
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
30 червня 2021 р. Справа № 120/3768/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення відповідача від 23.10.2020 за №905210128220 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
З метою здійснення з 13.12.2019 перерахунку пенсії по вислузі років позивачу без обмеження максимальним розміром з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Вінницької області від 10.03.2020 за №18/55 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 28.04.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.
18.05.2021 стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що останній заперечує проти задоволення позову. Зазначено, що позивач 22.10.2020 звернувся до Головного управління із письмовою заявою щодо проведення перерахунку пенсії призначеної за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697 «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697).
У резолютивній частині рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 у справі № 7-р(1І)/2019 зазначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-УІІ визнано неконституційним та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13.12.2019. При цьому вказане рішення не має зворотної сили.
Для забезпечення виконання зазначеного рішення Конституційного Суду України Міністерством соціальної політики України разом з Офісом Генеральною прокурора Прокуратури України було погоджено порядок дій, форми документів та умови за яких проводиться перерахунок пенсій працівникам прокуратури.
Зокрема, передбачено, що починаючи з 12.12.2019 (день прийняття рішення Конституційним Судом України) перерахунок пенсій працівникам прокуратури на рівні заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Перерахунок пенсій проводиться за зверненнями пенсіонерів на підставі довідок про заробітну плату встановленого зразка, виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати зазначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати).
Оскільки рішення Конституційного Суду України змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення, то право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року.
Позивач до заяви про перерахунок пенсії від 22.10.2020 року надав довідку від 10.03.2020 №18/55, видану Прокуратурою Вінницької області про складові заробітної плати по відповідній посаді, які було визначені згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
Оскільки, надана довідка видана на підставі нормативних документів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури прийнятим до 13.12.2019, а після прийняття рішення Конституційним Судом України постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не видавалися, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно ст. 86 Закону №1697 відсутні.
Отже, Головне управління рішенням №905210128220 від 23.10.2020 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України « Про прокуратуру».
Щодо виплати пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, то такі не містять підгрунтя в національному законодавстві, оскільки відповідно до п. 13 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України "Про прокуратуру" не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно вимог статті 86 Закону України "Про прокуратуру", пенсія даній категорії громадян призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Іншого законодавчого врегулювання питання визначення розміру виплачуваної пенсії немає.
За таких умов, вимоги позивача щодо виплати пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, не містить підгрунтя в національному законодавстві та не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач з 19 листопада 2008 року отримує пенсію за вислугою років обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2001 року).
На час звернення до суду із цим позовом пенсія за вислугу років позивачу обрахована та виплачується у розмірі 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури без обмеження її максимального розміру.
В зв`язку із прийняттям Конституційним Судом України 13 грудня 2019 року рішення щодо невідповідності положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-УІ1 зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач 22 жовтня 2020 року звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку та виплати йому пенсії за вислугу років. До пенсійного органу позивач разом із заявою на спеціальному бланку на перерахунок пенсії, подав оригінал довідки прокуратури Вінницької області на своє ім`я від 10.03.2020 року №18/55 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, що враховується для перерахунку пенсій.
Головне управління рішенням №905210128220 від 23.10.2020 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з підстав того, що із прийняттям рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019 року №7-р(11)/2019 перерахунок пенсій працівникам прокуратури на рівні заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати, починаючи з 13 грудня 2019 року.
Таким чином, зазначено відповідачем, рішення Конституційного Суду України змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення.
Право на перерахунок пенсії за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року.
Оскільки надана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) видана на підставі нормативних документів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури прийнятим до 13.12.2019 року, а після прийняття рішення Конституційним Судом України постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не приймались, тому підстави для проведення перерахунку пенсії згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» відсутні.
Таке рішення Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії, позивач вважає протиправним та таким, що грубо порушує його конституційні права та гарантії на соціальний захист і пенсійне забезпечення, що гарантовані Конституцією України та Законами України.
З мотивів наведених вище, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (ч.1 ст. 50-1).
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 12 ст. 50-1 Закону).
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 17 ст. 50-1).
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції чинної на момент призначення позивачу пенсії).
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI до ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, положення ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-III) щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI від 08.07.2011 не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII (далі – Закон від 14.10.2014 № 1697-VII), який набрав чинності 15.07.2015 та на цій підставі втратила чинність ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII.
Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII, відповідно до ч. 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон від 28.12.2014 № 76-VIII, набрав чинності 01.01.2015) до ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-VI) та до ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону від 14.10.2014 № 1697-VII попередній Закон від 05.11.1991 № 1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст. 50-1 Закону.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону від 28.12.2014 № 76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Окрім цього, 11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII, а потім – ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII (зі змінами згідно Закону від 28.12.2014 № 76-VIII) зумовило неможливість проведення пенсійним органом відповідного перерахунку.
Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 по справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 по справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 по справі №754/15912/16-а.
Постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У п. 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 № 1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019, є втрата чинності із 13 грудня 2019 року норм частини ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами.
Крім цього, Конституційний Суд України в пункті 3 рішення по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Отже, Закон від 14.10.2014 № 1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Суд зазначає, що доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько - слідчим працівникам. А отже, постанова, що набрала законної сили 06.09.2017, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 10.03.2020 року №18/55.
З огляду на викладене, рішення відповідача №905210128220 від 23.10.2020 про відмову в перерахунку позивачу пенсії за вислугу років є протиправним та таким що підлягає скасуванню. А отже позовні вимоги в частині визнання рішення відповідача протиправним підлягають задоволенню.
Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії.
Розглянувши зразкову справу №560/2120/20 (Пз/9901/9/20) Верховний Суд дійшов висновку, що стаття 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру», а відтак саме із вказаної дати у позивача виникло право на перерахунок пенсії, що зазначено у п.п. 56, 58 рішення від 14.09.2020 у зразковій справі.
Відтак, саме з 13.12.2019 відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.
Крім того, згідно позовних вимог, позивач також просить зобов`язати відповідача перерахувати пенсію за спірний період у розмірі 90% від суми місячної заробітньої плати, з урахуванням раніше здійснених виплат, без обмеження граничного розміру.
У прийнятому рішенні від 14.09.2020 в зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20) Верховний Суд дійшов висновку, що на момент прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Крім того, Суд у зразковій справі, надаючи оцінку позовним вимогам про зобов`язання відповідача перерахувати пенсію виходячи із розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничного розміру, зазначив, що спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у справі до суду не існувало. Тому, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають, адже є передчасними (заявлені на майбутнє).
Натомість у спірній ситуації існує спір з даного питання, оскільки позиція відповідача відома з його відзиву. Заперечуючи щодо позовних вимог, відповідач покликаючись на положення вимог ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, п. 13 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", вказує на відсутність правових підстав задля задоволення вимог позивача про перерахунок пенсії в розмірі 90%.
З позиції вищенаведеного, на думку суду, в разі задоволення позову спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
В контексті спірності питання щодо відсоткового значення, суд зазначає, що відповідно до вимог ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержаної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до п. 13 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України "Про прокуратуру" не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697 набрав чинності 24.10.2014 року, а норми п. 13 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017), які набрали чинності 11.10.2017.
З аналізу наведеного і в першому і в другому Законах окреслюється питання щодо призначення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014. Натомість позивачу пенсія призначена у 2008 відповідно до положень Закону України "Про прокуратуру" (№ 1789-XII), у розмірі 90% середньомісячного заробітку. Чинним законодавством на час призначення позивачу пенсії діяли норми, які передбачали її виплату, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв`язку зі збільшенням розміру місячного заробітку (працюючого прокурора) за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Неодноразово судовою практикою висловлена позиція щодо понять призначення пенсії та перерахунку, які не є тотожними та різними за своєю суттю.
Так, у зразковій справ 240/5401/18 Верховний Суд вказав, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні є незмінним.
Відтак, на думку суду не підлягають застосуванню у даних правовідносинах положення п. 13 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017), які набрали чинності 11.10.2017.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову в цій частині шляхом зобов`язання відповідача з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Вінницької області у розмірі 90% від розміру заробітної плати з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, без обмеження граничного розміру.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із обставин, встановлених судом у цій справі, а також враховуючи те, що відповідачем не було доведено правомірності своїх дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 908,00 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 23.10.2020 за №905210128220 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 10.03.2020 за №18/55 у розмірі 90% від суми розміру місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру із урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір у сумі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (іден.номер - НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна