
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 червня 2021 року м. Рівне №460/902/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Національної поліції в Рівненській області про зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області, у якому просить зобов`язати відповідача виплатити позивачу:
- заборгованість з грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за весь період служби;
- компенсацію за затримку розрахунку при звільненні за весь період затримки розрахунку по день здійснення виплати, у розмірі середньомісячного грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 25.01.2016 по 16.02.2018 проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 25.01.2016 розпочав навчання на курсах первинної професійної підготовки працівників підрозділів патрульної поліції. Вказує про те, що період проходження служби з 25.01.2016 по 18.04.2016 на посаді поліцейського батальйону патрульної служби Головного управління Національної поліції в Рівненській області йому не нараховувалася та не виплачувалася доплата за роботу в нічний час. Вважає, що відповідачем безпідставно не нараховувалася і не виплачувалася доплата за службу в нічний час, тому просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 18.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем, поза межами встановленого судом строку, подано до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затвердженні наказами керівників підрозділів органів поліції. Відповідно до відповіді тренінгового центру Головного управління Національної поліції Рівненській області, під час проходження навчального процесу на базі тренінгового центру, підпорядкованому ГУНП в Рівненській області ОСОБА_1 до несення служби у нічний час не залучався, так як це було заборонено діючим на той час наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.03.2015 №276 "Про затвердження Положення про організацію курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації) працівників підрозділів патрульної служби", зокрема п.15, згідно якого слухачі під час навчання не можуть залучатись до несення служби у складі добових нарядів, для підтримання внутрішнього порядку в навчальних закладах, а також до охорони громадського порядку. Таким чином, позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
Наказом Головного управління Національної поліції України в Рівненській області від 25.01.2016 №10 о/с "По особовому складу" ОСОБА_1 з 25.01.2016 призначено поліцейським батальйону патрульної поліції Головного управління Національної поліції України в Рівненській області, присвоївши йому спеціальне звання "рядовий поліції" (а.с.41).
У ході розгляду справи судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що у період з 25.01.2016 по 18.04.2016 позивач розпочав навчання на курсах первинної професійної підготовки працівників підрозділів патрульної поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції України в Рівненській області від 18.04.2016 №65 о/с "По особовому складу" рядового поліції ОСОБА_1 поліцейського батальйону патрульної поліції Головного управління Національної поліції України в Рівненській області з 19.04.2016 відряджено в розпорядження Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (а.с.42).
Вважаючи, що відповідач у період з 25.01.2016 по 18.04.2016 безпідставно не нараховував і не виплачував доплату за службу в нічний час, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з ч.1, 2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України
Виходячи з положень п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пп.3 п.5 Постанови № 988, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО) визначають Порядок і умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі – Порядок №260).
Відповідно до п.3 розділу І "Загальні положення" Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення курсантів ЗВО, яких вперше прийнято на службу в поліцію, складається з посадового окладу (п.5 Порядку №260)
Згідно з пунктом 5 розділу І "Загальні положення" Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 розділу ІІ "Грошове забезпечення" Порядку №260 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
З аналізу наведених правових норм, судом встановлено, що поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, така доплата виплачується на підставі графіків нарядів та чергувань.
У ході розгляду справи судом було встановлено та сторонами не заперечувалося, що у період з 25.01.2016 по 18.04.2016 позивач навчався на курсах первинної професійної підготовки працівників підрозділів патрульної поліції на базі Рівненського ВПУ Департаменту поліції охорони та тренінгового центру, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції України в Рівненській області.
Порядок і умови навчання на курсах первинної професійної підготовки (спеціалізації) працівників підрозділів патрульної служби (далі – курси) визначає Положення про організацію курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації) працівників підрозділів патрульної служби, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України 16.03.2015 № 276 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.04.2015 за № 384/26829 (далі – Положення №276, чинне на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 15 Положення №276 встановлено, що слухачі під час навчання не можуть залучатися до несення служби у складі добових нарядів, для підтримання внутрішнього порядку в навчальних закладах, а також до охорони громадського порядку.
Дана норма кореспондує з п.3 прикінцевих положень Положення про організацію навчального процесу на курсах первинної професійної підготовки (спеціалізації) слухачів патрульної служби ГУ НП в Рівненській області на базі Рівненського ВПУ Департаменту поліції охорони, затвердженого наказом Головного управління Національної поліції України в Рівненській області від 21.01.2016 №14.
Рівненське вище професійне училище Департаменту поліції охорони листом від 09.03.2021 №59/43/51/01-2021 повідомило, що в період з 25.01.2016 по 18.04.2016 первинна професійна підготовка працівників підрозділів патрульної поліції проводилася на базі Тренінгового центру ГУ НП в Рівненській області (а.с.51).
Тренінговий центр Головного управління Національної поліції України в Рівненській області листом від 11.03.2021 №53/19/01-2021 повідомив, що підтверджуючих документів про залучення ОСОБА_1 до несення служби в нічний час не існує, оскільки це було заборонено діючим на той час наказом Міністерства внутрішніх справ України 16.03.2015 № 276 "Про затвердження Положення про організацію курсів первинної професійної підготовки (спеціалізації) працівників підрозділів патрульної служби" (а.с.52).
У листі управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції України в Рівненській області від 02.03.2021 №196/29/01-2021 вказано, що довідки обліку несення служби ОСОБА_1 в нічний час до УФЗБО не надходили. Відповідно, доплата за службу в нічний час не нараховувалася (а.с.39).
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що у період з 25.01.2016 по 18.04.2016 позивач під час навчання на курсах первинної професійної підготовки працівників підрозділів патрульної поліції на базі Рівненського ВПУ Департаменту поліції охорони та тренінгового центру, підпорядкованого Головному управлінню Національної поліції України в Рівненській області, не залучався до служби в нічний час.
Крім того, суд не бере до уваги, твердження позивача про те, що він виконував роботу в нічний час, оскільки в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження вказаних обставин, зокрема, графіки нарядів та чергувань.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання відповідача виплатити позивачу заборгованість з грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час є необґрунтованою та до задоволення не підлягає.
Відповідно до п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Суд зазначає, що позовна вимога про зобов`язання відповідача виплатити компенсацію за затримку розрахунку при звільненні за весь період затримки розрахунку по день здійснення виплати, у розмірі середньомісячного грошового забезпечення є похідною вимогою від вимоги про зобов`язання відповідача виплатити заборгованість з грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, та відповідно також до задоволення не підлягає.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позов до задоволення не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (с.Золочівка, Дубенський (Демидівський) район, Рівненська область, 35211, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Рівненській області (вул. Хвильового, 2, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 40108761) про зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 30 червня 2021 року
Суддя Н.О. Дорошенко