
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 р. Справа№200/4943/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Крилової М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
6 березня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про відмову у перерахунку призначеної пенсії згідно ст..37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з урахуванням довідок від 08 вересня 2020 року № 0525/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0538/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0537/01-22 про складові заробітної плати начальника служби у справах дітей, виданих Службою у справах дітей Слов`янської районної державної адміністрації Донецької області; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.06.2021 перерахунок пенсії за віком згідно ст.. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії виходячи з 80% від суми заробітної плати, без обмеження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, згідно довідок від 08 вересня 2020 року № 0525/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0538/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0537/01-22 про складові заробітної плати начальника служби у справах дітей, виданих Службою у справах дітей Слов`янської районної державної адміністрації Донецької області. (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог)
В обґрунтування своєї позиції зазначила, що у вересні 2020 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця та надала необхідні документи. 26 жовтня 2020 року отримала лист-роз`яснення від відповідача в якому дізналась, що у зв`язку з доцільністю з 01.05.2020 спеціалістами управління переведено на пенсію за віком відповідно да Закону 1058 а отже підстав для перерахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону 3723 немає. Вважає відмову відповідача в перерахунку призначеної пенсії державного службовця, в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправною.
Відповідач позов не визнав, 23 червня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції зазначає, що згідно з п.4-7 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 особам, пенсії/щомісячне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. У зв`язку з доцільністю з 01.05.2020 року спеціалістами управління мене переведено на пенсію за віком відповідно до Закону 1058, отже підстав для перерахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону 3723 немає підстав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху, у зв`язку із поданням позову без дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 виданий Слов`янським МВ УМВС України в Донецькій області 4 липня 2002 року.
18 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати пенсію та надала:
- заяву про призначення/перерахунок пенсії;
- довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 0525/01-22 від 08.09.2020;
- довідку № 0538/01-22 від 15.09.2020 в якій зазначено, що розмір середньомісячної заробітної плати за 6 місяців 2020 року, на яку нараховуються внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування держслужбовця, який знаходиться на посаді начальника служби у справах дітей Слов`янської райдержадміністрації складає 18446,16 грн.
- довідку № 0537/01-22 від 15.09.2020 про розмір заробітної плати за липень 2020 року, де: посадовий оклад – 3217,39 грн.; ранг – 217,39 грн.; вислуга – 1608,70 грн.; відпустка – 10322,91 грн.; грошова допомога – 22700,00 грн.; надбавка за інтенсивність – 4826,09 грн.
Листом від 22.10.2020 № 15461-15373/Б-02/8-0300/20 відповідач повідомив, що згідно з п.4-7 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 особам, пенсії/щомісячне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. У зв`язку з доцільністю з 01.05.2020 року спеціалістами управління мене переведено на пенсію за віком відповідно до Закону 1058, отже підстав для перерахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону 3723 немає підстав. Одночасно повідомлено, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до закону 3723 (розділ III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213). У зв`язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УПІ (Закон 889) скасовано, зокрема ст. 37-1 Закону 3723 (п. 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889), якою було передбачено проведення перерахунку таких пенсій. Крім того, втратила чинність постанова КМУ від 31.05.2000 865, якою визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723. Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМУ від 14.03.2016 № 622 (Порядок 622), який застосовується з 01.05.2016, визначено механізм та умови призначення пенсій державним службовцям, а також зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У зв`язку з чим мені відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з урахуванням положень Порядку № 622 немає.
16 квітня 2021 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області де просила перевести на пенсію зі віком державного службовця та розглянути раніше подану заяву про перерахунок пенсії.
Листом від 01.06.2021 № 4595-4509/Б-02/8-0300/21 відповідач повідомив, що з 01.06.2021 виплата пенсії здійснюється за нормами Закону 3723 на підстав поданої заяви від 18.05.2021. Також зазначив, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону 3723. У зв`язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ (далі – Закон 889) скасовано, щокрема статтю 37’ Закону 3723 якою було визначено порядок та умови перерахунку пенсій державним службовцям. Враховуючи наведене вище, підстав для перерахунку пенсії згідно із Законом 3723 відсутні.
Вважаючи протиправною відмову відповідача в перерахунку призначеної пенсії державного службовця, в переведенні на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу», позивач звернувся до суду.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, який був чинний на момент призначення позивачу пенсії.
Згідно ст.37-1 вказаної редакції Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за ним Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, то втратили чинність, деяких законодавчих актів України».
Згідно п.11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Пунктом 4 передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2002 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
На момент призначення пенсії постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку- для обчислення пенсій» діяла.
19.06.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №525 «Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268», якою підвищено посадові оклади працівників органів місцевого самоврядування.
Постанова набула чинності з дня опублікування - 25.06.2019.
Позивачу Службою у справах дітей Слов`янської районної Державної адміністрації видано довідку про заробітну плату від № 0525/01-22 від 08.09.2020, довідку № 0538/01-22 від 15.09.2020 про розмір середньомісячної заробітної плати за 6 місяців 2020 року, на яку нараховуються внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування держслужбовця та довідку № 0537/01-22 від 15.09.2020 про розмір заробітної плати за липень 2020 року.
Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а згодом постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» визнана такою, що втратила чинність, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.
Необхідно зауважити, що згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і за Законом України «Про державну службу».
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод» Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого Рішення від 11.10.2005 № 8-рн/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного грошового утримання) констатував, що міст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь- яких інших кількістю вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики (абз. 5, 6 пункту 4).
Крім того, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22.09.2005 № 5- рп/2005 роз`яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України.
Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав і свобод є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини це їх сутісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними.
При цьому, Конституційний Суд України зазначив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
У зв`язку з ним Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх в дії, внесення змін до них і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина с скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Таким чином, скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» та визнання вказаної постанови такою, що втратила чинність, є скасуванням права позивача на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії ст.22 Конституції України.
Таким чином, рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає ст.22 Конституції України та ст.37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає або суперечить законові, суд зобов`язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення ст. 37-1 цього Закону, які були діючими на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв`язку з підвищенням заробітної плати державних службовців.
Відповідно до п.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт. який мас вищу юридичну силу.
У даному випадку вишу юридичну силу має Закон України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), яким передбачено проведення перерахунку пенсії державних службовців.
Конституційний Суд України в п. 3 рішення №3-рп/2012 від 25.01.2012 констатував, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади» виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».
З огляду на вказане вище, рішення відповідача, яке викладене у листі від 01.06.2021 № 4595-4509/Б-02/8-0300/21 про відмову у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії, за віком згідно ст..37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з урахуванням довідок від 08 вересня 2020 року № 0525/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0538/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0537/01-22 про складові заробітної плати начальника служби у справах дітей, виданих Службою у справах дітей Слов`янської районної державної адміністрації Донецької області протиправним, відтак підлягає скасуванню з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України.
Суд вважає, що з метою дотримання принципу верховенства права, недопущення погіршення, звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії, виплата пенсії позивачу повинна здійснюватися без обмеження граничним розміром.
Крім того, у постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року (категорія справи 826/4418/14), вказано, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З метою відновлення порушених прав позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.06.2021 перерахунок пенсії за віком згідно ст.. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії виходячи з 80% від суми заробітної плати, без обмеження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, згідно довідок від 08 вересня 2020 року № 0525/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0538/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0537/01-22 про складові заробітної плати начальника служби у справах дітей, виданих Службою у справах дітей Слов`янської районної державної адміністрації Донецької області.
Щодо розподілу судових витрат.
Разом з позовною заявою надано квитанцію № 0.0.2138395510.1 від 24.05.2021 про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн.
Нормами частини першої статті 139 КАС встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення яке викладене у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 01.06.2021 № 4595-4509/Б-02/8-0300/21 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, за віком згідно ст..37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з урахуванням довідок від 08 вересня 2020 року № 0525/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0538/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0537/01-22 про складові заробітної плати начальника служби у справах дітей, виданих Службою у справах дітей Слов`янської районної державної адміністрації Донецької області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Кравчука буд. 22-В; код ЄДРПОУ 13358826) здійснити з 01 червня 2021 року ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок пенсії за віком згідно ст.. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії виходячи з 80% від суми заробітної плати, без обмеження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, згідно довідок від 08 вересня 2020 року № 0525/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0538/01-22, від 15 вересня 2020 року № 0537/01-22 про складові заробітної плати начальника служби у справах дітей, виданих Службою у справах дітей Слов`янської районної державної адміністрації Донецької області.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (місцезнаходження: м. Луцьк, вул. Кравчука буд. 22-В; код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )за рахунок бюджетних асигнувань сплачену суму судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова