Рішення № 98047967, 01.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
520/9111/21
Номер документу
98047967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 липня 2021 р. № 520/9111/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар МДВ., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії від зміни страхового стажу;

- скасувати Рішення відділу перерахунку пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12 березня 2021 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії від зміни страхового стажу, з урахуванням включення до страхового стажу періоду проходження військової служби відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 ;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 понесені позивачем витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після досягнення пенсійного віку, 04 березня 2021 року він звернувся до Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною страхового стажу, набутого до 01.01.2004 року (щодо зарахування до стажу роботи з якого обчислюється пенсійна виплата періоду проходження військової служби).

Листом відповідача ОСОБА_1 було повідомлено, що зарахувати період проходження військової служби по військовому квитку НОМЕР_2 в період з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року не видається за можливе, у зв`язку з тим, що період закінчення військової служби дописано іншим чорнилом і потребує уточнення.

Позивач зазначає, що ним була надана підтверджуюча довідка № 261 ВСЗ від 04 березня 2021 року, однак листом від 28 квітня 2021 року позивачу було повідомлено, що рішенням від 12 березня 2021 року відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було відмовлено в перерахунку пенсії з донарахуванням стажу за період проходження строкової військової служби, у зв`язку з тим, що у довідці від 04 березня 2021 року № 261 ВСЗ відсутні посилання на первинні документи, на підставі яких видана довідка, оскільки у військовому квитку містяться виправлення. До вказаного листа додано фотокопію рішення відділу перерахунків пенсій №3 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12 березня 2021 року про відмову у зарахуванні до стажу періоду служби в армії.

Позивач вважає, що недоліки у заповненні військового квитка не є підставою ставити під сумнів факт проходження ним служби в армії в період з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року, посилаючись на той факт, що у військовому квитку часткове написання дати звільнення (демобілізації) чорнилами іншого кольору.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови в зарахуванні періоду служби в армії неправомірними. У зв`язку з чим просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у даній адміністративній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам по справі.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно п. 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 25.11.2005р. № 22- 1 до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком № 637.

13.01.2021 року позивач звертався із заявою на призначення пенсії за віком та надав військовий квиток серії НОМЕР_2 , в якому містилися виправленню періоди проходження строкової військової служби (запис здійснено різними чорнилами). Для проведення перерахунку пенсії з дорахуванням стажу за період проходження строкової військової служби позивачем надано Довідку № 261/ВСЗ від 04.03.2021 року, видану Міським територіальним центром комплектування і соціальної підтримки Харківської області. Однак, відповідач зазначає, відсутні посилання на первинні документи, на підставі яких видана довідка. Підставою видачі вказаної довідки зазначено військовий квиток, який не може бути враховано, оскільки містить витравлення.

На підставі наданих документів відділом перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято 12.03.2021 року рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії з дорахуванням стажу за період проходження строкової військової служби згідно заяви № 517 від 04.03.2021 року.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Так, з огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як встановлено в ході розгляду справи, позивач 04 березня 2021 року звернувся до Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною страхового стажу, набутого до 01.01.2004 року (щодо зарахування до стажу роботи з якого обчислюється пенсійна виплата періоду проходження військової служби).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 04 березня 2021 року за підписом начальника управління пенсійного забезпечення позивачу було повідомлено, що зарахувати період проходження військової служби по військовому квитку НОМЕР_2 в період з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року не видається за можливе, у зв`язку з тим, що період закінчення військової служби дописано іншим чорнилом і потребує уточнення.

Додатково позивачу було роз`яснено, що для зарахування до загального страхового стажу періоду проходження військової служби необхідно надати уточнюючу довідку з військового комісаріату до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) за місцем реєстрації.

З метою підтвердження періоду проходження строкової військової служби у Збройних Силах Радянської Армії ОСОБА_1 було надано підтверджуючу довідку № 261 ВСЗ від 04 березня 2021 року.

Листом від 28 квітня 2021 року ОСОБА_1 було повідомлено, що рішенням від 12 березня 2021 року відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області мені було відмовлено в перерахунку пенсії з дорахуванням стажу за період проходження строкової військової служби, у зв`язку з тим, що у довідці від 04 березня 2021 року № 261 ВСЗ відсутні посилання на первинні документи, на підставі яких видана довідка на тій підставі, що у військовому квитку містяться виправлення.

До вказаного листа додано фотокопію рішення відділу перерахунків пенсій №3 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12 березня 2021 року (а.с. 18-20).

У вказаному рішенні зазначено, що до страхового стажу, з урахуванням якого визначається право на пенсію, не зараховано період проходження строкової військової служби у Збройних Силах Радянської Армії з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року.

Не погоджуючись з діями відповідача та прийнятим рішенням про відмову у зарахування до страхового стажу періоду строкової служби в армії, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 1 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, а саме:

1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;

2) особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.

Право на отримання довічної пенсії та одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування мають застраховані особи і члени їхніх сімей та/або спадкоємці на умовах та в порядку, визначених цим Законом.

Особи, які не підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, але добровільно сплачували страхові внески в порядку та розмірах, встановлених законом, до солідарної системи та/або накопичувальної системи пенсійного страхування, мають право на умовах, визначених цим Законом, на отримання пенсії і соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду та/або отримання довічної пенсії чи одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування.

Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону №1058-IV).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 1 якого передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку №637).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до статті 2 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-ХП «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до записів у військовому квитку НОМЕР_2 позивач у період з 22.05.1984 р. по 19.05.1986 р. проходив військову службу в Радянській армії (а.с. 10-15).

До того ж, у пункті 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, зазначено, що документом для визначення стажу державної служби, у тому числі, є військовий квиток.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді (постанова від 03.07.2018 по справі № №569/350/17).

Як вбачається з копії військового квитка ОСОБА_1 було призвано на військову службу 22 травня 1984 року та звільнено (демобілізовано) у запас 19 травня 1986 року на підставі наказу Міністерства оборони СРСР.

Суд зазначає, що будь-яких неточностей, підтертостей чи виправлень, які б ставили під сумнів факт проходження ОСОБА_1 служби в період з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року у військовому квитку не має, а часткове написання дати звільнення (демобілізації) чорнилами іншого кольору позивач пояснює тим, що відповідно до наказу про звільнення з військової служби, одночасно звільняється велика кількість військових строкової служби, а тому метою полегшення та прискорення видачі заповнених військових квитків, певна частина записів робилася завчасно, за для недопущення порушення строків демобілізації, а після отримання відповідного наказу МО СРСР відповідна дата та підпис вчинялися безпосередньо командиром військової частини.

Відповідно до Розділу II Постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», визначено перелік документів, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, зокрема: до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки.

Суд зазначає, що відповідачем також не враховано, що згідно Закону "Про військовий обов`язок та проходження військової служби" початком військової служби є і дата видачі військового квитка, що чітко видно на титульній сторінці військового квитка.

Отже, період проходження військової служби підтверджується основним документом, а саме - копією військового квитка, а також уточнюючою довідкою виданою Первомайським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Харківської області від 04 березня 2021 року №261 ВСЗ.

Таким чином, період проходження позивачем військової служби в Радянській армії з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року також підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про помилковість доводів відповідача стосовно незарахування пенсійним органом до страхового стажу період військової строкової служби ОСОБА_1 з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року.

У зв`язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про те, що не зарахування відповідачем проходження ОСОБА_1 військової служби до трудового (страхового) стажу в період з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року (як зазначено у військовому квитку) є безпідставним, а Рішення відділу перерахунку пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12 березня 2021 року має бути скасованим.

Відтак, на переконання суду, наявні підстави для скасування Рішення відділу перерахунку пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12 березня 2021 року.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача і в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії від зміни страхового стажу, з урахуванням включення до страхового стажу періоду проходження військової служби відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 .

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на те, що відповідачем не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 77, 78, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням включення до страхового стажу періоду проходження військової служби з 22 травня 1984 року по 19 травня 1986 року .

Скасувати Рішення відділу перерахунку пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12 березня 2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії від зміни страхового стажу, з урахуванням включення до страхового стажу періоду проходження військової служби відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 01 липня 2021 року.

Суддя Кухар М.Д.