Рішення № 98000949, 25.06.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
140/4177/21
Номер документу
98000949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4177/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про:

- визнання протиправними дій щодо не зарахування до страхового стажу для обчислення пенсії періоди роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Завод будівельних конструкцій", а саме: з 01.01.2009 по 31.01.2009; з 01.12.2009 по 31.12.2010; з 01.01.2011 по 01.02.2011; 01.06.2017 по серпень 2020 року;

- зобов`язання зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Завод будівельних конструкцій", а саме: з 01.01.2009 по 31.01.2009; з 01.12.2009 по 31.12.2010; з 01.01.2011 по 01.02.2011; 01.06.2017 по серпень 2020 року для здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням даного страхового стажу з дати призначення пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо його страхового стажу для призначення пенсії за віком. Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 26.03.2021 позивачу повідомлено, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу інформація про сплату страхових внесків за періоди роботи з 01.01.2009 по 31.01.2009; з 01.12.2009 по 31.12.2010; з 01.01.2011 по 01.02.2011; 01.06.2017 по серпень 2020 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Завод будівельних конструкцій" (далі – ТОВ "Завод будівельних конструкцій") відсутня, а тому відповідач не вбачає підстав для зарахування вищевказаних періодів до його страхового стажу.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ТОВ "Завод будівельних конструкцій" щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2009 по 31.01.2009; з 01.12.2009 по 31.12.2010; з 01.01.2011 по 01.02.2011; 01.06.2017 по серпень 2020 року в ТОВ "Завод будівельних конструкцій".

З наведених підстав просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву від 11.05.2021 №0300-0802-7/20489 (а.с.22-27) представник відповідача позовні вимоги не визнав. Зазначив, що ОСОБА_1 з 13.03.2021 призначено пенсію по віку відповідно до Закону України №1058. При призначенні пенсії страховий стаж позивача становив 31 рік 10 місяців 8 днів.

При призначенні пенсії було встановлено, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу інформація щодо сплати страхових внесків за період роботи у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та з 01.06.2020 по 31.07.2020 по громадянину ОСОБА_1 відсутня. Разом з тим, відомостей стосовно нарахованих сум заробітку позивачу за січень 2009 року, лютий 2011 року, квітень та травень 2020 року страхувальником ТОВ "Завод будівельних конструкцій" не відображено, а тому вказані періоди роботи до страхового стажу позивача не зараховано.

Враховуючи наведене, вимога позивача щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2009 по 31.01.2009, з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.01.2011 по 01.02.2011 та з 01.06.2017 по 31.08.2020 є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню. З наведених підстав просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 09.03.2021 звернувся з заявою до Луцького об`єднаного управління ПФУ про призначення пенсії за віком, надавши необхідний пакет документів. Пенсія за віком позивачу була призначена відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 13.03.2021, що підтверджується протоколом про призначення пенсії за віком від 15.03.2021 (а.с.28-52).

В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою стосовно обчислення його страхового стажу при призначенні пенсії за віком.

Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 26.03.2021 №2495-2318/С-02/8-0300/21 позивачу було повідомлено, що на підставі заяви від 09.03.2021 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 13.03.2021, розмір якої обчислено із страхового стажу тривалістю 31 рік 10 місяців 8 днів. Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 9182,73 грн, який взято за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.12.2020 відповідно до сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України з урахуванням середньої заробітної плати за 2018-2020 роки - 9118,81грн. Розмір пенсії на даний час становить 2923,14 грн, що відповідає нормам чинного пенсійного законодавства. У листі також зазначено, що при призначенні пенсії за віком до страхового стажу та, відповідно, при обчисленні середньомісячного заробітку не враховано наступні періоди роботи: з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та 01.06.2020 по 31.07.2020 на ТОВ «Завод будівельних, конструкцій», оскільки згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України за вказані періоди відсутня. Разом з тим, з відомостей стосовно нарахованих сум заробітку за січень 2009 року, лютий 2011 року, квітень та травень 2020 організацією (ТОВ «Завод будівельних конструкцій»), з якою ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах, не відображено. Зарахування до страхового стажу згаданих періодів можливе лише у випадку здійснення роботодавцем сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України в повному обсязі (а.с.7).

Позивач, не погодившись із не зарахуванням до його страхового стажу періодів роботи з 01.01.2009 по 31.01.2009; з 01.12.2009 по 31.12.2010; з 01.01.2011 по 01.02.2011; 01.06.2017 по серпень 2020 року в ТОВ "Завод будівельних конструкцій", звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі – Закон №1058-IV).

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.01.2009 по 31.01.2009; з 01.12.2009 по 31.12.2010; з 01.01.2011 по 01.02.2011; 01.06.2017 по серпень 2020 року в ТОВ "Завод будівельних конструкцій", у зв`язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків.

З наявних в матеріалах справи індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) від 17.03.2021 вбачається, що позивачу у період з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та 01.06.2020 по 31.07.2020 в ТОВ "Завод будівельних конструкцій" нараховувалася та виплачувалася заробітна плата, з якої нараховувався єдиний соціальний внесок (а.с.53-57).

Системний аналіз даних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

В свою чергу, як вбачається з відповіді ГУ ДПС у Волинській області від 23.06.2021 №6339/5/03-20-24-06, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків по застрахованим особам обумовлена тим, що у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" станом на 01.06.2021 згідно даних інтегрованої картки ІС «Податковий блок» наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 7 026 126,62 грн, у зв`язку із чим зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості (а.с.61).

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до статті 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” наявність заборгованості перед ПФУ України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, відповідальність за несплату страхових внесків несе лише підприємство-страхувальник в якому працює застрахована особа.

Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.

При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися та сплачувалися страхові внески.

Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період роботи у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та 01.06.2020 по 31.07.2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вищевказані періоди роботи.

Разом з тим, не підлягають до задоволення позовні вимоги щодо зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" з 01.01.2009 по 31.01.2009 та з 01.04.2020 по 31.05.2020 з тих підстав, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) від 17.03.2021 інформація стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 заробітної плати за вказані періоди ТОВ «Завод будівельних конструкцій» (з яким позивач перебував у трудових відносинах) відсутня, а тому за відсутності нарахування та виплати заробітної плати відповідно відсутня сплата єдиного соціального внеску за вказані періоди.

Крім того, суд зазначає, що жодних доказів щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" з 01.01.2011 по 01.02.2011 позивачем суду не надано, а матеріали справи таких не містять. Оскільки, відповідач не відмовляв у зарахуванні вказаного періоду до страхового стажу, то відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог у цій частині.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та з 01.06.2020 по 31.07.2020 у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" та зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та 01.06.2020 по 31.07.2020 у ТОВ "Завод будівельних конструкцій" для здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням даного страхового стажу з дати призначення пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 454,00 грн, сплачений квитанцією від 20.04.2021 №0.0.2096869592.1.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії за віком періоди роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Завод будівельних конструкцій" з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та з 01.06.2020 по 31.07.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Завод будівельних конструкцій" з 01.12.2009 по 31.12.2010, з 01.06.2017 по 31.03.2020 та з 01.06.2020 по 31.07.2020 для здійснення перерахунку призначеної пенсії за віком з врахуванням даного страхового стажу з дати призначення пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В, код ЄДРПОУ 13358826)

Суддя Т.М. Димарчук