Рішення № 98001901, 01.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
200/1377/21-а
Номер документу
98001901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2021 р. Справа№200/1377/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

У С Т А Н О В И В:

У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить: - визнати протиправним і скасувати рішення № 361 від 24.09.2020 і від 23.12.2020 щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за список № 1; - зобов`язати зарахувати період роботи з 13.10.2008 по 31.12.2011 і з 01.01.2012 по 23.09.2020, як стаж роботи на пільгових умовах за списком №1; - зобов`язати переглянути заяву від 23.09.2020 та додаткову заяву від 18.12.2020 і призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1 з моменту подання першої заяви про призначення пенсії, тобто з 23.09.2020.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається безпідставну відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку із не зарахуванням до пільгового стажу спірних періодів роботи. При цьому, позивач посилається на рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020.

УПФУ надало відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що не можливо зарахувати до пільгового стажу довідку №01- 17/1245 від 11.09.2020, оскільки посада молодша медична сестра рентгенологічного кабінету не відноситься до Переліку посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 (із змінами), і відповідно до Списку №1 розділу XIX Постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року відносяться молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок). Позивач має освіту по спеціальності «Технологія приготування їжі» та їй присвоєна кваліфікація технік-технолог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою суду від 22.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази.

Ухвалою суду від 22.03.2021 розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 14 квітня 2021 року.

Ухвалою суду від 14 квітня 2021 року відкладено підготовче засідання на 11 травня 2021 року.

Ухвалою суду від 11 травня 2021 року відкладено підготовче засідання на 10 червня 2021 року. Продовжено строк підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 10 червня 2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 1 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 1 липня 2021 року замінено відповідача у справі № 200/1377/21-а Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – ГУ ПФУ, відповідач), відмовлено в зупиненні провадження у справі.

Позивач і представник відповідача до судового засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Представник позивача надала заяву, якою просить суд розглянути справи без участі позивача.

Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України – відсутні.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується з копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 14.04.2000.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 № 835 від 23.09.2020 про призначення пенсії за вислугу років УПФУ прийняло оскаржуване рішення від 24 вересня 2020 року № 361 про відмову в призначенні пенсії.

Указаним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років, оскільки не можливо зарахувати до пільгового стажу: - довідку №01-17/1245 від 11.09.2020, оскільки посада молодша медична сестра рентгенологічного кабінету не відноситься до Переліку посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 (із змінами); - довідку №01-11/874 від 14.09.2020, оскільки до Списку №1 розділу XIX Постанови Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 відносяться молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок), згідно з дипломом серії НОМЕР_2 заявниця має освіту по спеціальності «Технологія приготування їжі», та присвоєна кваліфікація технік-технолог. Зазначено, що на дату звернення - 23.09.2020 заявниця досягла повних 56 років, загальний страховий стаж (неповний) - 29 років 1 місяць 23 дні. Пільговий стаж відсутній. Тому Управління позбавлене можливості встановити право ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до п. 2-1, п.16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також роз`яснено, що право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 отримає після досягнення пенсійного віку – 60 років та за наявності страхового стажу не менше 34 років.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.12.2020 на допризначення пенсії у зв`язку з наданими додатковими документами відповідно до Закону України «Про «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» УПФУ прийняло рішення від 9 грудня 2020 року № 513 про відмову в допризначенні пенсії .

Указаним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Роз`яснено, що УПФУ позбавлене можливості встановити право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії «Допризначення у зв`язку з наданими додатковими документами», оскільки пенсія ще не призначена.

Позивачем до суду надана трудова книжка НОМЕР_3 , в якій наявні записи щодо роботи позивача: з 13.10.2008 по 31.12.2011 в Міський лікарні № 3 м. Маріуполя на посаді молодшої медичної сестри рентгенологічного відділення; з 01.01.2012 по 31.10.2013 в Комунальному закладі «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 м. Маріуполя» на посаді молодшої медичної сестри рентгенологічного відділення; з 01.11.2013 по 01.01.2014 в Комунальному закладі Маріупольської міської лікарні № 2 на посаді молодшої медичної сестри рентген. відділення; щодо переведення позивача 01.01.2014 на посаду молодшої медичної сестри рентген служби консультативно-діагностичного центру; щодо переведення позивача з 11.01.2019 на посаду молодшої медичної сестри з догляду за хворими рентгенологічного відділення стаціонарного відділення променевої діагностики в Комунальному закладі охорони здоров`я «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь». Також наявний запис від 02.01.2019 щодо зміни назви посади «молодша медична сестра рентгенслужби КДЦ» на «молодша медична сестра з догляду за хворими рентгенслужби КП».

Відповідно до копії довідки № 01-11/874 від 14.09.2020 виданої Комунальним некомерційним підприємством Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 м. Маріуполя» ОСОБА_1 працювала в Міській лікарні № 3 м. Маріуполя Донецької області з 13.10.2008 до 31.12.2011 на посаді молодшої медичної сестри рентгенологічного відділення. Звільнена по переводу в Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 м. Маріуполя» і прийнята по переводу з 01.01.2012 до 31.10.2013 на посаді молодшої медичної сестри рентгенологічного кабінету. Звільнена по переводу в Комунальний заклад «Маріупольська міська лікарня № 2».

У копії довідки від 11.09.2020 № 01-17/1245 Комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних зазначено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в міській лікарні № 3 м. Маріуполя і за період з 13.10.2008 по 31.12.2011 виконувала обслуговування хворих в рентген відділенні за посадою молодшої медичної сестри, що передбачена Списком № 1 розділ ХІХ.

Також позивач надала до суду копію довідки від 20.10.2020 № 2044/01-10-вих Комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» в якій зазначено, що ОСОБА_1 - 01.11.2013 прийнята на посаду молодшої медичної сестри рентгенологічного відділення; - 01.01.2014 переведена на посаду молодшої медичної сестри рентген служби консультативно-діагностичного центру; - 02.01.2018 Консультативно-діагностичний центр перейменовано на «Консультативна поліклініка»; - 02.01.2018 назва посади «молодша медична сестра рентген служби КДЦ» змінено на «молодша медична сестра з догляду за хворими рентген служби консультативної поліклініки» відповідно штатного розпису на 01.01.2018; - 11.02.2019 переведена на посаду молодшої медичної сестри з догляду за хворими рентгенологічного відділення стаціонару відділення променевої діагностики. Також зазначено, що ОСОБА_1 працює по теперішній час.

Крім того позивач надала до суду копію документів: наказ від 20.01.2017 № 57 Комунального закладу охорони здоров`я «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» про допуск до роботи з ІІІ і віднесенні до категорії «А» співробітників рентгенологічної служби; наказ від 25.06.2010 № 343 Комунального закладу «Маріупольська міська лікарня № 2» про підсумки атестації робочих місць за умовами праці; а також протокол результатів ІДК медичного персоналу за 1 квартал 2014 року.

Відповідно до копії посвідчення № 307 Маріупольської міської лікарні № 3 про присвоєння кваліфікації молодшої медичної сестри установлено, що ОСОБА_2 з 10.09 по 20.12.2009 на базі Маріупольської міської лікарні № 3 пройшла курси підготовки молодшої медичної сестри за 10 годинною програмою. Посвідчення видане 23.12.2009.

Крім того позивач надала до суду копію посвідчення № 267 КЗОЗ «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» про присвоєння кваліфікації молодшої медичної сестри відповідно до якого ОСОБА_1 з 08.07 по 18.07.2019 на базі КЗОЗ «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» пройшла курс підготовки молодшої медичної сестри за 10 годинною програмою. Посвідчення видане 18.07.2019.

Доказів отримання позивачем медичної освіти до суду не надано.

Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Частинами 1 і п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включено: молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) (розділ XIX. Охорона здоров`я).

До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включено: молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) (розділ XIX. Охорона здоров`я).

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі – Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Наявні в трудовій книжці записи не підтверджують пільговий характер роботи позивача (у межах спірних у цій справі правовідносин).

Пунктом 16 розділу XV Закон № 1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 4 червня 2019 року № 2-р/2019 вирішено визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту "а" статті 54, статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.

Також зазначено, що положення пункту "а" статті 54, статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом «е» ч. 1 ст. 55 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-XII) установлено, що право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі – Перелік № 909) включено: лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад) у наступних закладах і установах: лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри (2. Охорона здоров`я)

Наказом Міністерства охорони здоров`я України № 146 від 23.10.1991 «Про атестацію середніх медичних працівників» затверджено номенклатуру спеціальностей середніх медичних працівників (додаток 2), до якої не включено спеціальність молодшої медичної сестри.

Указаний Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров`я № 742 від 23.11.2007 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою», з якого випливає, що молодшу медичну сестру не включено до молодших спеціалістів з медичною освітою.

Суд звертає увагу на те, що Наказ Міністерства охорони здоров`я України № 146 від 23.10.1991 був чинним на момент прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 4 листопада 1993 року № 909, а тому в розумінні Переліку № 909 посада молодшої медичної сестри не належить до середнього медичного персоналу

Відповідно до Класифікатору професій ДК 003:2010, затвердженого Наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327 молодша медична сестра з догляду за хворими належить до працівників з надання послуг пацієнтам лікувальних закладів (код КП 5132).

У Випуску 78 "Охорона здоров`я" Довідника кваліфікаційних характеристик професій, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29 березня 2002 року № 117, молодша медична сестра з догляду за хворими віднесена до робітників, а медична сестра і медична сестра старша віднесені до фахівців. При цьому, кваліфікаційними вимогами до молодшої медичної сестри, зокрема з догляду за хворими, є повна або базова загальна середня освіта та підготовка на робочому місці. А до кваліфікаційних вимог медичних сестер належить відповідна спеціальна освіта.

Отже, позивач, яка була в спірний період молодшою медичною сестрою і здійснювала догляд за хворими, не була молодшим спеціалістом з медичною освітою і не включена до середнього медичного персоналу.

Верховний Суд у постанові від 17 лютого 2021 року у справі № 120/4377/18-а зазначено, що право на набуття пенсії за вислугою років, передбаченої п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пов`язане не лише з місцем роботи - закладом охорони здоров`я, а й з посадою, яку обіймає працівник - лікарі та середній медичний персонал.

Суд зазначає, що пенсія, яка призначається на підставі п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону № 1788-XII, і пенсія, яка призначається на підставі ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, є різними видами пенсії – пенсією за вислугу років і пенсією за віком (на пільгових умовах).

Позивач не має права на спірних періодів роботи до пільгового стажу за Списком 1 на підставі ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV оскільки вона не є молодшим спеціалістом з медичною освітою як це передбачено Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Також у відповідача відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону № 1788-XII, оскільки ОСОБА_1 не належить до лікарів або середнього медичного стану, тобто не належить до визначеного Переліком № 909 осіб.

Суд ураховує, наявність зазначених довідок від 11.09.2020 № 01-17/1245 щодо пільгового стажу позивача і наказу від 25.06.2010 № 343 щодо підтвердження права на пенсію а пільгових умовах, зокрема молодша сестра «РИЛ», але наявність цих документів не є безумовною підставою для врахування УПФУ спірного періоду до пільгового стажу, оскільки органи Пенсійного фонду мають право перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27А) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Повне рішення суду складено 1 липня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.О. Куденков