
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
30 червня 2021 року № 520/6651/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Куп`янської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Куп`янської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “Коробочкине” та закріплення їх в натурі (на місцевості);
- зобов`язати Дворічанську селищну раду Куп`янського району Харківської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “Коробочкине” загальною площею 29,1 га, який знаходиться біля смт. Дворічне в межах Дворічанського району, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “Коробочкине” та закріплення їх в натурі (на місцевості). Така бездіяльність відповідача та відсутність встановлених меж в натурі ботанічного заказника місцевого значення «Коробочкіне» фактично унеможливить збереження його природного різноманіття тварин, комах та ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 26.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі, а також призначено розгляд справи у порядку спрощеного провадження із викликом учасників справи.
Представником Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому, представником відповідача вказано, що реорганізованою Дворічанською селищною радою Куп`янського району Харківської області матеріали стосовно об`єкта природно-заповідного фонду – Ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине» не передавались. Крім того, вказано, що долучені до позовної заяви матеріали стосовно вказаного об`єкта містять ряд розбіжностей. Водночас, норми законодавства та Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине» та охоронне зобов`язання не містять жодних положень, які б вказували на зобов`язання позивача щодо встановлення меж території заказника тим більше строк виконання вказаних робіт. Натомість рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 03.12.1984 року №562 «Про мережу територій та об`єктів природно-заповідного фонду» чітко визначені виконавці робіт щодо виділення меж території заказника та встановлені конкретні строки.
Прокурор Харківської обласної прокуратури через канцелярію суду подав заяву, в якій вказав, що проти розгляду справи у письмовому провадженні не заперечує, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Державної екологічної інспекції у Харківській області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Представник Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов лист, в якому останній просить суд справу розглянути без участі представника відповідача з урахуванням заперечень поданих у відзиві.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень частини 4 статті 229 КАС України.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.
Під час моніторингу стану використання земельних ділянок на території Дворічанського району Харківської області Куп`янською окружною прокуратурою Харківської області виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду.
Так, рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 03.12.1984 року №562 «Про мережу територій та об`єктів природно-заповідного фонду області» оголошено на території Дворічанського району Харківської області об`єкт природно-заповідного фонду - Ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине», загальною площею 29,1 га.
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області, згідно охоронного зобов`язання № Мзб-16-574 від 19.05.2004, передано під охорону землевласнику Дворічанській селищній раді ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине», загальною площею 29,1 га, який знаходиться біля селища Дворічне, Дворічанського району, Харківської області.
Згідно із п.п. 1.1, 1.2 Положення «Про ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине», затвердженого держуправлінням екології та природних ресурсів в Харківській області, заказник «Коробочкине» створений рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 03.12.1984 р. №562, загальною площею 29,1 га, знаходиться на правому березі р. Оскіл та розташоване біля смт. Дворічне та входить до складу природно-заповідного фонду України, у відношенні до якого встановлений особливий режим охорони і використання природних ресурсів.
Згідно п. 1.4 відповідного положення, Дворічанська селищна рада несе повну відповідальність за належне утримання території заказника та додержання встановленого режиму його охорони та збереження згідно зі ст.ст. 26, 46 Закону України «Про природно-заповідний фонд».
Крім того, згідно положення межі заказника виносяться в натурі з встановленням державних інформаційно-охоронних знаків затвердженого зразка та наносяться на планово-картографічні матеріали Дворічанської селищної ради та районного відділу земельних ресурсів. Зміна меж, категорії та скасування статусу території заказника проводяться відповідно до ст.ст. 51 - 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
В той же час, землевласник Дворічанська селищна рада взяла на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження ботанічного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та положення «Про ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине».
Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 22.02.2021 № 10-20-11,1-1374/0/19-21 відомості щодо розроблення будь-якої документації із землеустрою на земельну ділянку під ботанічним заказником місцевого значення «Коробочкине» відсутні.
На запит про інформування прокуратури про вжиття будь-яких заходів щодо виконання покладених обов`язків згідно вищезазначеного охоронного зобов`язання, Дворічанська селищна рада листом №171 від 16.02.2021 року відмовила в наданні відповіді.
