Рішення № 98043987, 23.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
280/4190/21
Номер документу
98043987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 червня 2021 року 15 год. 22 хв.Справа № 280/4190/21 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Шелепко Б.В. та сторін

від позивача: адвокат Багмут Г.В.,

від відповідача 1: Жовтоножко Д.Ф.,

від відповідача 2: Жовтоножнко Д.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу

за позовом – Повного товариства «ЛОМБАРД «МІДАС» ТОВ «РА» І «КОМАПАНІЯ»

до – Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663)

до – Державної податкової служби України

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Повного товариства «ЛОМБАРД «МІДАС» ТОВ «РА» І «КОМАПАНІЯ» (далі по тексту – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту – відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі – відповідач 2), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідачів щодо включення позивача до плану – графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік;

- зобов`язати відповідача 2 виключити позивача з плану – графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган безпідставно встановив ризиковість діяльності Позивача за критерієм «рівень сплати податку на прибуток небанківської установи (крім неприбуткових установ і організацій) нижчий за рівень сплати податку по відповідній галузі», що призвело до протиправного включення Позивача до Плану-графіку.

26 травня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощенного позовного провадження. Судове засідання призначено на 23 червня 2021 року о/об 14 год. 00 хв.

16 червня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що підставою для включення ПТ «Ломбард «Мідас» ТОВ «РА» І Компанія» до плану-графіка перевірок стало наявність ризиків щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, визначених для небанківських установ положеннями пункту 7 розділу III Наказу Міністерства фінансів України 02.06.2015 №524 «Про затвердження Порядку відбору до плану-графіка платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» (зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за №751 /27196, із змінами та доповненнями), а саме:

1) високого ступеня ризику: сума інших операційних витрат, витрати на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) - на 18 940,0 тис. гривень та інше.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення судом позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, просив суд у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Умови та порядок проведення перевірок встановлені нормами Податкового кодексу України (далі ПК України).

Згідно підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За правилами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

У силу вимог підпункту 75.1.2 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Судом встановлено, що контролюючий орган наділений правом проводити перевірки, одним із різновидів яких є документальні планові перевірки.

Пунктом 77.1 статті 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до пункту 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи (п.77.2 ст.77 Кодексу).

Перелік ризиків та їх поділ за ступенями, а також порядок формування та затвердження плану-графіка визначено Наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 №524 «Про затвердження Порядку відбору до плану-графіка платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за №751/27196, із змінами та доповненнями (далі по тексту - Порядок №524).

Формування переліку платників податків до розділів І, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно- телекомунікаційних систем контролюючих органів. При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року (п.2 р. III Порядку №524).

План-графік документальних планових перевірок на 2021 рік в порядку положень статті 77 Кодексу оприлюднений 24.12.2020 на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Відповідно до п.77.2 ст. 77 ПК України, періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плана-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

У силу вимог пункт 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Аналіз приписів статті 77 ПК України свідчить про те, що план-графік проведення перевірок на відповідний квартал має формуватися у визначені терміни та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 року за №751/27196 (далі Порядок № 524).

Відповідно до пункту 4 Розділу І цього Порядку до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України.

Порядок відбору до плану-графіку платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів встановлено розділом III Порядку № 524.

До плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов`язкових платежів.

З системного аналізу наведених норм права вбачається, що законодавцем запроваджено ризикоорієнтовний підхід до планування перевірок платників податків, з урахуванням особливостей критеріїв суб`єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності, періодичності проведення планових заходів та переліку питань для їх здійснення.

Судом встановлено, що платник податків включається до плану-графіку проведення перевірок залежно від ступеня ризику в діяльності такого платника податків. При цьому, з наведеного вбачається, що дії контролюючого органу щодо формування, у тому числі затвердження, плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків. І зазначені дії самі по собі не створюють для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов`язкових юридичних наслідків, і відповідно такий акт не порушує права останнього. В даному випадку, лише наказ надає контролюючому органу право на проведення документальної планової перевірки позивача та є юридично значимим, оскільки породжує для позивача певні обов`язки та наслідки.

Виключно результат реалізації повноваження податкового органу (саме - рішення контролюючого органу), а не процес реалізації його повноважень може бути об`єктом судового оскарження.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом у постанові від 30 жовтня 2018 року у справі № 826/6376/16.

Отже, факт включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік не створює для суб`єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення його прав.

2. Підстави для включення до плану-графіку проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на 2021 рік.

Судом встановлено, що в останнє ПТ «Ломбард Мідас» ТОВ «РА» і «Компанія» включено до плану-графіку проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на II квартал 2017 року.

На підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п. 77.1. п.77.4 ст. 77 ПК України та відповідно до затвердженого плану-графіку проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на II квартал 2017 року, згідно наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 31.03.2017 №801 з 13.04.2017 повинна була розпочатись планова виїзна документальна перевірка ПТ «ЛОМБАРД «МІДАС» ЛЕЖНЬОВ Д.О. ТА КОМПАНІЯ» (далі по тексту ПТ «ЛОМБАРД «МІДАС»). Про проведення перевірки платника повідомлено 03.04.2017.

11.04.2017 ПТ «ЛОМБАРД «МИДАС» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 31.03.2017 №801 (справа №808/938/17) у зв`язку з відсутністю оприлюднення на офіційному веб - сайті ДФС України плану - графіку документальних планових перевірок на 2017 рік.

13.04.2017 перевірку платника не проведено в зв`язку з відмовою уповноваженого представника ПТ «ЛОМБАРД «МИДАС» Багмута Г.В. у допуску посадових осіб ГУ ДФС у Запорізькій області до проведення перевірки (акт про відому від допуску від 13.04.2017 №147/08- 01-14-04/30505866).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі №808/938/17 в задоволенні позову ПТ «ЛОМБАРД «МИДАС» відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.07.2017 по справі №808/938/17 апеляційну скаргу за позовом ПТ «ЛОМБАРД «МІДАС» до ГУ ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 31.03.2017 №801 про проведення документальної планової виїзної перевірки залишено без задоволення, постанову суду 1-ї інстанції без змін (дата набрання законної сили - 19.07.2017).

Отже, в останнє позивач був включений до плана-графіка планових перевірок чотири роки тому.

Повне Товариство «Ломбард «Мідас» ТОВ «РА» І Компанія» (як фінансова установа в розумінні положень Закону України від 12.07.2001 №2664-111 «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг») було відібрано контролюючим органом до групи IV (інші небанківські установи та їх відокремлені підрозділи) розділу II (Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів) плану-графіка перевірок на 2021 рік.

Судом встановлено, що підставою для включення ПТ «Ломбард «Мідас» ТОВ «РА» І Компанія» до плану-графіка перевірок стало наявність ризиків щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, визначених для небанківських установ положеннями пункту 7 розділу III Наказу Міністерства фінансів України 02.06.2015 №524 «Про затвердження Порядку відбору до плану-графіка платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» (зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за №751 /27196, із змінами та доповненнями), а саме:

1) високого ступеня ризику: сума інших операційних витрат, витрати на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) - на 18 940,0 тис. гривень.

Показник зазначеного критерію розраховано на підставі даних Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), поданого ПТ «Ломбард «Мідас» ТОВ «РА» І Компанія» до контролюючого органу за період Три квартали 2020 року (реєстр. № 9274941167 від 23.10.2020).

Так, по коду рядка 2050 цього звіту показник «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» визначений платником податку у розмірі 0 тис. гривень.

Загальна сума інших операційних витрат, витрати на збут та адміністративних витрат визначена платником у розмірі 18 940,0 тис. грн. та складається з таких витрат:

- інші операційні витрати (код рядка 2180) - 40,0 тис. грн,

- витрати на збут (код рядка 2150) - 1 362,0 тис. грн,

- адміністративні витрати (код рядка 2130) - 17 538,0 тис. грн.

Оскільки сумарне значення інших операційних витрат, витрати на збут та адміністративних витрат на 18940,0 тис. грн перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) (18940,0 тис. грн (інші операційні витрати, витрати на збут, адміністративні витрати) - 0 тис. грн (собівартість реалізованої продукції) = 18940,0 тис.грн), такий показник підпадає під ознаки критеріїв відбору високого ступеня ризику небанківських установ згідно з пунктом 7 розділу III Порядку №524;

2) середнього ступеня ризику: нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (доход, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку - 59,6%.

За період три квартали 2020 року у рядку 01 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства ПТ «Ломбард «Мідас» ТОВ «РА» І Компанія» (реєстр. №9274941161 від 23.10.2020) задекларовано показник «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» у розмірі 19 269 174 грн, що відповідає даним Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (реєстр. № 9274941167 від 23.10.2020) за цей період.

П`ять відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності платника податків за період Три квартали 2020 року становлять суму 963 458,7 грн (19 269 174 грн х 5% = 963 458,7 грн)

Згідно поданих у цьому періоді до контролюючого органу «Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб», за ознакою 157 (доход, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, ПТ «Ломбард «Мідас» ТОВ «РА» І Компанія» нараховано на користь фізичних осіб дохід у сумі 10 285 247,75 грн та виплаченого дохід в розмірі 9 149 702,91 гривень.

Отже, нарахований та виплачений дохід за ознакою 157 (доход, виплачений самозайнятій особі) у періоді 1 - 3 кварталах 2020 року (10 285 247,75 грн та 9 149 702,91 грн) значно більший, ніж 5 відсотків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (963 458,7 грн), задекларованого у Податкової декларації з податку на прибуток підприємства/Звіті про фінансові результати, що підпадає під ознаки критеріїв відбору середнього ступеня ризику небанківських установ згідно п.7 розділу III Порядку №524;

3) середнього ступеня ризику: рівень сплати податку на прибуток небанківської установи (крім неприбуткових установ і організацій) нижче за рівень сплати податку по відповідній галузі - 0,38%.

Згідно з даними Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (реєстр. №9274941161 від 23.10.2020) показник рівня сплати податку на прибуток за період три квартали 2020 року дорівнює значенню 0,3 та обчислюється таким чином:

59 221 грн (ряд. 06 «Податок на прибуток») / 19 269 174 грн (ряд. 01 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку») х 100% = 0,3.

Показник рівня сплати податку на прибуток по відповідній галузі в цілому по Україні за період Три квартали 2020 року визначений та доведений у розмірі 0,68 контролюючим органом вищого рівня.

Стосовно правомірності визначення тривалості перевірки (20 робочих днів) суд зазначає, що ПТ «Ломбард Мідас» ТОВ «РА» і «Компанія» (код 30505866) не підпадає під критерії суб`єкта малого підприємництва, визначені статтею 55 Господарського кодексу України, оскільки на підприємстві обліковувалось середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) більше, ніж 50 осіб (58 осіб у періоді планування).

Отже, згідно п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України тривалість перевірки ПТ «Ломбард Мідас» ТОВ «РА» і «Компанія», як іншого платника податків, не повинна перевищувати 20 робочих днів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, суд приходить висновку про наявність підстав для відмови позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позовної заяви Повного товариства «ЛОМБАРД «МІДАС» ТОВ «РА» І «КОМАПАНІЯ» (адреса для листування: 69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 94/3, код ЄДРПОУ 30505866) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписане суддею 29 червня 2021 року.

Суддя Р.В. Сацький