Рішення № 98004167, 01.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
540/1024/21
Номер документу
98004167
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1024/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, Олешківської міської ради Олешківської територіальної громади Херсонського району Херсонської області про визнання наказу протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

18.03.2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач), у якому позивач просить:

- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 16.09.2020 року №9666-СГ щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8336 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0114, яка розташована на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області переглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8336 га, яка розташована на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність.

Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що наказ ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 16.09.2020 р. №9666-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» у зв`язку із порушенням ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» є протиправним, оскільки відповідно до положень частини дев`ятої статті 118 ЗК України після отримання погодженого проекту землеустрою відповідач зобов`язаний був прийняти рішення про затвердження проекту щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Єдиною підставою для відмови у затвердженні погодженого проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Жодних інших підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. З огляду на те, що наданий позивачем проект землеустрою погоджений у встановленому законодавством порядку та земельній ділянці присвоєний кадастровий номер і вона внесена до Державного земельного кадастру, у відповідача відсутні дискреційні повноваження щодо прийняття іншого рішення, ніж рішення про затвердження проекту землеустрою.

Ухвалою від 22.03.20201 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.04.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечував. Крім того просив залучити в якості співвідповідача Олешківську міську раду Олешківської територіальної громади Херсонського району Херсонської області.

Ухвалою від 19.04.2021 року залучено Олешківську міську раду Олешківської територіальної громади Херсонського району Херсонської області до участі у справі в якості відповіача-2.

17.05.2021 року від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 13.05.2021 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, призначено підготовче засідання на 15.06.2021 року.

Ухвалою від 15.06.2021 року закрито підготовче провадження та вирішено подальший розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив, що 22.07.2020 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,8336 га кадастровий номер 6525083000:03:001:0114, для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області.

До вказаної заяви додано проект землеустрою та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області №9666-СГ від 16.09.2020 року "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" відповідно до статей 15-1, 118, 122 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України "Про землеустрій", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженого наказом Держгеокадастьру №308 від 17 листопада 2016 року (у редакції наказу Держгеокадастру №53 від 20 лютого 2020 року), відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, розмір земельної ділянки 1,8336 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0114, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність, у зв`язку з порушенням статті 50 Закону України «Про землеустрій».

Не погодившись з вказаним наказом відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного: згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері набуття права власності на землю, у тому числі через проведення земельних торгів, врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до частин першої - третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами шостою - восьмою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частиною шостою цієї статті підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, перевірка проекту землеустрою на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації здійснюється на етапі його погодження.

У постановах від 04 березня 2021 року у справі № П/811/968/18, від 24 січня 2020 року у справі №316/979/18 та від 30 серпня 2018 року у справі №817/586/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів здійснюється саме на етапі погодження такого проекту. Головне управління Держгеокадастру в області не має повноважень на здійснення перевірки документації із землеустрою на відповідність нормам чинного законодавства, оскільки такі повноваження надані лише державному кадастровому реєстратору.

За приписами частин дев`ятої - десятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

З аналізу положень частини дев`ятої статті 118 ЗК України слідує, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише відсутність погодження такого проекту у порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, та у визначених законом випадках обов`язкової державної експертизи. Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження та проведення експертизи (у разі необхідності), наведена норма статті 118 Земельного кодексу України не містить.

Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному, зокрема, у постановах від 04 березня 2021 року у справі № П/811/968/18 та від 01 лютого 2021 року у справі №560/1282/19, стосовно того, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутня обов`язкова державна експертиза у визначених законом випадках та відомості щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Оскільки на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області позивачем подано погоджений висновком №4685/0/80-17 від 18.10.2017 року проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, то висунення відповідачем зауважень до такого проекту землеустрою та зазначення в якості підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою обставин щодо необхідності долучення до проекту землеустрою матеріалів землевпорядного проектування, не відповідає правильному застосуванню положень статті 118 ЗК України.

Судовим розглядом встановлено, що на підставі поданого позивачем проекту землеустрою здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, визначено її кадастровий номер 6525083000:03:001:0114 та сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який надавався позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області разом із проектом землеустрою.

Отже, реєстрація державним кадастровим реєстратором земельної ділянки на підставі поданого проекту землеустрою відповідно до статей 9, 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" свідчить про відповідність проекту землеустрою вимогам законодавства та документації із землеустрою, а відтак про безпідставність спірного наказу № 9666-СГ від 16.09.2020 року.

Таким чином, суд приходить висновку, що наказ ГУ Держгеокадастру у Херсонській області №9666-СГ від 16.09.2020 року не містить законодавчо визначених підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню, а позов у цій частині позовних вимог слід задовольнити.

Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області переглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8336 га, яка розташована на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність, суд зазначає, що обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд враховує, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 08.04.2021 року № 93-ОТГ «Про передачу змелених ділянок державної власності у комунальну власність» та додатку до наказу Олешківській міській раді Олешківської територіальної громади Херсонського району Херсонської області передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 5,3368 га, в тому числі і земельну ділянку з кадастровим номером 6525083000:03:001:0114.

Отже, починаючи з 08.04.2021 власником земельної ділянки, яку позивач має намір отримати у власність, є Олешківська міська рада.

Відтак, з 08.04.2021 відповідним органом, який передає земельні ділянки комунальної власності, у тому числі земельну ділянку площею 1,8336 га з кадастровим номером 6525083000:03:001:0114, у власність громадян відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу є орган місцевого самоврядування - Олешківська міська рада Олешківської територіальної громади Херсонської області.

З урахуванням наведеного, суд зауважує, що починаючи з 0.04.2021 відповідач-1 не має жодних повноважень на вчинення будь-яких дій стосовно земельної ділянки площею 1,8336 га з кадастровим номером 6525083000:03:001:0114, що унеможливлює перегляд відповідачем-1 заяви позивача від 22.07.2020 року про затвердження проекту землеустрою.

Виходячи з наведених приписів КАС України суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язати Олешківську міську раду Олешківської територіальної громади Херсонської області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, розмір земельної ділянки 1,8336 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0114, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС сплачений позивачем судовий збір в сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а, код ЄДРПОУ 39766281), Олешківської міської ради Олешківської територіальної громади Херсонської області (75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 30, код ЄДРПОУ 04059941) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 16.09.2020 року №9666-СГ про відмову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, розмір земельної ділянки 1,8336 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0114, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність.

Зобов`язати Олешківську міську раду Олешківської територіальної громади Херсонської області (75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 30, код ЄДРПОУ 04059941) розглянути заяву ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, розмір земельної ділянки 1,8336 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0114, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а, код ЄДРПОУ 39766281) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) грн.

В іншій частині - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.К. Василяка

кат. 109020100