Отже, як зазначено позивачем, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що як передбачено положеннями ст.23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до приписів ст. 2 Земельного кодексу України суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно із приписами ст. 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Положеннями ст. 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Приписами ст.43 Земельного кодексу України передбачено, що землі природно - заповідного фонду – це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до положень ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка – це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно з ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Земельного кодексу України, порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Приписами ст. 3 Закону України “Про природно-заповідний фонд” від 16.06.1992 № 2456-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти – природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 7 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Приписами ч. 3 ст. 26 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” передбачено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Згідно з ч.ч.3 та 5 статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», рішення про організацію чи оголошення територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об`єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, охорона територій та об`єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про землеустрій” проект землеустрою – сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку;
Згідно із приписами ст. 2 Закону України “Про землеустрій” землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно - територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико - культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів;
Положеннями ст.19 Закону України “Про землеустрій” передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація і здійснення землеустрою та вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Приписами ст. 20 Закону України “Про землеустрій” визначено, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Положеннями ст. 22 Закону України “Про землеустрій” визначено, що підставою для здійснення землеустрою є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Відповідно до абз. «в» ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» до документації із землеустрою належать проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.
Положеннями ст. 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; проведення науково-дослідних робіт; встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.
Приписами ст. 26 Закону України “Про землеустрій” передбачено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи місцевого самоврядування.
Згідно із ч.6 ст. 47 Закону України “Про землеустрій” рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
Як встановлено судом, на запит про інформування прокуратури про вжиття будь-яких заходів щодо виконання покладених обов`язків згідно вищезазначеного охоронного зобов`язання, Дворічанська селищна рада листом №171 від 16.02.2021 року відмовила в наданні відповіді.
Однак, як встановлено судом, рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 03.12.1984 року №562 «Про мережу територій та об`єктів природно-заповідного фонду області» оголошено на території Дворічанського району Харківської області об`єкт природно-заповідного фонду - Ботанічний заказник місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », загальною площею 29,1 га.
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області, згідно охоронного зобов`язання № Мзб-16-574 від 19.05.2004, передано під охорону землевласнику Дворічанській селищній раді ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине», загальною площею 29,1 га, який знаходиться біля селища Дворічне, Дворічанського району, Харківської області.
Згідно із п.п. 1.1, 1.2 Положення «Про ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине», затвердженого держуправлінням екології та природних ресурсів в Харківській області, заказник «Коробочкине» створений рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 03.12.1984 р. №562, загальною площею 29,1 га, знаходиться на правому березі р. Оскіл та розташоване біля смт. Дворічне та входить до складу природно-заповідного фонду України, у відношенні до якого встановлений особливий режим охорони і використання природних ресурсів.
Згідно п. 1.4 відповідного положення, Дворічанська селищна рада несе повну відповідальність за належне утримання території заказника та додержання встановленого режиму його охорони та збереження згідно зі ст.ст. 26, 46 Закону України «Про природно-заповідний фонд».
Як встановлено судом, землевласник Дворічанська селищна рада взяла на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження ботанічного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та положення «Про ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине».
Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 22.02.2021 № 10-20-11,1-1374/0/19-21 відомості щодо розроблення будь-якої документації із землеустрою на земельну ділянку під ботанічним заказником місцевого значення «Коробочкине» відсутні.
Приписами ст. 19 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Відтак, на Дворічанську селищну раду Куп`янського району Харківської області покладається обов`язок із вчинення дій щодо забезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Проте, як встановлено судом під час розгляду справи, відповідачем зазначених дій вчинено не було.
Під час розгляду справи встановлено, що відповідно до інформації Державної екологічної інспекції у Харківській області, викладеній у листі № 817-09-08 від 24.02.2021 на запит прокуратури зазначено, що планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Дворічанською селищною радою Харківської області проведена у 2017 році.
За результатами перевірки складено акт перевірки № 512/01- 04/04-09 від 26.09.2017, надано обов`язків для виконання припис щодо усунення поршень, виявлених під час здійснення заходу від 29.09.2017 №61/04-09. До адміністративної відповідальності притягнуто посадову особу з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу за ст. 153 КУпАП. Позаплановий захід державного нагляду контролю виконання внесеного припису не проводився.
Згідно зазначеного акту перевірки №512/01-04/04-09 дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об`єктів природно-заповідного фонду від 26.09.2017 перевірено, зокрема, ботанічний заказник місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », якою встановлено, що межі зазначеного заказника відповідними межовими знаками в натурі не визначені, інформаційно-охоронні знаки, які інформують населення або природо користувачів про наявність охоронюваної території, відсутні.
Відповідно до припису від 29.03.2017 № 61/04-09 Державною екологічною інспекцією у Харківській області зобов`язано Дворічанську селищну раду визначити межі ботанічного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », отримати документи, що посвідчують право на земельну ділянку ботанічного заказника, встановити інформаційно - охоронні знаки загальнодержавного зразку та розробити кадастрові карти первинного обліку територій ботанічного заказника.
На виконання зазначеного припису Дворічанською селищною радою листами від 07.02.2018 за вих. № 02-21/83, № 02-21/162 від 13.03.2018, № 02- 21/940 від 21.12.2018 було повідомлено, що у зв`язку з відсутністю в штатному розписі Дворічанської селищної ради відповідного фахівця з питань природо-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу, фінансових та матеріальних ресурсів, немає можливості забезпечити проведення робіт по в визначенню меж ботанічного заказника « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Таким чином, дотепер виявлені порушення Дворічанською селищною радою не усунуті.
Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 22.02.2021 № 10-20-11,1-1374/0/19-21 відомості щодо розроблення будь-якої документації із землеустрою на земельну ділянку під ботанічним заказником місцевого значення «Коробочкине» відсутні.
Стосовно доводів представника відповідача щодо відсутності підстав пред`явлення позовних вимог до Дворічанської селищної ради Куп`янського району суд зазначає наступне.
Відповідно до охоронного зобов`язання № Мзб-16-574 від 19.05.2004, землевласнику Дворічанській селищній раді передано під охорону ботанічний заказник місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », загальною площею 29,1 га.
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, Дворічанська селищна рада як юридична особа зареєстрована 20.10.1993 року, в процесі припинення не перебуває.
Крім того, згідно рішення І сесії VIII скликання Дворічанської селищної ради Куп`янського району «Про реорганізацію сільських ради шляхом приєднання до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області» № 09-VIII від 08.12.2020, на яке посилається відповідач, Дворічанська селищна рада реорганізована шляхом приєднання до неї всіх сільських рад, розташованих на підвідомчій території. Дворічанська селищна рада Куп`янського району є правонаступником всього майна, прав та обов`язків сільських рад.
Під час розгляду справи не встановлено будь-яких даних щодо припинення Дворічанської селищної ради як юридичної особи.
Відтак, саме Дворічанська селищна рада Куп`янського району є належним відповідачем по справі.
Стосовно доводів представника відповідача щодо розбіжностей у назвах суд зазначає, що відповідно до рішення Харківського обласного виконавчого комітету від 03.12.1984 р. № 562 «Про мережу територій та об`єктів природно-заповідного фонду області» оголошено на території Дворічанського району Харківської області об`єкт природно-заповідного фонду - Ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкине».
При цьому, помилки в назві ботанічного заказника місцевого значення «Коробочкине» ані в охоронному зобов`язанні, ані в Положенні про ботанічний заказник відсутні.
Картографічні матеріали Ботанічного заказника місцевого значення «Коробочкине» відображають орієнтовне місце розташування об`єкта та його межі, містять викопіювання з плану землекористування КСП ім. Шевченка Дворічанського району, а частина території під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка зазначена на карті і на яку посилається відповідач, територіально не відноситься до меж ботанічного заказника « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Місце розташування ботанічного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », то відповідно до п.1.3 Положення «Про ботанічний заказник місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (2004 p.), затвердженого держуправлінням екології та природних ресурсів в Харківській області, заказник «Коробочкине» являє собою яружно-балочні землі на правому березі р. Оскіл та розташоване біля смт. Дворічне.
Отже, суд, враховуючи вищевикладене, приходить до висновку про те, що саме на відповідача покладено обов`язок із вчинення дій щодо замовлення проекту землеустрою організації і встановлення меж території ботанічного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », загальною площею 29,1 га, а також здійснення контролю за його виготовленням.
Як наголошено прокурором у позовній заяві, відсутність встановлених меж в натурі ботанічного заказника місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » фактично унеможливить збереження його природного різноманіття тварин, комах та ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу.
Отже, надаючи правову оцінку доводам позивача в обґрунтування позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно положень ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог керівника Куп`янської окружної прокуратури Харківської області.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов керівника Куп`янської окружної прокуратури Харківської області (вул. Харківська, буд. 7, м. Куп`янськ, Харківська обл., 63701) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (вул. Бакуліна, буд. 6, м. Харків, 61166) до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області (вул. Слобожанська, буд. 8, смт. Дворічна, Дворічанський район, Харківська обл., 62702) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “Коробочкине” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов`язати Дворічанську селищну раду Куп`янського району Харківської області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення “Коробочкине” загальною площею 29,1 га, який знаходиться біля смт. Дворічне в межах Дворічанського району, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.