Ухвала суду № 98002574, 30.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
280/5375/21
Номер документу
98002574
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ

30 червня 2021 рокуСправа № 280/5375/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративним суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову у справі

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69000, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 90)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

29.06.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про скасування посвідки на тимчасове проживання від 28.05.2021 № НОМЕР_1 .

Одночасно з позовною заявою представником позивача подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення до закінчення розгляду справи.

В обґрунтування заяви посилається на те, що чинним законодавством не передбачено автоматичного зупинення дії рішення органів ДМС України у разі їх адміністративного або судового оскарження. Вказує, що позивач працевлаштований на території України на підставі трудового договору та має відповідні зобов`язання перед своїм роботодавцем. Також, позивач не має іншого доходу, крім того, що отримує на території України, отже у разі примусового виїзду з території України фактично залишиться без засобів до існування.

Розглянувши подану заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи та керуючись законом.

Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Тобто, забезпечення позову – це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Суд зазначає, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

З матеріалів позовної заяви судом встановлено, що рішенням Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області від 28.05.2021 №23011500023519 позивачу скасовано посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_2 на підставі підпункту 1 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322.

Обставини прийняття такого рішення є предметом розгляду даної адміністративної справи та підлягають з`ясуванню.

Водночас, Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 (надалі - Порядок №322), передбачений порядок дій у випадку прийняття рішення про скасування посвідки, як суб`єкта владних повноважень, так і особи, відносно якої таке рішення прийнято.

Відповідно до пункту 68 Порядку №322 іноземець або особа без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про скасування посвідки, повинні здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України в семиденний строк з дня отримання копії такого рішення (крім випадку, визначеного підпунктом 6 пункту 63 цього Порядку).

Рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі посвідки, про її скасування може бути оскаржено іноземцем або особою без громадянства в адміністративному порядку або до суду в установленому порядку (п. 77 Порядку №322).

Слід зазначити, що рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, прийняте відносно позивача, тягне за собою відповідні юридичні наслідки для позивача, про які вказано вище, а отже за своєю правовою природою зазначене рішення є актом індивідуальної дії.

Таким чином, стан, у якому на даний час знаходиться позивач, позбавляє його можливості на законних підставах захищати свої права та законні інтереси, а подальше знаходження в Україні без посвідки буде свідчити про порушення ним чинного законодавства, а тому надання у подальшому судом оцінки такому акту та його можливе скасування не забезпечить реального захисту порушених прав та законних інтересів позивача.

У випадку невжиття відповідних заходів забезпечення позову, виконати рішення суду за наслідками розгляду даного адміністративного позову буде неможливим.

Враховуючи викладене у сукупності, зважаючи на приписи Постанови № 322, положення ч. 1 ст. 5 КАС України щодо право особи на звернення до суду, є обґрунтовані підстави вважати, що в разі невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, у зв`язку з чим заява про забезпечення позову в рамках даного судового розгляду підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 150, 151, 154 КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Заяву представника ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнити.

Зупинити дію рішення Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про скасування посвідки на тимчасове проживання від 28.05.2021 № НОМЕР_1 , яким скасовано посвідку № НОМЕР_2 на тимчасове проживання громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/5375/21.

Роз`яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 156 КАС України ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи (ч. 8 ст. 154 КАС України).

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.П. Бойченко