
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
29 червня 2021 року м. Київ № 826/5725/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши заяву Національного музею історії України про відстрочення виконання рішення у справі за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Національного музею історії України про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України завданих збитків, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2019 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року та постановою Верховного Суду від 18 червня 2020 року, позов задоволено.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 494 468,84 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 31 978,54 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 80 889,75 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 8 712,00 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 4 452,62 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 4 800,00 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 28 000,00 гривень.
Стягнуто з Національного музею історії України на користь державного бюджету України завдані збитки на загальну суму - 3 912,38 гривень.
04 вересня 2019 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист № 826/5725/17.
16 грудня 2020 року до суду надійшла від Національного музею історії України заява про відстрочення виконання рішення суду до 01.10.2021 року обґрунтована тим, що боржник перебуває в скрутному фінансовому становищі, яке пов`язане із значним скороченням власних надходжень коштів від надання музеєм платних послуг, у зв`язку з введенням карантинних обмежень з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Судове засідання для розгляду вказаної заяви призначено на 21 січня 2021 року, у яке прибув представник відповідача, представник позивача не прибув, про день, час і місце судового засідання належним чином повідомлений. Позивачем подано клопотання про розгляд заяви без його участі у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення представника відповідача та за його згодою, суд вирішив подальший розгляд заяви здійснювати в режимі письмового провадження
Розглянувши подану заяву про відстрочення виконання рішення суду, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду (ч. 1 ст. 378 КАС України).
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч. 4 ст. 378 КАС України).
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 378 КАС України).
У постанові від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Як уже зазначалось, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2019 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року та постановою Верховного Суду від 18 червня 2020 року, задоволено адміністративний позов Північного офісу Держаудитслужби до Національного музею історії України про стягнення коштів у сумі 494 468,84 грн.
Відтак, враховуючи приписи ч. 5 ст. 378 КАС України, суд зазначає, що строк на який можливо було відстрочити виконання рішення в цій справі сплинув 26 лютого 2020 року, тобто до звернення відповідача до суду з даною заявою.
За приписами статей 124 Конституції України та 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналіз статті 378 КАС України дає підстави для висновку про можливість відстрочення виконання судового рішення за наявності виняткових обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статтями 72-77 КАС України. При цьому обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Як убачається зі змісту заяви Національного музею історії України про відстрочення виконання рішення, в обґрунтування наявності підстав для відстрочення виконання судового рішення заявником зазначено про існування обставин, які, на його думку, істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, а саме обмежені фінансові можливості відповідача та іншу надзвичайну подію таку, як введений Урядом України на всі території країни карантинних обмежень з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
На переконання суду, відсутність коштів не може бути підставою для відстрочення виконання судового рішення.
Інших доказів на підтвердження наявності виняткових обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, відповідачем суду також не подано, про їх існування не зазначено, клопотань з цього приводу суду не заявлено.
Верховним Судом у своїй постанові від 30.01.2020 року у справі №819/150/17 зазначено, що наявність підстав для відтермінування виконання судового рішення має бути доведена боржником.
Таким чином, враховуючи непідтвердження заявником належними та достатніми доказами наявності виняткових обставин, які ускладнюють виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2019 року у справі №826/5725/17 та те, що строк на який можливо відстрочити виконання рішення суду сплинув на момент звернення до суду з даною заявою, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви Національного музею історії України про відстрочення виконання строком до 01.10.2021 року вказаного судового рішення та про відсутність підстав для її задоволення.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні заяви Національного музею історії України про відстрочення виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.02.2019 року у справі №826/5725/17.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда