
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"02" липня 2021 р. Справа № 300/3154/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування і виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком; зобов`язання здійснити нарахування та виплату недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплачених сум.
У відповідності до пунктів 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, при визначенні початку перебігу строку звернення до суду законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факт порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
За змістом позовної заяви, позивач просить суд зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради нарахувати та виплатити недоплачену позивачу разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 та 2021 роки, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з врахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги (частина 4 статті 17 Закону).
Таким чином, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата допомоги за 2020 рік і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом, в частині перерахунку та виплати допомоги за 2020 рік, слід обраховувати з 30.09.2020.
Аналогічну правову позицію щодо обрахунку строку звернення до суду висловлено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10.05.2018 у справі №389/1042/17, від 06.02.2018 у справі №607/7919/17.
Це означає, що строк звернення до суду із вказаною позовною заявою, в частині перерахунку та виплати недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, закінчився 30.03.2021.
Проте, до суду за захистом своїх прав позивач звернувся 25.06.2021 (згідно відтиску штампу на конверті), тобто поза межами шестимісячного строку, встановленого частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Посилання позивача на те, що строк слід обраховувати з моменту, коли позивач отримав відповідь Управління на своє звернення (в даному випадку це травень 2021 року), не заслуговують на увагу, оскільки виплата допомоги до 5 травня є регулярною, виплачується один раз на рік, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об`єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації як розрахована, на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Пропустивши строк звернення до суду з вказаним позовом, заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску позивачем суду не надано.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Підсумовуючи наведене вище суд зазначає, що позовну заяву подано без додержання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду з наведенням у ній підстав для поновлення такого строку та доказів поважності причин його пропуску в частині вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 171, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання:
- заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням у ній підстав для поновлення такого строку та доказів поважності причин його пропуску, в частині вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік.
Роз`яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.