Рішення № 98048475, 25.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
540/708/21
Номер документу
98048475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/708/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Приватного підприємства "Одеські дітки" про стягнення штрафу,

встановив:

Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області ( далі - позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Одеські дітки" ( далі - відповідач, ПП "Одеські дітки"), у якому просить стягнути з приватного підприємства «Одеські дітки» до Державного бюджету України штраф у розмірі 51 000,00 (п`ятдесят одна тисяча) гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 09.10.2020 року ГУ Держспоживслужби в Одеській області прийняло постанову №144 про накладення штрафних санкцій у розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 51000 грн. Зазначену постанову відповідач оскаржив до Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/11882/20. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 в справі №420/11882/20 відмовлено в задоволенні позовних вимог Приватного підприємства «Одеські дітки» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу №144 від 09.10.2020 року на суму 51000 грн., рішення набрало законної сили 15.03.2021 року. У зв`язку з несплатою відповідачем штрафних санкцій в добровільному порядку позивач звернувся за даним позовом.

Відповідач про свою позицію суд не повідомив, про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення 14.04.2021 року поштового відправлення №7302702576956, яким надіслано копію ухвали про відкриття спрощеного провадження (письмового провадження).

Ухвалою суду від 05.03.2021 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний термін для усунення недоліків, а саме надати платіжний документ про сплату судового збору в розмірі 2 270,00 грн.

23.03.2021 року до суду надійшла заява позивача, якою недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою від 24.03.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

На підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області № 3746 від 28.08.2020 та направлення на проведення перевірки № 3342 від 28.08.2020 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області з 31.08.2020 по 03.09.2020 було проведено перевірку характеристик продукції суб`єкта господарювання ПП «Одеські дітки», за результатами якої складено акт від 31.08.2020 № 3195.

Перевіркою встановлено порушення п. 19 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2018 № 151, а саме на іграшках TM HUANGER, № HE0639, шк. 6901212121214, «Welcome to bubble vallery» № НОМЕР_1 , ш/к НОМЕР_2 відсутнє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торгівельна марка та контактна поштова адреса імпортера.

На підставі матеріалів перевірки контролюючим органом прийняті рішення від 03.09.2020 №№ 560, 561 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, згідно з якими в термін до 02.11.2020 суб`єкту господарювання ПП «Одеські дітки» належить обмежити надання продукції на ринку відповідно до ст. ст. 28-32 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст. 12 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції»; від 03.09.2020 №№ 562, 563 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, згідно з якими суб`єкту господарювання ПП «Одеські дітки» заборонено надання продукції на ринку та встановлено строк на виконання рішення до 02.11.2020.

Листом Державної служби України з питань безпечності харчової продукції та захисту споживачів №15.1-10/2/14152 від 18.09.2020 повідомлено ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області про продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам та/або становить серйозний ризик та доручено здійснити позапланову перевірку характеристик продукції.

На підставі повідомлення про продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам та/або становить серйозний ризик від 14.09.2020 № Р-2020, № Р-5612-2020 (згідно національної інформаційної системи державного ринкового нагляду), результатів перевірки характеристик продукції (акт від 31.08.2020 № 3195), наказу від 25.09.2020 № 4059, направлення на проведення перевірки від 25.09.2020 № 3771, акту перевірки характеристик продукції № 3195 від 31.08.2020 співробітниками ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області проведено з 28.08.2020 по 01.10.2020 позапланову перевірку характеристик продукції ПП «Одеські дітки», яка розповсюджувалась в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТРЦ «Рів`єра» за адресою: Одеська область, с. Фонтанка, Південна дорога, 101А, за результатами якої складено акт № 3870 від 28.09.2020.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 та ст. 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» суб`єкту господарювання 28.09.2020 наручно було вручено вимогу, якою зобов`язано в термін до 01.10.2020 надати завірені належним чином копії документів: витяг про державну реєстрацію суб`єкта господарювання; документ, який засвідчує повноваження особи представляти інтереси суб`єкта господарювання (довіреність, наказ про призначення тощо); прибуткові накладні та накладні на постачання продукції; договори на постачання продукції; декларації про відповідність продукції вимогам технічного регламенту на дитячу іграшку «Welcome to bubble vallery» № BV 6704, ш/к НОМЕР_2 .

Від підпису про отримання вимоги уповноважена особа відмовилася. Також для ознайомлення та підписання акту № 3870 від 28.09.2020 представник ПП «Одеські дітки» не з`явився, у зв`язку із чим копію акту направлено поштою 01.10.2020.

Рішеннями про вжиття обмежувальних заходів від 29.09.2020 №№ 627, 628 суб`єкту господарювання відповідно до ст. ст. 28-32 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ст. 12 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» тимчасово заборонено надання продукції на ринку (термін виконання до 01.12.2020).

02.10.2020 ГУ Держпродспоживслужби складено протокол про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» № 60, в якому зазначено порушення, що полягає у введенні в обіг продукції (додаток 1 до акту № 3870 від 28.09.2020), яка не відповідає встановленим вимогам, за що передбачена відповідальність згідно з п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». Уповноважена особа ПП «Одеські дітки» для ознайомлення з протоколом не з`явилися, тому його копію було направлено засобами поштового зв`язку.

За результатами розгляду справи, на підставі акту перевірки характеристик продукції № 3870 від 28.09.2020 та протоколу № 60 від 02.10.2020 заступником начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області 09.10.2020 прийнято постанову № 144 про накладення на ПП «Одеські дітки» штрафу в розмірі 3000 н.м.д.г. (51000 грн) за порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляді і контроль нехарчової продукції» - введення в обіг продукції (додаток № 1 до акту 3870 від 28.09.2020), яка не відповідає встановленим вимогам.

Зазначені вище обставини встановлено під час розгляду справи №420/11882/20 Одеським окружним адміністративним судом.

Добровільно суму штрафу відповідач не сплатив, а тому позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлює Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Згідно з ч. 5 ст. 7 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» суб`єкти господарювання зобов`язані надавати на запит органів ринкового нагляду документацію, що дає змогу ідентифікувати:

1) суб`єкта господарювання, який поставив їм продукцію;

2) суб`єкта господарювання, якому вони поставили продукцію.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування); перевіряють додержання вимог щодо представлення продукції за місцем проведення ярмарки, виставки, показу чи демонстрації в інший спосіб продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, а у визначених цим Законом випадках видають приписи про негайне усунення порушень вимог щодо представлення такої продукції та приймають рішення про негайне припинення представлення цієї продукції за місцем проведення відповідного ярмарку, виставки, показу чи демонстрації в інший спосіб продукції, проводять перевірки виконання суб`єктами господарювання відповідних приписів та рішень; приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб`єктами господарювання цих рішень; здійснюють моніторинг дій суб`єктів господарювання щодо вилучення з обігу та/або відкликання продукції, щодо якої прийнято рішення про вилучення з обігу та/або відкликання; приймають у передбачених цим Законом випадках рішення про знищення продукції або приведення її в інший спосіб у стан, який виключає використання цієї продукції; вживають у порядку, визначеному цим та іншими законами України, заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні порушень вимог цього Закону та встановлених вимог.

Згідно з ст. 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам та одночасно становить серйозний ризик, орган ринкового нагляду вживає обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених частиною першою статті 28 цього Закону.

Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність:

знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті;

не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом;

не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом;

декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог;

органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною;

вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.

Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.

У разі якщо органом ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлення відповідного суб`єкта господарювання про виконання ним рішення про приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами чи усунення формальної невідповідності та/або перевірки стану виконання суб`єктом господарювання цього рішення, проведених відповідно до статті 34 цього Закону, встановлено, що невідповідність продукції встановленим вимогам не усунено або усунено частково, орган ринкового нагляду відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів вживає таких обмежувальних (корегувальних) заходів: обмеження, заборона надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу, відкликання продукції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 р. № 151 затверджено Технічний регламент безпечності іграшок, який встановлює вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України.

Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 18 червня 2009 р. про безпеку іграшок.

Дія цього Технічного регламенту поширюється на продукцію, що розроблена або призначена для використання у грі дітьми віком до 14 років (далі - іграшки).

Згідно з п. 19 Технічного регламенту безпечності іграшок імпортери зазначають своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг), контактну поштову адресу на іграшці, а у разі, коли нанесення відповідної інформації неможливе, - на її пакуванні або в документі, що супроводжує таку іграшку.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 та частиною третьою статті 29 цього Закону), - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом періоду від одного року до трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною шостою статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції. Кожний штраф оформляється окремою постановою. Постанова надсилається суб`єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення. Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Суб`єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення у суді суб`єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» застосування адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу має відповідати принципу результативності та пропорційності відповідальності суб`єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону №2736-VI та інших встановлених вимог.

Відповідно до мотивувальної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 в справі №420/11882/20 воно грнунтується на тому, що «… Матеріалами справи підтверджено факт належності іграшки, на якій відсутня інформація про імпортера, саме ПП «Одеські дітки» та факт її введення в обіг (реалізації) в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться в ТРЦ «Рів`єра» за адресою: Одеська область, с. Фонтанка, Південна дорога, 101А. При цьому суд залишає без уваги посилання позивача на те, що перевірка відносно нього не проводилася, так як магазин був зачинена на ремонт, оскільки це спростовано наданими відповідачем матеріалами перевірки, в тому числі відео- та фотофіксацією контрольного заходу.

Також не заслуговують на увагу посилання позивача на те, що він не був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, чим порушено вимоги КУпАП, так як до суб`єкта господарювання застосовано адміністративно-господарські санкції в порядку Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а не за правилами КУпАП. В свою чергу, протокол № 60 від 02.10.2020 складено у зв`язку із невиконанням позивачем вимоги від 28.09.2020 у встановлений термін та його неявкою до ГУ Держпродспожвслужби в Одеській області протягом 2 днів, про що було зазначено у вимозі.

Поряд із тим, позивачем не наведеного жодного змістовного доводу проти підстави для застосованої до підприємства відповідальності, а саме за реалізацію суб`єктом господарювання іграшки з порушенням Технічного регламенту безпечності іграшок.

… В даному судовому провадженні відповідач обґрунтував правомірність оскаржуваного рішення належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства. Наведені ж позивачем доводи судом визнані неспроможними та необґрунтованими.».

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. ( частина 4 статі 78 КАС України).

З урахуванням встановлених обставин справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (місце знаходження 65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6, код ЄДРПОУ 40342996) до Приватного підприємства "Одеські дітки" (місце знаходження 73039, м. Херсон, вул. 49 Гвардійської Херсонської Дивізії, 24, код ЄДРПОУ 41693140) про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "Одеські дітки" (місце знаходження 73039, м. Херсон, вул. 49 Гвардійської Херсонської Дивізії, 24, код ЄДРПОУ 41693140) на користь Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (місце знаходження 65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6, код ЄДРПОУ 40342996) штрафну санкцію в розмірі 51 000 (п`ятдесят одну тисячу гривень) грн. 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

кат. 108010200