
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
з питання заміни сторони виконавчого провадження
01 липня 2021 р. справа № 520/4173/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження по справі за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник, набувач, громадянин, зацікавлена особа) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі за текстом - відповідач, владний суб"єкт, адміністративний орган, орган публічної адмінстрації) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Рішенням від 14.05.2020р. по даній справі позов ОСОБА_1 було частково задоволено, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 3099-СГ від 12.02.2020р.; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2019 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га, що розташована на території Ков”язької селищної ради Валківського району Харківської області, для ведення особистого селянського господарства з урахуванням висновків суду по даній справі.
28.01.2021р. по даній справі за заявою представника заявника було видано виконавчий лист.
02.06.2021 р. від позивача надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження - боржника за вказаним виконавчим листом на Валківську міську раду Харківської області, мотивована тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 р., який набрав чинності 27.05.2021 р. були внесені зміни до Земельного кодексу України, відповідно до яких спірна земельна ділянка перейшла із земель державної власності до земель комунальної власності, а тому і розпоряджатися нею має Валківська міська рада.
Відповідач проти заміни сторони виконавчого провадження заперечив, зазначивши, що рішення суду вже виконане добровільно шляхом прийняття 25.11.2020р. наказу №20314-СГ, яким заяву ОСОБА_1 повторно розглянуто.
Валківська міська рада у наданих до суду 01.07.2021 р. поясненнях письмово визнала обставину компетенційного правонаступництва у частині розпорядження спірною земельною ділянкою.
Вирішуючи подану заяву, суд зазначає, що правовідносини з приводу настання процесуального правонаступництва в адміністративній справі унормовані приписами ст.ст. 52, 372, 379 КАС України.
У свою чергу, повноваження повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування до 27.05.2021р. були визначені статтею 122 Земельного кодексу України, частиною 1 якої було визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб, а статтею 4 - що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
27.05.2021р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021р. №1423-IX.
Згідно з п.24 розділу Х Земельного кодексу України у редакції Закону України від 28.04.2021р. №1423-IX з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Отже, відносно права розпорядження земельною ділянкою, бажаної до відведення позивачем, відбулось компетенційне правонаступництво між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області та Валківською міською радою, і ця обставина ані Головним управлінням, ані Міською радою не спростована.
Відносно твердження відповідача та зацікавленої особи про добровільне виконання рішення суду слід зазначити, що стаття 379 КАС України не містить застережень щодо заміни сторони виконавчого провадження у випадку добровільного виконання рішення суду боржником.
За таких обставин подана заява про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню.
На тривалість розгляду заяви вплинула обставина знаходження судді Сліденка А.В. у щорічній відпустці протягом 11 робочих днів.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, 52, 241-243, 248, 255, 295, 372, 379, КАС України, суд -
ухвалив:
Заяву про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Допустити заміну сторони виконавчого провадження - боржника (Головного управління Держгеокадастру у Харківській області) компетенційним правонаступником - Валківською міською радою Харківської області.
Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України, тобто негайно після підписання.
Суддя Сліденко А.В.