Ухвала суду № 98001603, 30.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
200/7931/21
Номер документу
98001603
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

30 червня 2021 р. Справа №200/7931/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аканов О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646) в особі територіального підрозділу Управління патрульної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16) про

визнання протиправним та скасування наказу Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції від 04.06.2021 №121 (про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани), -

В С Т А Н О В И В:

25.06.2021 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла вищевказана позовна заява.

Згідно частини 2 статті 171 Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161, Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації.

Згідно з ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень в позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за ч. 2 ст. 126 КУпАП розглянуто із порушенням вимог ст. 277 КУпАП. Разом із тим, представник позивача посилається на приписи ч. 1 ст. 21 Статуту та наголошує, що дисциплінарне стягнення до позивача могло бути застосованим не пізніше 16.01.2021, інших доводів в обґрунтування позову не вказано.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, позовна заява не містить обґрунтування, яким чином оскаржуване рішення порушує права, свободи або законні інтереси позивача.

Враховуючи характер спірних правовідносин суд зазначає про необхідність уточнення позову в частині обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав позивача.

Крім цього, у відповідності до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно ч. 4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

В обґрунтування позовних вимог позивач просить суд витребувати у відповідача докази.

Водночас суд зазначає, що вказане клопотання не відповідає вимогам ст. 80 КАС України, оскільки не містить обставин, які можуть підтвердити ці докази, або аргументів, які вони можуть спростувати, підстав, з яких випливає, що ці докази має відповідна особа, заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цих доказів самостійно, доказів вжиття таких заходів, та (або) причин неможливості самостійного отримання цих доказів.

З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача надати докази на підтвердження наявності поважних причин неможливості самостійного витребування доказів вказаних у клопотанні, а саме, існування обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами, оформлених з урахуванням положень ч. 5 ст. 94 КАС України.

Частиною 1 ст. 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

За змістом частини першої статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Згідно з ч. 4 ст. 59 КАС України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Відповідно до ч. 6, 8 ст. 59 КАС України оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи. У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Як вбачається з позовної заяви, її підписано адвокатом Моцик С.М., як представником ОСОБА_1 .

З`ясовуючи повноваження особи на представництво інтересів позивача у Донецькому окружному адміністративному суді, встановлено, що до позовної заяви долучено такі документи:

копію договору б/н від 18.03.2021 про надання правової допомоги, укладеного між адвокатом Моцик С.М. та клієнтом – ОСОБА_1 , відповідно до умов якого адвокат бере на себе виконання наступної правової роботи: представляти інтереси в державних, комунальних, громадських та інших підприємствах, установах, організаціях незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої приналежності – при вирішенні будь-яких питань, що стосуватимуться клієнта, у тому числі в будь-яких правоохоронних органах, органах виконавчої влади, фіскальних органах, в суді, - з усіма правами, наданими законом клієнту та адвокату. Адвокату надається право ведення від імені клієнта переговорів та попереднього узгодження всіх процедурних питань, подання та підпису всіх документів, необхідних для виконання повноважень, що стосуватимуться прав та законних інтересів клієнта, сплачувати за клієнта платежі;

копію ордера серії ДН № 142413 про надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 на підставі договору про надання правової допомоги № б/н від 18.03.2021 у правоохоронних органах, судах, інших установах, організаціях, підприємствах – відповідно п. 1.1 договору від 18.03.2021.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції і водночас надано дозвіл адвокатам України в строк до 01.01.2022 використовувати Типову форму ордера, виготовлену друкарським способом на замовлення ради адвокатів регіону відповідно до Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 №36.

При цьому, підпунктом 12.4 пункту 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41, встановлено, що ордер повинен містити реквізити щодо назви органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Типова форма ордера на надання правової допомоги, наведена у додатку 1 до Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 №36, яка діє станом на даний час, також містить реквізит "назва органу, у якому надається правова допомога".

Отже, чинним законодавством закріплено вимогу щодо зазначення конкретної назви органу, зокрема, суду, що повинна бути окремо зазначена в ордері на надання правової допомоги, а саме в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога".

Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема, суду.

Правова позиція аналогічного змісту відображена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 № 9901/847/18. При цьому, у цій постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що ухвала про повернення позовної заяви на підставі пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України прийнята обґрунтовано, оскільки всупереч вимогам законодавства до суду було подано ордер, у якому не зазначено конкретної назви органу (суду), в якому надається правова допомога.

Викладене узгоджується також з правовою позицією, викладеною в ухвалах Верховного Суду від 17.07.2019 у справі №826/6166/17, від 30.09.2019 у справі №420/5275/18, від 20.12.2019 у справі №280/2426/19 та інших.

Як вбачається з наданої представником позивача - адвокатом Моцик С.М. копії ордера від 18.03.2021 серії ДН №142413, останній за своєю формою відповідає типовій формі, що міститься у Положенні про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженому рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 № 36.

Разом з тим, у цьому ордері в графі "назва органу, у якому надається правова допомога" не зазначено назви суду, в якому надається правова допомога, що не може підтверджувати повноваження адвоката на здійснення представництва прав, свобод та інтересів особи, якій надається правова допомога, у Донецькому окружному адміністративному суді.

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків шляхом надання до суду належно оформленого ордеру із зазначенням назви органу (суду), в якому надається правова допомога; доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, або клопотання про їх витребування оформлене у відповідності до вимог ст. 80 КАС України; уточнену позовну заяву із обґрунтуванням порушення оскаржуваним рішенням прав позивача у відповідності до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 169, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646) в особі територіального підрозділу Управління патрульної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16) про визнання протиправним та скасування наказу Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції від 04.06.2021 №121 (про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани) – залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до суду належно оформленого ордеру із зазначенням назви органу (суду), в якому надається правова допомога; доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, або клопотання про їх витребування оформлене у відповідності до вимог ст. 80 КАС України; уточнену позовну заяву оформлену у відповідності до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, а саме із обґрунтуванням порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод або законних інтересів позивача.

У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.О. Аканов