
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 липня 2021 року № 520/19113/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження матеріали адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тютюнова компанія Слобожанщини" про стягнення штрафу,
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить стягнути з ТОВ «Тютюнова компанія Слобожанщини» на користь Державного бюджету штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу в розмірі 5083.00 грн, згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 000153 від 11.11.2020
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням № 000153 від 11.11.2020 на відповідача накладено штрафи за порушення законодавства про рекламу, які не сплачені відповідачем, рішення є чинними та не скасованими, відтак, штраф підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою суду від 04.01.2021 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №520/16767/2020.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 поновлено провадження в адміністративній справі 520/19113/2020.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав протиправності рішення, на виконання якого заявлено вимогу про стягнення штрафу .
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що в ході здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами та вимог до її змісту на території м. Охтирка 27.08.2020 головним спеціалістом відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (посвідчення № 369 від 03.06.2020) встановлено, що на фасаді магазину, за адресою: АДРЕСА_1 , в якому здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ СЛОБОЖАНЩИНИ», розміщений банер із зображенням наповнених келихів та написом «Алкоголь», а також написами «Тютюн. Продукти» що є порушенням вимог ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу».
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 27 Закону «Про рекламу» за недотримання встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження реклами та розповсюджені реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо ії змісту винесено рішення №000153 від 11.11.2020 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу щодо ТОВ «ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ СЛОБОЖАНЩИНИ» у розмірі 5083.00 грн.
Вказане рішення про накладення штрафів позивач оскаржив до суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 № 520/16767/2020 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЮТЮНОВА КОМПАНІЯ СЛОБОЖАНЩИНИ" до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання незаконним та скасування рішення залишено без задоволення . Постанова набрала законної сили 25.02.2021.
Таким чином, рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області: №000153 від 11.11.2020 є чинними та не скасованими.
Засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".
Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.
Згідно з вимогами ст. 26 Закону України "Про рекламу" Головне управління Держпродспоживслужби відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу.
Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах, зокрема, на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Суд зауважує, що на час розгляду справи, рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу не оскаржуються відповідачем або доказів про їх скасування, виконання рішення відповідачем суду не надано
Одночасно, суд вважає за необхідне наголосити, що предмет доказування у цій адміністративній справі входять обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку: 1) наявність рішення про накладення штрафу; 2) факт набрання ним чинності; 3) встановлення факту сплати штрафу у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги той факт, що відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а відповідач належними доказами не довів факту погашення штрафу, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі
Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 КАС України, суд
вирішив
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тютюнова компанія Слобожанщини" (вул. Суздальські ряди, буд. 12, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 43242503) на користь Державного бюджету (UA088999980313060106000018540, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України, код платежу 21081100) штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу в розмірі 5083 (п`ять тисяч вісімдесят три) грн 00 коп., згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 000153 від 11.11.2020
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Зоркіна Ю.В.