Рішення № 98002532, 02.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2021
Номер справи
280/1780/21
Номер документу
98002532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року Справа № 280/1780/21 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.,

за участю секретаря судового засідання П`яниді Б.В.

представника позивачів - Загорського Д.Д.

представника відповідача 1 - Савіщенко А.В.

представника відповідача 2 - Чухрай А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.Жуковського, буд. 36, код ЄДРПОУ 40302133), Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Чухрай А.П. (69063, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36)

третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова фірма «АВАНГАРД» (69002, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Червоногвардійська, буд. 8, код ЄДРПОУ 24518931)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) звернулись із позовною заявою до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі - відповідач 1), Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Чухрай А.П (далі - відповідач 2), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово- промислова фірма «АВАНГАРД» в якій позивачі просять суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.09.2020, код 121551036222, винесену державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Чухрай А.П.;

- зобов`язати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради, провести державну реєстрацію включення ОСОБА_2 до складу учасників товариством з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова фірма «Авангард» з часткою у статутному фонді у розмірі 683,5 часток, що дорівнює 27 340 гривень 00 копійок.;

- зобов`язати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради провести державну реєстрацію включення ОСОБА_1 до складу учасників товариством з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова фірма «Авангард» з часткою у статутному капіталі у розмірі 683,5 часток, що дорівнює 27 340 гривень 00 копійок.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» поняття «державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи» та «державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації» не є тотожними. Аналіз положень ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» дає підстави зробити висновок, про те, що процедура ліквідації юридичної особи відбувається у два етапи: винесення рішення юридичної особи про ліквідацію, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом або судовими органами (частина 10 статті 17 Закону); державна реєстрація припинення юридичної особи шляхом ліквідації (частина 13 статті 17 Закону). Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», підставою відмови у державній реєстрації є, саме державна реєстрація рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації. Тобто, пункт 10 частини 1 статті 28 Закону пов`язує заборону проведення реєстраційних дій щодо зміни складу учасників з обставинами передбаченими частиною 13 статті 17 Закону, а саме з повною ліквідацією підприємства, а не з перебуванням його стані припинення.При цьому, станом на день отримання оскаржуваної відмови та по даний час у Єдиному державному реєстрі наявний лише запис про припинення Товариства на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками. Товариство не ліквідовано, запис про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації - відсутній. На підставі викладеного, просять задовольнити позовні вимоги.

Відповідач 1 позовні вимоги не визнав, 13.04.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№21081), в якому зазначає, що права позивачів ні Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради, ні Державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Чухрай А.П. порушені не були. Вважає, що по суті спір виник не у зв`язку з рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, а у зв`язку із реалізацією позивачами своїх корпоративних прав у відносинах з суб`єктом господарської діяльності. Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт, тобто виконує легалізацію події. За таких обставин. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач 2 позовні вимоги також не визнав. У відзиві від 07.04.2021 посилається на те, що 11.09.2020 державним реєстратором Чухрай А.П. за заявою щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу стосовно ТОВ "Торговопромислова фірма "Авангард" згідно пункту 10 частини першої статті 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» прийнято рішення про відмову у її проведенні, оскільки у Єдиному державному реєстрі наявні відомості про проведену нотаріусом Чепковою О.В. державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації. На доводи позивача зазначає, що законодавець забороняє проведення будь-яких інших подальших реєстраційних дій вже одразу на першому етапі ліквідації юридичної особи (наявності зареєстрованого рішення). У зв`язку із наведеним, просить відмовити у задоволенні позову.

Від третьої особи письмові пояснення до суду не надходили.

Ухвалою суду від 09.03.2021 повернуто без розгляду заяву про забезпечення позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Жуковського, буд. 36, код ЄДРПОУ 40302133), Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Чухрай А.П (69063, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово- промислова фірма «АВАНГАРД» (69002, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Червоногвардійська, буд. 8, код ЄДРПОУ 24518931) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 09.03.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 12.04.2021.

Протокольною ухвалою суду від 12.04.2021 відкладено підготовче судове засідання на 21.04.2021.

Протокольною ухвалою суду від 21.04.2021 відкладено підготовче судове засідання на 13.05.2021.

Ухвалою суду від 12.04.2021 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 (тридцять) днів.

У підготовчому судовому засіданні 13.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 02.06.2021.

Представник позивачів у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача 1 та відповідач 2 проти позову заперечили, просили суд відмовити у його задоволенні.

02.06.2021 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши думку сторін, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , якому належала на праві приватної власності частка у статутному капітали ТОВ «Торгово-Промислова фірма «АВАНГАРД» у розмірі 1367 часток статутного фонду, що дорівнює 54680,00 грн. або 69,22%.

30.07.2020 рішенням учасника вказаного товариства ОСОБА_4 , якій належить 30,78% часток у статутному фонді було прийняте рішення про припинення Товариства шляхом його ліквідації в добровільному порядку за рішенням учасника, у зв`язку із чим проведено державну реєстрацію рішення припинення юридичної особи шляхом вчинення 30.07.2020 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Чепковою О.В. запису №1031100015002695.

У вересні 2020 року позивачами було отримано свідоцтва про право на спадщину на частку померлого ОСОБА_3 , по 1/2 частки померлого.

11.09.2020 державним реєстратором Чухрай А.П. за заявою щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова фірма «Авангард», розглянувши документи, подані для даної державної реєстрації, згідно пункту 10 частини першої статті 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» прийнято рішення про відмову у її проведенні, оскільки у Єдиному державному реєстрі наявні відомості про проведену нотаріусом Чепковою О.В. державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру.

Позивачі, не погодившись з рішенням про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, звернулись із цим позовом про його скасування та зобов`язання вчинити певні дії.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України №755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон №755-IV).

Пунктами 1, 4 частини першої Закону №755-IV встановлено, що державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації, нотаріус; державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно частини першої статті 4 Закону №755-IV державна реєстрації базується, на таких основних принципах:

1) обов`язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;

2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення;

3) врегулювання відносин, пов`язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом;

4) державної реєстрації за заявницьким принципом;

6) єдності методології державної реєстрації;

7) об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі;

8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону;

9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Частиною другою статті 6 Закону №755-IV визначено, що державний реєстратор:

1) приймає документи;

1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

3-1) під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів;

3-2) перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей;

3-3) перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Таким чином державному реєстратору заборонено Законом вчиняти реєстраційні дії, якщо наявні підстави для зупинення розгляду документів або відмови у державній реєстрації. Даний перелік підстав є вичерпним та передбачений статтею 27 та 28 Закону України №755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Пунктом 10 частини першої статті 28 Закону №755-IV визначено, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації, якщо щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

З матеріалів справи судом встановлено, що 11.09.2020 державним реєстратором Чухрай А.П. за заявою щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова фірма «Авангард», розглянувши документи, подані для даної державної реєстрації, згідно пункту 10 частини першої статті 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» прийнято рішення про відмову у її проведенні, оскільки у Єдиному державному реєстрі наявні відомості про проведену нотаріусом Чепковою О.В. державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру.

При цьому судом враховано, що відповідно до частини 10 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи:

1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.

Відповідно до частини 13 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Суд критично оцінює твердження представника позивачів про те, що пункт 10 частини першої статті 28 Закону №№755-IV пов`язує заборону проведення реєстраційних дій щодо зміни складу учасників з обставинами передбаченими частиною тринадцятою статті 17 Закону №755-IV, а саме з повною ліквідацією підприємства, а не з перебуванням його в стані припинення, оскільки заборону на проведення будь-яких подальших реєстраційних дій законодавець визначає на першому етапі ліквідації юридичної особи (наявності зареєстрованого рішення).

Суд зазначає, що рішення про припинення юридичної особи та про відміну такого рішення уповноважені приймати лише учасники юридичної особи ТОВ «Торгово-промислова фірма «Авангард», тож визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації, а також зобов`язання Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради провести реєстраційну дію не призведе до відновлення прав позивачів, оскільки у Єдиному державному реєстрі наявні відомості про зареєстроване рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Враховуючи, що спір виник не у зв`язку з протиправним рішенням, дією чи бездіяльністю відповідачів, як суб`єктів владних повноважень, а у зв`язку з реалізацією позивачами своїх корпоративних прав у відносинах з суб`єктом господарської діяльності, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржуване рішення державний реєстратор Чухрай А.П. діяв у межах чинного законодавства, а тому рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є законним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є недоведеними та необґрунтованими, відповідно позов не підлягає задоволенню.

Згідно вимог статті 139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.Жуковського, буд. 36, код ЄДРПОУ 40302133), Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Чухрай А.П (69063, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово- промислова фірма «АВАНГАРД» (69002, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Червоногвардійська, буд. 8, код ЄДРПОУ 24518931) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 30.06.2021.

Суддя Л.Я. Максименко