Рішення № 98039286, 29.06.2021, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
405/2250/21
Номер документу
98039286
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 405/2250/21

2/405/328/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.06.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючої судді: Шевченко І.М.

з участю секретаря: Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, звернулось в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, мотивуючи свої вимоги тим, що за заявами відповідача від 24.05.2018 року та 28.11.2018 року було призначено щомісячну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на періоди з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року, з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року, але як стало відомо відповідач під час звернення до управління подала недостовірні дані про розмір отриманих нею доходів у вигляді аліментів за період з квітня 2018 року, що вплинуло на визначення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Загальна сума надміру сплачених управлінням соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради за періоди з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року, з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року грошових коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям становить 2 103,42 грн. Дані кошти повинні бути відшкодовані державі за рахунок відповідача, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.

Посилаючись на викладене та норми діючого законодавства просить задовольнити позов та стягнути з відповідача зазначену вище суму надміру виплачених бюджетних коштів і судові витрати по справі.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 15.04.2021 року відкрито спрощене провадження у вказаній справі та призначено судове засідання без виклику сторін.

Учасники справи повідомлені про судове засідання.

Від представника позивача Депутатова В.В. подано до суду заяву від 29.06.2021 року про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, повідомлена про час та місце розгляду справи через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку ч.11 ст.128 ЦПК України, відзив на позов не подала. За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу на підставі матеріалів справи та наявних у справі доказів.

Дослідивши докази по справі в їх сукупності, з`ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, ґрунтуються на вимогах закону, що регулює спірні правовідносини, та є такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 10.06.2016 року № 325 «Про обсяги і межі повноважень, які визначаються Кіровоградською міською радою Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам сьомого скликання та їх виконавчим органам» затверджено обсяги і межі повноважень Кіровській та Ленінській районним у місті Кіровограді радам та їх виконавчим органам. Розділом VІ обсягів меж і повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради делеговано повноваження в сфері соціального захисту населення, зокрема вирішення питань виплати державних допомог сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, надання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомоги будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, допомоги особам, які не мають права на пенсію, компенсаційних виплат по догляду за інвалідами та виплат передбачених законодавством (п. 3 Рішення).

У зв`язку з перейменуванням міста Кіровограда на місто Кропивницький та Ленінського району на Подільський рішенням Ленінської районної у місті Кіровограді ради від 25.03.2017 року № 85 Ленінська районна у місті Кіровограді рада перейменована на Подільську районну у місті Кропивницькому раду.

Рішенням Подільської районної у місті Кіровограді ради від 23.06.2017 року № 92 «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради» управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради перейменоване на управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» встановлено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; сім`я - це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Відповідно до ст. ст. 3, 4, 5, 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Методика обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.02.2002 року за № 112/6400).

Підпунктами 9.1, 9.2 пункту 9 Методики загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством. Сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», визначає відповідний Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Пунктом 6 Порядку встановлено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні. Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.05.2016 року.

Відповідно до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року № 345 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за № 1098/12972) в Управлінні оформлено особову справу за № 11381 та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 (за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям).

Відповідно до Свідоцтва про зміну імені НОМЕР_2 , виданого Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 24.11.2017 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінила ім`я, про що 24.11.2017 року складено відповідний актовий запис № 26. Прізвище, власне ім`я, по батькові після державної реєстрації зміни імені: ОСОБА_4 .

Відповідно до витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання № 3511-1170784-2017, сформованого Подільським районним відділом у місті Кропивницькому Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області 23.12.2017 року, місце проживання ОСОБА_4 зареєстровано за адресою - АДРЕСА_1 . Дата реєстрації - 22.11.2013 року.

24.05.2018 року ОСОБА_4 звернулась до управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (зареєстрована за вх. № 3/811).

До заяви відповідачем були подані: декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 24.05.2018 року, у розділі ІІ якої «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.11.2017 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 » відповідач зазначила, що інших доходів, крім державної соціальної допомоги при народженні дитини, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та аліментів на дітей вона не має; копія свідоцтва про народження НОМЕР_3 , виданого Центральним відділом реєстрації актів громадянського стану Кіровоградського обласного управління юстиції 15.12.2003 року, згідно з яким ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 15.12.2003 року зроблено відповідний запис за № 2074, та його батьками є: батько - ОСОБА_6 та мати - ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про народження НОМЕР_4 , виданого Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровоградського обласного управління юстиції 16.05.2006 року, згідно з яким ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в Книзі реєстрації народжень 16.05.2006 року зроблено відповідний актовий запис за № 897, та її батьками є: батько - ОСОБА_6 та мати - ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про народження НОМЕР_5 , виданого Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області 06.04.2011 року, згідно з яким ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що в Книзі реєстрації народжень 06.04.2011 року зроблено відповідний актовий запис за № 639, та його батьками є: батько - ОСОБА_6 та мати - ОСОБА_3 ; копія свідоцтва про народження НОМЕР_6 , виданого Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції 27.12.2013 року, згідно з яким ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що 27.12.2013 року складено відповідний актовий запис № 2383, та її батьками є: батько - ОСОБА_6 та мати - ОСОБА_3 ; довідка про отримання аліментів від 20.06.2018 року № В-2, видана Кіровоградським районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області за період з 01.11.2017 року по 01.05.2018 року, відповідно до якої ОСОБА_4 отримувала аліменти від ОСОБА_6 на утримання дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Крім того, згідно із заявою ОСОБА_4 від 22.06.2018 року ОСОБА_6 щомісячно сплачував їй 450,00 грн на утримання їх спільної дочки ОСОБА_9 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_4 від 24.05.2018 року рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 03.07.2018 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на періоди: з 01.05.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 4 191,69 грн щомісячно; з 01.07.2018 року по 31.10.2018 року в розмірі 4 506,55 грн щомісячно.

28.11.2018 року ОСОБА_4 звернулась до управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (зареєстрована за вх. № 3/2923).

До заяви відповідачем були подані: декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.11.2018 року, у розділі ІІ якої «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.05.2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_10 » відповідач зазначила, що інших доходів, крім державної соціальної допомоги при народженні дитини та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям вона не має; довідка про отримання аліментів від 26.12.2018 року № В-2, видана Кіровоградським районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області за період з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року, відповідно до якої ОСОБА_4 отримувала аліменти від ОСОБА_6 на утримання дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Крім того, згідно із заявою ОСОБА_4 від 27.12.2018 року ОСОБА_6 щомісячно сплачував їй 820,00 грн на утримання їх спільної дочки ОСОБА_9 , що було підтверджено також заявою ОСОБА_6 від 27.12.2018 року.

Відповідно до абз. 2 ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції станом на 28.11.2018 року) державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім`ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Враховуючи вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», 26.12.2018 року ОСОБА_4 додатково звернулась до комісії Подільської районної у місті Кропивницькому ради з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, житлових субсидій та пільг з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, обґрунтовуючи тим, що не працює у зв`язку з тим, що вона у шлюбі не перебуває, є багатодітна мати, діти часто хворіють, допомога потрібна для підтримки дітей.

Факт проживання відповідача та членів її сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 та малозабезпеченість сім`ї підтверджено державним соціальним інспектором управління Стасевич С.М., про що було складено відповідний Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 11.01.2019 року № 104-09-21.

За результатами розгляду заяви відповідача від 26.12.2018 року рішенням комісії виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, житлових субсидій та пільг від 16.01.2019 року ОСОБА_4 призначено, як виняток, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям при наявності працездатних осіб, які не працюють протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення - з листопада 2018 року (протокол № 3 від 16.01.2019 року).

Згідно з довідкою про неотримання аліментів від 06.02.2019 року № В-2, виданою Кіровоградським районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області та наданою відповідачем до управління додатково, ОСОБА_4 у період з 01.10.2018 року по 01.01.2019 року аліменти від ОСОБА_6 на утримання дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , не отримувала.

На підставі заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 28.11.2018 року та відповідно до рішення комісії від 16.01.2019 року рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 07.02.2019 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на періоди: з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 3 783,53 грн щомісячно; з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року в розмірі 4 095,80 грн щомісячно.

Призначення соціальної допомоги проводиться на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року № 441, та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204, що заповнюються особисто заявником (уповноваженим представником сім`ї).

В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов`язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Відповідач, підписавши заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 24.05.2018 року (вх. № 3/811) та від 28.11.2018 року (вх. № 3/2923), була ознайомлена з обов`язком подати повні та достовірні відомості про доходи та майно сім`ї, попереджена про те, що відносно зазначених нею, як повноважним представником сім`ї, даних буде проведена перевірка, а також про можливість настання негативних наслідків у вигляді зокрема припинення виплати призначених допомог та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання відповідачем неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Судом встановлено, що на підставі рішень управління від 03.07.2018 року та 07.02.2019 року ОСОБА_4 нараховано та виплачено державну соціальну допомогу на загальну суму 50 672,11 грн: за травень 2018 року - 4 191,69 грн; за червень 2018 року - 4 191,69 грн; за липень 2018 року - 4 506,55 грн; за серпень 2018 року - 4 506,55 грн; за вересень 2018 року - 4 506,55 грн; за жовтень 2018 року - 4 506,55 грн; за листопад 2018 року - 3 783,53 грн; за грудень 2018 року - 4 095,80 грн; за січень 2019 року - 4 095,80 грн; за лютий 2019 року - 4 095,80 грн; за березень 2019 року - 4 095,80 грн; за квітень 2019 року - 4 095,80 грн.

Відповідно до п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до пунктів 1, 2, ч. 3 п. 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року № 1091, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги; проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Рішенням начальника управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради № 427 доручено державному соціальному інспектору Управління Стасевич С.М. в період з 27.04.2019 року по 28.05.2019 року провести перевірку наданої інформації про доходи через ГУ ДФС ОДПІ, інформації про рухоме майно через НАІС ДАЇ та перевірку справи ОСОБА_4 (особові рахунки № НОМЕР_7 ).

З акту від 27.06.2019 року № 290-09-20 перевірки особової справи (рахунки № 616616/803798), складеного державним соціальним інспектором Управління Стасевич С.М., вбачається, що проведено обмін інформації з Кропивницькою ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (запит № 124 від 25.04.2019 року). Перевірений період: з ІІ по ІV квартали 2018 року. Перевірено правильність оформлення поданих документів, правильність розрахунку сукупного доходу по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям згідно звернень від 24.05.2018 року та від 28.11.2018 року.

Згідно з отриманою від Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області довідкою від 25.04.2019 року про завантажені доходи ОСОБА_4 встановлено, що відповідач отримувала доходи, зокрема: від управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради у ІІ, ІІІ та ІV кварталах 2018 року за кодом ознаки доходу 128 (згідно з Довідником ознак доходів, додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (пункт 3.6 розділу ІІІ), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року № 4, ознака доходу 128 «соціальні виплати з відповідних бюджетів»); від ТОВ «ТРИ СТАР» за кодом ознаки доходу 140 («аліменти») у ІІ кварталі 2018 року в розмірі 11 413,92 грн, у ІІІ кварталі 2018 року в розмірі 7 667,54 грн; від ПАТ «Гарант Метиз Інвест» у ІV кварталі 2018 року за кодом ознаки доходу 140 («аліменти») в розмірі 2 936,60 грн.

Крім того встановлено, що доходи отримані ОСОБА_4 за кодом ознаки доходу 140 («аліменти») в ІІ, ІІІ та ІV кварталах 2018 року, не співпадають з наданими при зверненнях за отриманням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям довідками про отримання аліментів від 20.06.2018 року № В-2, від 26.12.2018 року № В-2, від 06.02.2019 року № В-2. Направлено запити до Кропивницького районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, ТОВ «ТРИ СТАР», ПАТ «Гарант Метиз Інвест».

З довідки про доходи від 13.05.2019 року № NТС00000092, наданої ТОВ «ТРИ СТАР», з`ясовано, що підприємством здійснювалося утримання аліментів з доходів ОСОБА_6 на користь відповідачки в період з квітня 2018 року по серпень 2018 року.

З відповіді від ПАТ «Гарант Метиз Інвест» (лист вх. № 2241 від 13.06.2019 року) з`ясовано, що підприємством здійснювалося утримання аліментів з доходів ОСОБА_6 на користь відповідача з 01.12.2018 року.

З відповіді від Кропивницького районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (лист вх. № 2126 від 06.06.2019 року), з`ясовано, що ОСОБА_4 зверталась до державного виконавця із заявами про видачу довідок про отримання та неотримання аліментів. Державним виконавцем розмір отриманих відповідачем аліментів за період з квітня 2018 року по жовтень 2018 року зазначено згідно з її заявою. Крім того повідомлено, що довідка від 06.02.2019 року про неотримання ОСОБА_4 аліментів за період з 01.10.2018 року по 01.01.2019 року також видана державним виконавцем на підставі заяви відповідача про неотримання нею аліментів за цей період.

Отже, відповідач ОСОБА_4 при зверненнях до управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради 24.05.2018 року та 28.11.2018 року за отриманням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям надала недостовірну інформацію про розмір отриманих нею доходів у вигляді аліментів за період з квітня 2018 року по жовтень 2018 року.

Центру соціальних виплат та компенсацій управління рекомендовано переглянути розмір призначеної ОСОБА_4 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі її заяв від 24.05.2018 року та 28.11.2018 року, включивши в розрахунок фактично отримані відповідачем доходи у вигляді аліментів за період з квітня 2018 року по жовтень 2018 року, та у разі необхідності зробити розрахунок повернення надміру виплачених бюджетних коштів.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що призначалась ОСОБА_4 рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 03.07.2018 року на період з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року на підставі її заяви від 24.05.2018 року та рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 07.02.2019 року на період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року на підставі її заяви від 28.11.2018 року було відкореговано, здійснено перерахунок грошової допомоги в межах терміну призначення та визначена сума надміру виплачених коштів.

Рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 02.07.2019 року внесені зміни до рішення від 03.07.2018 року, відповідно до якого державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначена відповідачу на періоди: з 01.05.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 4 031,70 грн щомісячно; з 01.07.2018 року по 31.10.2018 року в розмірі 4 346,56 грн щомісячно.

Переплата за період з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року склала 959,94 грн.

Рішенням управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 02.07.2019 року внесені зміни до рішення від 07.02.2019 року, відповідно до якого державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї призначена відповідачу на періоди: з 01.11.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 3 592,95 грн щомісячно; з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року в розмірі 3 905,22 грн щомісячно.

Переплата за період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року склала 1 143,48 грн.

Встановлено, що переплата бюджетних коштів, яка утворилася внаслідок подання відповідачем недостовірних даних про її доходи у вигляді аліментів за періоди з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року, з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року склала: 2 103,42 грн (959,94 грн + 1 143,48 грн).

Згідно з п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;

повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

10.07.2019 року, з метою досудового врегулювання даного питання та на виконання положень абз. 2, 3 п. 28 Порядку № 250, рекомендованим листом № 2500667302714 ОСОБА_4 направлено повідомлення № 616616/10 від 09.07.2019 року про повернення до 25.12.2019 року надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям за періоди з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року, з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року у розмірі 2 103,42 грн, що підтверджується копією фіскального чека ПАТ «Укрпошта» про сплату відправлення рекомендованого листа, але відповідачем повідомлення залишено без задоволення.

Відповідно до Свідоцтва про шлюб НОМЕР_8 , виданого Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 02.08.2019 року, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрували шлюб 02.08.2019 року, про що 02.08.2019 року складено відповідний актовий запис № 539. Прізвище після державної реєстрації шлюбу: чоловіка - ОСОБА_11 , дружини - ОСОБА_4 .

Згідно з довідкою від 22.11.2019 року № 11145/01/1 про реєстрацію місця проживання особи, виданої Відділом реєстрації місця проживання особи Міської ради міста Кропивницького, місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровано за адресою - АДРЕСА_1 з 22.11.2013 року.

З огляду на викладене вище, а також приймаючи до уваги, що ОСОБА_1 своїми діями завдала збитків державному бюджету на суму 2 103,42 грн, яку добровільно в установлені строки не повернула зазначена сума підлягає стягненню у судовому порядку.

Згідно з ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодовування.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності рахункової помилки з боку особи, яка проводить таку виплату та недобросовісності з боку набувача.

Така позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 22.01.2014 року у справі № 6-151цс13, від 02.07.2014 року у справі № 6-91цс14.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки відповідачем в добровільному порядку надміру виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям у повному обсязі не повернута, то вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернула суму державної соціальної допомоги, виплачену надміру, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради нараховану та виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 2 103,42 грн

Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача, а тому стягненню на користь позивача з відповідача підлягають судові витрати в сумі 2 270,00 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст. 1212, 1213, 1215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 76, 141, 247, 258-260, 263-265, 274 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за періоди з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року, з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року у розмірі 2 103,42 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради суму сплаченого судового збору в розмірі 2 270,00 грн.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відомості про учасників справи:

Позивач: управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 53/39 (код 03197629, для повернення суми надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям: р/р UA 958201720343130048000021577 в ДКСУ у м. Київ; для повернення суми сплаченого судового збору: р/р UA 948201720344280052000021577 в ДКСУ у м. Київ.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко