
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/12939/21
категорія 112030500
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черняхович І.Е., перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, стягнення коштів,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить:
1) визнати дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у нарахуванні та виплаті йому суми щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі: інваліду війни ІІІ групи - сім мінімальних пенсій за віком (по факту нараховано і виплачено лише 3391,00 гривень з належних 12383 гривень) у відповідності до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1988 №367-XIV, такими, що суперечать Конституції України - неправомірними;
2) стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на його користь недоплачені кошти. Зобов`язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести перерахунок та виплатити йому недораховану та невиплачену частину одноразової грошової допомоги за 2021 рік до 5 травня у розмірі сім мінімальних пенсій за віком у відповідності до ч. 4 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1988 №367-XIV (зі змінами та доповненнями), а саме у розмірі 8992,00 гривень. Станом на 01.01.2021 та на момент виплати 26.04.2020 одноразова грошова допомога до 5 травня інваліду війни ІІІ групи складає сім пенсій за віком, а саме 12383,00 гривень, а він отримав лише 3391,00 гривень;
3) зобов`язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у подальшому довічно нараховувати та виплачувати йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі сім мінімальних пенсій за віком у відповідності до ч. 4 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1988 №367-XIV (зі змінами та доповненнями), Конституції України, рішень Конституційного Суду України.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
При вирішенні питання про прийняття позовної заяви до провадження, досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих документів до позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
За загальним правилом, під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем, із визначених у частині 1 статті 5 КАС України, способи захисту своїх порушених прав, свобод чи інтересів. Позовні вимоги повинні формулюватися позивачем максимально чітко і зрозуміло.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв`язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб`єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Розгляду та задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
При цьому слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право.
Однак, зазначена ОСОБА_1 в пункті 2 позовна вимога є незрозумілою для суду, оскільки з її змісту не можливо встановити який саме спосіб захисту порушених прав обрано позивачем: стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на його користь недотриманої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 8992,00 гривень; чи зобов`язання Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести перерахунок та виплатити йому недоотриману частину щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 8992,00 гривень.
З огляду на що, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно уточнити заявлені ним позовні вимоги.
Згідно з пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, подана ОСОБА_1 позовна заява не відповідає вимогам п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, оскільки в ній позивачем не зазначено:
- ідентифікаційного коду Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- відомих йому номеру засобу зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (чи інформації про те, що вони йому не відомі).
Відповідно до п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Натомість позовна заява ОСОБА_1 не містить його власного письмового підтвердження про неподання іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- належним чином оформленої уточненої позовної заяви (в 2-х екземплярах) із зазначенням у ній: ідентифікаційного коду Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; відомих позивачу номеру засобу зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (чи інформації про те, що вони йому не відомі), а також із уточненням у ній заявлених позовних вимог частині обраного позивачем способу захисту порушених прав.
- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя І.Е.Черняхович