
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
02 липня 2021 р. № 400/4541/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання протиправним та скасування рішення від 09.06.2020 № 703-05-р; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
22.06.2021 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду із заявою, в якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) подати звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 400/4541/20 (далі – Рішення).
В обгрунтування заяви позивач посилається зазначає, що на виконання Рішення відповідач нарахував позивачу пенсію у розмірі "0" (нуль) грн. Пояснюючи позивачу свої дії, відповідач зазначив, що призначення ним пенсії виконано без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.06.2020 № 3518/03.01-27 та від 03.06.2020 № 3519/03.01-27, які видані виконавчим комітетом Первомайської міської ради Миколаївської області, оскільки Рішенням такі зобов`язання на відповідача не покладено. У цій відповіді також вказано, що основний розмір пенсії позивача визначений як добуток заробітку у нуль грн. і 60 відсотків.
Ухвалою від 23.06.2021 суд прийняв заяву до розгляду та запропонував відповідачу подати письмові пояснення по суті заяви позивача та докази на їх підтвердження до 30.06.2021.
30.06.2021 відповідач подав заперечення проти заяви позивача, в яких зазначив, що Рішення виконане ним в межах покладених на нього зобов`язань. Зокрема, відповідач зазначив, що призначення пенсії позивачу виконане без урахування довідок про заробітну плату від 03.06.2020 № 3518/03.01-27 та від 03.06.2020 № 3519/03.01-27, оскільки зобов`язань про їх врахування Рішенням на відповідача не покладалось. Основний розмір пенсії від заробітку становить 0 грн, а з урахуванням доплати до мінімальної пенсійної виплати – 1 638 грн.
Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає обов`язкового розгляду заяв про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення з викликом сторін. Рішення ухвалене в порядку письмового провадження.
У зв`язку з цим суд розглянув заяву позивача в порядку письмового провадження.
Постановляючи цю ухвалу, суд виходить з такого.
Рішенням від 23.12.2020 у справі № 400/4541/20 Миколаївський окружний адміністративний суд задовольнив частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а саме: визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 09.06.2020 № 7/03.05-р; зобов`язав відповідача зарахувати позивачу до стажу державної служби період проходження військової служби в Збройних Силах з 03.05.1975 по 19.05.1977, період проходження служби в органах внутрішніх справ з 02.07.1984 до 16.12.2002, період служби в органах місцевого самоврядування з 22.08.2008 до 25.12.2015; зобов`язати відповідача призначити позивачу з 03.06.2020 пенсію за Законом України „Про державну службу” та виплатити призначену пенсію з 03.06.2020, з урахуванням раніше фактично виплачених сум пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; у задоволенні решти позовних вимог відмовив; стягнув за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 840,80 грн.
У листі від 28.04.2021 № 4387-4311-Д-02/8-1400/21 відповідач повідомив позивачу, що призначив йому пенсію без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, оскільки Рішенням таких зобов`язань на нього не покладалось. З листа вбачається, що саме у зв`язку з таким неврахуванням заробіток позивача прийнятий за нуль грн, що потягнуло за собою призначення пенсії у нуль грн. та здійснення доплати до її мінімального розміру.
Дослідивши зміст листа відповідача від 28.04.2021 № 4387-4311-Д-02/8-1400/21, суд зазначає, що призначення пенсії у нуль грн. (шляхом отримання добутку заробітку у нуль грн. та відсотка заробітку) позбавлене як законодавчого, так і логічного підгрунтя.
Згідно з пунктом 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Порядок призначення пенсії за Законом України „Про державну службу” регулюється цим Законом.
Згідно з пунктом 12 розділу ХІ „Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами статті 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
У статті 37 Закону № 3723-XII також зазначено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ані Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII „Про державну службу (далі - Закон № 889-VIII), ані Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII „Про державну службу (далі - Закон № 3723-XII), ані Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі – Порядок № 622) не передбачена можливість урахування заробітку для призначення пенсії у нуль грн.
Натомість чинне законодавство передбачає урахування заробітку на підставі відповідних довідок (пункт 5 Порядку № 622). Порядок № 622 також визначає інші правила врахування заробітку для призначення пенсії за Законом № 889-VIII.
Результатом вчинених відповідачем дій на виконання Рішення є призначення позивачу пенсії розміром у нуль грн. Зазначене свідчить про те, що відповідач не виконав Рішення.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не пізніше 10.08.2021 подати до суду звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі № 400/4541/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Дата складення повного судового рішення - 02.07.2021.
Суддя В.В. Птичкіна