
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
29 червня 2021 р. Справа №200/6539/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши клопотання Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про залучення в якості співвідповідача у справі за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області (85001, Донецька область, місто Добропілля, проспект Шевченка, будинок 15, код ЄДРПОУ 25954002) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 01 червня 2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
14 червня 2021 року від відповідача, надійшло клопотання про залучення до участі у справі співвідповідачем Міністерство соціальної політики України.
В обґрунтування зазначеного клопотання відповідач вказав, що згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 19.02.2020 № 112 у 2020 році виплату грошової допомоги проводило Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захист) населення районних, районних у Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Тобто, Міністерство соціальної політики України є головним розпорядником бюджетних призначень за бюджетною програмою КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною».
Таким чином, Управління соціального захисту населення, як орган місцевого самоврядування, не приймає нормативно-правових актів відносно виплати допомоги та її розмірів, а тільки здійснює виконання законів та нормативно - правових актів України, прийнятих вищими органами законодавчої влади. Враховуючи це, Управління просить залучити до участі у справі в якості співвідповідача Міністерство соціальної політики України (01601, м.Київ, вул. Еспланади а. 8/10. СДР1ІОУ 37567866).
Розглянувши подане клопотання, суд зазначає наступне.
Положеннями статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) встановлено, що у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини 3 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Аналіз норм статті 48 КАС України дає підстави дійти висновку, що залучення до участі у справі співвідповідача здійснюється судом лише за клопотанням позивача. Залучення до участі у справі співвідповідача за клопотанням відповідача зазначена стаття КАС України не передбачає.
Крім того, суд зазначає, що в адміністративному позові, ОСОБА_1 позовні вимоги до Міністерства соціальної політики України не заявлені і відповідачем вказаний орган не визначено.
Таким чином, оскільки клопотання про залучення до участі у справі співвідповідачем заявлено Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області, який є відповідачем у справі, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення такого клопотання.
При цьому, суд звертає увагу, що у рішенні від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20 Верховний Суд дійшов висновку, що органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та відповідний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
При цьому, зобов`язавши Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити позивачу не доплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік Верховний Суд відмітив, що саме Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснив безпосередню виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області та фактично від управління отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня.
Таким чином, клопотання представника Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про залучення до участі у справі співвідповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 48, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання представника Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про залучення Міністерство соціальної політики України співвідповідачем у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя О.В. Хохленков