
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/33698/21-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Волкова С.Я. за участю секретаря судових засідань Зінченко М.М., прокурора Павлюка Ф.В., адвоката Крилач О.І., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Києві) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, Кравчука Михайла Петровича про відсторонення від посади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
установив:
25.06.2021 р. слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Києві) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, Кравчук М.П. за погодженням із прокурором третього відділу організації процесуального керівництва управління організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіальних підрозділів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду на його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора Павлюком Ф.В. звернувся до слідчого судді із клопотанням про відсторонення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Столичний» Київської митниці Держмитслужби.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Києві, за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020100000002465 від 02.12.2020 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом в.о.начальника Київської митниці Держмитслужби України № 32-о від 14.01.2020 р. ОСОБА_1 призначено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, тобто він є службовою особою (ч. 3 ст. 18 КК України); також ОСОБА_1 є працівником правоохоронного органу (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» згідно якого, до правоохоронних органів належать, зокрема, органи доходів і зборів).
Відповідно до ст.ст. 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Частинами 1, 4 ст. 7 Митного кодексу України встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної митної політики, становлять митну справу, а безпосереднє керівництво здійсненням митної справи покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
Згідно п. 34-1 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України митні органи - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, митниці та митні пости.
Згідно ч. 1, 5 ст. 255 Митного кодексу України митне оформлення завершується в найкоротший можливий строк, але не більше ніж чотири робочих години з моменту пред`явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред`явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей. Митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Частинами 1-3 ст. 318 Митного кодексу України передбачено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
Відповідно до ст. 336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом: перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян); обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено на митні органи; перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем; проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 320 Митного кодексу України форми та обсяги митного контролю обираються, зокрема, автоматизованою системою управління ризиками.
Згідно ч. 4 ст. 320 Митного кодексу України форми та обсяги митного контролю, визначені відповідно до п. 2 ч. 1 цієї статті, є обов`язковими для виконання посадовими особами митних органів. Прийняття цими посадовими особами рішення щодо нездійснення митного контролю у зазначених формах та обсягах не допускається. Визначені відповідно до п. 2 ч. 1 цієї статті форми та обсяги митного контролю можуть бути змінені або скасовані у випадках та в порядку, що визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України передбачено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості, зокрема при перевезенні автомобільним транспортом: а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність); б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні); в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності); г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки; д) найменування товарів; е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об`єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів.
Так, з метою забезпечення вибірковості митного контролю шляхом застосування системи управління ризиками, поліпшення ефективності роботи Держмитслужби під час митного контролю, прискорення митного оформлення за рахунок застосування методів управління ризиками, у тому числі аналізу ризиків із використанням інформаційних технологій, та здійснення таргетингу розроблено та затверджено Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України № 684 від 31.07.2015 р. (в редакції від 24.05.2019 р. відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 146 від 08.04.2019 р. (далі - Порядок № 684).
Згідно абз. 1 п. 3 розділу І Порядку № 684 автоматизована система управління ризиками (далі - АСУР) - сукупність програмно-інформаційних комплексів, які забезпечують функціонування системи управління ризиками (далі - СУР) під час митного контролю та/або митного оформлення товарів, транспортних засобів.
Згідно абз. 1 п. 1 розділу VII Порядку № 684 за результатами оцінки ризику у конкретному випадку здійснення митного контролю товарів, транспортних засобів, у тому числі за результатами контролю із застосуванням СУР, що здійснюється відповідно до ст. 337 Митного кодексу України, митниці (митні пости) ДФС обирають форми та обсяги митного контролю. При цьому формується перелік митних формальностей, визначених за результатами застосування зазначених у пункті 10 розділу І цього Порядку інструментів з управління ризиками (далі - Перелік митних формальностей).
Абзацом 1 п. 4 розділу VII Порядку № 684 визначено, що посадові особи митниці (митного поста) ДФС, які здійснюють митний контроль у конкретному випадку здійснення митного контролю товарів, транспортних засобів, в обов`язковому порядку переглядають сформований за допомогою інформаційних технологій Перелік митних формальностей за результатами застосування СУР та доповнюють/коригують Перелік митних формальностей за результатами проведення комбінованого та/або неавтоматизованого контролю із застосуванням СУР шляхом оцінки ризику відповідно до документальних профілів ризику, орієнтувань, переліків індикаторів ризику, методичних рекомендацій, у тому числі за результатами аналізу поданих для митного контролю документів (їх копій), відомостей, результатів застосування технічних засобів митного контролю, а також на підставі вимог нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення митного контролю та/або митного оформлення товарів, транспортних засобі.
Пунктами 11-12 розділу VII Порядку № 684 встановлено, що після виконання митних формальностей з Переліку митних формальностей відомості про результати виконання усіх митних формальностей заносяться за допомогою автоматизованої системи митного оформлення (далі - АСМО) або іншої інформаційної системи ЄАІС до бази даних митного органу (крім митних формальностей, які можуть бути здійснені після завершення митного оформлення).
Результати виконання митних формальностей, доданих до Переліку митних формальностей посадовою особою митного органу після прийняття митної декларації для оформлення, вносить така посадова особа митного органу або її безпосередній керівник/заступник керівника (особа, яка виконує його обов`язки).
Передбачається внесення відповідно до пп. 8, 9 цього розділу таких відомостей про результати виконання митних формальностей з Переліку митних формальностей: 1) результат виконання митної формальності; 2) дата фактичного виконання митної формальності або дата прийняття рішення про її скасування; 3) прізвища, ініціали посадових осіб, які здійснили митну формальність, або посадової особи, яка прийняла рішення про її скасування; 4) додаткова інформація про результати виконання митної формальності, яку посадова особа вважає за доцільне зазначити (детальніше описати результат, вказати на проблемні питання під час застосування митної формальності тощо),- зазначається за потреби. Внесення додаткової інформації є обов`язковим, якщо: прийнято рішення про скасування митної формальності (у такому разі необхідно зазначити відповідне вичерпне обґрунтування); за результатами виконання митної формальності виявлено невідповідності/розбіжності/правопорушення (у такому разі необхідно зазначити детальну інформацію про суть виявлених невідповідностей/розбіжностей/правопорушень); 5) реквізити документів, що підтверджують виконання митної формальності, - у разі, якщо такі документи складено за результатами виконання митної формальності (акт про проведення огляду, прийняте митним органом рішення про визначення коду товару тощо), крім тих, що вже зазначені у графі 44 митної декларації, а саме: назва документа; дата та номер документа; додаткова інформація про документ, яку посадова особа вважає за доцільне зазначити (уточнена назва документа, дані про його видавця тощо), зазначається за потреби.
Окрім цього абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684 унормовано, що посадові особи митниць (митних постів) ДФС під час застосування СУР зобов`язані: дотримуватися Конституції України та діяти винятково відповідно до Митного кодексу України та інших законів України, інших нормативних актів та вимог цього Порядку; дотримуватись вимог щодо конфіденційності інформації, яка стосується аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягу митного контролю (крім випадків, передбачених законами України); забезпечувати повне та якісне виконання митних формальностей, визначених за результатами застосування СУР; достовірно вносити інформацію до автоматизованої системи митного оформлення або інших ПІК ДФС, що прямо або опосередковано впливає на результати аналізу та оцінки ризиків.
Окрім цього ч. 2-4 ст. 69 Митного кодексу України визначено, що митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Частиною 5 ст. 69 Митного кодексу України встановлено, що під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Згідно абз. 3 п. 3 розділу I Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 650 від 30.05.2012 р. (далі - Порядок № 650), контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
Окрім цього посадова особа підрозділу митного оформлення чи митного поста згідно абз. 1 п. 5 розділу I Порядку № 650 здійснює контроль правильності класифікації товарів під час проведення процедур митного контролю та оформлення товарів.
Також згідно абз. 5 п. 3 розділу I Порядку № 650 рішення про визначення коду товару - це документ установленої форми, який оформлюється посадовими особами відділу митних платежів, уповноваженими особами підрозділу митного оформлення чи митного поста у разі необхідності прийняття рішення про класифікацію товарів
Відповідно до пп. 1-4 розділу III Порядку № 650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТ ЗЕД при їх декларуванні відповідно до ст. 69 Кодексу.
Посадові особи підрозділу митного оформлення чи митного поста, відділу митних платежів здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.
Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі, за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей.
У разі, коли посадові особи відділу митних платежів (далі - ВМП) направлені для виконання службових обов`язків до підрозділу митного оформлення чи митного поста, Рішення щодо складного випадку класифікації товару приймається такими посадовими особами без підготовки запиту до ВМП.
У разі самостійного виявлення ВМП порушення правил класифікації товарів під час проведення контролю правильності класифікації товарів, задекларованих у митних деклараціях, поданих до митного оформлення, ВМП вноситься відмітка за допомогою автоматизованої системи митного оформлення про прийняття до виконання відповідної митної формальності щодо проведення контролю правильності класифікації товарів та в разі потреби прийняття Рішення.
Контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами ст. 257 Митного кодексу України, якою закріплено процедуру декларування; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог ст. 68 Кодексу.
Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, встановлений Порядком виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 631 від 30.05.2012 р. (в редакції від 09.06.2020 р. із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів № 751 від 03.09.2015 р., № 395 від 28.03.2016 р., № 281 від 09.06.2020 р.) (далі - Порядок № 631).
Згідно абз. 16 п. 1.2 Розділу І Порядку № 631 ПМО - підрозділ митного оформлення митного органу (митний пост, відділ, сектор), посадовими особами якого безпосередньо виконуються митні формальності при здійсненні митного оформлення товарів, що декларуються шляхом подання митної декларації.
Згідно п. 1.4 Розділу І Порядку № 631 митні формальності, передбачені цим Порядком, виконуються за місцем розташування ПМО та/або спеціалізованого підрозділу, за винятком випадків, встановлених частиною сьомою статті 247 МК України, якою.
Згідно п. 1.5 Розділу І Порядку № 631 митні формальності, передбачені цим Порядком, виконуються одноосібно посадовою особою ПМО, призначеною для виконання митних формальностей за відповідною митною декларацією, згідно пункту 3.7 розділу ІІІ цього Порядку, крім випадків, передбачених пп. 4.7 та 4.8 розділу VI цього Порядку.
У пункті 1.7 Розділу І Порядку № 631 зазначено, що результати виконання митних формальностей, визначених підпунктами 4.5.4-4.5.10 п. 4.5 розділу IV цього Порядку, вносяться посадовою особою митного органу, яка виконувала відповідну митну формальність, у встановленому порядку до автоматизованої системи митних оформлень.
Згідно пп. 4.5.4, 4.5.5 п. 4.5 Розділу IV Порядку № 631 при здійсненні митного оформлення митної декларації виконуються такі митні формальності, як контроль із застосуванням системи управління ризиками, в тому числі, оцінка ризику за митною декларацією шляхом аналізу електронної митної декларації та електронної митної декларації митної вартості за допомогою автоматизована система аналізу та управління ризиками (далі - АСАУР), а також митну формальність з перевірки правильності класифікації товарів.
Згідно пп. 4.9.1, 4.9.2 п. 4.9 Розділу IV Порядку № 631 під час завершення митного оформлення посадовими особами ПМО виконуються такі митні формальності: перевірка відомостей про виконання митних формальностей, сформованих за результатами оцінки ризику за митною декларацією із застосуванням системи управління ризиками, в тому числі за допомогою АСАУР; перевірка правильності нарахування митних та інших платежів.
Так, забезпечення реалізації державної митної політики та державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи, запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушенням митних правил відповідно до Положення про Київську митницю Держмитслужби, затвердженого наказом Державної митної служби України № 18 від 23.10.2019 р. (із змінами, внесеними наказом Держмитслужби № 94 від 12.03.2020 р.), є основним завданням Київської митниці Держмитслужби.
Окрім цього службових осіб відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, в тому числі, ОСОБА_1 11.06.2020 р. під особистий підпис ознайомлено з листом Державної митної служби України № 16-4/16-02-02/7/1302 від 03.06.2020 р., відповідно до якого основною підставою для нарахування акцизного податку на нафтопродукти є відповідність таких товарів опису: «Палива рідкі, на основі газойлів (дизпаливо), менш як 85 об.% яких, включаючи витрати, переганяється при температурі 350°С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86, крім палива пічного, побутового», та наголошено на необхідності приділяти особливу увагу класифікації зазначеної категорії товарів, які імпортуються без маркування в автомобільних цистернах, з метою унеможливлення імпорту газойлів, зокрема дизельного палива без сплати митного податку.
Відповідно до посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби ОСОБА_1 , затвердженої в.о.начальника Київської митниці Держмитслужби 05.12.2019 р. (далі - Посадова інструкція від 05.12.2019 р.), а саме: п. 2 метою посади є реалізація основних завдань та функцій митного поста, відділу в межах компетенції та встановлений спосіб при здійсненні митного контролю та виконанні митних формальностей щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України. Разом з цим, відповідно до абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р. ОСОБА_1 здійснює контроль правильності класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, поданих до митного оформлення та після завершення процедур їх митного контролю та митного оформлення. В межах компетенції приймає рішення про визначення коду товару відповідно до частини четвертої статті 69 Митного кодексу України, крім складних випадків. Таким чином відповідно до посадових обов`язків головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби наділено владними функціями щодо реалізації державної митної політики, які полягали у здійсненні контролю правильності класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, поданих до митного оформлення та після завершення процедур їх митного контролю та митного оформлення, як співробітника органу виконавчої влади, який здійснює функції представника влади та відповідно до примітки ст. 364 КК України є службовою особою.
Однак ОСОБА_1 , нехтуючи вищезазначеними нормами законодавства, чинного на момент вчинення злочину, а також нівелюючи основні засади діяльності Державної митної служби України, будучи представником державного органу виконавчої влади та відповідно до своїх функціональних обов`язків наділеним компетенцією на виконання митних формальностей при здійсненні митного контролю та контролем правильності класифікації задекларованих товарів, скоїв злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин. Так, 06.10.2020 р. представником ПП «АЗС ОНЛАЙН» (ЄДРПОУ 40724941) в період часу 10:57 год. до митного оформлення до Київської митниці Держмитслужби заявлено товар за митною декларацією № UА100060/2020/393271 «Олива антикорозійна, низької в`язкості ЕСО-4, ТУ 19.2-001:2020. Призначена в якості антикорозійного тимчасового захисту від іржавіння і корозії металів. Використовується для захисту форм від прилипання, для змащування форм при виробництві керамічних та напівфарфорових виробів, в якості мастильно-охолоджуючої рідини, для технічного обслуговування металевих елементів та для виробництва скляних виробів. Технічні характеристики товару згідно паспорту продукту виробника/відправника: густина при температурі 15С-836.88kg/m3 - об`єм в літрах при 15С - 30016; температура спалаху - 74,5 С min; - кінематична в`язкість при 40С - 3,837 Mm2/s; дистиляція (випаровування) при 250С - 31,0 % (V/V); дистиляція (випаровування) при 350С - 81,0 % (V/V); вміст сірки - 10,9 mg.kg; число омилення - 5,6 mgКОН/g. Олива антикорозійна ЕСО-4 з сумарним вмістом нафтопродуктів (вуглеводнів), одержаних з бітумінозних мінералів в кількості 89,4% в якості основного компоненту, не містить дисульфіду молібдену, не містить біодизелю. Виробник: SIA «D&Р» Країна виробництва: EU». Крім того у графі 33 декларантом зазначено код товару згідно з Українською класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) - 2710 19 91 00. Крім цього до електронної митної декларації декларантом долучені скановані копії документів, в тому числі, паспорт безпеки № 2015/830 від 29.05.2020 р., технічні умови ТУ 19.2-001:2020, а також висновок Управління експертиз та досліджень хімічної та промислової продукції Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби України № 1420003101-0202 від 11.09.2020 р., згідно якого визначено фракційний склад проби: температура початку кипіння - 198°С, 10 об. % проби випаровується при 229°С, 50 об. % проби випаровується при 289°С, 90 об. % проби випаровується при 392°С, температура кінця кипіння становить більше 400°С, за температури 250°С випаровується 21 об. %, за температури 350°С випаровується 78 об. %, залишок становить 7 об. %, втрати складають 1 об. %, кінематична в`язкість за температури 50°С становить 3,41 мм2/с, колориметрична характеристика складає К. 0 од., вміст сульфатної золи дорівнює 0,14 мас %, а число омилення становить 7,13. Разом з цим, експертом зазначено, що сумарний вміст аліфатичних та ароматичних вуглеводнів проби становить 79,6 мас. % (неароматична складова переважає ароматичну). В подальшому ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці у приміщенні відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, о 10:57 год., шляхом внесення до автоматизованої системи митного оформлення відповідних відомостей, використовуючи надану йому особисту номерну печатку № 441, здійснив прийняття митної декларації № UА100060/2020/393271 до митного оформлення, таким чином розпочавши процедуру митного оформлення, також ним о 10:58 год. проведено контроль із застосуванням системи управління ризиками. Після прийняття митної декларації до оформлення автоматизованою системою ризиків сформовано перелік митних формальностей, відповідно до Класифікатора митних формальностей, що можуть бути визначені за результатами застосування системи управління ризиками, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1011 від 20.09.2012 р., серед яких визначено зокрема наступні: код 105-2 - контроль правильності визначення митної вартості товарів; код 106-2 - витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів; код 107-3 - контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД; код 108-3 - витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УКТ ЗЕД; код 201-1 - проведення ідентифікаційного митного огляду - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу. Після чого ОСОБА_1 в період часу з 10:57 год. до 14:41 год., знаходячись на своєму робочому місці, виконуючи свої службові обов`язки відповідно до абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UА100060/2020/393271 шляхом перевірки відповідності відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД (далі - Правила ОПІ), з врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Митного кодексу України та листа Державної митної служби України № 16-4/16-02-02/7/1302 від 03.06.2020 р. підтвердив класифікацію товару за УКТ ЗЕД 2710 19 91 00 за митною декларацією № UА100060/2020/393271 від 06.10.2020 р., який згідно листів Держмитслужби № 15/15-04-03/8.7/17 від 10.03.2021 р. та № 08-4/15-04/8.14/4322 від 22.04.2021 р. необхідно класифікувати за УКТ ЗЕД 2710 19 99 00, оскільки в останньому відсутні антикорозійні, антиокислювальні присадки та органічна сполука біс (2-етилгексил) адіпат. та о 14 год. 41 хв., вніс до автоматизованої системи митного оформлення відомості про завершення митного оформлення. Крім іншого ОСОБА_1 було достовірно відомо, що при митному оформленні митної декларації № UА100060/2020/393271 від 06.10.2020 р. та підтвердженні коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД до Державного бюджету не буде сплачено акцизний податок у розмірі у розмірі 213,50 євро за 1 000 літрів (згідно пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України) та податок на додану вартість, що становить 214 064,81 грн та 42 812,96 грн, відповідно. Таким чином ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу виконавчої влади, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 06.10.2020 р. о 14:41 год., перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UА100060/2020/393271 від 06.10.2020 р., діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди, в інтересах третьої особи, свідомо в порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України в частині правильності класифікації товарів, в порушення вимог абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, Правил 1, 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, підтвердив правомірність визначення коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією № UА100060/2020/393271 від 06.10.2020 р. шляхом проставлення відповідної відмітки в розділі «митні процедури» АСМО, а також в розділі митної формальності за кодом 107-3 АСМО до вкладки «Результат» зазначив: «МФ здійснено. Код і опис товару підтверджено на підставі поданих документів». Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 , що виразилися у зловживанні своїм службовим становищем, державі спричинено збитки у виді ненадходження до Державного бюджету України акцизного податку та податку на додану вартість на загальну суму 256 877,77 грн, що на момент вчинення злочину у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою. Таким чином умисні дії ОСОБА_1 , як службової особи Державної митної служби України, які виразилися у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, завдали істотної шкоди державним інтересам, кваліфікуються за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Окрім цього ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу виконавчої влади, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 07.10.2020 р. о 16:57 год., перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UА100060/2020/393506 від 07.10.2020 р., діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди, в інтересах третьої особи, свідомо, в порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України в частині правильності класифікації товарів, в порушення вимог абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, Правил 1, 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів підтвердив правомірність визначення коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією № UА100060/2020/393506 від 07.10.2020 р. шляхом проставлення відповідної відмітки в розділі «митні процедури» АСМО, а також в розділі митної формальності за кодом 107-3 АСМО до вкладки «Результат» зазначив: «МФ здійснено. Код і опис товару підтверджено на підставі поданих документів». Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 , що виразилися у зловживанні своїм службовим становищем, державі спричинено збитки у виді ненадходження до Державного бюджету України акцизного податку та податку на додану вартість на загальну суму 251 892,13 грн, що на момент вчинення злочину у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою.
Окрім цього ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу виконавчої влади, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 28.10.2020 р. о 19:43 год., перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UА100060/2020/395502 від 28.10.2020 р., діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди, в інтересах третьої особи, свідомо, в порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України в частині правильності класифікації товарів, в порушення вимог абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, Правил 1, 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, підтвердив правомірність визначення коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією № UА100060/2020/395502 від 28.10.2020 р. шляхом проставлення відповідної відмітки в розділі «митні процедури» АСМО, а також в розділі митної формальності за кодом 107-3 АСМО до вкладки «Результат» зазначив: «МФ здійснено. Код і опис товару підтверджено на підставі поданих документів». Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 , що виразилися у зловживанні своїм службовим становищем, державі спричинено збитки у вигляді ненадходження до Державного бюджету України акцизного податку та податку на додану вартість на загальну суму 258 372,32 грн., що на момент вчинення злочину у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою.
Окрім цього ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу виконавчої влади, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 28.10.2020 р. о 19:43 год., перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UА100060/2020/395503 від 28.10.2020 р., діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди, в інтересах третьої особи, свідомо, в порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України в частині правильності класифікації товарів, в порушення вимог абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, Правил 1, 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, підтвердив правомірність визначення коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією № UА100060/2020/395503 від 28.10.2020, шляхом проставлення відповідної відмітки в розділі «митні процедури» АСМО. Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 , що виразилися у зловживанні своїм службовим становищем, державі спричинено збитки у виді ненадходження до Державного бюджету України акцизного податку та податку на додану вартість на загальну суму 258 372,32 грн, що на момент вчинення злочину у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою.
Окрім цього ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу виконавчої влади, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 30.10.2020 р. о 17:03 год., перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-столичний» Київської митниці Держмитслужби за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UА100060/2020/395692 від 30.10.2020 р., діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди, в інтересах третьої особи, свідомо, в порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України в частині правильності класифікації товарів, в порушення вимог абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 05.12.2019 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, Правил 1, 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, підтвердив правомірність визначення коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією № UА100060/2020/395692 від 30.10.2020 р., шляхом проставлення відповідної відмітки в розділі «митні процедури» АСМО, а також в розділі митної формальності за кодом 107-3 АСМО до вкладки «Результат» зазначив: «МФ здійснено. Код і опис товару підтверджено на підставі поданих документів». Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 , що виразилися у зловживанні своїм службовим становищем, державі спричинено збитки у вигляді ненадходження до Державного бюджету України акцизного податку та податку на додану вартість на загальну суму 256 648,12 грн, що на момент вчинення злочину у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою.
Окрім цього ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу виконавчої влади, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, 06.11.2020 р. о 14:25 год., перебуваючи на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Столичний» Київської митниці Держмитслужби, знаходячись на своєму робочому місці за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 58, здійснюючи контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, поданої до митного оформлення митної декларації № UA100060/2020/396376 від 06.11.2020 р., діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди, в інтересах третьої особи, свідомо, в порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України в частині правильності класифікації товарів, в порушення вимог абз. 4 пп. 4 п. 3 Посадової інструкції від 02.11.2020 р., абз. 3 п. 3 розділу I, пп. 1-4 розділу III Порядку № 650, абз. 1-5 розділу XI Порядку № 684, ст. 336 Митного кодексу України, Правил 1, 3 Основних правил інтерпретації класифікації товарів, підтвердив правомірність визначення коду товару 2710 19 91 00 згідно УКТ ЗЕД за митною декларацією № UA100060/2020/396376 від 06.11.2020 р. шляхом проставлення відповідної відмітки в розділі «митні процедури» АСМО, а також в розділі митної формальності за кодом 107-3 АСМО до вкладки «Результат» зазначив: «МФ здійснено. Код і опис товару підтверджено на підставі поданих документів». Внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_1 , що виразилися у зловживанні своїм службовим становищем, державі спричинено збитки у вигляді ненадходження до Державного бюджету України акцизного податку та податку на додану вартість на загальну суму 259 280,58 грн. що на момент вчинення злочину у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою.
У клопотання зазначено, що 16.06.2021 р. ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364 КК України.
Слідчий стверджує, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, може особисто або опосередковано негативного впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, може впливати на осіб, які вже були допитані в якості свідків у кримінальному провадженні, а також ще недопитаних в якості свідків службових осіб митного поста «Столичний» Київської митниці Держмитслужби.
Вислухавши прокурора, підозрюваного, його захисника, які заперечували проти його задоволення, вивчивши клопотання, долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_1 як відсторонення від посади головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Столичний» Київської митниці Держмитслужби, оскільки наведені у клопотанні доводи дають підстави вважати, що перебування підозрюваного на посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення та є можливість того, що підозрюваний може здійснити незаконний вплив на свідків, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Строк відсторонення від посади слід визначити у два місяці в межах строків досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 155-157, 309, 392, 534 КПК України, слідчий суддя
ухвалив:
Клопотання - задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Столичний» Київської митниці Держмитслужби строком на два місяці, тобто до 14.08.2021 р., включно, у межах строку досудового розслідування.
Копію даної ухвали направити до відома та виконання Київській митниці Держмитслужби.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя Волкова С.Я.