Рішення № 98001239, 29.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
200/8611/20-а
Номер документу
98001239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2021 р. Справа№200/8611/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “Укрінтеравтосервіс” (місцезнаходження: 07362, Київська область, Вишгородський район, с.Новосілки, вул.Київська, 50, код ЄДРПОУ 21536845) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) про

визнання протиправною та скасування вимоги від 03.04.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4147899,39 грн. та від 10.10.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4836372,27 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що згідно положення від 02.08.2013 філія «Донецький обласний державний автомобільний навчальний комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс» має окремий баланс і самостійно веде розрахунки із застрахованими особами. Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання копій вимог, на підставі яких відкрито виконавчі провадження відносно філії та доказів направлення вимог на адресу позивача. У відповідь на заяву отримано лист разом з копіями вимог про сплату боргу. Позивач вважає, що на нього розповсюджується дія Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 №1669-VІІ, яким внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в частині звільнення від виконання обов`язків платника єдиного внеску до закінчення проведення антитерористичної операції, у тому числі звільнення від сплати єдиного внеску у період з 14.04.2014 року.

З зазначених підстав просить визнати протиправною та скасувати вимоги від 03.04.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4147899,39 грн. та від 10.10.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4836372,27 грн. як незаконну.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено про те, що згідно облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів заборгованість позивача станом на 31.03.2019 року становила 4147899,39 грн. На підставі цих даних було сформовано вимоги від 03.04.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4147899,39 грн. та від 10.10.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4836372,27 грн. Зазначає, що зміни, внесені Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” №1669-VII від 02.09.2014 року до розділу VIIІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI від 08.07.2010 року згідно п.28 розділу І Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VIIІ від 24.12.2015 року не звільняють платника податків від відповідальності сплати податків, штрафних та фінансових санкцій, але не скасовують повністю обов`язків платника єдиного внеску.

Ухвалою суду від 19 жовтня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 12 листопада 2020 року о 14 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 12 листопада 2020 року відкладено підготовче судове засідання по адміністративній справі №200/8611/20-а на 15 грудня 2020 року о 11:00 год.

Ухвалою суду від 15 грудня 2020 року продовжено підготовче засіданні на тридцять днів; відкладено підготовче засідання по справі на 14 січня 2021 року о 11:00год.

Ухвалою суду від 14 січня 2021 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 09:00 год. 04 лютого 2021 року.

Ухвалою суду від 04 лютого 2021 року відкладено розгляд справи на 11 лютого 2021 року о 11:00 год.

Ухвалою суду від 11 лютого 2021 року позовну заяву залишено без розгляду.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2021 року апеляційну скаргу Українського державного підприємство по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів "Укрінтеравтосервіс" на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2021 р. у справі № 200/8611/20-а задоволено. Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2021 р. у справі № 200/8611/20-а скасовано. Справу направлено до Донецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви: п`яти днів з дня вручення позивачу даної ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного з вказанням інших причин пропуску строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 14 червня 2021 року поновлено українському державному підприємству по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “Укрінтеравтосервіс” строк звернення до адміністративного суду. Викликано сторони в судове засідання призначене на 12:00 год. 29 червня 2021 року.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази, суд встановив наступне.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості про юридичну особу УКРАЇНСЬКЕ ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПО ОБСЛУГОВУВАННЮ ІНОЗЕМНИХ ТА ВІТЧИЗНЯНИХ АВТОТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ "УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС" (УДП "УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС"), код ЄДРПОУ 21536845, місцезнаходження: Україна, 07362, Київська обл., Вишгородський р-н, село Новосілки, ВУЛ. КИЇВСЬКА, будинок 50.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим Кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідач у даній справі є суб`єктом владних повноважень, який відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» здійснює адміністрування зазначеного внеску.

Отже, безпосередньо, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) із змінами і доповненнями.

Відповідно частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, несвоєчасно та в повному обсязі зі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За приписами частин 2-3 статті 25 зазначеного Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI; у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платника внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

03 квітня 2019 Головним управлінням ДФС у Донецькій області винесено вимогу про сплату боргу на загальну суму боргу станом на 31 березня 2019 року становить 4147899,39 грн. у тому числі недоїмка 3750317,73 грн., штрафи 264911,68 грн., пеня 132669,99 грн.

10 жовтня 2019 Головним управлінням ДПС у Донецькій області винесено вимогу про сплату боргу на загальну суму боргу станом на 30 вересня 2019 року становить 4836372,27 грн. у тому числі недоїмка 4438790,61 грн., штрафи 264911,67 грн., пеня 132669,99 грн.

Відповідно статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Отже, вказаний Закон передбачає наявність у платника єдиного внеску статусу господарюючого суб`єкту чи самозайнятої особи.

Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

В матеріалах справи містяться розрахунки податкового боргу філії «Донецький обласний державний автомобільний навчальний комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс». який виник за періоди: з 22.02.2016 по 20.03.2019 на суму 4147899,39 грн.; з 22.02.2016 по 20.09.2019 на суму 4836372,27 грн.

Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон № 1669-VII, яким, крім іншого, внесені зміни до № 2464-VI та доповнено його розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення пунктом 9-3 (з 13 березня 2015 року в зв`язку з набранням чинності Законом України Про внесення змін до розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці від 02 березня 2015 року № 219-VIII пункт 9-3 постановлено вважати пунктом 9-4), який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

На підставі вище наведеної норми, позивач звільнявся від відповідальності за невиконання вимог щодо своєчасності нарахування та сплати єдиного внеску з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції саме за умови перебування його на обліку органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція.

Під час розгляду справи судом встановлено, що як на час виникнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування так і на час формування спірних вимог про сплату боргу (03.04.2019 та 10.10.2019) діяла норма Закону (а саме, пункт 9-4 розділу VIII), яка тимчасово звільняла позивача від виконання обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI (своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок).

Місто Маріуполь, на території якого розташоване ГУ ДПС у Донецькій області (орган на обліку в якому перебуває позивач) входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратив чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.

Тобто, у період невиконання обов`язків платника єдиного внеску позивач знаходився на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція.

Законом № 440-ІХ, який набув чинності 13 лютого 2020 року, пункт 9-4 розділу VIII Закону № 2464-VI виключено.

Суд зауважує, що спірна вимога сформована відповідно до статті 25 Закону №2464, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу 2 частини 1 цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини 4 цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Таким чином, відсутність (відстрочення в силу закону) у позивача обов`язку своєчасно та в повному обсязі сплачувати єдиний внесок, починаючи з 14 квітня 2014 року, унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу вимог від 03.04.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4147899,39 грн. та від 10.10.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4836372,27 грн.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 року у справі № К/9901/188/17 812/505/17. Висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 21020 грн. згідно квитанції від 02.10.2020 року №2528.

Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 21020 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “Укрінтеравтосервіс” (місцезнаходження: 07362, Київська область, Вишгородський район, с.Новосілки, вул.Київська, 50, код ЄДРПОУ 21536845) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправною та скасування вимоги від 03.04.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4147899,39 грн. та від 10.10.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4836372,27 грн. - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС в Донецькій області від 03.04.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4147899,39грн.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Донецькій області від 10.10.2019 №Ю-3064-17 про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму 4836372,27грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87500, м.Маріуполь, вул.Італійська, буд.59, код ЄДРПОУ 43142826) на користь українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів “Укрінтеравтосервіс” (місцезнаходження: 07362, Київська область, Вишгородський район, с.Новосілки, вул.Київська, 50, код ЄДРПОУ 21536845) судовий збір у розмірі 21020 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов