
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 р. Справа№200/5217/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
22 квітня 2021 року засобами поштового зв`язку позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, подав до суду адміністративний позов до відповідача, фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якому просив:
- стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 23159,19 грн., а саме військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11011001) в сумі 297,77 грн., штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операції (код бюджетної класифікації 21080900) в сумі 4840,00 грн., адміністративні штрафи та інші санкції (код бюджетної класифікації 21081103) в сумі 510,00 грн., акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 511,42 грн., адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код бюджетної класифікації 21081500) в сумі 17000,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач перебуває на податковому обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС у Донецькій області (Лівобережна державна податкова інспекція (лівобережний район м. Маріуполь). Станом на 22.04.2021 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 23159,19 гривень, що раніше не був заявлений до суду, який виник з причини несплати самостійно задекларованих зобов`язань та донарахованих штрафних санкцій, а саме військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 297,77 гривень, штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 4840,00 гривень, адміністративні штрафи га інші санкції в сумі 510,00 гривень, акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 511,42 гривень, адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 17000,00 гривень. Враховуючи, що зазначена сума заборгованості перед бюджетом в розмірі 23159,19 гривень самостійно відповідачем не сплачена, у позивача виникли правові підстави для стягнення боргу.
Відповідач відзиву на адміністративний позов у встановлений судом строк не подав, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
30 квітня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмову заяву по суті спору, та докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , зареєстрований юридичним департаментом Маріупольської міської ради в якості фізичної особи-підприємця 12.05.2018, номер запису: 22740000000041813, місце проживання: АДРЕСА_1 , види діяльності: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); 56.30 Обслуговування напоями, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Маріупольське управління, Лівобережна ДПІ (лівобережний район м. Маріуполь) (а.с. 72 - 73).
Податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.08.2018 №0006871405, податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.08.2018 №0006861405, податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.08.2018 №0006851405 були прийняті на підставі Акту №162/05/99/14/05/ НОМЕР_1 від 16.08.2018 про результати фактичної перевірки.
Акт № 162/05/99/14/05/ НОМЕР_1 від 16.08.2018 про результати фактичної перевірки вручений платнику податків під розпис на акті перевірки 16.08.2018.
Податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.08.2018 №0006871405, податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.08.2018 №0006861405, податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.08.2018 №0006851405 направлені на податкову адресу платника податків, та поштове відправлення повернуто відділенням зв`язку з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 20 - 25).
Податкова вимога форми «С» від 16.10.2018 №406399-46 направлена на податкову адресу платника податків, та поштове відправлення повернуто відділенням зв`язку з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 11 - 12).
В податковій декларації про майновий стан і доходи (для підприємців) №14473180 від 04.02.2019 позивачем самостійно нарахована сума військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 153,01 гривень (а.с. 59 -63).
В Декларації акцизного податку №2884837 від 18.01.2020 позивачем самостійно нарахована за місяць сума податку 61,42 гривень (а.с. 52 – 58).
В Декларації акцизного податку №11693928 від 17.02.2020 позивачем самостійно нарахована за місяць сума податку 110,00 гривень (а.с. 26 - 30).
В податковій декларації про майновий стан і доходи (для підприємців) №10293740 від 09.02.2020 позивачем самостійно нарахована сума військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 144,76 гривень (а.с. 48 – 51).
Податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 13.07.2020 №0107995432, прийняте на підставі акту №84/05-99-54-32/ НОМЕР_1 від 16.06.2020 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку.
Акт №84/05-99-54-32/ НОМЕР_1 від 16.06.2020 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку направлений на податкову адресу платника податків, та поштове відправлення повернено відділенням зв`язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Податкове повідомлення - рішення форми «ПС» від 13.07.2020 №0107995432 направлене на податкову адресу платника податків, та поштове відправлення повернуто відділенням зв`язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 15 – 19).
При прийнятті рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі – ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони […] надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику). У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (пункт 42.5 статті 42 ПК України).
Платник податків - фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (пункт 45.1 статті 45 ПК України).
Податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід`ємною частиною.
Відповідно до пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 54.1 статті 54 ПК України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
За приписами пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо, зокрема,
дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках, або
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
За приписами пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Матеріали справи не містять доказів того, рішення контролюючого органу про визначення грошове зобов`язання оскаржені в судовому або адміністративному порядку.
Підпунктом 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 ПК України суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку. Суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов`язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм цього Кодексу, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом п`ятнадцяти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується виробникам тютюнових виробів до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон №481/95-ВР), приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України (частина 4 статті 17 Закону №481/95-ВР).
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №481/95-ВР у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що узгоджені суми штрафних (фінансових) санкцій, визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб`єктами господарювання до державного бюджету протягом десяти календарних днів з дня їх узгодження.
Суд оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, встановив, що позивач виконав свій обов`язок щодо надсилання відповідачу в порядку, визначеному статтею 42 ПК України, податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, при цьому відповідач не оскаржив ці рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку, а також не сплатив податковий борг в установлений строк.
За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Отже, питання правомірності нарахування відповідачу грошових зобов`язань, а також прийняття повідомлень-рішень та податкової вимоги, судом не розглядається, оскільки не входить до предмету спору даної справи.
Інтегрованою карткою платника податків підтверджується наявність податкового боргу у відповідача (а.с. 31 - 47).
Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункти 95.1, 95.2 статті 95 ПК України).
Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
Враховуючи наявність у відповідача податкового боргу, підтвердженого поданими позивачем доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають, оскільки за приписами частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно витрати, пов`язані із залученням свідків та проведення експертизи.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 205, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59; код ЄДРПОУ 44070187) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг в сумі 23159 (двадцять три тисячі сто п`ятдесят дев`ять) гривень 19 копійок, а саме
військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11011001) в сумі 297 (двісті дев`яносто сім) гривень 77 копійок;
штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операції (код бюджетної класифікації 21080900) в сумі 4840 (чотири тисячі вісімсот сорок) гривень 00 копійок;
адміністративні штрафи та інші санкції (код бюджетної класифікації 21081103) в сумі 510 (п`ятсот десять) гривень 00 копійок;
акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 511 (п`ятсот одинадцять) гривень 42 копійок;
адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код бюджетної класифікації 21081500) в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Повний текст рішення складено 29 червня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко