
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 р. Справа№200/6065/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
19 травня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов позов адвоката Константинової Оксани Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльність щодо відмови в прийнятті та долученні до пенсійної справи довідки № 15/13 від 02.02.2021, виданої ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року підвищеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виходячи із 59% суми грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) для обчислення пенсії станом на 01.04.2019 року, на підставі довідки № 15/154 від 24.09.2020 видану ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях з урахуванням вже виплачених сум.
- зобов`язання прийняти та долучити до пенсійної справи довідку № 15/13 від 02.02.2021 видану ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на підставі якої провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виходячи із 59% суми грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що що відповідач протиправно не здійснив йому перерахунок пенсії відповідно до наданої з ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях нової довідки №15/13 від 02.02.2021 про розмір грошового забезпечення та повернув до ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Відповідач позов не визнав, 04 червня 2021 року подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України від 11 квітня 2018 року № 15/86. Враховуючи, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось. Таким чином, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Служби безпеки України.
15 червня 2021 року, від представника позивача, надійшла відповідь на відзив в якій зазначив, що посилання позивача на те, що після визнання протиправним та скасування п. 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінету Міністрів України про умов та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось та відсутність збільшення бюджетних асигнувань є безпідставними та такими, що не відповідають чинному законодавству, усталеної практики суду та правової позиції Верховного суду України та Європейського суду з прав людини. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в спрощеному провадженні).
Ухвалою суду від 29 червня 2021 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи №200/1234/21-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Суддя Крилова М.М. у період з 10 червня 2021 року по 25 червня 2021 року перебувала у додатковій щорічній відпустці.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Пролетарським РВ УМВС України в Донецькій області 27 лютого 1996 року. (а.с. 9-12).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб`єктом владних повноважень, який здійснює у спірних правовідносинах владні управлінські функції.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 . (а.с. 14)
Позивачу призначена пенсія за вислугу років з 31 грудня 2011 року. При обчисленні враховано грошове забезпечення: посадовий оклад – 1552,00; оклад з військове звання – 130,00; процентна надбавка за вислугу років 35% - 588,70; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч.: особи, які працюють в умовах режимних обмежень – 15% 15%; оперативна робота – 20% 20%; надбавка за оперативно розшукову діяльність – 50%; надбавка за спец. Завдання чи держ. Охорону – 70%; надбавка за особливо важливі завдання 85%; премія 10%. Основний розмір пенсії 59% грошового забезпечення (вислуга років 23) у розмірі 3281,83, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомлення про призначення пенсії № 894/05 від 16.02.2012. (а.с. 15).
Листом відповідача проінформовано, що пенсію перераховано на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом «Служба безпеки», яке становить 13122,50 грн., в тому числі: оклад за посадою 7640,00 грн.; оклад за спеціальним званням – 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) – 4072,50 грн. Розмір перерахованої пенсії складає з 1 січня 2018 року складає 6489,38 грн.
Листом від 22 січня 2021 року позивач просив начальника Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях підготувати та направити до Головного управління ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням підвищених окладів, окладів за звання та надбавки за вислугу років з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 1 квітня 2019 року основного розміру пенсії.
Листом від 03.02.2021 № 78/2/15/А19/10/149 Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях повідомило, що направило до Головного управління ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 02.02.2021 № 15/13 ОСОБА_1 , за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) заступника начальника відділу станом на 05.03.2019. Види грошового забезпечення: посадовий оклад: 7641,50; оклад за військовим званням (підполковник) – 1410,00; надбавка за выслугу років 45% - 4073,18; глава 2 розділ ІІІ 33% - 4331,14; глава 5 розділ ІІІ 5% - 382,08; глава 3 розділ ІІІ 15% - 1146,23; глава 15 розділ ІІІ 10% - 764,15. Усього 19748,27.
Листом від 02 березня 2021 року позивач просив начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати у відповідності до вимог статей 43 і 46 Закону України від 09.06.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням направленої оновленої довідки щодо грошового забезпечення № 15/13 від 02.02.2021.
Листом від 15.03.2021 № 78/2/15-824нт позивача повідомлено, що Головним управлінням ПФУ у Донецькій області листом від 22.02.2021 № 0500-0301-5/4032 було повернуто довідку без опрацювання.
Листом відповідача від 26.03.2021 № 2839-2407/А-03/8-0500/21 повідомлено, що після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось, враховуючи зазначене управлінням повернено довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до пункту 2 Постанови №704, яка набрала чинності з 01.03.2018, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункт 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); а також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
Відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Згідно з пунктом 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018.
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103 позивач набув право на підвищення пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнано протиправними та нечинними. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.
Оскільки, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Пункт 3 Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №847 від 28.10.2015 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та Верховним Судом у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а, а також від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Як слідує з листа відповідача від 22.02.2021 № 0500-0301-5/4032 «Щодо повернення довідок про розмір ГЗ по гр.. ОСОБА_1 », вказуючи на відсутність підстав у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, відповідач послався на те, що після набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось. Проте, такі мотиви відповідача в якості підстав для не здійснення перерахунку пенсії позивача, суд оцінює критично, оскільки факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Верховний Суд у ряді своїх рішень наголошує, що як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Правова процедура (fairprocedure - справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади. Правова процедура встановлює чітку послідовність дій із зазначенням способів та методів її здійснення, підстав, порядку, форми та строків такої діяльності (постанова Верховного Суду у справі № 464/5990/16-а від 03.06.2020 року.
Згідно з частинами другою-третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки від №15/13 від 02.02.2021 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 05.03.2019, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Разом з тим, суд зауважує, що правовідносини, що є предметом судового розгляду у даній справі, виникли не у зв`язку з невиплатою позивачу пенсії виходячи із 59% суми грошового забезпечення. Адже, предметом оскарження у даній справі є правомірність дій органу пенсійного фонду при поверненні довідки №15/13 від 02.02.2021 органу, що її видав, без проведення перерахунку пенсії з врахуванням відомостей такої довідки.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на те, що перерахунок пенсії з урахуванням довідки №15/13 від 02.02.2021 відповідачем не здійснено, суд зазначає, що спору щодо відсоткового розміру пенсії за наслідком перерахунку на підставі довідки №15/13 від 02.02.2021 на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
З огляду на викладене, суд вважає передчасною вимогу позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із 59 % суми грошового забезпечення.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дії відповідача- Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в прийнятті та долученні до пенсійної справи ОСОБА_1 довідки № 15/13 від 02.02.2021, виданої ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року підвищеної пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із суми грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року, на підставі довідки № 15/13 від 02.02.2021 виданої ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях вже виплачених сум, та відновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняти та долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку № 15/13 від 02.02.2021 видану ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на підставі якої провести перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи із суми грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням вже виплачених сум. При цьому, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до квитанції № 0.0.2123021454.1 від 14.05.2021 позивачем сплачено судовий збір в сумі 908,00 гривень.
Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги задоволено в повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в прийнятті та долучення до пенсійної справи ОСОБА_1 довідки № 15/13 від 02.02.2021, виданої Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року підвищеної пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із суми грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року, на підставі довідки № 15/13 від 02.02.2021 видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях вже виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3) прийняти та долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) довідку № 15/13 від 02.02.2021 видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, на підставі якої провести перерахунок та виплату з 01 квітня 2019 пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи із суми грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова