
Справа № 215/1895/20
2/215/288/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2021 року Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді – Камбул М.О.,
при секретарі судового засідання – Новиковій К.М.,
за участю: представника позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідачів – Ковалик М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №3 м. Кривого Рогу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об`єм природного газу та стягнення витрат, пов`язаних з демонтажем, монтажем, транспортуванням ЗВТ та проведенням експертизи лічильника газу,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача.
31.03.2020 АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об`єм природного газу та стягнення витрат, пов`язаних з демонтажем, монтажем, транспортуванням ЗВТ та проведенням експертизи лічильника газу, в якій просило солідарно стягнути з відповідачів заборгованість за необліковий (донарахований) об`єм природного газу в розмірі 13389,12 грн. та витрати, які пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем та витрати, що пов`язані з експертизою в розмірі 3201,11 грн., інфляційних витрат в сумі 33,18 грн., 3% річних в сумі 127,05 грн., та понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2102 грн., оскільки через несанкціоноване втручання в газовий лічильник останній є непридатним.
Відповідачі є споживачами природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , у якому зареєстровано 7 осіб. Домоволодіння опалювальною площею 51,5м?, та має наступне газове обладнання: плита газова –1, опалювальний прилад 2-контурний – 1.
25.10.2019 на адресу відповідачів – АДРЕСА_1 , було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 10.09.2019 на територію домоволодіння споживачів, де розташовані газопровід – ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. Також, відповідачі були попереджені про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі, у разі відмови в доступі.
15.11.2019 за адресою відповідачів представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» була здійснена перевірка та складено акт про порушення №756, відповідно до якого було встановлення порушення пп.1 та пп.5 п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), а саме після відкривання захисного коробу за допомогою спецзасобу (дзеркала) було оглянуто цілісність свинцевої пломби та відбитки клейма заводу, помічено нехарактерне встановлення пломби, а саме дві останні цифри року на аверсі розміщені в перевернутому вигляді, що викликає сумнів. Після демонтажу лічильника з газопроводу під час огляду патрубку було виявлено ознаки герметику на з`єднання гайки з пластиковим патрубком вимірювального механізму. Інформація про ремонт патрубку заводом у паспорті відсутня (фото паспорту)». Згідно п.3, покази лічильника (ЗВТ) ВК- G4 Т зав.№5751746-031-12-І, на дату складання акту: 07518,32 м?. Акт про порушення був підписаний відповідачами із зауваженнями. В п. 8 акту про порушення відповідачам було повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду акту буде проводити засідання 28.11.2019 у період з 09-00 год. до 10-30 год., та повідомлено щодо місце розгляду комісією.
В цей же день, 15.11.2019 працівниками позивача було проведено демонтаж лічильника газу ВК- G4 Т зав.№5751746-031-12-І, про що було складено відповідний акт № б/н, результатом огляду засобу вимірювальної техніки зазначено: «Після демонтажу лічильника виявлено сторонній герметик у вихідному патрубку. Пломба заводу-виробника не відповідна». По тексту цього акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представником оператора ГРМ лічильник газу запакований до пакету з пломбою №0230633 (цей номер пломби зазначений в акті експертизи №1652 від 20.11.2019). Акт був складений за адресою відповідачів, і ними підписано без зауважень. Також складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, позачергову або експертну повірку № 751, в якому зазначено опис порушення: «Пломба заводу-виробника не відповідна, встановлена не під правильним кутом. Після демонтажу лічильника виявлено сторонній герметик у вихідному патрубку». Відповідно до п.10 та 11 Протоколу, експертиза буде проводитися в АТ «Криворіжгаз» 20.11.2019 на 11-00 год. Протокол підписаний представниками позивача та відповідачами, без зауважень.
06.11.2019 проведено експертизу лічильника газу, а саме типу G4, марки ВК-Т G4, зав.№5751746, з показами 07518,3 м3, за результатами якої складно акт №1652, відповідно до якого зазначені виявлені порушення: «Свинцева пломба заводу-виробника пошкоджена, встановлена не заводським виконанням (цифри у перевернутому положенні) та має чисельні подряпини аверсу. Не реверсі динаміка крапок не відповідає зразкам заводу. Наявний корпус лічильника має маркування 2009 року випуску, а лічильник – 2012 року випуску, що відповідає маркуванню на паспорті та корпусі відлікового механізму, що свідчить про самовільну заміну корпусу лічильника. Вихідний патрубок вимірювального механізму пошкоджений – не відповідає оригінальному. Санкціонований ремонт лічильника не проводився.
Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, свідчать про самовільне усунення порушення (втручання у конструкцію ЛГ) та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».
Експертиза проведена в присутності ОСОБА_3 .
Крім цього, в акті експертизи зазначено цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) №0230633, який був опломбований під час демонтажу і складання акту про демонтаж лічильника газу 15.11.2019.
Враховуючи, що лічильник газу шляхом пакування до сейфпакету був захищений від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, то після відкриття упаковки 20.11.2019, під час проведення експертизи його стан повністю відповідає тому, в якому стані цей лічильник був демонтований за місцем виявлення порушення, тобто за адресою домоволодіння відповідачів.
Повірка була здійснена представником метрологічної служби – ДП «Кривбасстандартметрологія» Тютюнник О., за результатами повірки встановлено, що засіб ЗВТ лічильник газу марки BK-G4 Т зав.№5751746 не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки. Підстави для визначення ЗВТ непридатним: згідно п.6.9 Похибка вимірювань перевищує допустиму (не відповідає нормативний документації).
Після проведення експертизи лічильника газу був складений акт надання послуг від 20.11.2019 про проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника з урахуванням транспортних витрат на загальну суму 3201,11 грн. з урахуванням податку на додану вартість, який був пред`явлений ОСОБА_3 та ним підписаний. На час подання позовної заяви вартість проведеної експертизи відповідачами не сплачена.
Акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 гл.5 розділу 11 Кодексу). В п.8 Акту про порушення № 756 від 15.11.2019 відповідачам повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 20.11.2019 за адресою: АДРЕСА_2 , та зазначено контактний телефон. Таким чином, відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.
На підставі протоколу № 87 від 28.11.2019, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, за участі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об`єм природного газу 2054,61 м3 за період з 15.05.2019 по 15.11.2019 (6 місяців) в сумі 15300,40 грн.
У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у листопаді 2019 року, відповідачам було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2019 за період з 15.05.2019 по 31.10.2019 на суму 13389,12 грн.
Розрахунок необлікованого об`єму природного газу в сумі 13 389, 12 грн., який виконано згідно акту про порушення №756 від 15.11.2019, здійснений в наступному порядку:
- Домоволодіння Позивача устатковане: плита газова – 1, опалювальний прилад 2-контурний - 1, опалювальна площа 51,5 м2.
- Граничні об`єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу визначені у Додатку № 15 до Кодексу, а саме визначена норма обсягу споживання в 11 м 3 на індивідуальне опалення в будинках на 1 м2 опалювальної площі. При цьому згідно п.2 приміток якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
- Додатком 15 до Кодексу визначена норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач 23,6 м3 людино-місяць. Враховуючи той факт, що в домоволодінні зареєстровано 7 осіб, граничний об`єм споживання при розрахунку підлягає помноженню на «7».
- Відповідно до п.4 гл.1 розділу1 Кодексу опалювальний період – період з 01 жовтня по 30 квітня включно.
- Розрахунки здійснені наступним чином:
23,6 (норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач) * 7 (кількість зареєстрованих осіб) = 165,20 м3 за повний місяць.
11 м3 (граничний об`єм споживання індивідуальне опалення) * 51,5 м2 (опалювальна площа) = 566,50 м3 за повний місяць в опалювальний період.
11 м3 (граничний об`єм споживання індивідуальне опалення) * 51,5 м2 (опалювальна площа)*30% = 169,95 м3 за повний місяць в неопалювальний період.
Розрахунок за опалювальний період: 731,70 м3 (566,5м3 + 165,20м3) – об`єм спожитий по лічильнику;
Розрахунок за неопалювальний період: 335,15м3 (169,95м3 +165,20м3) – об`єм спожитий по лічильнику.
Рахунок на оплату був вручений 28.11.2019 ОСОБА_3 , у зв`язку з чим кінцевий строк оплати сплинув 13.12.2019, проте оплату суми боргу відповідачами не здійснено, тому позивач просить стягнути також 127,05 грн. – 3 % річних, та 33,18 грн. інфляційних витрат, у зв`язку із несплатою суми заборгованість за необліковий (донарахований) об`єм природного газу у розмірі 13389,12 грн. та 3201,11 грн. вартості витрат, пов`язаних з проведенням експертизи лічильника газу.
22.06.2020 представником позивача ОСОБА_5 надано відповідь на відзив, в якому вказує, що посилання відповідачів на договір «Про надання населенню послуг з газопостачання» від 04.08.2010, який на момент виникнення спірних правовідносин і на дату складання акту про порушення зазначений договір вже втратив свою чинність. З 27.11.2015 набули чинності Правила постачання природного газу, затверджені Постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015, та Кодексу газорозподільних систем, затверджений Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, які регулюють відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи, тобто передбачений новий порядок укладання договорів розподілу та постачання природного газу. У зв`язку із набранням чинності Кодексу ГРМ та Правил постачання природного газу, якими передбачений новий порядок укладання договорів розподілу та постачання природного газу, зазначений договір переукладений в порядку, визначеному чинним законодавством України окремо з Постачальником природного газу (ТОВ «Дніпропетровськгаз збут») та оператором ГРМ (ПАТ «Криворіжгаз»). Окрім того, починаючи з 01.07.2015 АТ «Криворіжгаз» є оператором ГРМ, а постачальником є ТОВ «Дніпропетровськгаз збут», а отже вищевказаний договір від 04.08.2010 втратив свою чинність. Зазначає, що відповідачі є споживачами природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , придбають природний газ для використання власних побутових потреб, користуються єдиним комерційним вузлом обліку газу та повинні виконувати свої обов`язки, що передбачені ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Кодексу газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу та іншими нормативними актами у цій сфері.
Вказує, що між АТ «Криворіжгаз» та ДП «Кривбасстандартметрологія» укладений договір, відповідно до якого останній надає послуги позивачу щодо повірки побутових газових лічильників після проведених експертиз і вартість здійсненої повірки правомірно включена до акту надання послуг від 20.11.2019. Також, враховуючи виявлене за адресою відповідачів порушення, проведено експертне дослідження і повірку ЗВТ та було встановлено, що неможливість подальшої експлуатації лічильника газу зумовлена наявністю пошкодження свинцевої пломби заводу-виробника, самовільної заміни корпусу лічильника та наявній похибки вимірювань, яка перевищує нормативно допустиму, що є порушенням Кодексу ГРС, а саме несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу. Позивач не заперечує проти факту того, що лічильник газу марки ВК-Т типу G4, був встановлений працівниками АТ «Криворіжгаз» за адресою відповідачів. Крім цього, згідно наданої копії паспорту на лічильник газу зазначені вказівки до експлуатації, де зазначено: в процесі експлуатації лічильники не повинні піддаватися механічній дії, надлишковому тиску (5.4); періодично контролюйте правильність роботи лічильника – при включеному газовому обладнанні правий червоний ролік відлікового пристрою має обертатися (5.5); слідкуйте за цілісністю пломб лічильника, не допускати механічних ушкоджень, забруднень та сторонніх предметів у внутрішній порожнині, що є обов`язковою умовою гарантійного обслуговування ЛГ (7.4), тому твердження відповідачів щодо порушення правових норм під час проведення перевірки, проведення експертизи лічильника газу, відсутність правових підстав, недоведеності виявлених порушень є помилковим і не відповідають вимогам діючого законодавства. Твердження відповідачів про застосування герметику представником оператора ГРМ під час встановлення лічильника газу 29.10.2013, вважає лише припущенням відповідачів. Крім того, щодо компенсації витрат на правову допомогу, вважає, що не надано жодного документу на підтвердження даних вимог, тому просить позов АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» задовольнити в повному обсязі.
Також, 23.04.2021 представником позивача ОСОБА_1 надано додаткові пояснення, в яких вказує, що повірка була здійснена представником метрологічної служби - ДП «Кривоасстандартметрологія» Тютюнник О., за результатами повірки встановлено, що засіб ЗВТ лічильник газу марки ВК-G4 Т зав.№5751746, не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки. Підстави для визначення ЗВТ непридатним: згідно п.6.9 Похибка вимірювань перевищує допустиму (не відповідає нормативний документації).
Згідно п.8 гл.9 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Після проведення експертизи лічильника газу був складений акт надання послуг від 20.11.2019 про проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника газу вартості послуг ДП «Кривбастандартметрологія» з проведення повірки та транспортних витрат на загальну суму 3201,11 грн., з урахуванням податку на додану вартість, який був пред`явлений відповідачу ОСОБА_3 та ним підписаний.
Щодо вартості послуг ДП «Кривбасстандартметрологія» з проведення повірки в сумі 210,17 грн., зазначає наступне.
Повірка побутових лічильників газу виконується за встановленими тарифами згідно договору №35А501-174-19/139м, що укладено 01.01.2019 року між ДП «Кривбастандартметрологія» та АТ «Криворіжгаз».
Відповідно до п. 1.1 умов Договору №35А501-174-19/139м від 01.01.2019, Замовник ПАТ «Криворіжгаз» доручає та зобов`язується оплатити, а «Виконавець» - ДП «Кривбастандартметрологія» бере на себе зобов`язання надати наступні метрологічні послуги: - повірка ЗВТ; - Калібрування ЗВТ, еталонів, випробовувального обладнання; - оцінка відповідності ЗВТ; - атестація ВО; - оцінка вимірювальних можливостей лабораторій; - інших, метрологічних послуг, що не супереч чинному законодавству України.
Згідно Додатку до вищевказаного Договору «Вартість повірки лічильників газу на 2019 рік», код ЗВТ 03028 становить 175,14 грн.
Таким чином, зазначена вартість повірки лічильника газу відповідачів є витратами позивача, що пов`язані з повіркою ЗВТ.
Представником позивача ОСОБА_1 28.05.2021 надано додаткові письмові докази та пояснення до них, а саме, щодо стягнення з відповідачів вартості витрат пов`язаних з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрат, пов`язаних з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, згідно акту надання послуг від 20.11.2019. Зазначає, що пункт перший за актом надання послуг від 20.11.2019 включає в себе проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника вартість яких становить 2061,58 грн.
Дана вартість розрахована на підставі калькуляції, яка затверджена Наказом №05.2Но-793-1019 від 31.10.2019, і включає в себе п.5/5.1.1 «Проведення експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного типу», та становить 1656,83 грн. з ПДВ, п.5/5.1.2 «Зняття побутових лічильників газу на повірку (працівниками дільниці з обслуговування побутових газових лічильників)» - 198,76 грн. з ПДВ, та п.5/5.1.3 «Установка лічильника (працівниками дільниці з обслуговування побутових газових лічильників)» - 205,99 грн. з ПДВ.
Отже, 1656,83+198,76+205,99=2061,58 з ПДВ.
Пункт другий за актом надання послуг від 20.11.2019, включає в себе послуги ДП «Кривбастандартметрологія» з проведення повірки лічильника і становить 210,17 грн. з ПДВ., із розрахунку 175,14 грн. (повірка ЗВТ) + 20% (ставка податку)= 210,17 грн.
Пункт третій за актом надання послуг від 20.11.209 включає в себе транспортні витрати на суму 929,36 грн.
Розмір транспортних витрат АТ «Криворіжгаз» затверджено Наказом №05.2Но-432-0619 від 14.06.2019 «Про введення в дію калькуляції з іншої (комерційної) діяльності та додаткових робіт, що пов1язані з приєднанням та поточною діяльністю». Згідно витягу з додатку №17 до вищевказаного Наказу, калькуляція послуг автотранспорту, зокрема автомобілю, що перебував за адресою відповідачів по АДРЕСА_1 , включає в себе вартість 1 км пробігу – 11,51 грн. з ПДВ, та вартість простою – 268,62 грн. з ПДВ.
Так, відстань від АТ «Криворіжгаз» до АДРЕСА_1 становить 21,7 км., по найкоротшому маршруту. Отже, 21,7 км. *11,51 грн.=249,77 грн. (в одну сторону), та відповідно 249,77 грн. в іншу. Таким чином, 249,77 грн.+249,77 грн.=499,54 грн.
В середньому для здійснення представниками позивача демонтажу та монтажу лічильника газу, та складання про це відповідних документів, перебуваючи на адресі споживача 1,6 год. Так, 1,6 год.*268,62 грн.=429,79 грн.
Таким чином, транспортні витрати становлять 499,54 гн.+429,79 грн.=929,36 грн.
Отже, загальна вартість витрат становить 2061,58 грн.+210,17 грн.+929,36 грн.=3201,11 грн. з ПДВ, яку просять стягнути з відповідачів.
Стислий виклад заперечень відповідача.
21.05.2020 відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 надали відзиви на позовну заяву, якими пред`явлені позовні вимоги не визнають. Вказують, що 15.11.2010 до житлового будинку АДРЕСА_3 прибула група осіб, які представилися працівниками АТ «ОГС «Криворіжгаз» з метою перевірки газового лічильника квартири АДРЕСА_4 , який встановлено на зовнішній стіні будинку у захисному боксі. У їх присутності ними був оглянутий лічильник газу №5751746, випуск 06.09.2012, та заявлено, що порушена пломба заводу-виробника. Вони пояснювали представникам ОСОБА_6 , що лічильник перевірений метрологічною службою Криворіжгазу, є штамп внизу оригінала паспорта за підписом працівника Криворіжгаз ОСОБА_7 . Термін чергової повірки вказаного газового лічильника через 8 років з моменту установки, тобто оскільки лічильник встановлено 29.10.2013, тому планова перевірка повинна проводитись тільки 29.10.2021, про що вони повідомили контролера, який оглядав лічильник. Жодних претензій чи зауважень за весь час експлуатації даного приладу обліку щодо його роботи від газопостачальної організації не надходило. На запитання чи є претензії до охоронної пломби представнику Криворіжгаз, якою опломбований лічильник, пояснив: дослівно «Вот эта пломба синенькая - охранная пломба АТ «Криворожгаз» к ней претензий не имеем», що підтверджується на відео. Щодо пломби на самому лічильнику газу було повідомлено, що пломбу на лічильник установлює завод-виробник, а тому споживач не має жодного відношення до цих пломб чи пломби, більш того, при наявності пломби газопостачальної організації втручання у внутрішній механізм лічильника або його розбірка без пошкодження охоронної пломби газопостачальника «Криворожгаз» виключна. Це дає підстави вважати, що відповідачі та всі члени їх родини, якій мешкають квартирі АДРЕСА_4 , жодного відношення до газового лічильника, тим більше до пломби заводу-виробника. Вказують, що представником позивача було зазначено про те, що пломба заводу-виробника, якою опломбовано корпус лічильника не пошкоджена, а тільки цифра 12 (очевидно рік випуску - 2012) виявилась, на думку представників « ОСОБА_8 », якимсь чином повернута не так, а це вже на їх думку, підстава для зняття лічильника та проведення експертизи. Зазначають, що у Кодексі ГРС відсутня така підстава для проведення експертизи, а тому дії представників АТ «Криворожгаз» по складанню актів демонтажу лічильника - незаконні. Далі представник АТ «Криворожгаз» підтвердив, що пломбу заводу виробника він не зірвав, а її офіційно зняли, тобто представник ОСОБА_6 підтвердив під відеозапис, що пломби, як на лічильнику газу (заводські) , так і охоронні пломби споживачами не пошкоджені. Тому вважають, що актом експертизи ЗВТ та пломб №1652 від 20.11.2019 не підтверджено факту пошкодження пломб приладу обліку. Крім того, акт №1652 від 20.11.2019 експертизи, що нібито є порушенням те, що: наявний корпус лічильника має маркування 2009 року, а лічильник випуску 2012 року, що відповідає маркуванню в паспорті та корпусі відлікового механізму, що свідчить про самовільну заміну корпусу лічильника газу. Також, позивач стверджує, що відліковий механізм (основна деталь) у робочому стані, претензій не має. Пломби не пошкоджені. Лічильник газу 20.11.0219 не був поставлений на випробувальний стенд у відповідній лабораторії чи експертній установі, де при проведенні експертизи виявили будь-яку несправність або сторонній предмет, тобто називати цей акт про проведення експертизи у позивача не має правових підстав. До акту додана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-4924/19 від 21.11.2019, яким лічильник газу було визнано непридатним до застосування. Повірку проводив ОСОБА_9 , який підписав вказану довідку. Однак, на запит до цієї установи, вони отримали офіційний лист, що представник ДП «Кривбасстандартметрологія» не приймали участі в проведенні експертизи лічильника газу ТG4 зав.№5751746. На повторне звернення від 28.01.2020 отримали відповідь, що ДП «Кривбасстандартметрологія» не надає послуги з експертизи. Договір між ДП «Кривбасстандартметрологія» та АТ «ОГС «Криворіжгаз» про участь у проведенні експертизи лічильника газу .№5751746 не укладався. Представник ДП «Кривбасстандартметрологія» приймав участь у якості запрошеного як і споживач, і ніяких експертних висновків, що стосується його кваліфікації державний повірник не робив.
Тому вважають, що наданий акт №1562 експертизи ЗВТ та пломб від 20.11.2019 за участі представника ОСОБА_10 не можна вважати належним та допустимим доказом, та не згодні з ним, оскільки акт складено 20.11.2019, а довідка № Т-ДН-4924/19 складена 21.11.2019, що свідчить про відсутність підстав для складання таких документів та надання їх до суду як належні та допустимі докази. Таким чином, враховуючи, що позивачем не було доведено належними доказами факту втручання у лічильник газу саме відповідачами, вважають, що здійснене нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму газу згідно п.1 гл. 4 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем за період з 15.05.2019 по 15.11.2019 у обсязі 2054,62 куб м. на загальну суму 13389,12 грн. є незаконним та безпідставним.
Крім того, надали заяви про відшкодування витрат на правничу допомогу, якою просять стягнути з позивача кожен окремо на їх користь по 3000 грн. витрат на правову допомогу.
Заяви, клопотання учасників справи.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 просить задовольнити позов, на підставах викладених у позовній заяву.
Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнавали, пояснили, що в лічильник газу ніхто не втручався. Також лічильник газу придбали в магазині, який знаходиться на території Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Криворіжгаз». Крім того, вважають, що експертиза лічильника газу була проведена не працівником ДП «Кривбасстандартметрологія», про що є лист.
Представник відповідачів ОСОБА_11 в судовому засіданні просить відмовити у задоволенні позову, на підставах викладених у відзивах на позовну заяву.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та призначено розгляд справи по суті на 11-00 год. 05.05.2020, за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
05.05.2020 постановлено ухвалу суду про відкладення розгляду справи на 11-00 год. 02.06.2020, за клопотаннями представника позивача ОСОБА_5 та відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про відкладення розгляду справи, у зв`язку з оголошенням карантину в Україні з 12.03.2020 по 11.05.2020.
Ухвалою суду від 02.06.2020 відкладено розгляд справи на 14-00 год. 22.06.2020, за клопотанням відповідача ОСОБА_3 про відкладення розгляду справи, у зв`язку з наданням часу для ознайомлення з матеріалами справи.
22.06.2020 в судовому засіданні відкладено розгляд справи на 11-00 год. 28.07.2020, за клопотанням представника відповідача ОСОБА_11 про надання часу для ознайомлення з відповіддю на відзив.
В судовому засіданні 28.07.2020 оголошено по справі перерву до 10-00 год. 04.09.2020, перед дослідженням відеодоказу.
Ухвалою суду від 04.09.2020 відкладено розгляд справи на 11-00 год. 15.10.2020, за клопотанням представника відповідача ОСОБА_11 про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв`язку з її знаходженням у відрадженні в м. Дніпро.
15.10.2020 в судовому засіданні відкладено розгляд справи на 14-00 год. 02.11.2020, для належного виклику в судове засідання відповідача та їх представника.
02.11.2020 постановлено ухвалу суду про відкладення розгляду справи на 14-00 год. 04.11.2020, у зв`язку з неявкою сторін, які про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 04.11.2020 оголошено по справі перерву до 10-00 год. 04.12.2020, для виклику свідків.
04.12.2020 справу знято з розгляду до 12-00 год. 24.12.2020, у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному.
Ухвалою суду від 24.12.2020 відкладено розгляд справи на 14-00 год. 18.01.2021, за клопотанням представника позивача ОСОБА_5 про відкладення розгляду справи, у зв`язку з її зайнятістю в розгляді справи цивільної справи №177/781/20 у Криворізькому районному суді Дніпропетровської області.
18.01.2021 відкладено розгляд справи на 09-30 год. 04.02.2021, за клопотанням представника позивача ОСОБА_5 про відкладення розгляду справи, у зв`язку із зайнятістю в іншій справі.
04.02.2021 справу знято з розгляду до 14-00 год. 22.02.2021, у зв`язку із зайнятістю судді в іншому провадженні (перебування судді в нарадчій кімнаті по справі №215/1012/19).
22.02.2021 ухвалою суду відкладено розгляд справи до 11-00 год. 31.03.2021, у зв`язку з неявкою сторін.
Ухвалою суду від 31.03.2021 відкладено розгляд справи на 11-00 год. 06.04.2021, у зв`язку з неявкою сторін, які про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 06.04.2021 оголошено по справі перерву до 11-00 год. 23.04.2021, за клопотанням представника позивача ОСОБА_1 для надання до суду розрахунку вартості послуг.
23.04.2021 оголошено по справі перерву до 11-00 год. 28.05.2021, за клопотанням представника позивача ОСОБА_1 для надання до суду додаткових доказів.
В судовому засіданні 28.05.2021 оголошено по справі перерву до 10-30 год. 25.06.2021, за клопотанням представника відповідача ОСОБА_11 , у зв`язку з наданням часу для ознайомлення з наданими письмовими доказами, та для належного виклику відповідача.
Інші процесуальні дії (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) не застосовувались.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 є споживачами послуг природного газу, які надаються АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 , зазначене домоволодіння устатковане: плита газова –1, опалювальний прилад 2-контурний – 1.
Споживачами природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , а також за вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_12 , ОСОБА_3 , та неповнолітні ОСОБА_13 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , та власником вказаного домоволодіння є ОСОБА_4 , що підтверджується інформацією про зареєстрованих осіб, та інформацією про оплату за період з 01.07.2015 по 15.11.2019 (Т1 а.с. 9, 120).
Згідно листа за вих.№ 501061-Сл-27195-1019 від 25.10.2019, відповідачам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 10.09.2019 на територію домоволодіння споживачів, де розташовані газопровід – ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. Також, попереджено про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі, у разі відмови в доступі (Т1 а.с. 10-11).
Відповідно до акту про порушення №756 від 15.11.2019 та фототаблиці до нього, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення пп.1 та пп.5 п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), а саме після відкривання захисного коробу за допомогою спецзасобу (дзеркала) було оглянуто цілісність свинцевої пломби та відбитки клейма заводу, помічено нехарактерне встановлення пломби, а саме дві останні цифри року на аверсі розміщені в перевернутому вигляді, що викликає сумнів. Після демонтажу лічильника з газопроводу під час огляду патрубку було виявлено ознаки герметику на з`єднання гайки з пластиковим патрубком вимірювального механізму. Інформація про ремонт патрубку заводом у паспорті відсутні (фото паспорту)», який підписаний споживачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 із зауваженнями відповідача ОСОБА_4 : «з актом про порушення я не згодна. В роботу лічильника ні я, ні члени моєї сім`ї не втручались. Газом користується економно. Не дозволяю припинити газопостачання через холодну пору року, та відсутності альтернативи газу. Мешкаю в будинку одна» (Т1 а.с. 12-14).
Згідно п.3 акту про порушення №756 від 15.11.2019, покази лічильника (ЗВТ) ВК- G4 Т зав.№5751746-031-12-І, на дату складання акту: 07518,32 м?.
В п. 8 акту про порушення, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 було повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду акту буде проводити засідання 28.11.2019 у період з 09-00 год. до 10-30 год., та повідомлено щодо місце розгляду комісією (Т1 а.с. 12-14).
15 листопада 2019 року представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» здійснено демонтаж лічильника газу ВК- G4 Т зав.№5751746-031-12-І, для проведення експертизи про що складено акти №б/н, які підписані представником позивача та споживачем ОСОБА_3 (Т1 а.с. 16, 17).
Відповідно до протоколу № 751 від 15.11.2019, лічильник газу ВК- G4 Т зав.№5751746-031-12-І направлено для проведення експертизи до ДП «Кривбасстандартметрологія», також визначено дату та час проведення експертизи, з яким відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 були ознайомлені, згідно підпису у протоколі. Стороною відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу визначено АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (Т1 а.с. 18).
20.11.2019 у складі комісії визначеної оператором ГРМ, та у присутності представника ДП «Кривбасстандартметрологія» проведено експертизу лічильника газу ВК- G4 Т зав.№5751746, що підтверджується актом за №1652 та фотознімками до нього, відповідно до висновків якої при проведенні експертизи виявлено порушення: «Свинцева пломба заводу-виробника пошкоджена, встановлена не заводським виконанням(цифри у перевернутому положенні) та має чисельні подряпини аверсу. Не реверсі динаміка крапок не відповідає зразкам заводу. Наявний корпус лічильника має маркування 2009року випуску, а лічильник – 2012 року випуску, що відповідає маркуванню на паспорті та корпусі відлікового механізму, що свідчить про самовільну заміну корпусу лічильника. Вихідний патрубок вимірювального механізму пошкоджений – не відповідає оригінальному. Санкціонований ремонт лічильника не проводився.
Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, свідчать про самовільне усунення порушення (втручання у конструкцію ЛГ) та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Експертиза проведена в присутності споживача ОСОБА_3 (Т1 а.с. 19-23).
Згідно з актом надання послуг від 20.11.2019, вартість робіт та послуг пов`язаних з експертизою лічильника газу, склала 3201,11 грн. (Т1 а.с. 25), з яких: проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного у сумі 2061,58 грн., послуги ДП «Кривбасстандартметрологія» в розмірі 210,17 грн. та транспортні витрати у розмірі 929,36 грн.
Відповідно до довідки №Т-ДН-4924/19 ДП «Кривбасстандартметрологія» від 21 листопада 2019 року, встановлено, що лічильник газу ВК- G4 Т зав.№5751746 непридатний, а саме не відповідає вимогам згідно рекомендацій Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки, та згідно п.6.9 Похибка вимірювань перевищує допустиму (не відповідає нормативний документації) (Т1 а.с.24).
05.12.2019 за вих.№50102.4.1-Сл-30171-1219 позивачем на адресу відповідачів направлено листа із зазначенням необхідності сплати вартості витрат пов`язаних з експертизою лічильника газу, що підтверджується поштовим повідомленням (Т1 а.с. 26-27), але на час подання позову до суду, відповідачі суму боргу не сплатили.
Згідно протоколу № 87 засідання комісії АТ «Криворіжгаз» від 28.11.2019 та реєстру розглянутих адрес до протоколу № 87, розглянуто акт про порушення, за участі споживачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об`єм природного газу 2054,61 м3 за період з 15.05.2019 по 15.11.2019 (6 місяців) в сумі 15300,40 грн. (Т1 а.с. 28-30).
Відповідно до акту-розрахунку від 28.11.2020 не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості члени комісії на підставі акту про порушення №756 від 15.11.2019 до споживачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу виявлених порушень, а саме несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розраховано не облікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу і його вартість у розмірі 15300,40 грн. за період з 15.05.2019 по 15.11.2019, фактично сплачений об`єм природного газу протягом періоду порушення в сумі 252,00 грн., який складений головою комісії та членами комісії та затвердженого підписами (Т1 а.с. 31).
28.11.2019 позивачем було направлено відповідачам рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу на суму 13389,12 грн. (а.с. 32), з яким споживач ОСОБА_3 не згодний.
Згідно відповіді ДП «Кривбасстандартметрологія» від 13.12.2019, представники ДП «Кривбасстандартметрологія» не приймали участі в проведенні експертизи лічильника газу ВК- Т G4 зав.№5751746 (Т1 а.с. 66).
Згідно відповіді ДП «Кривбасстандартметрологія» від 14.02.3030, ДП «Кривбасстандартметрологія» не надає послуги з експертизи, не володіє інформацією стосовно будь-яких витрат третіх осіб і не може робити з приводу цього жодних висновків. Договір між ДП «Кривбасстандартметрологія» та АТ «ОГС «Криворіжгаз» про участь у проведенні експертизи лічильника газу №5751746 не укладався. Представник ДП «Кривбасстандартметрологія» приймав участь у якості запрошеного як і споживач, і ніяких експертних висновків, що стосується його кваліфікації державний повірник не робив (Т1 а.с. 67).
Відповідно до листа від 09.06.2020 за вих.№591/03-01-05 ДП «Кривбасстандартметрологія», повірка побутових лічильників газу виконується згідно договору №35А501-174-19/139м між ДП «Кривбасстандартметрологія» та АТ «Криворіжгаз» за встановленими тарифами. Відповідно до тарифів на повірку вартість послуг з повірки побутового лічильника газу становить: код 3127 – при одночасній повірці понад 5 одиниць – 25,00 грн. без ПДВ; код 3028 – при одночасній повірці до 5 одиниць -175,14 грн. без ПДВ. За позачергову повірку лічильника газу ВК-Т G4 зав.№5751746 вартість повірки склала 175,14 грн. без ПДВ за кодом 3028 (Т1 а.с. 121).
Відповідно до п. 1.1 умов Договору №35А501-174-19/139м від 01.01.2019, укладеного між ПАТ «Криворіжгаз» та ДП «Кривбастандартметрологія», «Замовник» доручає та зобов`язується оплатити, а «Виконавець» - бере на себе зобов`язання надати наступні метрологічні послуги: - повірка ЗВТ; - калібрування ЗВТ, еталонів, випробовувального обладнання; - оцінка відповідності ЗВТ; - атестація ВО; - оцінка вимірювальних можливостей лабораторій; - інших, метрологічних послуг, що не супереч чинному законодавству України (Т1 а.с. 241).
Відповідно до Договору №35А501-174-19/139м від 01.01.2019, вартість повірки лічильників газу на 2019 рік, код ЗВТ 03028 становить 175,14 грн. (Т1 а.с. 242).
Судом також було оглянуто ДВД диск, наданий представником позивача, т.1, а.с.7, на якому зафіксовано порядок зняття лічильника в будинку відповідачів, зафіксовано виявлені порушення та зафіксовано обставини складання акту.
Судом не було відхилено жодного доказу наданого сторонами.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Вислухавши учасників справи, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, визнавши їх достатніми для вирішення справи, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015.
Відповідно до вимог п. 25 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, побутовий споживач несе відповідальність за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил.
Відповідно до п.1 ст. 1 вказаного Закону, оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG (пп.33); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.3); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп.39).
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Судом встановлено, що згідно постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 ПАТ «Криворіжгаз» (правонаступником якої є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») наділене правом провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг та Криворізького району Дніпропетровської області (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в м. Кривий Ріг) в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні підприємства.
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі Оператор ГРМ) це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Отже, позивач ПАТ «Криворіжгаз» (правонаступником якої є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») є газорозподільним підприємством оператором газорозподільної системи в розумінні п.п.3 п.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем.
06.11.2015, набрали чинності Правила постачання природного газу, затверджені Постановою НКРЕКП № 2496, які регулюють відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.
Відповідно до п. 2 розділу 3 Правил постачання природного газу, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
В п. 7 гл. 3 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договорі розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документальне підтверджене споживання природного газу.
Так, судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , місце проживання яких зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами природного газу, який постачається позивач за вказаною адресою, що підтверджується довідками відділом реєстрації місця проживання громадян Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради (Т1 а.с.41-43), тому доводи відповідачів щодо не укладання з ними договору не заслуговують на увагу.
Згідно частини 1 та пунктів 2, 7 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу та несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури.
Відповідно до п.п.3 п.1 гл. 2 розділу 11 Кодексу до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу – втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно п.8 гл.9 розділу 10 Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (особи, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Так, актом експертизи лічильника газу та пломб №1652 від 20.11.2019 та довідкою № Т-ДН-4924/19 від 21.11.2019, встановлено, що проведено експертизу, за висновками якої було встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу ВК- G4 Т зав.№5751746, який був встановлений за адресою проживання відповідачів, лічильник є непридатним до експлуатації, не відповідає вимогам згідно рекомендацій Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки та згідно п.6.9 Похибка вимірювань перевищує допустиму (не відповідає нормативний документації) (Т1 а.с. 19-24).
Твердження відповідачів щодо незаконних дій представників позивача, проведення експертизи, та виявлення втручання в роботу ЗВТ та пошкодження пломб суд вважає їх необґрунтованими, з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 гл. 6 Розділу Х Кодексу ГРС, протягом експлуатації комерційного ОСОБА_15 та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ОСОБА_15 та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт, тобто, відповідно до Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, за ініціативою представників оператора ГРМ, лічильник газу може бути демонтовано для проведення експертизи
Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається Акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Під час складання Акту про порушення, акту про усунення порушення, Акту про припинення/відновлення газопостачання, тощо, представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні Акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього Акт про порушення.
За результатами розгляду Акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією Акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акту-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Згідно підпункту 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.
За змістом пунктів 3.2.-3.3 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.
Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Відшкодування збитків здійснюється згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання .
У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
При наявності Акту про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов`язана протягом трьох робочих днів у містах та п`яти робочих днів у сільській місцевості віддати реєстрації заяви або акту про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.
У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.
Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.
У разі демонтажу лічильника газу на підставі Акту про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов`язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.
Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.
Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Залежно від результатів експертизи до Акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.
Таким чином, судом встановлено, що представниками позивача були проведені всі дії відповідно до норм чинного законодавства, тому оскільки лічильник газу, який був демонтований за адресою місця проживання відповідачів за результатами проведеної експертизи визнаний таким, що зазнав несанкціонованого втручання в його роботу та є непридатним до експлуатації суд вважає, що існують правові підстави для задоволення вимог щодо солідарного стягнення з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь позивача вартості витрат на проведення експертизи лічильника в сумі 3201,11 грн., з них: за проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного у сумі 2061,58 грн., за послуги ДП «Кривбасстандартметрологія» в розмірі 210,17 грн. та за транспортні витрати у розмірі 929,36 грн.
Стосовно посилань представника відповідачів на не вірний розрахунок суми витрат на проведення експертизи, слід зазначити, що дані посилання не заслуговують на увагу, оскільки розрахунок понесених витрат підтверджуються належними письмовими доказами, Т1, а.с.121,241,242, т.2 а.с.3-9.
Крім того, слід зазначити, відповідно до п.10 гл.10 Розділу Х Кодексу ГРМ, після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 №1314-VІІ, засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності; повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам; позачергова повірка засобів вимірювальної техніки - повірка засобів вимірювальної техніки, що проводиться у таких випадках: за потреби заявника пересвідчитися у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування, у разі пошкодження відбитка повірочного тавра, а якщо таке тавро не передбачено - у разі втрати свідоцтва про повірку.
Так, відповідно до листа від 09.06.2020 за вих.№591/03-01-05 ДП «Кривбасстандартметрологія», повірка побутових лічильників газу виконується згідно договору №35А501-174-19/139м між ДП «Кривбасстандартметрологія» та АТ «Криворіжгаз» за встановленими тарифами. Відповідно до тарифів на повірку вартість послуг з повірки побутового лічильника газу становить: код 3127 – при одночасній повірці понад 5 одиниць – 25,00 грн. без ПДВ; код 3028 – при одночасній повірці до 5 одиниць -175,14 грн. без ПДВ. За позачергову повірку лічильника газу ВК-Т G4 зав.№5751746 вартість повірки склала 175,14 грн. без ПДВ за кодом 3028 (Т1 а.с. 121).
Отже, повірка була здійснена без участі представника позивача та споживача, представником метрологічної служби – ДП «Кривбасстандартметрологія» Тютюнником О., за результатом якої встановлено, що засіб ЗВТ лічильник газу марки ВК- G4 Т зав.№5751746 не відповідає вимогам згідно рекомендацій Р 50-071-98 «Лічильник газу побутові» Методи та засоби повірки. Підстави для визначення ЗВТ непридатним: згідно п.6.9 «похибка вимірювань перевищує допустиму (не відповідає нормативній документації)». Таким чином, ДП «Кривбасстандартметрологія» не є експертною установою, а здійснює діяльність тільки у сфері метрологічних досліджень, тому посилання представника відповідача на те, що ДП «Кривбасстандартметрологія» не надає послуги з експертизи, тому довідка про непридатність №Т-ДН-4924/19, видана ДП «Кривбасстандартметрологія» від 21 листопада 2019 року є недопустими доказом, суд вважає такими, що не заслуговують на увагу.
Щодо позовних вимог про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об`єм природного газу, слід зазначити наступне.
За п.3 ч.2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Так, згідно акту №756 від 15.11.2019 та фотознімків до нього, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення пп.1 та пп.5 п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11 Кодексу: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), а саме після відкривання захисного коробу за допомогою спецзасобу (дзеркала) було оглянуто цілісність свинцевої пломби та відбитки клейма заводу, помічено нехарактерне встановлення пломби, а саме дві останні цифри року на аверсі розміщені в перевернутому вигляді, що викликає сумнів. Після демонтажу лічильника з газопроводу під час огляду патрубку було виявлено ознаки герметику на з`єднання гайки з пластиковим патрубком вимірювального механізму. Інформація про ремонт патрубку заводом у паспорті відсутні (фото паспорту)», який підписаний споживачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 із зауваженнями відповідача ОСОБА_4 : «з актом про порушення я не згодна. В роботу лічильника ні я, ні члени моєї сім`ї не втручались. Газом користується економно. Не дозволяю припинити газопостачання через холодну пору року, та відсутності альтернативи газу. Мешкаю в будинку одна» (Т1 а.с. 12-14).
Відповідно до пункту 2 частини 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газопостачання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об`єм природного газу визначається граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану – з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору – з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Оскільки рішення комісії про задоволення акту було прийнято у листопаді 2019 року, відповідачам було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2019 за період з 15.05.2019 по 31.10.2019 на суму 13389,12 грн., тому позивачем вірно здійснено розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу , з урахуванням того, що фактично сплачений об`єм природного газу протягом періоду порушення складав 252,00 грн. (Т1 а.с. 31).
Свідок ОСОБА_16 , яка є провідним фахівцем АТ «Криворіжгаз», в судовому засіданні пояснила, що в жовтні 2019 року вона підготувала повідомлення щодо надання доступу за місцем мешкання відповідачів до вузла обліку для проведення перевірки на 31.10.2019. У вказану дату, вона та представники АТ «Криворіжгаз» приїхали до місця проживання відповідачів, але в доступі до вузла обліку газу було відмовлено, про що був складений акт. 15.11.2019, коли відповідачі надали доступ, був присутній відповідач ОСОБА_3 , його сестра ОСОБА_2 , та потім прийшла матір – ОСОБА_4 . Під час перевірки лічильника газу, було виявлено на відліковому механізмі пломбу, яка не відповідає заводу-виробнику (цифри року були перевернуті верх ногами), знизу логотип «Ельстера» - це відбиток крапок, була менша кількість крапок,ніж передбачено заводом та всі вони були однакового розміру, що також не відповідає.
Після демонтажу лічильника газу, а саме зрізання охоронної пломби, було виявлено герметик в середині вихідного патрубку. Пломба оглядалася за допомогою дзеркала, оскільки лічильник газу був в захисній коробці. Крім того, споживача надали паспорт на лічильник газу, в якому було вказано номер, дату та серію лічильника. Газопостачання не було припинено, бо в цьому відмовили споживачі. Після чого, було призначено експертизу та комісію з розгляду акту. Вказаний акт був підписаний споживачем ОСОБА_4 . Під час проведення експертизи були виявлені пошкодження у лічильнику газу, який був встановлений за адресою відповідачів. Корпус взагалі був не від цього лічильника. Експертизу проводить комісія оператора ГРМ, яка призначається наказом по підприємству, згідно Кодексу ГРМ. Представник ДП «Кривбасстандартметрологія» проводить не експертизу , а повірку лічильника.
Так, дослідивши письмові докази, відеозапис, вислухавши сторони та свідка, проаналізувавши їх сукупність між собою, суд вважає, що акт про порушення було складено з дотриманням вимог Кодексу газорозподільних систем та факт несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, а саме пломба заводу виробника не відповідна та виявлено наявність герметику у вихідному патрубку, що призвело до недостовірності показів лічильника газу підтверджено належними доказами, що дало можливість споживачу частково безобліково користуватись газом, тому суд вважає, що існують правові підстави для задоволення позову.
В добровільному порядку відповідачі наявну заборгованість не погашають.
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, та 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, нарахування позивачем на суму боргу в розмірі 13389,12 грн. 3% річних у розмірі 127,05 грн. та інфляційних витрат в розмірі 33,18 грн. за період з 15.05.2019 по 15.11.2019, як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за невиконання зобов`язань, суд вважає правомірним, що також узгоджується з правовими висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 16.12.2015 справі № 6-2023цс15, від 13.01.2016 у справі № 6-931цс15, а тому пред`явлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
З`ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд приходить до висновку про порушення майнових прав позивача та необхідність їх захисту в судовому порядку.
Оскільки відповідачі порушили Кодекс газорозподільних систем, а саме несанкціоновано втрутилися в роботу лічильника газу (ЗВТ), суд вважає необхідним позов задовольнити, стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь позивача заборгованість в розмірі 13389,12 грн., 3% річних у розмірі 127,05 грн. та інфляційних витрат в розмірі 33,18 грн.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача, тому слід стягнути з кожного відповідача по 700,67 грн. судового збору, який сплачений позивачем при подачі позову (а.с. 1), із розрахунку (2102:3).
Стосовно стягнення витрат на провову допомогу на користь відповідачів, суд вважає на підставі ст. 141 ЦПК України, необхідним відмовити в її задоволенні, оскільки позов задоволено на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Кодексу ГРМ, ст. 11, 15, 16, 264, 509, 526, 527, 530, 610, 625, 714 ЦК України, ст.ст.12, 19, 43, 49, 81, 133, 141, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об`єм природного газу та стягнення витрат, пов`язаних з демонтажем, монтажем, транспортуванням ЗВТ та проведенням експертизи лічильника газу – задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за період 15.05.2019 по 15.11.2019 в розмірі 13389,12 грн., витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем та витрати пов`язані з експертизою всього в розмірі 3201,11 грн., та 3% річних у розмірі 127,05 грн., та 33,18 грн. інфляційних витрат, всього у розмірі 16750,46 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» по 700,67 грн. судового збору, з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду або через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до п.3 розділу XII «Прикінцевих положень» ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст рішення складено та підписано 30 червня 2021 року.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», код ЄДРПОУ 03341397, місцезнаходження за адресою: 50051, м.Кривий Ріг, пр. Металургів, 1.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНН НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_5 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНН НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_5 .
Відповідач: ОСОБА_4 , ІНН НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_5 .
Суддя: