону позивачем не надано, позаяк митні декларації не є належним доказом, здатним підтвердити або спростувати рівень навантаження на осі транспортного засобу.
Твердження позивача про те, що чек зважування виданий не державною мовою, тому працівники Укртрансбезпеки не мали права використовувати та брати до уваги даний документ при проведенні перевірки, є необґрунтованими, оскільки вказаний чек зважування транспортного засобу не є документом суворої звітності, підтверджує лише факт перевищення вагових параметрів, формується та видається автоматично, що унеможливлює втручання посадової особи в результати зважування.
Щодо тверджень про те, що у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не зазначено час проведення перевірки та тип пункту габаритно-вагового контролю – стаціонарний чи пересувний суд зазначає, що довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не містить відповідної графи для зазначення часу проведення перевірки та типу пункту габаритно-вагового контролю. Натомість, час проведення перевірки зазначений у акті перевірки у відповідній графі.
Покликання на неправильність розрахунку плати за проїзд суд також відхиляє, оскільки зазначене питання не впливає на правомірність підстав для нарахування штрафної санкції. Крім того, правомірність вказаного розрахунку не є предметом позову.
Ті доводи, які викладені у позові як підстави вважати висновки перевірки незаконними, не спростовують наявність фактичних порушень вимог закону. Порушення об`єктивно доводиться матеріалами перевірки, зокрема даними технічного пристрою ( чек зважування), достовірність якого не спростовано, а також іншими належними доказами.
Матеріалами справи не підтверджується те, що посадові особи Укртрансбезпеки припустились порушення порядку проведення рейдової перевірки, перевищили надані їм повноваження або вчинили будь-яке інше порушення, що дозволяло б ставити під сумнів достовірність результатів перевірки.
Оскільки судом не встановлено порушення процедури під час прийняття спірної постанови, штраф визначений в межах санкції, передбаченої абз. 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ, підстави для її скасування відсутні, тому у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 липня 2021 року
Позивач:Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" (вул. Запорізька, 7,Волочиськ,Хмельницька область,31200 , код ЄДРПОУ - 34412482) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя І.С. Козачок