
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1688/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Вепрюка М.Ю.
учасників справи:
представника позивача - Бошелюк Ю.М.
представника відповідача - Главіцького В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області
про визнання протиправним та скасування рішення.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась через свого представника до суду з вказаним позовом, у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області від 04.01.2021 про скасування рішення скасування рішення начальника УМВС в Чернівецькій області від 05.07.2011 про набуття громадянства України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову, позивач вказував, що рішенням Управління міграційної служби України в Чернівецькій області від 05.07.2011 позивач набула громадянство України за територіальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про громадянство Україні" та отримала паспорт громадянина України. Однак, 04.01.2021 відповідачем прийнято рішення, яким скасовано попереднє рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням, відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України".
Оскаржуване рішення позивач вважає протиправним та таким, що порушує його права, свободи, законні інтереси, оскільки відповідачем не було зібрано та отримано доказів, того, що на час прийняття спірного рішення позивачем було подано свідомо неправдиві відомості, так само як і відсутні посилання на встановлення недостовірностей та фальсифікації документів, поданих ним до заяви про набуття громадянства України.
Ухвалою суду 26.04.2021 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
З метою з`ясування всіх обставин у справі витребувано з Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області докази.
Ухвалою суду 14.05.2021 здійснено перехід із спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) до розгляду справи № 600/1688/21 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання за правилами спрощеного позовного провадження.
Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області (далі - відповідач) не погоджуючись із позовними вимогами позивача подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначало, що за наслідками проведеної службової перевірки щодо законності набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням, виявлено, що ОСОБА_1 отримала громадянство України за територіальним походженням згідно рішення УМВС в Чернівецькій області від 05.07.2011, документований паспортом громадянина України серії паспорт України № НОМЕР_1 ; під час оформлення паспорту громадянина України позивачем подано декларацію про відмову від іноземного громадянства, в якій надав зобов`язання повернути паспорт громадянина Республіки Молдова до уповноважених органів цієї держави, не користуватись правами громадянина Республіки Молдова та не виконувати обов`язки, які покладені на громадянина Республіки Молдова; після отримання громадянства України, позивач отримав паспорт громадянина Республіки Молдова строком дії до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв`язку із одруженням. Таким чином, на думку відповідача, позивач реалізовує права громадянина Республіки Молдова, чим порушує обов`язки, прийняті на себе із набуттям громадянства України. На підставі цього, 04.01.2021 оскаржуваним рішенням скасовано рішення УМВС в Чернівецькій області про набуття громадянства України ОСОБА_2 .
У вступному слові представник позивача підтримав поданий позов, просив скасувати оскаржуване рішення.
У вступному слові представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
23.05.2011 р. до УМВС України в Чернівецькій області звернулась громадянка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Бричани Республіки Молдова із заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" (а.с.42 - 43).
До заяви про набуття громадянства України за територіальним походженням позивач надав наступні документи:
- дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
- зобов`язання припинити іноземне громадянство, підписане нею особисто із зазначенням, що протягом двох років з моменту набуття нею громадянства України вона бере на себе зобов`язання щодо припинення громадянства Республіки Молдова із подальшим наданням підтверджуючих документів про припинення громадянства Республіки Молдова;
- копію паспортного документа громадянина Республіки Молдова НОМЕР_2 , виданого на ім`я ОСОБА_3 із офіційним перекладом на українську мову;
- копію вкладного талону до паспортного документу про продовження строку перебування іноземця на території України на період розгляду заяви про набуття громадянства України;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , що засвідчує родинні
стосунки заявниці із батьком;
- довідку Хотинської міської ради від 21.02.2011 №79 щодо прописки ОСОБА_4 у гуртожитку в період навчання з 23.08.1982 по 27.07.1986 за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 44, 45, 46, 47, 48, 49).
23.05.2011 позивачем підписано особисто зобов`язання припинити іноземне громадянство, згідно якого він зобов`язується протягом двох років з моменту набуття нею громадянства України припинити громадянство Республіки Молдова із подальшим наданням підтверджуючих документів про припинення громадянства Республіки Молдова (а.с. 44).
За результатами розгляду заяви та поданих документів, 05.07.2011 відділом у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_3 видано довідку № 141/2011 "Н" про реєстрацію особи громадянином України.
Так, в довідці № 141/2011 "Н" зазначено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка Республіки Молдова, згідно рішення начальника УМВС в Чернівецькій області від 05.07.2011 набула громадянство України на підставі частини 1 статті 8 Закону України "Про громадянство Україні". Довідка видана до паспорта серії НОМЕР_3 виданий 05.12.2013 м. Кишинів, Республіка Молдова і є підставою для оформлення паспорта громадянина України (а.с. 50).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано паспорт України № НОМЕР_1 строком дії до 09.02.2028 (а.с. 22).
11.07.2011 ОСОБА_3 подала Декларацію форми 46 про відмову від іноземного громадянства, де зазначалось, що у зв`язку із реєстрацією її громадянином України вона зобов`язується повернути паспорт громадянина Республіки Молдова, виданий на її ім`я до уповноважених органів цієї держави, не користуватись правами громадянина Республіки Молдова та не виконувати обов`язків, передбачених її законодавством.
Окрім того, її повідомлено, що вразі невиконання нею цього зобов`язання втратить громадянство або його буде скасовано відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України".
З матеріалів справи видно, що Департаментом з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України проведено перевірку за фактом видачі паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та набуття громадянства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Бричани, Республіка Молдова, про що повідомлено відповідача листом № 6.3-12567/6-20 від 18.12.2020.
Як видно із змісту листа № 6.3-12567/6-20 від 18.12.2020 Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України під час проведення перевірки встановлено, що підставою для набуття громадянства України відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» ОСОБА_5 слугувало нібито постійне проживання на території України до 24.08.1991 її батька: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заявником було надано документ, який підтверджує факт проживання на території України до 24.08.1991 її батька, а саме довідку від 21.02.2011 № 79, видана виконавчим комітетом Хотинської міської ради Чернівецької області та підписана міським головою ОСОБА_7 та згідно якої ОСОБА_6 був зареєстрований у період часу з 5.08.1982 по 27.07.1986 у гуртожитку Хотинського коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету за адресою: АДРЕСА_1 .
Зі змісту ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" видно, що постійне проживання на територіях, які вважалися українськими в різні часи, дає право на набуття громадянства України за територіальним походженням. Заявником була надана довідка, яка нібито підтверджувала факт його постійного проживання на території України, яка вважалась українською в різні часи.
Однак, згідно довідки 21.02.2011 № 79, яка видана виконавчим комітетом Хотинської міської ради Чернівецької області та підписана міським головою Варгуля Г. та згідно якої ОСОБА_6 у період часу з 23.08.1982 по 27.07.1986 у гуртожитку Хотинського коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету за адресою: АДРЕСА_1 був тимчасово зареєстрований у студентському гуртожитку, як студент навчального закладу на час навчання.
Також відповідно довідки Хотинського коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету від 17.11.2020 №311 повідомлено, що ОСОБА_4 дійсно навчався в Хотинському сільськогосподарському технікумі по спеціальності Механізація сільського господарства" на денній формі навчання з 01.09.1982 по 27.06.1986.
Відповідно до вимог ст. 22 Положення про паспортну систему в "РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 28.08.1974 № 677 зі змінами, внесеними відповідно з постановою Ради Міністрів СРСР № 98 ід 28.01.1983) громадяни, які прибули на тимчасове проживання, зокрема на навчання, з іншої місцевості в другу прописуються тимчасово.
На підставі наведеного, Департамент з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України надано вказівку Управлінню ДМС України в Чернівецькій області щодо проведення перевірки законності набуття громадянства України ОСОБА_3 за територіальним входженням (а.с. 53).
В ході проведення заходів щодо виконання ОСОБА_5 взятих на себе зобов`язань щодо припинення громадянства Республіки Молдова та не використання паспортного документа громадянина Республіки Молдови відповідачем було проведено перевірки за обліками відомчої телекомунікаційної системи ЄІАС УМП та інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон "Аркан".
За результатами перевірки відповідачем встановлено, що відповідно до свідоцтва про одруження від 17.06.2013 року виданого компетентним органом Румунії, громадянка ОСОБА_3 змінила прізвище на ОСОБА_8 , у зв`язку одруженням.
Відповідно до обліків автоматизованої системи "Аркан" громадянка України ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 під час перетину державного кордону України в період з 2015 року по 2020 рік неодноразово використовувала паспортний документ громадянина Республіки Молдова № НОМЕР_4 поряд із паспортним документом громадянина України для виїзду за кордон, що свідчить про невиконання нею поданого зобов`язання щодо припинення іноземного громадянства протягом двох років з моменту прийняття рішення про набуття громадянства України (а.с. 55-56, 57)
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , а після одруження ОСОБА_8 документована паспортом громадянина Республіки Молдова № НОМЕР_5 дата видачі 16.06.2020 строком дії до 16.06.2030 (а.с. 71, 72). Наведена обставина не заперечувалася представником позивача в судовому засіданні.
04.01.2021 відповідачем винесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України №1/2021, за наслідками розгляду якого, 04.01.2021 т.в.о начальника УДМС в Чернівецькій прийнято рішення, яким рішення УМВС України в Чернівецькій області від 05.07.2011 року про набуття громадянства України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 скасовано на підставі ст. 21 Закону України "Про громадянство України", у зв`язку із тим що позивач надав неправдиві відомості та документи, а також не виконав подане зобов`язання щодо припинення іноземного громадянства іноземного громадянства протягом двох років з моменту прийняття рішення про набуття громадянства України (а.с. 60).
Про прийняте рішення повідомлено позивача листом від 05.01.2021 (а.с. 61).
05.01.2021 відповідачем видано довідку №1/2021 документовану на ім`я ОСОБА_10 про припинення громадянства України на підставі ст. 21 Закону України "Про громадянство України" (а.с. 13).
Вважаючи рішення протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, заслухавши свідків, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначаються Законом України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 (далі - Закон №2235-ІІІ) та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (далі - Порядок 215).
Відповідно до положень ст. 1 Закону №2235-ІІІ громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону №2235-ІІІ, громадянство України набувається, серед іншого, за територіальним походженням.
Законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 2235-III).
Порядок набуття громадянства України за територіальним походженням встановлений статтею 8 Закону №2235-ІІІ.
Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України" ,або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки,Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав.
В той же час, положеннями ст.17 Закону №2235-ІІІ передбачено, що громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.19 Закону №2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.
При цьому, відповідно до приписів ст. 21 Закону №2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно із ст. 24 Закону №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.
З метою організації виконання Закону України "Про громадянство України", Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок №215), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно до п. 24 Порядку № 215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм); в) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.
Відповідно до п. 88 Порядку № 215 для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону №2235-ІІІ органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону №2235-ІІІ) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п`ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п`ятої статті 9 Закону; частина п`ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.
Аналіз наведених норм свідчить, що не виконання заявником вимог поданого зобов`язання про припинення громадянства іншої держави є беззаперечною підставою для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України на підставі ст.21 Закону.
За п. 92 Порядку № 215 до повноважень органів міграційної служби також належить скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону №2235-ІІІ.
Як встановлено п. 96 Порядку № 215 подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону №2235-ІІІ, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.
Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до територіального органу ДМС України.
При цьому, відповідно до п. 97 Порядку, рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується начальником територіального органу ДМС України або його заступником.
З аналізу вищевикладених норм законодавства суд приходить до висновку, що прийняття рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України належить до компетенції та приймається начальником територіального органу ДМС України або його заступником за результатами розгляду та на підставі подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, до якого долучаються документи, визначені Порядком 215.
Згідно ст. 1 Закону №2235-ІІІ декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.
Як встановлено судом, 23.05.2011 позивачем підписано особисто зобов`язання припинити іноземне громадянство, згідно якого він зобов`язується протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України припинити громадянство Республіки Молдова із подальшим наданням підтверджуючих документів про припинення громадянства Республіки Молдова.
За результатами розгляду заяви та поданих документів, 05.07.2011 відділом у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_3 було видано довідку № 141/2011 "Н" про реєстрацію особи громадянином України.
Дослідженням довідки № 141/2011 "Н" встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка Республіки Молдова, згідно рішення начальника УМВС в Чернівецькій області від 05.07.2011 набула громадянство України на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України". Довідка видана до паспорта серії НОМЕР_3 виданий 05.12.2013 м. Кишинів, Республіка Молдова і є підставою для оформлення паспорта громадянина України.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 видано паспорт громадянина України № НОМЕР_1 строком дії до 09.02.2028.
11.07.2011 ОСОБА_3 подала Декларацію форми 46 про відмову від іноземного громадянства, де зазначалось, що у зв`язку із реєстрацією її громадянином України вона зобов`язується повернути паспорт громадянина Республіки Молдова, виданий на її ім`я до уповноважених органів цієї держави, не користуватись правами громадянина Республіки Молдова та не виконувати обов`язків, передбачених її законодавством.
Окрім того, її повідомлено, що вразі невиконання нею цього зобов`язання втратить громадянство або його буде скасовано відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України".
Судом встановлено, що в ході проведення заходів щодо виконання ОСОБА_3 взятих на себе зобов`язань щодо припинення громадянства Республіки Молдова та не використання паспортного документа громадянина Молдови відповідачем було проведено перевірки за обліками відомчої телекомунікаційної системи ЄІАС УМП та інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон "Аркан". За результатами перевірки встановлено, що відповідно до свідоцтва про одруження від 17.06.2013 виданого компетентним органом Румунії громадянка ОСОБА_3 змінила прізвище на ОСОБА_8 у зв`язку одруженням.
Відповідно до обліків автоматизованої системи "Аркан" громадянка України ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 під час перетину державного кордону України в період з 2015 року по 2020 рік неодноразово використовувала паспортний документ громадянина Республіки Молдова № НОМЕР_4 поряд із паспортним документом громадянина України для виїзду за кордон. Вказана обставина підтверджується відомостями про осіб, які перетнули державний кордон із автоматизованої системи "Аркан".
Матеріалами справи підтверджено, що після вступу у шлюб та зміни прізвища ОСОБА_8 не тільки не припинила правовідносини із Республікою Молдова, а продовжувала їх підтримувати шляхом подальшого оформлення документів громадянина Республіки Молдова на нове прізвище із подальшим їх використанням для перетину державного кордону України.
Вказані факти знайшли своє об`єктивне відображення, при подачі заяви про набуття громадянства України за територіальним походженням у 2011 році, оскільки до заяви було надано копію паспортного документа громадянина Республіки Молдова НОМЕР_3 , виданого на ім`я ОСОБА_3 , а після укладення шлюбу в Румунії та зміни прізвища - в подальшому використовувала паспортний документ громадянина Республіки Молдова № НОМЕР_5 виданого на післяшлюбне прізвище ОСОБА_8 .
Суд погоджується з доводами відповідача, що громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 2015-2020 р.р. продовжує використовувати документи громадянки Республіки Молдова, що свідчить про невиконання нею поданого зобов`язання щодо припинення іноземного громадянства протягом двох років з моменту прийняття рішення про набуття громадянства України.
Суд звертає увагу, що необхідною та обов`язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до ст. 21 Закону України "Про громадянство України", є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Вказані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Крім того, встановленню підлягають також факти, підтверджуючі провину або злочинний намір, подачу завідомо хибних відомостей, обман заявника при отриманні ним паспорта громадянина України.
Матеріали справи свідчать, що до подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідачем слугувало невиконання зобов`язань щодо припинення іноземного громадянства Республіки Молдова протягом двох років та користування правами громадянина Республіки Молдова з моменту прийняття рішення про набуття громадянства України, що підтверджується відомостями про осіб, які перетнули державний кордон із автоматизованої системи "Аркан", а також паспортними документами Республіки Молдова на імя ОСОБА_2 .
Окрім того, в дослідженій Декларацію форми 46 позивача повідомлено, що вразі невиконання нею цього зобов`язання втратить громадянство або його буде скасовано відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України".
Отже, позивач зобов`язання щодо повернення паспорта громадянина Республіки Молдова не виконав, більше того, матеріалами справи підтверджено, що також ОСОБА_3 , а після одруження ОСОБА_8 документована паспортом громадянина Республіки Молдова, дата видачі 16.06.2020 строком дії до 16.06.2030 (а.с. 71, 72), відтак продовжує користуватися правами громадянина Республіки Молдови.
При цьому, що згідно паспорту громадянина України № НОМЕР_1 строком дії до 09.02.2028 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України.
Відповідно до ст.4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
За приписами ст. 1 Закону № 2235-III громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.
Законодавство України про громадянство ґрунтується на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 2235-III).
Отже, позивач є особою з подвійним громадянством, що суперечить Конституції та законодавству України про громадянство.
Відтак, на переконання суду, відповідачем, за результатами перевірки, з урахуванням доказів та всіх матеріалів, правомірно відповідно ст. 21 Закону України "Про громадянство України" винесено рішення про скасування рішення УМВС України в Чернівецькій області від 05.07.2011 року про набуття громадянства України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, доводи позивача в адміністративному позові стосовно прийняття відповідачем оскаржуваного рішення з порушенням закону є такими, що не підтвердились під час судового розгляду справи.
Отже, позовна вимога про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В ході розгляду справи судом не встановлено порушення відповідачем вищезазначених критеріїв.
Згідно ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем на підтвердження заявлених позовних вимог не надано до матеріалів справи доказів, які б спростовували доводи відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, а тому в задоволенні адміністративного позову суд відмовляє повністю.
Інші доводи позивача суд відхиляє, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У зв`язку, з відмовою в задоволенні позову повністю та за відсутності понесених відповідачем витрат, судом не проводиться розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72 - 77, 90, 139, 241, 246, 250 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне судове рішення складено 29 червня 2021 року (враховуючи вихідні та святкові дні).
Повне найменування учасників процесу:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 );
відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (вулиця Шептицького, 25, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 37767440).
Суддя В.К. Левицький