Ухвала суду № 98001486, 29.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
200/14609/19-а
Номер документу
98001486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

29 червня 2021 р. Справа №200/14609/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну порядку і способу виконання рішення в адміністративній справі № 200/14609/19-а за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштова адреса: АДРЕСА_1 )

до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної сотні, 23)

про визнання протиправним та скасування рішення від 17 жовтня 2019 року, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 17 жовтня 2019 року про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми на підставі пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 175 та зобов`язання відповідача призначити та здійснити виплату державної допомоги при народженні дитини.

Рішенням від 14 січня 2020 року позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштова адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної сотні, 23) про визнання протиправним та скасування рішення від 17 жовтня 2019 року, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю, визнано протиправним та скасувано рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 17 жовтня 2019 року № 988 про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної сотні, 23) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштова адреса: АДРЕСА_1 ) допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної сотні, 23) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім гривень) 40 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2020 року апеляційну скаргу залишено без задоволення.

29 квітня 2020 року судом позивачу було видано виконавчий лист по справі № 200/14609/19-а.

17 червня 2021 року позивач до суду надав заяву про зміну порядку і способу виконання рішення в адміністративній справі № 200/14609/19-а. Заявник в обгрунтування заяви про зміну способу та порядку виконання рішення посилається на те, що рішення суду в примусовому порядку було боржником виконано частково в сумі 6020 грн. До теперішнього часу допомога при народженні дитини в розмірі 35260 грн., підтверджена боржником листом № 29-01.14/413 від 13 січня 2021 року залишається не виплаченою. Тим же листом від 13 січня 2021 року відповідач сповістив державного виконавця, що не можливо станом на даний час виконати рішення суду через відсутність кошторисних призначень на зазначені цілі та до врегулювання цього питання на законодавчому рівні.

Відповідач по справі до суду надав заперечення на заяву, де зазначив, що заява про зміну способу виконання рішення суду ОСОБА_1 вмотивована тим, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року по справі № 200/14609/19-а в частині виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 35260 грн. до

теперішнього часу не виконано, у зв`язку з обставинами, які не залежать від боржника. При цьому, зміна способу та порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року по справі № 200/14609/19-а «із виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 » на «стягнення на користь ОСОБА_1 визначеної суми допомоги при народженні дитини» це є зміною рішення по суті, що є недопустимим. Крім того, зазначає, що джерелом фінансування витрат на виплату державної допомоги при народженні дитини, є кошти Державного бюджету України.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну порядку і способу виконання рішення в адміністративній справі № 200/14609/19-а, суд зазначає наступне.

29 квітня 2020 року судом позивачу було видано виконавчий лист по справі № 200/14609/19-а щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної сотні, 23) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштова адреса: АДРЕСА_1 ) допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26 березня 2021 року Краматорським міським відділом державної виконавчої служби Схдного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на підставі пункту 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» була винесена постанова про повернення виконавчого документа стягувачу ВП № 63972904, підставою слугувала заява стягувача від 26 березня 2021 року.

Крім того, як вбачається з листа відповідача від 13 січня 2021 року № 29-01-14/413, на адресу управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради 12 січня 2021 року надійшла постанова державного виконавця від 22 грудня 2020 року ВП № 63972904 про відкриття виконавчого провадження, в якому зобов`язано управління виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року по справі № 200/14609/19-а. Стосовно виконання цієї постанови управління повідомляє наступне. 15 травня 2020 року управлінням на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 року по справі № 20/14609/19-а призначено допомогу при народженні дитини ОСОБА_1 на період з 1 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року, у розмірі 10320 грн., на період з 1 листопада 2017 року по 31 жовтня 2020 року у щомісячному розмірі 860 грн. Загальна сума нарахованої ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини складає 41280 грн., з яких: 6020 грн. допомога при народженні дитини нарахована за поточний період з 1 квітня 2020 року по 31 жовтня 2020 року та виплачена стягувану у 2020 р.; 35260 грн. - допомога при народженні дитини нарахована за минулий період з 1 листопада 2017 року по 31 березня 2020 року, обліковується управлінням відповідно до п. 15 Порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року. Але на виплату цієї допомоги управління не передбачено видатків на виконання рішення суду. Власних додаткових надходжень, окремого рахунку та додаткового фінансування для виконання рішень суду у управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради немає. Тому, для вирішення цього питання виконавчий комітет Краматорської міської ради звернувся до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації з листами від 9 серпня 2018 року № 01-40/4607, від 20 червня 2019 року № 01-40/3467, від 30 вересня 2020 року № 01-40/6082, в яких просили посприяти у вирішенні цієї ситуації або ініціювати виділення додаткових кошторисних призначень. Згідно відповідей, які надав Департамент, вони звернулися з відповідним листом від 29 серпня 2018 року за № 01-16/1023/0/201-18 до Міністерства соціальної політики України. 11 жовтня 2018 року Департаментом соціального захисту населення було отримано відповідь від Міністерства соціальної політики України за № 526/0/188-10, яку було направлено на адресу управління. Таким чином, виконати постанову, в частині виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини за минулий період з 1 листопада 2017 року по 31 березня 2020 року, на даний час неможливо, у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень на зазначені цілі (виконання рішень суду) до врегулювання цього питання на законодавчому рівні.

Суд зазначає, що під час розгляду справи № 200/10584/20-а не розглядалися і не вирішувалися вимоги про стягнення певної суми коштів з відповідача.

Згідно з частиною 3 статті 33 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII “Про виконавче провадження” передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Статтею 7 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” передбачено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Частинами 1 та 3 статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі №803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.

Суд зазначає, що визначені відділом державної виконавчої служби обставини, якими обґрунтовуються необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

Зміна на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні судового рішення способу відновлення порушеного права.

Крім того, з матеріалів справи випливає, що виконання рішення суду неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування.

Отже, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, які наведені в постанові Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі № 266/935/17.

Також наведене відповідає висновкам Першого апеляційного адміністративного суду, які викладені в постанові від 8 квітня 2021 року у справі № 200/5751/20-а і в постанові від 19 травня 2021 року у справі №200/5134/20-а.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, а саме постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 26 березня 2021 року ВП № 63972904, підставою для такого повернення слугувала заява позивача, тобто позивач особисто звернулась до виконавчої служби з вимогою повернути виконавчий документ, отже позивач фактично відмовилась від примусового виконання рішення.

З огляду на викладене, заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 23, 160, 165, 185, 186, 254, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну порядку і способу виконання рішення в адміністративній справі № 200/14609/19-а за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштова адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної сотні, 23) про визнання протиправним та скасування рішення від 17 жовтня 2019 року, зобов`язання вчинити певні дії.

2. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

3. Повний текст ухвали складений та підписаний 29 червня 2021 року.

Суддя С.В. Смагар