
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
31 травня 2021 року м. Рівне №460/3978/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доРівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про:
- визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії;
- зобов`язання Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Ухвалою суду від 28.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 460/3978/21 та вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до 31.05.2021. Цією ж ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Згідно з позовною заявою, заявлені вимоги ґрунтуються на тому, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років. У зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача як військового пенсіонера та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення його пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою, в якій просив підготувати й надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менших тих, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.03.2018, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019, оскільки на сьогодні він бажає отримувати пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ. Проте, відповідач листом від 31.03.2021 повідомив про відсутність підстав для видачі такої довідки з огляду на отримання позивачем пенсії за іншим законом. Вважаючи відмову відповідача у підготовці та наданні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення протиправною, сторона позивача просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
За змістом відзиву на позовну заяву, сторона відповідача позов не визнала. Свої заперечення обґрунтувала тим, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою № 103 та пунктом 5 Порядку № 45. Отже, у відповідача немає повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, сторона відповідача вказала на те, що скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії і не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям з 2019 року. Крім того, зазначила, що позивач необґрунтовано посилається на статтю 43 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вона стосується лише порядку призначення пенсії, а не її перерахунку. З наведених підстав, сторона відповідача просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа на стороні відповідача у письмових поясненнях позовні вимоги не визнала з огляду на їх безпідставність. В обґрунтування своїх заперечень пояснила, що позивач перебував на обліку в Управлінні з 01.01.2007 та отримував пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На підставі заяви від 16.05.2017 позивача було знято з обліку у зв`язку з переходом на пенсію за іншим законом, а з 01.03.2021 по даний час ОСОБА_1 отримує пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також зазначила, що саме Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі. При цьому, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Посилаючись на положення постанови Уряду № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, третя особа стверджувала, що у відповідача відсутні законні підстави для видачі спірної довідки, оскільки позивач не перебуває на пенсії, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відтак, в Управління відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки. З урахуванням наведеного, третя особа на стороні відповідача просила відмовити у задоволенні позову повністю.
В силу приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером Рівненського обласного військового комісаріату, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. З 16.12.1997 він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого Рівненським обласним військовим комісаріатом 30.12.1997, а також копією пенсійного посвідчення позивача серії НОМЕР_2 , виданого Пенсійним фондом України 18.08.2014 (а.с.11).
Згідно з Протоколом по пенсійній справі № ХГ-0112101 від 29.03.2007, пенсія позивача була обрахована в основному розмірі 53 % грошового забезпечення з розрахунку таких складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військове звання;
3) процентна надбавка за вислугу років 30 %;
4) надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, 15%;
5) надбавка за безперервну службу 50 %;
6) премія 33,3%.
Загальний розмір пенсії встановлено на рівні 830,30 грн (зворот а.с.28).
На підставі письмової заяви ОСОБА_1 від 16.05.2017, з 01.06.2017 позивачу припинено виплату пенсії за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку із переходом на пенсію за іншим законом, що підтверджується Атестатом про зняття з обліку № 143 від 16.05.2017 (а.с.27,28).
За змістом довідки Управління з питань виплати пенсій ГУ ПФУ в Рівненській області № 1700-040213/659 від 21.05.2021, у період з 01.06.2017 по 28.02.2021 позивач перебував на обліку в Управлінні та отримував пенсію за віком при повному стажі за нормами Закону України «Про державну службу», а з 01.03.2021 по даний час - пенсію за віком при повному стажі за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що також підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача серії НОМЕР_3 виданого Пенсійним фондом України 13.11.2018 (а.с.11,29).
При цьому, згідно з довідкою Управління з питань виплати пенсій ГУ ПФУ в Рівненській області № 292/03 від 25.05.2021, ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.06.2017 (а.с.30).
25.03.2021 позивач, покликаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, та яким визнано протиправними й нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, звернувся до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив надати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення, відповідно до положень статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 та статті 9 Закону № 2011-XII від 02.12.1991, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії (а.с.14).
Відповідач листом від 31.03.2021 за вих. № 12/1/1854 повідомив позивача про те, що з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії не складалась, оскільки протягом вказаного періоду позивач отримував і по теперішній час отримує пенсію за іншим законом (а.с.15).
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у виготовленні та наданні до ГУ ПФУ в Рівненській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991.
За статтею 9 Закону № 2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад,
- оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
У свою чергу, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003, який набрав чинності 01.01.2004.
Так, відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058-ІV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
При цьому, пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
А згідно з частиною вісімнадцятою цієї ж статті, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною третьою статті 51 згаданого Закону передбачено, що перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 цього ж Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що правовою підставою для перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ та членам їх сімей, є одночасна наявність таких умов: 1) особа отримує пенсію на умовах Закону № 2262-ХІІ; 2) відбулась зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введено для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; 3) надходження до органу ПФУ документів (довідки), які підтверджують такі зміни та є підставою для перерахунку пенсії особи, або подання особою додаткових документів, які дають право на подальше підвищення її пенсії.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з:
1) посадового окладу,
2) окладу за військовим (спеціальним) званням,
3) щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У свою чергу, 13.02.2008 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У зв`язку з цим, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.
Цією ж постановою було внесено зміни і до Порядку № 45.
Так, абзацом першим пункту 5 Порядку № 45, у редакції Постанови № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як:
1) посадовий оклад,
2) оклад за військовим (спеціальним) званням,
3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до вказаного Порядку містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суд зауважує, що оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 - діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 - не змінився.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, п`ятим та шостим пункту 2.6 розділу ІІ Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518 (зі змінами), на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008.
Таким чином, суд дійшов висновку, що саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Між тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано Порядком, що затверджений постановою Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог Постанови Уряду № 704 з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 103 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для проведення перерахунку пенсій.
З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами за змістом поданих ними заяв по суті спору, що Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача не складалась та не надсилалась, з огляду на відсутність ОСОБА_1 у списках осіб, пенсії яких підлягали перерахунку на виконання вимог Постанови №704, з урахуванням положень Постанови № 103.
Крім того, наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що у період з 01.06.2017 по 28.02.2021 позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримував пенсію за віком при повному стажі за нормами Закону України «Про державну службу», а з 01.03.2021 по даний час отримує пенсію за віком при повному стажі за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, як було встановлено вище судом, однією з обов`язкових умов для проведення перерахунку пенсії позивача за Законом № 2262-ХІІ є отримання ним пенсії саме на умовах цього Закону.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів відповідача та третьої особи щодо відсутності правових підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії за нормами Закону № 2262-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, доводи позивача щодо необхідності віднесення даної справи до категорії типових за ознаками, наведеними у постанові Верховного Суду від 24.06.2020 за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, також не заслуговують на увагу суду.
Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
При цьому, однією зі складових права особи на соціальний захист є можливість вільного вибору нею виду пенсії у порядку, встановленому чинним законодавством у сфері пенсійного забезпечення.
Разом з тим, у ході судового розгляду даної справи встановлено, що позивачем самостійно та на підставі відповідної письмової заяви прийнято рішення щодо отримання пенсії саме за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим відповідач фактично позбавлений можливості виконати законодавчо встановлений для нього обов`язок щодо видачі довідки про грошове забезпечення. За наведених обставин, на переконання суду, позовні вимоги є необґрунтованими.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв правомірно, тобто в межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, з урахуванням приписів матеріального права. Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній спростовував правомірність дій відповідача, не знайшли свого підтвердження за наслідками судового розгляду справи.
З урахуванням усього вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Грабник, 4, м. Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 08060817), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076), про визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, а також зобов`язання підготувати і надати таку довідку, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено 31 травня 2021 року.
Суддя Н.В. Друзенко