
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1281/21
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Борзаниці С.В.
за участю секретаря судового засідання Печегіної Є.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування регламенту в частині,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також – позивач) до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі також - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати пункти 3, 4, 6, 7 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 № 2/1 «Про Регламент Рубіжанської міської ради Луганської області».
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач є депутатом Рубіжанської міської ради восьмого скликання.
02.12.2020 Рубіжанською міською радою Луганської області прийнято рішення № 2/1 від 02.12.2020 «Про Регламент міської ради Луганської області восьмого скликання».
Розділом XXI Регламенту Рубіжанської міської ради восьмого скликання встановлений порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них.
Пунктом третім вказаного розділу встановлено, що депутатський запит вноситься на розгляд міської ради після депутатського звернення, якщо депутат міської ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи державної виконавчої влади, виконавчі органи міської ради та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій, розташованих на території міста, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк. Депутатський запит включається до порядку денного сесії тільки після надання йому статусу запиту. Надання статусу запиту здійснюється на підставі заяви депутата і тільки після звіту депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням.
Відповідно до пункту 4 розділу, одночасно депутат може внести на сесію міської ради не більше двох запитів.
За змістом пункту 6 розділу XXI Регламенту, депутатський запит вноситься в письмовій або усній формі на ім`я міського голови (в разі його відсутності — секретарю міської ради) за 15 днів до початку сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по депутатському зверненню. Міський голова доручає виконавчому органу міської ради або посадовій особі міської ради підготувати проект рішення з даного питання і внести його на розгляд профільної постійної комісії міської ради. Вищевказаний проект рішення повинен бути попередньо погоджений з ініціатором депутатського запиту. Профільна постійна комісія ради розглядає заяву депутата щодо надання йому статусу запиту, звіт депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням, проект рішення з даного депутатського запиту, і приймає рекомендації про надання його заяви статусу запиту і про внесення на сесію проекту рішення з даного депутатського запиту.
У відповідності до пункту 7 зазначеного розділу Регламенту, депутатський запит вноситься у письмовій або усній формі безпосередньо на пленарному засіданні ради перед затвердженням порядку денного сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по його депутатським зверненням. На підставі заяви депутата рада протокольно приймає рішення про надання йому статусу запиту і включає депутатський запит до порядку денного сесії. За даним депутатським запитом приймається тільки рішення про надання йому статусу запиту і включає депутатський запит до порядку денного сесії.
На думку позивача, з розділу XXI Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання вбачається, що даними нормами фактично обмежується право депутата міської ради на подання депутатського запиту, запроваджуються додаткові процедури, не встановлені чинним законодавством, необхідні для подання запиту, суттєво ускладняється процедура подання та розгляду запиту, на депутата місцевої ради покладаються обов`язки, не передбачені жодним чинним нормативно правовим актом.
18.12.2020 позивач звернувся з депутатським зверненням до Рубіжанської міської ради Луганської області, Рубіжанського міського голови м. Рубіжне Хортіва С.І. № 1/12 від 17.12.2020, в якому просив: надати «Звіт членів робочої групи за результатами складання історичної довідки щодо правового режиму власності на об`єкт нерухомого майна під загальною назвою - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 » депутатам Рубіжанської міської ради для ознайомлення та прийняття відповідних рішень, а також розмістити його на офіційному веб-сайті міської ради.
28.12.2020 позивач отримав лист Рубіжанської міської ради Луганської області №вих/1929, відповідно до якого строк розгляду депутатського звернення було продовжено, з посиланням на необхідність дослідження великої кількості документів, наданих разом із зверненням. Тобто, вимоги депутатського звернення виконані не були, звіт робочої групи не був наданий депутатам та не був розміщений на офіційному веб-сайті Рубіжанської міської ради Луганської області. Натомість, міською радою та міським головою виконувались дії, які позивач виконувати не просив.
18.01.2021 позивач отримав лист Рубіжанської міської ради Луганської області № 024-009/341, відповідно до якого міським головою було видано розпорядження про створення робочої групи № 217 від 30.12.2020 з розгляду наданого позивачем звіту. Враховуючи, що позивач не звертався із вимогою про дослідження Звіту спеціалістами Виконавчого комітету ради, а просив надати Звіт для ознайомлення депутатам та розмістити його на офіційному веб-сайті міської ради, законні вимоги, викладені у депутатському зверненні, в порушення статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», знову задоволені не були.
Будучи не задоволеним результатами розгляду депутатського звернення, 27.01.2021 позивач звернувся до Рубіжанської міської ради з депутатським запитом №3/1-21, в якому просив надати Звіт депутатам Рубіжанської міської ради для ознайомлення та прийняття відповідних рішень, а також розмістити його на офіційному веб-сайті міської ради.
27.01.2021 відбулось 5 пленарне засідання чергової шостої сесії Рубіжанської міської ради. Депутатський запит до порядку денного сесії в порушення частини першої статті 21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» включений та розглянутий не був.
Також не було включено до порядку денного, не голосувалось та не приймалось рішення за депутатським запитом на пленарних засіданнях, що відбулись 10.02.2021, 24.02.2021, 10.03.2021.
Позивач вважає, що пункти 3, 4, 6 та 7 розділу XXI Регламенту, є такими, що суперечать Конституції України, Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні», є прийнятими поза межами повноважень та порушують права позивача як депутата міської ради, а відтак підлягають визнанню незаконними та скасуванню.
Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 139-147), в якому зазначено таке.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання затвердження регламенту ради.
Згідно з ч. 14 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Відповідно до ч. 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Так, 02.12.2020 на другій черговій сесії Рубіжанської міської ради восьмого скликання було прийнято рішення № 2/1 від 02.12.2020 «Про Регламент міської ради Луганської області восьмого скликання».
Таким чином, регламент Рубіжанської міської ради восьмого скликання є місцевим нормативно - правовим актом.
Розділом ХХІ Регламенту визначено порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них. Зокрема, «3. Депутатський запит вноситься на розгляд міської ради після депутатського звернення, якщо депутат міської ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи державної виконавчої влади, виконавчі органи міської ради та їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій, розташованих на території міста, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк. Депутатський запит включається до порядку денного сесії тільки після падання йому статусу запиту. Надання статусу запиту здійснюється па підставі заяви депутата і тільки після звіту депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням.
4. Одночасно депутат міської ради може внести на сесію міської ради не більше двох запитів.
6. Депутатський запит вноситься попередньо в письмовій або усній формі на ім`я міського голови (в разі його відсутності - секретарю міської ради) за 15 днів до початку сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по депутатському зверненню. Міський голова доручає виконавчому органу міської ради або посадовій особі міської ради підготувати проект рішення з даного питання і внести його на розгляд профільної постійної комісії міської ради. Вищевказаний проект рішення повинен бути попередньо погоджений з ініціатором депутатського запиту. Профільна постійна комісія ради розглядає заяву депутата щодо падання йому статусу запиту, звіт депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням, проект рішення з даного депутатського запиту, і приймає рекомендації про надання його заяви статусу запиту і про внесення на сесію проекту рішення з даного депутатського запиту.
7. Депутатський запит вноситься у письмовій або усній формі безпосередньо на пленарному засіданні ради перед затвердженням порядку денного сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по його депутатським зверненням. На підставі заяви депутата рада протокольно приймає рішення про надання йому статусу запиту і включає депутатський запит до порядку денного сесії. За даним депутатським запитом приймається тільки рішення про розгляд його па засіданні профільної постійної комісії або на позачерговій сесії міської ради.»
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень частин 1-3 ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов`язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих па території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз`яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов`язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк.
Якщо депутатське звернення з об`єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату місцевої ради зобов`язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
18.12.2020. вх./1960/1033-015.03 до Рубіжанської міської ради Луганської області надійшло письмове депутатське звернення депутата Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання ОСОБА_1 від 17.12.2020 щодо розгляду звіту робочої групи за результатами складення історичної довідки про правовий режим власності на об`єкт нерухомого майна під загальною назвою «ринок», розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Звіт).
28.12.2020 вих/1929 на адресу ОСОБА_1 Рубіжапською міською радою Луганської області було надіслано письмову відповідь про необхідність додаткового часу для розгляду Звіту та про підготовку проекту розпорядження міського голови щодо створення робочої групи з розгляду зазначеного Звіту, повідомлено, що розгляд Звіту триває, зазначено про те, що з урахуванням того, що інформація, викладена у вказаному Звіті, стосується великого обсягу інформації, необхідністю вивчення та дослідження не тільки сучасного українського законодавства, а й законодавства УРСР, а також того факту, що робота попередньої робочої групи тривала майже рік, міська рада з об`єктивних причин не може розглянути означене депутатське звернення у місячний строк.
18.01.2021 за вих. № 024-009/341 Позивача було повідомлено про те, що розпорядженням міського голови від 30.12.2020 було створено відповідну робочу групу для розгляду Звіту, а також повідомлено, що розгляд та вивчення Звіту триває. Разом з цим повідомлено, що строк розгляду депутатського звернення продовжено.
При цьому принципово важливе значення має той факт, що міська рада не відмовила депутату ОСОБА_1 в розгляді його депутатського звернення, а вчинила усіх можливих дій зі свого боку, направлених на повний та всебічний розгляд питання, порушеного у депутатському зверненні, про що його повідомляла у встановлений законодавством строк.
27.01.2021 до міської ради надійшов депутатський запит ОСОБА_1 про включення до порядку денного чергової шостої сесії Рубіжанської міської ради Луганської області вказаного депутатського запиту щодо розгляду питання, порушеного ОСОБА_1 у його депутатському зверненні від 18.12.2020, а також щодо надання доручення Рубіжанському міському голові Хортіву С.І. підготувати для розгляду Рубіжанською міською радою «Звіт членів робочої групи за результатами складання історичної довідки щодо правового режиму власності на об`єкт нерухомого майна назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 для розгляду по суті та прийняття відповідних рішень.
Під час розгляду питання внесення до порядку денного питання п`ятого пленарного засідання чергової шостої сесії міської ради 27.01.2021 щодо надання статусу депутатського запиту ОСОБА_1 міським головою було роз`яснено депутатам міської ради, що дійсно надійшов Звіт робочої групи, проте до цього документу виникло дуже багато питань, наприклад, те, що вказаний Звіт підписаний лише двома членами робочої групи, створеної для складення Звіту, в той час як загальна кількість членів робочої групи була сім осіб, були запитання щодо змісту вказаного Звіту.
За таких обставин було прийнято рішення щодо першочергового дослідження інформації, викладеної у Звіті з подальшим доведенням відповідних висновків до депутатів міської ради за результатами розгляду Звіту.
Однак депутат ОСОБА_1 висловив непогодження із вказаним і додав, що його не включили до складу робочої груші, яка була створена для розгляду вказаного Звіту.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про що місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, повинні йому повідомити завчасно, але не пізніш як за п`ять календарних днів.
Тобто норма щодо участі депутата місцевої ради у розгляді свого звернення є диспозитивною, а не імперативною, при цьому сам депутат ОСОБА_2 не висловив ані письмово, ані усно бажання взяти участь у розгляді свого звернення, хоча був завчасно повідомлений про створення робочої групи для розгляду Звіту.
З урахуванням викладеного, вважають, що твердження щодо незалучення депутата ОСОБА_1 у розгляду Звіту є необґрунтованим.
Згідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» якщо депутат місцевої ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 цього Закону.
Частинами 1,2 ст. 21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.
Депутатський запит може бути внесений депутатом місцевої ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.
Відповідно до частин 14, 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань... визначаються регламентом ради...
Таким чином, у діючому законодавстві чітко прописано, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради..., зазначено, що саме у регламенті міської ради визначається порядок прийняття рішень ради про ствердження порядку денного сесії, проте чітко не прописано процедуру, механізм підтримання радою вимоги депутата місцевої ради, який є депутатським запитом.
Саме тому законодавець надав таке право місцевим радам, щоб вони самостійно визначили цей порядок, закріпивши його у регламенті ради, що і було зроблено Рубіжанською міською радою Луганської області у пунктах З, 4, 6, 7 розділу XXI Регламенту. Необхідно зазначити, що рішення про прийняття Регламенту міської ради восьмого скликання депутати міської ради підтримали більшістю голосів па засіданні сесії 02.12.2020.
Щодо тверджень позивача про суперечливість положень Регламенту Конституції України та Законам України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні».
Позивач у своїй позовній заяві зазначає, зокрема, про те, що нормами Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання фактично обмежується право депутата міської ради на подання депутатського запиту, запроваджуються додаткові процедури, не встановлені чинним законодавством, необхідні для подання запиту, суттєво ускладнюється процедура подання та розгляду запиту (...).
Рубіжанська міська рада Луганської області заперечує проти таких необґрунтованих доводів позивача з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Положеннями ч. 1 ст. 3 «Європейської Хартії місцевого самоврядування» (далі - Хартія) від 15.10.1985, ратифікованої Україною 15.07.1997 визначено, що місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 4 Хартії головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Однак це положення не перешкоджає наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними. Вони не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним органом, якщо це не передбачене законом.
Таким чином, прийняття тих чи інших положень Регламенту, у тому числі з тих чи інших процедурних питань, є дискреційними повноваженнями міської ради.
Згідно Постанови від 30.07.2020 Верховного Суду у справі № 826/10085/16 зазначено, що поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Окрім того, у відповідності до Рекомендацій № R (80)2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
З аналізу змісту ч. 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також вище зазначених положень Конституції України та Хартії, Рубіжанська міська рада Луганської області вважає, що Регламент міської ради не суперечить чинному законодавству і є об`єктом реалізації дискреційних повноважень міської ради.
Більше того, питання прийняття рішень міською радою про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядку роботи сесії прямо покладені на міську раду і закріпленні в Регламенті.
Також необхідно зазначити, що вказані питання не вилучені зі сфери компетенції міської ради та їх вирішення не доручене жодному іншому органу.
За таких обставин, Рубіжанська міська рада Луганської області вважає, що мала повиє право, закріплене на законодавчому рівні на прийняття тих чи інших процедурних механізмів, які і передбачені у розділі XXI Регламенту, зокрема пунктах 3, 4, 6, 7.
Як зазначено у статті 144 Конституції України, статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування приймають рішення в межах повноважень, визначених законодавством.
В основу діяльності органів місцевого самоврядування поставлений принцип законності.
Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Згідно з частиною 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Зазначена норма Закону узгоджується з положеннями, закріпленими у п. 5.2. розділу ПІ Регламенту - Порядок підготовки питань, що вносяться на розгляд ради, який передбачає, що розробники проектів рішень ради, перед їх погодженням з відповідними виконавчими органами ради, оприлюднять їх на офіційному веб-сайті Рубіжанської міської ради (http://www.rmr.gov.ua) не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду радою.
З метою додержання вказаних норм права проект рішення Рубіжанської міської ради «Про регламент Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання» був розміщений на офіційному веб - сайті міської ради 18.11.2020. Протягом періоду часу з моменту оприлюднення проекту рішення на сайті з 18.11.2020 по 02.12.2020 надходили пропозиції до Регламенту від депутата міської ради ОСОБА_3 , громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Зазначені пропозиції та зауваження не стосувались положень Регламенту, які є предметом розгляду у даній судові справі. Разом і цим слід наголосити, що всі пропозиції розглядались на засіданні робочої групи з розробки проекту Регламенту міської ради Луганської області восьмого скликання та проекту Положення про постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання, що відображено у протоколі № 2 від 02.12.2020.
Отже, Позивач, маючи право подати зауваження та/або пропозиції щодо оскаржуваних положень Регламенту, не скористався зазначеним правом, натомість обрав судовий спосіб захисту права.
Просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправними та скасування пунктів 3,4,6,7 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області № 2/1 від 02.12.2020 «Про Регламент Рубіжанської міської ради Луганської області» відмовити в повному обсязі.
07.05.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позову (арк. спр. 153-159).
20.05.2021 відповідачем надані заперечення (арк. спр. 169-173).
Сторони у судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач та відповідач надіслали заяви про розгляд за їх відсутності (арк. спр. 87, 95-96).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою суду від 31.03.2021 після усунення недоліків позовної заяви прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 29.04.2021(арк. спр. 56-58).
29.04.2021 за клопотанням позивача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 27.05.2021.
Ухвалою від 27.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 181).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) є депутатом Рубіжанської міської ради восьмого скликання, відповідно до рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 13.11.2020 №1/1 «Інформування голови Рубіжанської міської виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області М. Бєлуха про підсумки виборів депутатів Рубіжанської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області» (арк. спр. 9-13).
Відповідно до рішення другої сесії восьмого скликання Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 № 2/1 «Про Регламент міської ради Луганської області восьмого скликання» затверджено Регламент міської ради Луганської області восьмого скликання (далі – Регламент) (арк. спр. 14, 15-32).
Розділом XXI Регламенту встановлений порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них.
Пунктом третім розділу XXI Регламенту встановлено, що депутатський запит вноситься на розгляд міської ради після депутатського звернення, якщо депутат міської ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи державної виконавчої влади, виконавчі органи міської ради та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій, розташованих на території міста, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк. Депутатський запит включається до порядку денного сесії тільки після надання йому статусу запиту. Надання статусу запиту здійснюється на підставі заяви депутата і тільки після звіту депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням.
Одночасно депутат може внести на сесію міської ради не більше двох запитів (пункт 4 розділу XXI Регламенту).
Депутатський запит вноситься в письмовій або усній формі на ім`я міського голови (в разі його відсутності — секретарю міської ради) за 15 днів до початку сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по депутатському зверненню. Міський голова доручає виконавчому органу міської ради або посадовій особі міської ради підготувати проект рішення з даного питання і внести його на розгляд профільної постійної комісії міської ради. Вищевказаний проект рішення повинен бути попередньо погоджений з ініціатором депутатського запиту. Профільна постійна комісія ради розглядає заяву депутата щодо надання йому статусу запиту, звіт депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням, проект рішення з даного депутатського запиту, і приймає рекомендації про надання його заяви статусу запиту і про внесення на сесію проекту рішення з даного депутатського запиту (пункт 6 розділу XXI Регламенту).
У відповідності до пункту 7 зазначеного розділу Регламенту, депутатський запит вноситься у письмовій або усній формі безпосередньо на пленарному засіданні ради перед затвердженням порядку денного сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по його депутатським зверненням. На підставі заяви депутата рада протокольно приймає рішення про надання йому статусу запиту і включає депутатський запит до порядку денного сесії. За даним депутатським запитом приймається тільки рішення про надання йому статусу запиту і включає депутатський запит до порядку денного сесії.
18.12.2020 позивач звернувся з депутатським зверненням до Рубіжанської міської ради Луганської області, Рубіжанського міського голови м. Рубіжне Хортіва С.І. № 1/12 від 17.12.2020, в якому просив надати «Звіт членів робочої групи за результатами складання історичної довідки складання історичної довідки, щодо правового режиму власності на об`єкт нерухомого майна під загальною назвою - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 », депутатам Рубіжанської міської ради для ознайомлення та прийняття відповідних рішень а також розмістити його на офіційному веб-сайті міської ради (арк. спр. 33).
У листі Рубіжанської міської ради Луганської області від 28.12.2020 № вих/1929 на депутатське звернення від 17.12.2020 зазначено, що враховуючи значний обсяг інформації, яку необхідно дослідити та перевірити у процесі розгляду звіту робочої групи за результатами складення історичної довідки про правовий режим права власності на об`єкт нерухомого майна під загальною назвою «ринок», розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , повідомлено про необхідність додаткового часу для розгляду вказаного звіту. Наразі готуються проект розпорядження міського голови щодо створення робочої групи з розгляду звіту попередньої робочої групи за результатами складення історичної довідки щодо правового режиму права, власності на об`єкт нерухомого майна під загальною назвою «ринок», розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 34).
У листі Рубіжанської міської ради Луганської області від 18.01.2021 № 024-009/341 на депутатське звернення від 17.12.2020 зазначено, що 28.12.2020 за вих./1929 на адресу позивача Рубіжанською міською радою Луганської області було надіслано письмову відповідь про необхідність додаткового часу для розгляду Звіту та про підготовку проекту розпорядження міського голови щодо створення робочої групи з розгляду зазначеного Звіту. У відповідності до розпорядження міського голови № 217 від 30.12.2020 було створену відповідну робочу групу для розгляду вказаного вище Звіту. Станом на сьогоднішній день розгляд та вивчення наданого Звіту, також, доданих до нього копій документів, триває. З урахуванням того, що інформація, викладена у вказаному Звіті стосується великого обсягу інформації, необхідністю вивчення та дослідження не тільки сучасного українського законодавства, а й законодавства УРСР, а також такого факту, що робота попередньої робочої групи тривала майже рік, міська рада з об`єктивних причин не може розглянути депутатське звернення у місячний строк. За таких обставин, на підставі положень частини 3 статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повідомлено, що строк, розгляду депутатського звернення буде продовжено (арк. спр. 35).
27.01.2021 позивач звернувся до Рубіжанської міської ради з депутатським запитом №3/1-21, в якому просив надати Звіт депутатам Рубіжанської міської ради для ознайомлення та прийняття відповідних рішень а також розмістити його на офіційному веб-сайті міської ради (арк. спр. 36).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується па засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно частини другої статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до частин 14, 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань... визначаються регламентом ради...
Преамбулою Закону України від 11.07.2002 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі також – Закон № 93-IV) визначено, що цей Закон відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Статтею 1 Закону № 93-IV визначено, що статус депутата місцевої ради визначається Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Згідно статті 18 Закону № 93-IV депутат місцевої ради зобов`язаний:
1) додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів;
2) брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень;
3) виконувати доручення ради, її органів, сільського, селищного, міського голови чи голови ради; інформувати їх про виконання доручень.
Частиною першою статті 21 Закону № 93-IV визначено, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради (частина 1 вказаної статті).
Статтею 22 Закону № 93-IV визначений порядок розгляду депутатського запиту.
Так, згідно частини першої статті 22 Закону № 93-IV депутатський запит може бути внесений депутатом місцевої ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.
Депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні місцевої ради (ч. 2 ст. 22 Закону № 93-IV).
Як встановлено судом, пункт 3 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання додатково, відмінно від змісту частини першої статті 21 Закону № 93-IV, містить вимоги про внесення депутатського запиту на розгляд міської ради після депутатського звернення, а також додатково містить положення стосовно надання статусу запиту на підставі заяви депутата і тільки після звіту депутата про виконану ним роботу по депутатським зверненням.
Пункт 4 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання додатково, відмінно від положень ст. ст. 21, 22 Закону № 93-IV, містить вимоги про обмеження одночасного внесення депутатом міської ради запитів у кількості не більше двох запитів.
Пункт 6 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання додатково, відмінно від положень ст. ст. 21, 22 Закону № 93-IV, містить вимоги про внесення депутатського запиту попередньо за 15 днів до початку сесії спільно з заявою депутата щодо надання йому статусу запиту і звітом депутата про виконану ним роботу по депутатському зверненню.
Натомість, частиною першою статті 22 Закону № 93-IV визначено, що депутатський запит може бути внесений депутатом місцевої ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.
Пункт 7 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання додатково, відмінно від положень ст. ст. 21, 22 Закону № 93-IV, містить вимоги про надання депутатом заяви щодо надання запиту статусу запиту і надання звіту депутата про виконану ним роботу по його депутатським зверненням. Також у вказаному пункті додатково містяться положення про необхідність прийняття радою протокольного рішення про надання запиту депутата статусу запиту.
Зазначені додаткові умови стосовно депутатського запиту та порядку його розгляду зовсім не передбачені Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Тобто, зазначені додаткові умови прийняті відповідачем всупереч положенням статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (обов`язок посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України), ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (обов`язок органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції).
Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 30.07.2020 у справі № 826/10085/16 та Рекомендації № R (80)2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 як на підставу для відмови у задоволенні заявлених вимог є незмістовним, оскільки вказаними рішеннями визначено, що під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, в межах закону, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, реалізація дискреційних повноважень передбачає можливість прийняття рішення з кількох юридично допустимих рішень.
За встановлених по даній адміністративній справі обставин у відповідача не було декількох юридично допустимих рішень, оскільки ті додаткові умови, які зазначені вище за текстом, не передбачені жодним нормативно-правовим актом, який би регламентував такі додаткові умови стосовно визначення поняття депутатського запиту та порядку його розгляду.
Статті 21 та 22 Закону № 93-IV містять достатньо чіткі та зрозумілі положення стосовно поняття депутатського запиту та порядку його розгляду. У вказаних статтях відсутні положення щодо можливості прийняття актів органом місцевого самоврядування стосовно додаткових процедур розгляду депутатського запиту.
В силу приписів частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак суд враховує, що в даній справі обов`язок доказування правомірності спірного рішення покладено на відповідача та він не навів суду переконливих, належних та допустимих доказів правомірності оскаржуваного рішення.
Перевіривши доводи учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що заявлений позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Оскільки у даній справі позовні вимоги підлягають задоволенню, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Рубіжанської міської ради Луганської області (ідентифікаційний номер: 26023286, місцезнаходження: 93000, Луганської області, м. Рубіжне, пл. Володимирська, буд. 2) про визнання протиправним та скасування регламенту в частині задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати пункти 3, 4, 6, 7 розділу XXI «Порядок розгляду депутатських запитів і відповідей на них» Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 № 2/1 «Про Регламент Рубіжанської міської ради Луганської області».
Стягнути з Рубіжанської міської ради Луганської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 01 липня 2021 року.
Суддя С.В. Борзаниця