
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2021 року Справа № 480/49/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/49/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він проходив службу в Роменському МВ УВМС України в Сумській області, звідки був звільнений з посади міліціонера групи конвойної служби міліції. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 р. у справі № 818/2169/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок та виплату його пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268", починаючи з 1 січня 2016 року. На підставі довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії від 10.05.2017 р. його посада прирівнюється до посади поліцейського особливого призначення. У листопаді 2020 року позивач дізнався про виплату працівникам Національної поліції України надбавки за специфічні умови проходження служби та премії з вересня 2019 року. На звернення до відповідача з заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке отримував поліцейський за прирівняною посадою, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку з 01.09.2019 р. основного розміру пенсії отримав відмову, мотивовану тим, що з моменту прийняття постанови № 988 Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невидача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення наступного перерахунку пенсії порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, тому просить зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, врахувавши основні та додаткові види грошового забезпечення, для здійснення з 01.09.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії, застосувавши до спірних правовідносин правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Третя особа у наданих суду поясненнях зазначила, що будь-яких довідок для проведення перерахунку пенсії позивача до Головного управління не надходило, а за їх відсутності орган Пенсійного фонду не має підстав для проведення перерахунку пенсії.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
11.11.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про підготовку та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 р. із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку основного розміру пенсії.
Листом від 04.12.2020 р. № Б-24050/22 відповідач відмовив у видачі такої довідки (а.с.11,12).
Суд вважає, що відмова Міністерства внутрішніх справ України підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначеним нормам кореспондують положення пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі – Порядок N 45), відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, схему окладів за спеціальним званням поліцейських, схему посадових окладів курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, та схеми посадових окладів поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. N 103 (у редакції до внесення змін згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. N 1088, далі – Постанова N 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою перерахунок пенсій здійснюватиметься з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (п. 3 Постанови N 103).
Як вбачається з листа-відповіді МВС України від 04.12.2020 р., на виконання п. 3 Постанови N 103 Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988, за січень 2016 року не виплачувалися. Тобто, на відміну від пенсії осіб з числа військовослужбовців, розмір пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року перераховувався з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Такий перерахунок пенсії було проведено і позивачу, а саме на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 р. у справі № 818/2169/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок та виплату його пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268", починаючи з 1 січня 2016 року (а.с.7-9).
Із довідки УМВС України в Сумській області від 10.05.2017 р. № 11/130-347(10) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії вбачається, що посада міліціонера групи конвойної служби міліції, з якої позивач був звільнений зі служби, прирівнюється до посади поліцейського поліції особливого призначення, і за цією посадою відповідно до вказаної довідки до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, входять такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, премія. Інші види грошового забезпечення до довідки не включені (а.с.10).
Разом з тим, для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися, підстави відсутні.
На підставі п. 5 Постанови N 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку (далі – довідки), та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У даному випадку, з часу прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" до часу звернення позивача до відповідача з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.09.2019 р. Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, визначені постановою КМУ від 11.11.2015 р. N 988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися.
У свою чергу, для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні.
У зв`язку з цим твердження позивача про обов`язок МВС України включити до його грошового забезпечення станом на 01.09.2019 р. щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію, та видати йому нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.09.2019 р., є необгрунтованим та не підтвердженим доказами. Крім того, посилання відповідача на необхідність застосування судом до спірних правовідносин правових висновків, викладених в постанові Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, є безпідставним, оскільки предметом спору у справі № 160/8324/19 є відмова Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України у підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача в цій справі станом на 5 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 1 квітня 2019 року основного розміру його пенсії, що, у свою чергу, не відповідає предмету спору в даній справі, яким є відмова виготовити довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.09.2019 р. для перерахунку пенсії з 01.09.2019 р. Дані справи не є типовими, а тому правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, не підлягають врахуванню при ухваленні рішення в даній справі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача, його дії відповідають критеріям правомірності, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії – відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах