
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2605/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №935040155098 від 31.03.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в частині зменшення розміру її пенсії, призначеної у 2002 році відповідно до Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ, у розмірі 90% від розміру заробітної плати, та проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.ч.2, 15 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VІІ в розмірі 60% заробітної плати за відповідною посадою працівника прокуратури з обмеженням її граничного розміру десятьма прожитковими мінімумами доходів громадян;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.10.2020 року перерахувати та виплатити їй призначену пенсію за вислугу років у розмірі 90% від розміру заробітної плати (в редакції станом на час призначення пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ), що визначена у довідці Кіровоградської обласної прокуратури від 30.11.2020 №21-123 вих.20, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.34).
Позов мотивовано тим, що їй призначено пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ з березня 2002 р., виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.
У зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам позивач у березні 2021 року звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №21-123вих-20 від 30.11.2020 року про розмір заробітної плати. У відповідь отримала лист №1100-0305-8/20162 від 12.05.2021 року, у якому відповідач відмовив у перерахунку пенсії, та вказав, що розмір її пенсії становить 45236,80 грн. (75394,67 х 60%), однак розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, а тому розмір виплати щомісячної з 01.10.2020 року становить 17690,00 грн. (а.с.19).
Ухвалою судді від 01.06.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (34).
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 перерахунок пенсій, призначених за Законом України "Про прокуратуру", проводиться у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам і такий перерахунок проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" максимальний розмір пенсії з 01.12.2020 року - 17690 грн. На підставі заяви позивача та наданої нею довідки про заробітну плату відповідач за рішенням №935040155098 від 31.03.2021 року здійснив перерахунок пенсії позивача та визначив, що її розмір до виплати з 01.10.2020 року становить 17120 грн., а з 01.12.2020 року - 17690 грн. Доводячи правомірність спірних рішень та безпідставність вимог позивача про виплату пенсії без обмеження граничного розміру, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року. Їй призначена довічна пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року у розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку (а.с.42 зв.).
У минулих роках позивачу здійснювався перерахунок її пенсії за вислугу років, виходячи із 90% від суми його місячного (чинного) заробітку, у тому числі на виконання судових рішень.
У зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників позивач у березні 2021 року звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградської області із заявою від 26.03.2021 року про перерахунок його пенсії за вислугу років на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-123вих-20 від 30.11.2020 року. Відповідно до цієї довідки розмір заробітної плати, за нормами чинними станом на 11.09.2020 року, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора обласної прокуратури становить 57384, 60 грн. (а.с.160-169).
ГУ ПФУ в Кіровоградській області у березні 2021 року за рішенням (протоколом) №935040155098 від 31.03.2021 року здійснило з 01.10.2020 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років. Обчислено її розмір, виходячи з 60% суми заробітку у 75394,67 грн., що склало 45236,80 грн., та обмежено максимальний розмір пенсії з 01.10.2020 року – сумою 17120,00 грн., з 01.12.2020 року – сумою 17690,00 грн. (а.с.19-20, 170).
Листом №1100-0305-8/20162 від 12.05.2021 року відповідач повідомив позивача про проведений перерахунок та вказав, що відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" підстав для перерахунку пенсії з 01.10.2020 року розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження граничним розміром немає (а.с.19-20).
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв`язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної позивачу за Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року.
Частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за цим Законом у жовтні 2007 року) було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з частиною 7 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров`я, у зв`язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв`язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частин 11, 12, 14 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, виплачується у повному розмірі незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Прокурори і слідчі прокуратури, яким призначено пенсію за вислугу років і які працюють на прокурорсько-слідчих посадах, мають право одержувати заробітну плату відповідно до законодавства.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З 15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 року та втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів.
Згідно з частиною 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно з частиною 4 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Частиною 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (у редакції, чинній на момент прийняття цього Закону) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Проте Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VІІI від 28.12.2014 року (набрав чинності 01.01.2015 року) частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладена в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України. Проте Кабінет Міністрів України впродовж 2015 – 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Отже чинна з 13.12.2019 року норма частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
У судових рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ або Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.
Вирішуючи у цій зразковій справі питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Суд вказав, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії у 2002 році вона працювала у прокуратурі Кіровоградської області на посаді старшого помічника прокурора області, а пенсія за вислугу років була призначена їй виходячи з розміру місячного заробітку за цією посадою.
У зв`язку з прийняттям Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року прокуратура Кіровоградської області набула статусу регіональної прокуратури.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" №113-IX від 19.09.2019 року, який набрав чинності 25.09.2019 року, запроваджено реформування системи органів прокуратури та передбачено створення замість регіональних прокуратур обласних прокуратур.
Відповідно до наказу Генерального прокурора №414 від 08.09.2020 року "Про день початку роботи обласних прокуратур" Кіровоградська обласна прокуратура розпочала діяльність 11.09.2020 року, а з цього моменту умови оплати праці її працівників регулюються статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Отже, запровадження з 11.09.2020 року нових умов праці та складових заробітної плати працівників обласних прокуратур у розумінні частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII стало обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсій, призначених працівникам прокуратури за вислугу років.
Кіровоградська обласна прокуратура з метою перерахунку пенсії позивача у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам видала позивачу довідку №21-123вих20 від 30.11.2020 року про заробітну плату за прирівняної посадою прокурора обласної прокуратури.
У цій довідці вказані складові заробітної плати, визначені статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" станом на 11.09.2020 року, а розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, зазначений у цій довідці (75394,67грн.), перевищував розмір заробітної плати, визначений у попередній довідці прокуратури Кіровоградської області №18-51вих-16 від 2016 року, з якої проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років (18583,04 грн.) (а.с.108), а також перевищував розмір заробітної плати, визначений станом на 06.09.2017 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
Тож відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (яка застосовується з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019) позивач, як працівник прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, з 11.09.2020 року знову набула право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, а перерахунок її пенсії має бути проведений з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.10.2020 року.
Судом установлено, що відповідач врахував довідку Кіровоградської обласної прокуратури №21-123вих20 від 30.11.2020 року та з 01.10.2020 року здійснив перерахунок пенсії позивача, зменшивши при цьому її відсоткове значення та обмеживши її максимальний розмір десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
Як свідчить зміст листа відповідача та відзиву на позов, відповідач керувався частиною 2 та абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що на момент первинного призначення пенсія за вислугу років була їй призначена у розмірі 90%, як це було передбачено частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у чинній на той час редакції).
Від часу призначення позивачу пенсії на підставі Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ правове регулювання цих правовідносин неодноразово змінювалося. Відтоді зокрема відбулася зміна відсоткового значення базового розміру пенсії за вислугу років та зміна правил визначення стажу роботи на посадах прокурорів, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп, частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 05.04.2001 року №3-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів в часі, розмір пенсії за вислугу років у відсотках, право на які особа набула на момент призначення пенсії відповідно до наявного стажу, не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Суд зазначає, що передбачені Законом України "Про прокуратуру" процедури призначення та перерахунку пенсії за вислугу років є різними за змістом та механізмом їх проведення. Положення частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Натомість при перерахунку пенсій на підставі частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, змінною величиною є лише розмір заробітку, натомість відсоткове значення розміру пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним.
Подібного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові №21-2432a15 від 06.10.2015 року, який вказав, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відтак, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-123вих20 від 30.11.2020 року, а наведені у листі відповідача твердження про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, виходячи з відсотку, встановленого на час первинного призначення пенсії, є безпідставними.
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, то згідно з положеннями абзацу 6 пункту 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VII від 06.12.2016 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Пунктом 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року установлено, що порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року, а дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
З огляду на ту обставину, що позивач є непрацюючою пенсіонеркою і пенсія призначена їй до 1 січня 2016 року, тому до розміру пенсії позивача при її перерахунку не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Верховного Суду від 04.03.2021 року у справі №589/3997/16-а.
Тож суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи у березні 2021 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 01.10.2020 року, протиправно зменшив розмір відсотку розрахунку пенсії, призначеної у розмірі 90% місячної заробітної плати, до 60%, а також безпідставно застосував обмеження максимального розміру пенсії, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом. Тож такі дії відповідача слід визнати протиправними.
Суд установив, що рішенням, яке зачіпає права позивача у спірних правовідносинах, є рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №935040155098 від 31.03.2020 року про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , у якому неправильно визначено відсоток розрахунку пенсії та її максимальний розмір. Тож вказане рішення відповідача в цій частині слід визнати протиправним та скасувати.
Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З метою відновлення права позивача на перерахунок її пенсії та на отримання пенсії у розмірі, установленому законом, суд вважає за доцільне зобов`язати відповідача здійснити з 01.10.2020 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної позивачу за Законом України "Про прокуратуру", виходячи з 90 % від суми заробітної плати, вказаної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-123вих20 від 30.11.2020 року, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком.
Згідно ч.1, 3 ст.139 КАС України суд стягує на користь позивача здійснені документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №935040155098 від 31.03.2021 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині визначення загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку та її максимального розміру.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.10.2020 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про прокуратуру", виходячи з 90% від суми заробітної плати, вказаної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-123вих20 від 30.11.2021 року, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ: 20632802).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова