Рішення № 97976182, 17.06.2021, Краснопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
578/552/21
Номер документу
97976182
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Рішення

Іменем України

17 червня 2021 року

Смт Краснопілля

Справа № 578/552/21

Провадження № 2/578/212/21

Краснопільський районний суд Сумської області в складі головуючого судді КОСАР А. І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Краснопілля Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу

за позовною заявою Першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Краснопільської селищної ради Сумської області /далі– позивач /

до ОСОБА_1 /далі– відповідач/

про визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки,

учасники судового процесу:

представник позивача – прокурор Краснопільського відділу Сумської окружної прокуратури ЯВТУШЕНКО Ю. О.,

відповідач - ОСОБА_2 ,

секретар судового засідання - ЛИТВИН А. В.

Установив:

Історія справи

(1.) Вимоги позивача

Позивач просить суд:

- визнати недійсним договір оренди землі № 258 від 10.03.2021, укладений між Краснопільською селищною радою Сумської області та фізичною особою ОСОБА_3 ;

- зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,повернути територіальній громаді Краснопільської селищної ради Сумської області земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 16,5 га, вартістю (за договором оренди землі № 258 від 10.03.2021) 331732,50 грн, розташовану на території Угроїдського старостинського округу Краснопільської селищної ради Сумської області.

Позов мотивований тим, що Сумською окружною прокуратурою вивчено питання дотримання законодавства України у сфері земельних відносин на території Краснопільської об`єднаної територіальної громади Сумського району Сумської області. Було встановлено, що договір оренди землі № 258 від 10.03.2021, укладений між Краснопільською селищною радою Сумської області та фізичною особою ОСОБА_3 , є незаконним і підлягає скасуванню, оскільки рішення селищної ради про укладення договору оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення прийнято без проведення земельних торгів та присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру. Орган місцевого самоврядування проявив бездіяльність щодо захисту інтересів держави, що є підставою для звернення прокурора з позовом до суду.

На підтвердження позовних вимог надано наступні докази в копіях:

- Рішення п`ятої сесії восьмого скликання Краснопільської селищної ради Сумської області № 222 від 24.02.2021 «Про укладення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення на 2021 рік по Угроїдському старостинському округу Краснопільської селищної ради Сумської області», яким вирішено укласти з ОСОБА_3 договір оренди по Угроїдському старостинському округу на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення із земель запасу та резервного фонду орієнтовною площею 16,5 га ріллі на території Угроїдського старостинського округу Краснопільської селищної ради терміном до одного року з 01.01.2021 до 31.12.2021 під 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- договір оренди землі № 258 від 10 березня 2021 року між Краснопільською селищною радою Сумської області та ОСОБА_3 , за змістом якого в оренду передано ОСОБА_4 земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 16,5 га у тому числі ріллі 16,5 га, нормативно грошовою оцінкою 331732,50 грн, розташовану на території Угроїдського старостинського округу Краснопільської селищної ради Сумської області, терміном на 1 рік з 01.01.2021 до 31.12.2021 з орендною платою у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- Акт приймання-передачі земельної ділянки, що надається в оренду, від 10 березня 2021 року, за змістом якого Краснопільською селищною радою Сумської області в особі селищного голови ОСОБА_5 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передано в натурі ( на місцевості) фізичній особі ОСОБА_4 земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 16,5 га ріллі для ведення особистого селянського господарства, розташовані в межах смт Угроїди на території Угроїдського старостинського округу Краснопільської селищної ради Сумської області в оренду терміном на один рік з 01.01.2021 до 31.12.2021;

- Лист Сумської окружної прокуратури на адресу Краснопільської селищної ради від 19.05.2021 про усунення порушень національного законодавства, виявлених прокуратурою при укладенні договору оренди землі № 258 від 10 березня 2021 року у строк до 28.05.2021;

- інформаційний лист Краснопільської селищної ради на адресу Сумської окружної прокуратури від 25.05.2021 про розгляд подання прокуратури, за змістом якого селищною радою проводяться роботи щодо оформлення права власності земельної ділянки, а на період виконання цих робіт земельна ділянка передана тимчасово в оренду. Краснопільська селищна рада не вбачає за доцільне визнання договору оренди землі недійсним до закінчення терміну його дії.

(2.) Процесуальні дії у справі

Ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 31.05.2021 відкрито провадження у даній справі, призначено підготовче засідання на 17.06.2021.

(3.) Заяви, клопотання учасників справи

17.06.2021 представник Краснопільської селищної ради Сумської області подав заяву про проведення підготовчого засідання у його відсутність, позов підтримує.

(4.) Аргументи учасників справи

В судовому засіданні позивач позов підтримав. Відповідач позов визнав.

(5.) Джерела права й акти їх застосування

5.1.Цивільний процесуальний кодекс України

5.1.1 Стаття 56. Участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб

Частина 4. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

5.1.2 Стаття 200. Судові рішення у підготовчому засіданні

Частина 3. За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

5.1.3 Стаття 206. Відмова позивача від позову, визнання позову відповідачем

Частина 4. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

5.2. Конституція України

5.2.1.Стаття 131-1. В Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

5.3. Закон України «Про прокуратуру»

5.3.1. Стаття 23. Представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

5.4. Земельний кодекс України

5.4.1. Стаття 93. Право оренди земельної ділянки

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

5.4.2. Стаття 79-1. Формування земельної ділянки як об`єкта цивільних прав

Частина 4. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Частина 9. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

5.4.3. Стаття 116.Підстави набуття права на землю

Частина 1. Громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

5.4.4.Стаття 124. Порядок передачі земельних ділянок в оренду

Передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

5.4.5. Стаття 152. Способи захисту прав на земельні ділянки

Частина 3. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

5.4.6. Стаття 210. Недійсність угод щодо земельних ділянок

Угоди, укладені із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок, визнаються недійсними за рішенням суду.

5.5. Закон України «Про оренду землі»

5.5.1. Стаття 1. Оренда землі визначається як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

5.5.2. Стаття 13. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

5.5.3. Стаття 15

Частина 1. Істотною умовою договору оренди землі є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).

5.5.4. Стаття 34. У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця

5.6. Цивільний кодекс України

5.6.1. Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом

Частина 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, в тому числі, визнання правочину недійсним, відновлення становища, яке існувало до порушення.

Мотиви суду

Із системного аналізу вищевказаних норм слідує, що Краснопільською селищною радою Сумської області укладено договір оренди землі № 258 від 10.03.2021 без проведення земельних торгів та присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру, що є підставою для визнання його незаконним.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Правовідносини, пов`язані з використанням земель якими розпоряджаються органи державної влади та місцевого самоврядування, становлять суспільний інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) рішення чи дій органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, на підставі якого земельна ділянка чи право на неї передано іншій особі в порушення встановленого вимогами чинного законодавства порядку, такому інтересу не відповідає.

Порушення інтересів держави полягає у недотриманні встановленого чинним земельним законодавством України порядку передачі земельної ділянки в користування. Вищезазначені порушення призвели до того, що без проведення земельних торгів земельна ділянка, яка не має кадастрового номеру, є несформованою, внаслідок чого неможливо точно визначити площу обробітку останньої та межі на місцевості, перейшла у користування ОСОБА_6 .

Статтею 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Краснопільська селищна рада Сумської області є органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах.

Разом з тим, незважаючи на існування вищезгаданих відхилень від вимог чинного законодавства та їх тривалість, селищна рада будь - яких заходів щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів під час користування земельною ділянкою комунальної власності до цього часу не вжила.

Сумською окружною прокуратурою 19.05.2021 спрямовано лист про наявність порушень національного законодавства під час укладення оскаржуваного договору та набуття ОСОБА_7 права на земельну ділянку комунальної власності. Проте, Краснопільською селищною радою Сумської області жодних заходів вжито не було. Указане свідчить про нездійснення захисту інтересів держави органом місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

У зв`язку з викладеним, у даному випадку вбачається порушення інтересів держави та підстави для їх захисту шляхом звернення прокурора до суду із вказаним позовом.

Таким чином, Зважаючи на визнання відповідачем позову, яке приймається Судом, оскільки не суперечить вимогам закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення про задоволення позову у повному обсязі.

(ІХ) Розподіл судових витрат

Питання про судові витрати суд вважає за необхідне вирішити в порядку передбаченому статтею 141 ЦПК відповідно до Закону України «Про судовий збір».

Згідно з частиною першою статті 142 ЦПК у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідному рішенні вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову.

Враховуючи, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, суд стягує з відповідача на користь позивача документально підтверджені судові витрати у розмірі 2270 грн за подання позовної заяви, та повертає позивачу з державного бюджету 2270 грн судового збору, сплаченого при подачі позову.

Керуючись ст. 258, 263, 268, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

Ухвалив:

1. Позов Першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Краснопільської селищної ради Сумської області до ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки задовольнити.

2. Визнати недійсним договір оренди землі № 258 від 10.03.2021, укладений між Краснопільською селищною радою Сумської області та фізичною особою ОСОБА_3 .

3. Зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,повернути територіальній громаді Краснопільської селищної ради Сумської області земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 16,5 га, вартістю (за договором оренди землі № 258 від 10.03.2021) 331732,50 грн, розташовану на території Угроїдського старостинського округу Краснопільської селищної ради Сумської області.

4. Стягнути на користь Сумської обласної прокуратури з ОСОБА_1 2270 грн судових витрат.

5. Повернути Сумській обласній прокуратурі з державного бюджету 2270 грн судового збору, сплаченого при подачі позову.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

8. У зв`язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.

9. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

10. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Сумського апеляційного суду або через Краснопільський районний суд Сумської області.

11. Складання повного рішення суду відкладено на десять днів.

12. З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

13. Інформація про сторони та інших учасників справи:

14. Позивач 1: Перший заступник керівника Сумської окружної прокуратури, місце знаходження юридичної особи: вул. Першотравнева, номер будинку 12 м. Суми, 40000.

15. Позивач 2: Краснопільська селищна рада Сумської області, місце знаходження юридичної особи: вул. Мезенівська, номер будинку 2 смт Краснопілля Сумської області, 42400.

16. Відповідач: ОСОБА_8 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

17. Повне рішення суду складено 29 червня 2021 року.

Суддя А. І. КОСАР