
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 липня 2021 року м. Рівне №460/4938/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" доДержавної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування наказів в частині, -В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" (далі – ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр") звернулося до суду з позовом до Державної служби геології та надр України (далі – відповідач), в якому просило:
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 11.01.2017 №5 в частині зупинення дії спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", та виключити зазначені дозволи з переліку у додатку №3 до вказаного наказу;
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 №5" від 01.02.2017 №50 в частині встановлення дати зупинення з 01.05.2017 дії спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", та виключити зазначені дозволи з переліку у додатку №3 до вказаного наказу;
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 №5" від 19.04.2017 № 172 в частині продовження до 01.11.2017 термінів усунення порушень, встановлених наказом Держгеонадр від 01.02.2017 №50, щодо спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", та виключити зазначені дозволи з переліку у додатку №3 до вказаного наказу;
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказів Держгеонадр від 18.11.2015 №373, від 11.01.2017 №5, від 01.02.2017 №50 та від 19.04.2017 № 172" від 28.08.2017 №382, в частині зупинення дії спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", та виключити зазначені дозволи з переліку у додатку №1 до вказаного наказу.
Мотивуючи вимоги позову зазначав, що є власником спеціальних дозволів на користування надрами. Оскаржуваними наказами Державної служби геології та надр України товариству було зупинено дію таких дозволів за порушення п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865. Однак, п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин втратив свою чинність з 12.01.2011. Таким чином, спірні накази Державної служби геології та надр України не ґрунтуються на чинному законодавстві. З огляду на вказане, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 03.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судовий розгляд справи на 23.06.2021 на 14:30 год. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов тривалістю 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 23.06.2021 вирішено перейти до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відзиву у встановлений судом строк відповідачем подано не було, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 29.12.2004 Товариство з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №3622 на видобування корисних копалин (гранітів, придатних для виробництва блоків та облицювальних плит, а також для виробництва щебеню та бутового каменю) в Осмалінському родовищі (а.с.10).
31.12.2004 позивачем отримано спеціальний дозвіл на користування надрами №3666 на видобування корисних копалин (гранітів, габро, габро-діоритів, придатних для виробництва щебеню та каменю бутового) у родовищі "Селищанське-2" (а.с.11).
27.12.2005 позивачем отримано спеціальний дозвіл на користування надрами №3771 на видобування корисних копалин (незмінених та порушених вивітрюванням гранітів, гранодіоритів, амфіболітів та діабазитів, придатних для виробництва щебеню будівельного, шляхового бетону, нижнього шару двохшарових покриттів, для основи удосконалених капітальних покриттів та в якості крупного заповнювача важкого бетону) у родовищі "Селищанське-1" (а.с.12).
Наказом Державної служби геології та надр України "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 11.01.2017 №5, а саме: пунктами 49, 50 та 53 Додатку3 зупинено з 01.03.2017 дію дозволів на видобування корисних копалин Товариству з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" № 3622 від 29.12.2004 по Осмалінському родовищу, №3666 від 31.12.2004 по родовищу "Селищанське-2" та №3771 від 27.12.2005 по родовищу "Селищанське-1" з підстав порушення пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865(а.с.13, 14; далі – Наказ №5).
Наказом Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 року №5" від 01.02.2017 №50, а саме: пунктами 66, 67 та 70 Додатку3встановлено дату зупинення з 01.05.2017 дії дозволів на видобування корисних копалин Товариству з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" № 3622 від 29.12.2004 по Осмалінському родовищу, №3666 від 31.12.2004 по родовищу "Селищанське-2" та №3771 від 27.12.2005 по родовищу "Селищанське-1", підстава для зупинення дії дозволу - порушення пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865 (а.с.15,16; далі – Наказ №50).
Наказом Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 №5" від 19.04.2017 №172, а саме: пунктами 49, 51 та 54 Додатку3 Товариству з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" за дозволами № 3622 від 29.12.2004 по Осмалінському родовищу, №3666 від 31.12.2004 по родовищу "Селищанське-2" та №3771 від 27.12.2005 по родовищу "Селищанське-1" продовжено до 01.11.2017 термін усунення порушень, встановлений наказом Держгеонадр від 01.02.2017 №50. Підстава зупинення дії дозволу - порушення пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865 (а.с. 17, 18; далі – Наказ №172).
Наказом Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказів Держгеонадр від 18.11.2015 №373, від 11.01.2017 №5, від 01.02.2017 №50 та від 19.04.2017 №172" від 28.08.2017 №382, а саме: пунктами 36, 38 та 41 Додатку1 Товариству з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" з 01.11.2017 зупинено дію дозволів № 3622 від 29.12.2004 по Осмалінському родовищу, №3666 від 31.12.2004 по родовищу "Селищанське-2" та №3771 від 27.12.2005 по родовищу "Селищанське-1" за порушення пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865 (а.с.19, 20; далі – Наказ №382).
Зі змістом вказаних наказів сторона позивача ознайомилася після отримання їхніх копій, надісланих відповідачем у відповідь на адвокатський запит від 27.04.2021 листом від 28.04.2021 №6599/01/08-21 (а.с.22).
Не погоджуючись із зазначеними наказами в частині зупинення дії дозволів на користування надрами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 19 Кодексу України про надра встановлює, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, встановлення порядку діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів визначає Закон України "Про довільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV (далі – Закон України "Про довільну систему у сфері господарської діяльності").
Згідно із ч.1 ст.4-1 Закону України "Про довільну систему у сфері господарської діяльності"порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення № 1174) є Державна служба геології та надр України (Держгеонадра), як згідно з покладеними на них завданнями, зокрема, видають в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) (пп. 9 п. 4 Положення № 1174).
Пунктом 9 Положення № 1174 визначено, що Держгеонадра у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів Мінприроди видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок №615).
Згідно з вимогами п.22 Порядку №615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 277 від 06.04.2016) дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення;
3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;
4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.
Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.
Як встановлено судом і відповідачем не заперечувалося, підставою для винесення спірних наказів Державною службою геології та надр України стало порушення вимог п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865 (далі – Положення №865).
Пунктом 25 Положення № 865 (у редакції, чинній до 26.03.2008) було передбачено, що повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться обов`язково у тому разі, коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими ДКЗ, або якщо списані та передбачені до списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством.
Повторна і додаткова експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться у порядку, передбаченому цим Положенням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №264 "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" внесені зміни до пункту 25 Положення № 865 та викладено у наступній редакції:
"Повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п`ять років експлуатації ділянки надр, а також у разі:
- коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими Державною комісією по запасах корисних копалин або якщо списані та передбачені для списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством;
- коли різниця у розмірі становить понад 20 відсотків порівняно з фактичними техніко-економічними та фінансовими показниками господарської діяльності, пов`язаної з видобуванням корисних копалин, а також коли зміни в технологічних схемах призводять до такої різниці".
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 № 1236 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" постанову Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 264 визнано такою, що втратила чинність з 12.01.2011.
Відповідно до п.32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 №870, визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані ним такими, що втратили чинність, чи які скасовані таким актом.
Дія акта Кабінету Міністрів України поновлюється шляхом прийняття відповідного акта або із зазначенням в тексті акта про визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи про його скасування.
Конституційний Суд України у рішенні від 03.10.1997 №4-зп зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Крім того, у пункті 2 рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з утратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Водночас із ухваленням постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 № 1236 зміни та доповнення до Положення №865 не вносились, попередня редакція пункту 25 Положення не відновлювалась.
Відновлення чинності пункту 25 Положення № 865 мало місце лише у грудні 2017 року з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення зміни до пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин" від 18.12.2017 №1108 (набрала чинності 30.03.2018), якою пункт 25 Положення № 865 викладено у новій редакції.
З огляду на зазначене,суд дійшов висновку, що, оскільки станом на час прийняття відповідачем оскаржуваних рішень вимоги пункту 25 Положення № 865 були нечинними, а підставою для зупинення дії спеціального дозволу є порушення позивачем зазначеноїправової норми, то фактично відсутні підстави вважати, що ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр" допустило порушення умов користування надрами.
Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, наведеною, зокрема, у постановах від 26.03.2021 у справі № 806/2722/16, від 20.01.2021 у справі №822/2970/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Отже, належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправними оскаржуваних наказів та їх скасування в частині зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виключивши такі дозволи з відповідних додатків до наказів.
Згідно з ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст.241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" (с. Селище, Сарненський район, Рівненська область, 34552, код ЄДРПОУ 14338719) до Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) про визнання протиправними та скасування наказів в частині – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 11.01.2017 №5 в частині зупинення дії спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", виключивши зазначені дозволи з переліку у додатку №3 до вказаного наказу.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 №5" від 01.02.2017 №50 в частині встановлення дати зупинення з 01.05.2017 дії спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", виключивши зазначені дозволи з переліку у додатку №3 до вказаного наказу.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 №5" від 19.04.2017 № 172 в частині продовження до 01.11.2017 термінів усунення порушень, встановлених наказом Держгеонадр від 01.02.2017 №50, щодо спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", виключивши зазначені дозволи з переліку у додатку №3 до вказаного наказу.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України "Про внесення змін до наказів Держгеонадр від 18.11.2015 №373, від 11.01.2017 №5, від 01.02.2017 №50 та від 19.04.2017 № 172" від 28.08.2017 №382, в частині зупинення дії спеціальних дозволів №3622 від 29.12.2004, №3666 від 31.12.2004 та №3771 від 27.12.2005, виданих ТОВ "Селищанський гранітний кар`єр", виключивши зазначені дозволи з переліку у додатку №1 до вказаного наказу.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Селищанський гранітний кар`єр" судовий збір у сумі 9080,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 01 липня 2021 року
Суддя С.А. Борискін