
Справа № 560/6186/21
РІШЕННЯ
іменем України
30 червня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до відповідача, в якому просить скасувати постанову від 14.05.2021 ВП №65043299 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач фактично вчинив всі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2020 по справі №560/5787/20. Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Ухвалою суду від 14.06.2021 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Представники сторін в судове засідання не з`явилися, хоча сторони повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій (ч.3 ст.268 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2019 по справі № 560/675/19 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення визначених уповноваженим органом, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2020 по справі №560/5787/20, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості перерахованої пенсії згідно рішення суду у справі № 560/675/19 від 04.12.2019 за період з 01.01.2018 по 02.04.2020 у розмірі 119604,32 грн.
На виконання зазначеного рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом 02.04.2021 видано виконавчий лист.
07.04.2021 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №65043299 від 07.04.2021 з примусового виконання виконавчого листа у справі №560/5787/20. Надано боржнику 10 робочих днів для виконання рішення суду.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.04.2021 №2200-0804-5/23118 повідомлено державного виконавця, що ОСОБА_1 , суму заборгованості по пенсії в розмірі 119 604,32 грн., не виплачено в зв`язку із відсутністю коштів, вказана сума буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Пенсійного фонду України направлено запит від 22.03.2021 року № 2200-0404-5/16126 щодо виділення коштів на виплату згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2019 у справі № 560/675/19 за період з 01.01.2018 по 01.04.2020 у розмірі 119 604,32 грн.
Пенсійний фонд України листом від 02.04.2021 № 2800-030203-9/15886 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти, підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
14.05.2021 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління ПФУ в Хмельницькій області в розмірі 5100 грн. Підставою цього зазначено те, що рішення суду та постанова про відкриття виконавчого провадження не виконані. Відсутність фінансових ресурсів не може вважатись обставиною, що виправдовує невиконання судового рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 8 Закону №1404 передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404 виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно із частиною 1 статті 63 Закону №1404 за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону №1404).
Таким чином, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
При цьому, Законом №1404-VIII встановлена відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення без поважних причин, а не за несвоєчасне його виконання або ж невиконання в повному обсязі. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання рішення суду.
З наведеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17.
Окрім того, згідно з практикою Верховного Суду (постанова від 21.11.2018 у справі № 373/436/17) невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. В цьому разі накладення державним виконавцем штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
При цьому, в обгрунтування доводів позовної заяви позивач зазначає про те, що заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 , за періоди з 01.01.2008 року по 01.04.2020 року, включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (станом на 18.05.2021 року присвоєно реєстраційний номер 51566), та буде здійснена при відповідному фінансуванні.
Суд звертає увагу, що постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме невиконання рішення суду без поважних причин. Отже, поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов`язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Таким чином, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, суд приходить до висновку, що невиконання судового рішення позивачем через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки об`єктивно не залежить від позивача.
Обставинами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій вчинено усі належні дії, спрямовані на виконання рішень Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2019 року у справі №560/675/19, та від 19.11.2020 у справі № 560/5787/20, тому постанова про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду від 14.05.2021 року у виконавчому провадженні ВП № 65043299 є протиправною та підлягає скасуванню, в зв`язку із чим позов необхідно задовольнити.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2270 грн., слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 14.05.2021 року ВП № 65043299 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 560/5787/20 від 19.11.2020 року в розмірі 5100 грн.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) грн., судового збору за рахунок бюджетних асигнувань управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складене 30 червня 2021 року
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , код ЄДРПОУ - 43316784)
Головуючий суддя В.К. Блонський