
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" липня 2021 р. справа № 300/1824/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до фізичної особа-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 2 000,00 гривень, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також – позивач, Управління, Головне управління) 22.04.2021 звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі по тексту також – відповідач, ФОП ОСОБА_1 , підприємець) про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 2 000,00 гривень.
Позовні вимоги мотивовано тим, що за порушення законодавства про рекламу на відповідача рішенням за №01-05/24 від 27.01.2021 накладено штраф в сумі 2 000,00 гривень. Відповідач добровільно цей штраф у встановлені законодавством строки не сплатив, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 27.04.2021 відкрито провадження у справі (а.с.22), розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась, незважаючи на те, що ухвалу про відкриття провадження від 27.04.2021 разом з позовною заявою та доданими до неї документами отримала 05.05.2021, свідченням чого є рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 76501 0149557 4 (а.с.27).
За правилами частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, вивчивши зміст адміністративного позову, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 із присвоєним реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, свідченням чого є відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Завідувачем сектору контролю за рекламою, дотримання антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області 06.01.2021 складено протокол про порушення законодавства про рекламу, згідно якого під час здійснення дослідження рекламоносіїв на території м. Івано-Франківськ, виявлено недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами при розповсюдженні засобом зовнішньої реклами типу «бігборд», рекламного сюжету «Sanny days 09909558697 sanny days_if, АДРЕСА_1 , кріосауна, колагенарій, вакуумно-роликовий масаж, лазерна епіляція, манікюр до – 50 % Новорічні Акції», оскільки реклама про знижку цін на продукцію не містить відомості про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, чим порушено вимоги частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» (а.с.15).
На підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу за №02 від 06.01.2021, рішенням за №01-05/11 від 20.01.2021 вирішено розпочати справу про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 (а.с.14).
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про рекламу" позивачем скеровано вимогу підприємцю салону « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на адресу АДРЕСА_1 , про необхідність до 06.01.2021 направити на електронну адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області пояснення, затверджені макети розповсюдженої реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами, а також іншу інформацію (а.с.18, 19).
11.01.2021 відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про рекламу" Управлінням направлено вимогу ТОВ «ВестБорд» про необхідність до 20.01.2021 направити на електронну адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області необхідні документи, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення (а.с.17).
27.01.2021 відбулось засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу, яке оформлене протоколом №01 (а.с.15).
Рішенням від 27.01.2021 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №01-05/24, керуючись частинами 2, 4 статті 27 Закону України «Про рекламу», за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами накладено на рекламодавця – ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 5-ти кратної вартості розповсюдженої реклами, що становить 2 000,00 гривень (а.с.5). Дане рішення рекомендованим листом від 29.01.2021 за №7601867885039 позивач надіслав ФОП ОСОБА_1 для виконання (а.с.4, зворотній бік а.с.5).
Проте, даний штраф відповідачем у встановлений термін не сплаченою, у зв`язку з чим Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звернулось з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються положеннями Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 за №270/96-ВР (надалі по тексту також – Закон №270/96-ВР).
Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом України «Про рекламу» та Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за №693 (надалі по тексту також – Порядок №693, Постанова №639).
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про рекламу" реклама – інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Частиною 5 статті 8 Закону України «Про рекламу», передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю (частини 1 та 2 статті 26 Закону України «Про рекламу»).
Згідно із частиною 4 статті 27 Закону №270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
За приписами частини 4 статті 27 Закону №270/96-ВР Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на:
рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами;
виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості виготовлення реклами;
розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Повторне вчинення перелічених порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі.
Вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України (частина 5 статті 27 Закону України «Про рекламу»).
Відповідно до пункту 9 Порядку №693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.
За порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу, приймається рішення про початок розгляду справи (пункт 11 Порядку №693).
За результатами розгляду справи в силу вимог пункту 18 Порядку №693 приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Пунктом 20 Порядку №693 визначено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Як слідує із публічних відомостей із розділу «Трекінг» офіційного веб-сайта національного поштового оператора АТ «Укрпошта» за номером поштового відправлення 7601867885039, відомості про який міститься у рішенні про накладення штрафу і квитанція про оплату за надання послуг поштового зв`язку про направлення такої постанови відповідачу наявна у матеріалах справи, слідує, що ФОП ОСОБА_1 постанову отримала 01.03.2021 (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html).
Пунктом 3 рішення позивача №01-05/24 від 27.01.2021 зобов`язано відповідача у 3-денний термін після сплати штрафу письмово повідомити про це Управління.
Отримавши адміністративний позов і ухвалу про відкриття провадження у справі, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не надала докази оскарження рішення №01-05/24 від 27.01.2021.
В матеріалах справи відсутні докази про добровільну сплату відповідачем штраф у встановлений термін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума штрафу, визначена рішеннями №01-05/24 від 27.01.2021 є узгодженою заборгованістю, та підлягає стягненню.
Згідно з вимогами частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач не надав суду доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд не має підстав для вирішення питання про розподіл судових витрат у цій справі.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 77, 139, 229, 241-246, 251, 255, 257-258, 295, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" та підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), на користь державного бюджету України, штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 2 000 (дві тисячі гривень) нуль копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач – Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 40309088) вул. Берегова, 24, м. Івано-Франківськ, 76019;
відповідач – фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_2 ),
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.