
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/73/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Брук Буд Плюс" до Державної служби України з безпеки на транспорті за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД КАРЗ - Груп» про скасування рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Брук Буд Плюс» (81138, Львівська область, Пустомитівський район, село Милятичі, вул. Товщівська, буд. 5; код ЄДРПОУ - 41266040) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, 14; код ЄДРПОУ - 39816845) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД КАРЗ - Груп» (04128, м. Київ, вул. Туполєва Академіка, будинок 28; код ЄДРПОУ -39999876) про скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу №212493 від 06.10.2020 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржуваною постановою Управління Укртрансбезпеки у Львівській області № 212493 від 06 жовтня 2020 року до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 гривень за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час здійснення вантажних перевезень власним транспортним засобом без відповідного дозволу. Позивач уважає таку постанову відповідача протиправною та такою, що її належить скасувати, зважаючи на таке. Власником вантажного транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 , щодо якого проводився габаритно-ваговий контроль є ТОВ «ТД КАРЗ - ГРУП». Проте, відповідно до договору оренди вантажного транспортного засобу № 86 від 03 серпня 2020 року, укладеного між ТОВ "Брук Буд Плюс" і ТОВ «ТД КАРЗ - ГРУП» та Додатку до нього (Акта приймання-передачі транспортного засобу) вантажний транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 переданий в оренду ТОВ «ТД КАРЗ - ГРУП». Позивач зазначає, що за змістом статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів застосовується саме до автомобільного перевізника, тобто фізичної або юридичної особи, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. Таким чином, на думку позивача, з порушенням вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідач безпідставно та незаконно визначив їх, як власника транспортного засобу, а не особу, яка у спірному випадку виступала перевізником, тобто ТОВ «ТД КАРЗ - ГРУП», суб`єктом відповідальності за вчинене правопорушення, передбачене абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Оскільки у межах спірних правовідносин позивач не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт», то вона не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, передбачену абзацом 16 частини 1 статті 60 цього Закону.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_1 , встановлено, що загальна маса транспортного засобу становила 28,320 кг при нормативно допустимій - 40000 кг; навантаження на строєну вісь становило 20, 450 кг при допустимому - 16 кг. Отже, спірна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212493 від 06 жовтня 2020 року винесена за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, якою правомірно накладено на позивача штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Щодо доводів позивача про неправильне визначення суб`єкта відповідальності за вчинене правопорушення та його посилання у зв`язку з цим на договір оренди вантажного транспортного засобу № 86 від 03 серпня 2020 року відповідач зазначає, що такі доводи не заслуговують на увагу, оскільки згідно із даними, внесеними в ЄДРПОУ, ОСОБА_1 є керівником зазначеної юридичної особи. У зв`язку з викладеним просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 06 січня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
08 серпня 2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на 599 км автомобільної дороги «Київ - 2011» проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_1 , за результатами якого складено акт № 0018999 від 08 липня 2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку від 08 липня 2020 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в яких зафіксовано перевищення транспортним засобом встановлених законодавством габаритно-вагових норм, а саме:
- нормативно допустима маса транспортного засобу - 40, 800 кг, фактична - 28 320 кг;
- осьові навантаження: на одиничну вісь нормативно допустиме 11,11/16,82/16,74 т., фактичне - 7,87/10,16/10,23 т.;
Також 08 липня 2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №226153 відповідно до якого проводилася перевірка транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_3 . Під час перевірки виявлено порушення відповідальність за порушення передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та порушено вимоги статті 34 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Згідно указаного акту водій з актом ознайомився, від підпису відмовився.
06 жовтня 2020 року начальник Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Ігор Гаргоц, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212493, якою до ТзОВ «Брук буд Плюс» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 гривень за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Уважаючи спірну постанову відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212493 від 06 жовтня 2020 року протиправною та такою, що її належить скасувати, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом спору у цій справі є оцінка правомірності постанови відповідача №212493 від 06 жовтня 2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Укртрансбезпеку шляхом реорганізації (злиття) Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення № 103), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У силу вимог підпунктів 15, 27 пункту 5 Положення № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
З наведеного слідує, що відповідач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та нараховує відповідну плату за перевищення нормативів допустимої ваги транспортного засобу.
Отже, положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.
Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 917/210/19.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), відповідно до частини дванадцятої статті 6 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до частини першої, абзаців першого-третього частини другої статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
За змістом частини 4 статті 48 Закону № 2344-III у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до абзацу шістнадцятого частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком № 879, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27 червня 2007 року, (далі - Порядок № 879) підпунктом 4 пункту 2 якого визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотриманий визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
У силу вимог пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30 рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Так, єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
При цьому, згідно з абзацом першим пункту 5 Правил № 30 рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу.
Відповідно до абзацу першого пункту 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно із пунктом 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Отже, наведеними правовими нормами визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.
При цьому, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на осі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Так, порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567), відповідно абзацу першого пункту 4 якого державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Як слідує зі змісту акта № 0018999 від 08 серпня 2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів у ньому зафіксовані перевищення транспортним засобом марки MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_1 , встановлених законодавством габаритно-вагових норм, а саме:
- нормативно допустима маса транспортного засобу - 40, 800 кг, фактична - 28 320 кг;
- осьові навантаження: на одиничну вісь нормативно допустиме 11,11/16,82/16,74 т., фактичне - 7,87/10,16/10,23 т.;
У позовній заяві позивач не заперечує та не спростовує факту перевищення належним їм на праві власності транспортним засобом марки MERCEDES-BENZ, модель 2633, реєстраційний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 габаритно-вагових норм, який встановлений актом № 0018999 від 08 липня 2020 року.
Заперечуючи правомірність оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212493 від 06 жовтня 2020 року позивач стверджує, що за змістом статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів застосовується саме до автомобільного перевізника. Проте, у межах спірних правовідносин він не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт», а відтак, не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, встановлену абзацом 16 частини 1 статті 60 цього Закону.
На підтвердження своїх доводів про те, що у межах спірних правовідносин він не є автомобільним перевізником, позивач зазначає, що за договором найму (оренди) транспортного засобу ОСОБА_1 (Орендодавець) передав, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Брук Буд Плюс» (Орендар», прийняло у тимчасове платне користування строком на (один) рік транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, модель 2633L,2007 року випуску, колір синій, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , тип ТЗ - спеціалізований вантажний бетонорозмішувач - С, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Відповідно до договору оренди транспортного засобу № 86 від 03 серпня 2020 року, укладеного між ТзОВ «Брук Буд Плюс» та ТОВ «ТД КАРЗ - ГРУП», та (Акта приймання-передачі: автомобіля до договору № 86 від 03.08.2020 року) вантажний (легковий) транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, номер шасі № НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , переданий в оренду ТзОВ «ТД КАРЗ - ГРУП», який згідно наданої під час проведення перевірки посадовим особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області товарно-транспортної накладної і виступав автомобільним перевізником.
Оцінюючи такі доводи позивача суд зазначає наступне.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України № 2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Статтею 33 Закону № 2344-III визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Крім того статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів застосовується саме до автомобільного перевізника. Проте, у межах спірних правовідносин вона не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт», а відтак, не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Таким чином, суд наголошує, що відповідальності за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього у відповідності до статті 1 Правил дорожнього руху.
Судом встановлено, що належним суб`єктом господарювання у спірних правовідносинах є ТОВ "ТД КАРЗ Груп", який відповідно до законодавства надає послуги про перевезення вантажу транспортним засобом, що в свою чергу підтверджується договором оренди транспортного засобу від 03.08.2020 року № 86 та товарно - транспортної накладної від 08.08.2020 року № 532, в якій зазначено автомобільного перевізника ТОВ «ТД КАРЗ - ГРУП» який здійснював перевезення вантажу.
Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року № 363 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 року за №128/2568) затверджені Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила № 363). Згідно з розділом 1 Правил № 363 товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Додатком 7 до Правил № 363 затверджена форма товарно-транспортної накладної, в якій обов`язковою до заповнення графою визначено автомобільного перевізника, у даному випадку у товарно-транспортній накладні визначено перевізника ТОВ "ТД КАРЗ - ГРУП" проте, даний факт було проігноровано посадовими особами Укртрансбезпеки під час перевірки.
Судом не береться до уваги доводи представника відповідача у відзиві на позовну заяву, що згідно із даними, внесеними в ЄДРПОУ, ОСОБА_1 є керівником зазначеної юридичної особи, оскільки з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (доступні за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), судом встановлено, що керівником юридичної особи, а саме ТОВ "ТД КАРЗ - ГРУП" зазначено, ОСОБА_2 .
Отже, підсумовуючи вищевикладене та враховуючи, що позивач в межах спірних правовідносин не вважався автомобільним перевізником в розумінні статтей 1, 48 Закону № 2344, тому оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212493 від 06.1.2020 року є протиправною та підлягає скасуванню.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідачем не доведено правомірність оскаржуваної постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
в и р і ш и в :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Брук Буд Плюс» (81138, Львівська область, Пустомитівський район, село Милятичі, вул. Товщівська, буд. 5; код ЄДРПОУ - 41266040) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, 14; код ЄДРПОУ - 39816845) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД КАРЗ - Груп» (04128, м. Київ, вул. Туполєва Академіка, будинок 28; код ЄДРПОУ -39999876) про скасування рішення №212493 від 06.10.2020 року, задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно - господарського штрафу за №212493 від 06.10.2020 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Брук Буд Плюс» (81138, Львівська область, Пустомитівський район, село Милятичі, вул. Товщівська, буд. 5; код ЄДРПОУ - 41266040) понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 2102 грн., за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, ЄДРПОУ 39816845).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 червня 2021 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна