
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2021 р. справа № 300/830/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панікара І.В.,
при секретарі Подольській Т.М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: Міськів О.Т.,
представника відповідача: Комарницького Е.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – позивач), в інтересах якої діє адвокат Міськів Оксана Тарасівна, звернулася до суду з адміністративним позовом до Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області (надалі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до рішення сесії відповідача від 10.12.2020 року № 7-1/2020 ОСОБА_1 з 10.12.2020 року затверджена на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області VIII демократичного скликання, проте, рішенням сесії Брошнів-Осадської селищної ради від 16.02.2021 року № 65-4/2021 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади. Позивач зазначила, що в оскаржуваному рішенні відсутнє посилання на конкретну норму чинного законодавства, як на підставу звільнення. Окрім того, незважаючи на заборону скасовувати акти одноразового застосування, відповідачем оскаржуваним рішенням сесії селищної ради про звільнення ОСОБА_1 фактично вирішено скасувати своє ж рішення від 10.12.2020 року, яке на той час вже вичерпало свою дію. На думку позивача, зазначене рішення є таким, що не відповідає Конституції України та законам України, оскільки прийнято не на підставі, не у спосіб, що передбачені законами України, без урахування всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення ради та без належного обґрунтування підстав та причин звільнення з посади заступника голови селищної ради, а також в порушення порядку процедури підготовки відповідних питань до розгляду на сесії, що також призвело до незаконного спірного рішення. З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення сесії Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.02.2021 року № 65-4/2021 в частині звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області; зобов`язати відповідача поновити ОСОБА_1 на посаді заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області з 16.02.2021 року та стягнути з Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з утриманням податків та інших обов`язкових платежів при виплаті.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року у позовну заяву залишено без руху (а.с.24-25).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с. 35-36).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 13.04.2021 року, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Зокрема, вказав на те, що з системного аналізу норм ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” та Регламенту Брошнів-Осадської селищної ради, затвердженого рішенням від 24.12.2020 року № 18-2/2020, слідує, що особа, яка займає посаду заступника голови з питань роботи виконавчих органів ради, має входити до складу виконавчого комітету міської ради за законом в силу займаної посади без отримання згоди останнього на таке включення чи навпаки. Повноваження заступника голови з питань діяльності виконавчих органів ради закінчується після сформування нового складу виконавчого комітету. Представник відповідача зазначив, що новий склад виконавчого комітету було сформовано того ж дня, що і звільнення позивача – 16.02.2021 року, внаслідок чого, поновлення позивача на займаній посаді є неможливим, оскільки 16.02.2021 року було сформовано новий склад виконавчого комітету, а позивач не увійшла до складу нового виконавчого комітету, відповідно, не може продовжувати виконання повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів. Представник відповідача зазначив, що заборона щодо звільнення працівника поширюється на випадки розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. В даному випадку відбулося припинення служби позивача в органах місцевого самоврядування та звільнення її з посади заступника міського голови не з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, як це передбачено статтею 40 КЗпП України, а на підставі ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, у зв`язку з розпуском виконавчого комітету. Водночас, представник відповідача вказав на те, що скликання четвертої сесії восьмого демократичного скликання Брошів-Осадської селищної ради відбулося за постановою Брошів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії від 11.02.2021 року № 42, порядок денний якої було доведено до відома депутатів, що відповідає приписам статті 46 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”. Зазначено, що оспорюване рішення ради не відноситься до нормативно-правових, а є актом індивідуальної дії і відноситься до організаційних питань. Стосовно посилань позивача щодо виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу, представник відповідача зазначив, що зазначені вимоги є похідними від вимоги про скасування рішення від 16.02.2021 року № 65-4/2021 в частині звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови, внаслідок чого, також не підлягають до задоволення (а.с.44-49).
Представником позивача 11.05.2021 року на електронну адресу суду подано письмові пояснення, за змістом яких представник, зокрема, вказала на те, що на першій сесії восьмого демократичного скликання Брошів-Осадської селищної ради відповідно до вимог закону утворено виконавчий комітет, встановлено його чисельність та затверджено персональний склад (рішення № 14-1/2020 від 10.12.2020 року). Таким чином, достроково припинити повноваження утвореного виконавчого комітету можливо лише шляхом розпуску, що прямо випливає із пункту 3 частини 1 статті 26 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, що не було зроблено у даному випадку. Звернуто увагу, що ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” не передбачено повноваження місцевої ради скасовувати, а також визнавати такими, що втратили чинність свої попередні рішення, у тому числі і про утворення виконавчого комітету. Водночас, законом передбачена процедура розпуску виконавчого комітету ради за рішенням сесії, який є єдиною можливою правовою підставою для припинення у подальшому публічної служби згідно статті 51 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”. Представник відповідача зазначила, що рішення сесії про розпуск виконавчого комітету Брошнів-Осадської селищної ради 16.02.2021 року сесією не приймалось. На думку представника позивача, створення ще одного виконавчого комітету селищної ради, поряд з уже раніше 10.12.2020 року та не розпущеним виконавчим комітетом цієї ж ради не є підставою для припинення публічної служби членами виконавчого комітету, у тому числі, у позивачки (а.с.64-66).
Представником відповідача 15.06.2021 року на адресу суду направлено додаткові пояснення, за змістом яких представник вказав на те, що звільнення позивача відбулося на підставі положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", внаслідок розпуску виконавчого комітету, куди позивач входила за посадою. Водночас, зазначив, щодо відсутності порушення положень Регламенту ради, оскільки питання як невідкладне внесено до порядку денного та розглянуто в ході пленарного засідання. Пояснив, що з позивачкою проведено всі розрахунки та компенсаційні витрати.
В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях.
Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечив з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових письмових поясненнях.
Суд, розглянувши справу, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Рішенням Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області (перша сесія) восьмого демократичного скликання від 10.12.2020 року № 7-1/2020 “Про затвердження на посаду заступника селищного голови” вирішено затвердити ОСОБА_1 на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області VIII демократичного скликання (а.с.6).
Рішенням Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області (перша сесія) восьмого демократичного скликання від 10.12.2020 року № 14-1/2020 утворено виконавий комітет ради у складі 18 осіб згідно додатку (а.с. 87).
Відповідно до п. 2 рішення Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області (четверта сесія) восьмого демократичного скликання від 16.02.2021 року “Про звільнення заступників селищного голови” № 65-4/2021 вирішено звільнити відповідно до ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області VIII демократичного скликання (а.с.8).
За змістом протоколу -Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області (четверта сесія) восьмого демократичного скликання від 16.02.2021 року, радою прийнято рішення №68-4/2021 про обрання на посаду заступника голови з питань діяльності виконавчих органів ради гр. ОСОБА_2 , а також рішенням № 71-4/2021 – утворено виконавчий комітет та затверджено його персональний склад (50-57, 85-86).
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням щодо її звільнення з посади, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного їх правового регулювання.
Відповідно до частини 2 статті 38 Конституції України, громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
Згідно зі статею 1 Закону Закону України від "Про службу в органах місцевого самоврядування" 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) , служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно положень статті 3 Закону №2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Частиною 1 статті 4 Закону №2493-III визначено, що служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на основних принципах, серед яких рівна можливість доступу громадян до служби в органах місцевого самоврядування з урахуванням їх ділових якостей та професійної підготовки (абзац 8) і самостійність кадрової політики в територіальній громаді (абзац 15).
За змістом частин 1-2 статті 10 Закону №2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
На підставі рішення від 10.12.2020 року № 7-1/2020, ОСОБА_1 10.12.2020 року було обрано на посаду заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області не весь строк повноважень Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області VIII демократичного скликання.
Статтею 20 Закону № 2493-III встановлені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, які можуть бути як загальними, що передбачені Кодексом законів про працю України, так і спеціальними, що визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:
- порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;
- порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);
- виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);
- досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", перевибори сільських, селищних, міських голів, зміна керівників органів місцевого самоврядування не є підставою для припинення служби посадовими особами виконавчих органів рад, їх секретаріатів, крім працівників патронатної служби.
Однак, як встановлено судом, у рішенні від 16.02.2021 року “Про звільнення заступників селищного голови” № 65-4/2021 не зазначено жодної передбаченої статтею 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" підстави припинення публічної служби, яка б давала можливість прийняти обґрунтоване рішення про дострокове припинення повноважень позивача.
Водночас, в частині підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, що передбачені Кодексом законів про працю України, чи такими, які визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", можливість застосування яких обумовлена статтею 20 Закону № 2493-III, суд вказує на таке.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі - Законі №280/97-ВР).
Згідно пункту 3 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР, питання про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Пунктом 5 частини 4 статті 42 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.
Частинами 1-2 статті 51 Закону №280/97-ВР встановлено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
За змістом частини 3 цієї статті, виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
При цому суд зазначає, що зазначена норма імперативна і не містить альтернатив (наприклад: чи бути чи бути заступнику голови членом виконкому, чи ні), у тому числі, не визначає й права відмовитись від членства у виконкомі. Якщо припустити, що заступник голови і подасть заяву-відмову, то така особа фактично порушує законодавство України та нехтує своїм обов`язком як заступника голови входити до складу виконавчого комітету відповідної ради в силу займаної посади.
Таким чином, проаналізуваши вищевикладені положення чинного законодавства, в аспекті тверджень представника відповідача, що оскільки з 16.02.2021 року позивач не увійшла до складу новоутвореного виконавчого комітету, а відповідно, не може продовжувати виконання повноважень заступника голови з питань діяльності виконавчих органів в силу положень Закону № 280/97-ВР , суд вказує на необґрунтованість такої позиції сторони.
Так, Закон № 280/97-ВР безпосередньо не визначає, що повноваження першого заступника селищного голови закінчуються після сформування нового складу виконавчого комітету, оскільки положення статті 51 Закону вказують виключно на те, що виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету, а відповідно, це свідчить виключно про закінчення його повноважень як органу у певному кількісному складі, водночас, жодним чином не може свідчити про припинення повноважень посадових осіб, які входять до його складу за посадою.
При цьому, суд наголошує на тому, що жодне з положень Закону № 280/97-ВР не обґрунтовує правомірність можливості звільнення позивача за вказаних обставин, внаслідок чого, система гарантій місцевого самоврядування, що визначена частиною 4 статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" щодо його посадових осіб повинна бути взята судом до уваги як необхідний запобіжник щодо незаконного звільнення особи.
Як вже зазначалося судом вище, наведена нома визначає, що перевибори сільських, селищних, міських голів, зміна керівників органів місцевого самоврядування не є підставою для припинення служби посадовими особами виконавчих органів рад, їх секретаріатів, крім працівників патронатної служби.
Водночас, як встановлено судом шляхом дослідження в судовому засіданні відеозапису четвертої сесія восьмого демократичного скликання від 16.02.2021 року Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, а також змісту протоколу її проведення, мотивом для звільнення позивача з посади заступника голови стала потреба у наборі «нової команди» новобраним сільським головою, який на вказаній сесії ради був представлений головою Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії як переможець на повторних виборах селищного голови, що відбулися 24.01.2021 року. (а.с.28, 50-57).
При чому, з досліджених вище доказів, також встановлено, що прийняття оскаржуваного рішення відповідачем про звільнення позивача з посади заступника голови, передувало у часовому проміжку рішенню ради за № 71-4/2021 про утворення виконавчого комітету та затверджено його персонального складу.
Тобто, навіть за умов обґрунтованості позиції відповідача, колегіальний орган, яким є сесія Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, здійснюючи голосування за звільнення особи з посади заступника селищного голови, на момент такого голосування не мав жодних передумов для такого звільнення, оскільки новий виконавий орган ще не було створено.
Окрім того, частиною 1 статті 30 Регламенту Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, затвердженого рішенням від 24.12.2020 року № 18-2/2020 (надалі – Регламент) визначено, що включенню питання до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради передує попередній розгляд цього проекту в постійних комісіях ради, до сфери повноважень яких належать ці питання (якщо рішення не процедурне).
Згідно з частиною 11 статті 59 Закону №280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до частини 5 статті 32 Регламенту, погодження проекту рішення із відповідними особами ради здійснюється шляхом проставлення віз: автора (рів) проекту; керівників виконавчого органу (органів) ради, до компетенції яких належить дане питання, чи визначених секретарем ради інших осіб, до компетенції яких належить дане питання; керівника юридичного відділу (юриста ради); секретаря ради; голів відповідних постійних комісій.
Згідно положень частини 7 статті 71 Регламенту, питання про звільнення із займаних посад заступників голови громади, керівників утворених радою органів підлягає розгляду й обговоренню не раніше як через тиждень і не пізніше як через два тижні з моменту включення до порядку денного. Під час розгляду цього питання заступникам селищного голови і керівникам вказаних органів надається слово для виступу.
Водночас, в порушення вищевказаної процедури, питання про звільнення із займаних посад заступників голови громади у визначений регламентом термін не роглядалось та не обговорювалось, оскільки згідно Постанови №42 Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області «Про скликання сесії восьмого демократичного скликання Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області» тільки 11.02.2021 року відповідна сесія ради була скликана на 16.02.2021 року.
Таким чином, був порушений і сам порядок прийняття рішення селищною радою, який встановлено Регламентом Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, затвердженого рішенням від 24.12.2020 року № 18-2/2020.
При цьому, суд не бере до уваги, позицію представника відповідача щодо наявності дискреції у Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області щодо можливості у виняткових випадках за 1 день до сесії довести до відома депутатів про скликання сесії у відповідності до частини 10 статті 46 статті Закону №280/97-ВР, оскільки вищевказані положення Закону стосуються виключно питань визначених у частинах четвертої, шостої та восьмої цієї статті, які не охоплюють на випадки звільнення заступників голів.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення сесії Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.02.2021 року № 65-4/2021 в частині звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області є протиправним та таким що порушує гарантовані Конституцією України законні права позивача, зокрема права на працю, внаслідок чого, підлягає скасуванню.
Суд зауважує на тому, що звільнення працівника з підстав, не передбачених законом, або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав працівника.
Відповідно до частини першої статті 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При цьому закон не наділяє орган, який розглядає трудовий спір, повноваженнями на обрання іншого способу захисту трудових прав, ніж зазначені в частині першій статті 235, статті 240-1 Кодексу законів про працю України, а відтак установивши, що звільнення відбулось із порушенням установленого законом порядку, суд зобов`язаний поновити працівника на попередній роботі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне поновити ОСОБА_1 на посаді заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області з 16.02.2021 року.
Згідно положень частини 2 статті 235 Кодексу законів про працю України, при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про оплату праці" порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок № 100).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
За приписами абзацу 3 пункту 3 Порядку № 100, усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Пунктом 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
З огляду на викладені норми, при обчисленні розміру середнього заробітку за час вимушеного прогулу слід використовувати формулу, за якою обрахуванню підлягає період затримки за робочі дні виходячи із середньоденного заробітку, обчисленого відповідно до положень Порядку.
Аналогічну позицію було висловлено у постанові Верховного Суду України від 01 березня 2017 року по справі № 635/2084/16-ц.
Згідно довідки про доходи Брошнів-Осадської селищної ради № 45, середньомісячний заробіток за два місяці, які передували звільненню ОСОБА_1 склав 28774,43 грн. (57548,87 грн.:2), а середньоденна заробітна плата – 1403,63 грн. (57548,87 грн.: 41 робочий день) (а.с.19-20).
Суд встановив, що період вимушеного прогулу становить з 16.02.2021 року по 15.06.2021 року – 82 робочі дні (лютий – 9 робочих дні, березень – 22 робочі дні, квітень – 22 робочі дні, травень - 18 робочих днів, червень – 11 робочих днів).
В зв`язку із вищенаведеним, середній заробіток за час вимушеного прогулу підлягає стягненню з Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області за період з 16.02.2021 року по 15.06.2021 року (виходячи з розрахунку 82 х 1403,63 грн.) в розмірі 115097,74 грн.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 24.12.1999 № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути з Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 115097,74 грн. з утриманням податків та інших обов`язкових платежів при виплаті.
Пунктами 2, 3 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Відтак, суд вважає за необхідне допустити до негайного виконання постанову в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з розрахунку за один місяць в розмірі 28774,43 грн.
Питання щодо стягнення судового збору зазначеним судовим рішенням вирішення не потребує, оскільки позивач звільненна від його плати в силу закону.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення сесії Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області від 16.02.2021 року № 65-4/2021 в частині звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області.
Зобов`язати Брошнів-Осадську селищну раду Калуського району Івано-Франківської області поновити ОСОБА_1 на посаді заступника голови Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області з 16.02.2021 року.
Стягнути з Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 115097,74 грн. (сто п`ятнадцять тисяч дев`яносто сім гривень сімдесят чотири копійки) з утриманням податків та інших обов`язкових платежів при виплаті.
Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з розрахунку за один місяць в розмірі 28774,43 грн. (двадцять вісім тисяч сімсот сімдесят чотири гривні сорок три копійки) допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач:
Брошнів-Осадська селищна рада Калуського району Івано-Франківської області (04355102, вул. 22 Січня, буд. 85, смт. Брошнів-Осада, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77611).
Суддя /підпис/ Панікар І.В.
Рішення складене в повному обсязі 23 червня 2021 р.