Рішення № 97972952, 29.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
540/1892/21
Номер документу
97972952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1892/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

29 квітня 2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – відповідач, Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.04.2021 року №218088.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не є автомобільним перевізником та не здійснює перевезень вантажів самостійно або з допомогою найманих осіб. Належні йому, зазначені в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, вантажний автомобіль та напівпричіп в законному порядку було надано у користування ОСОБА_2 за договором оренди вантажного автомобіля з причепом від 15 лютого 2020 року. Під час вчинення порушення водій іншого автомобільного перевізника здійснював перевезення вантажу хоча і на транспортному засобі з причепом, які належать позивачу. Позивач стверджує, що він не є суб`єктом правопорушення і не може нести відповідальність відповідно до ст.ст. 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", якими керувалось Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Херсонська область при винесенні постанови №218088 від 06 квітня 2021 року. На підставі наведеного просить скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №218088 від 06 квітня 2021 року.

Ухвалою від 05 травня 2021 року суд відкрив спрощене провадження у справі та ухвалив судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

18 червня 2021 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якій позовні вимоги не визнає з тих підстав, що належними доказами підтверджується порушенням транспортним засобом, який належить позивачу вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».

25 червня 2021 року позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначив, що з відзиву на позовну заяву вбачається відсутність у позивача статусу автомобільного перевізника, а тому у відповідача були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій.

Розглянувши надані позивачем документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

На підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область у період з 01.03.2021 року по 08.03.2021 року, на підставі направлення на рейдову перевірку №001450 від 01 березня 2021 року, 05 березня 2021 року посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область на дільниці автомобільної дороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 203 км.+500 м., проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , та напівпричіп марки KRONE, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_3 , котрий надав для перевірки посадовим особам Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , № НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки KRONE, модель SD 27А, номерний знак НОМЕР_2 , № НОМЕР_4 ; товарно-транспортну накладну №101 від 05.03.2021 року.

Габаритно-ваговим контролем транспортного засобу та напівпричепу було встановлено, що навантаження на одиночну вісь (вісь номер два) становить 13,05 т., при нормі 11 т.

За результатами габаритно-вагового контролю складена довідка №040418 від 05 березня 2021 року, акт №035225 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 05 березня 2021 року; розрахунок №035225 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №035225 від 05 березня 2021 року на суму 42,93 євро; квитанцію №138410 від 05 березня 2021 року.

Таким чином, перевіркою виявлено, що при наданні послуг з перевезення вантажів мало місце перевищення вагових обмежень без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільним транспортом автомобільними дорогами України, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, що є порушенням статті 48 Закону України від 05 квітня 2001 року №2344-ІІІ "Про автомобільний транспорт".

За цим фактом складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №258579 від 05 березня 2021 року, яким встановлено порушення – водій здійснював перевезення вантажу (насіння соняшнику) по Херсонській області з порушенням норм габаритно-вагових обмежень на одиничну вісь – 13,05 т. Порушено розділ 22.5 ПКМУ №1306 від 10.01.2001 року.

За даними свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки KRONE, модель SD 27А, номерний знак НОМЕР_2 , працівники Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область дійшли висновку, що перевезення вантажу здійснювалося ОСОБА_1 .

Матеріали за результатами проведеної перевірки передані на розгляд до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область.

Постановою від 06 квітня 2021 року №218088 про застосування адміністративно-господарського штрафу, заступник начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область на підставі абзацу 15 частини першої статті 60 вказаного Закону України "Про автомобільний транспорт" стягнуто з перевізника ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн.

Позивач не погодився з правомірністю зазначеної постанови та звернувся до суду з даним позовом.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив такі обставини.

Згідно з абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За правилами частини четвертої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

В акті перевірки від 05 березня 2021 року встановлено факт перевезення вантажу з перевищенням габаритних або вагових обмежень без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

З аналізу статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" слідує, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються за порушення законодавства про автомобільний транспорт саме до автомобільних перевізників.

За визначенням статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Отже, власником транспортного засобу і автомобільним перевізником не завжди є одна і та сама особа.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_5 , серії НОМЕР_6 , та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу - причепу марки KRONE, модель SD 27А, номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 , власником цих транспортних засобів є ОСОБА_1 .

Водночас, згідно з наданою під час проведення перевірки товарно-транспортною накладною №101 від 05 березня 2021 року, оформленою вантажовідправником ТОВ "Херсон-Фарма", автомобільним перевізником зазначено ФОП ОСОБА_4 .

Таким чином, ОСОБА_1 не був перевізником на момент проведення рейдової перевірки 05 березня 2021року при перевезенні вантажу.

Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні: послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Статтею 50 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).

Згідно із розділом 1 (Терміни та поняття) Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за №128/2568 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Правила №363), наведені у цих Правилах терміни та поняття вживаються в такому значенні:

перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами;

договір про перевезення вантажів - двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов`язки та відповідальність сторін щодо їх додержання;

замовлення на перевезення вантажів - документ, який подає вантажовідправник перевізникові на доставляння обумовленої партії вантажів в узгоджені терміни;

замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів;

вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення;

вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.

Також за змістом визначень, що наведені у Правилах №363, товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу; товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Відповідно до пункту 11.1 розділу 11 (Правила оформлення документів на перевезення) Правил № 363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб`єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року №207 затверджено Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах (пункт 1). При цьому, як вбачається із пункту 1 вказаного Переліку, для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, необхідно мати товарно-транспортну накладну.

Зі змісту товарно-транспортної накладної №101 від 05 березня 2021 року слідує, що вантажовідправником соняшнику є ТОВ "Херсон-Фарма", перевізником зазначено ФОП ОСОБА_4 , пункт навантаження – Херсонська область, пункт розвантаження - с. Посад-Покровське, вантажоодержувач – ПрАТ "Посадпокровський КХП". Перевезення здійснюється автомобілем ДАФ, державний номерний знак НОМЕР_1 з причепом державний номер НОМЕР_2 , водій ОСОБА_3 .

Вказана товарно-транспортна накладна була пред`явлена водієм ОСОБА_3 посадовим особам Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область під час рейдової перевірки, що не спростовано відповідачем.

Ці обставини, на думку суду, спростовують висновки відповідача про те, що перевезення 05 березня 2021 року вантажу автомобілем марки DAF, номерний знак НОМЕР_5 та напівпричепом марки KRONE, модель SD 27А, номерний знак НОМЕР_7 з перевищенням вагових параметрів без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними уповноваженими органами, здійснювалося водієм ОСОБА_3 , а перевізником є ОСОБА_1 .

Доказів про те, що водій ОСОБА_3 здійснював перевезення вантажу в інтересах позивача відповідач не надав.

Відтак, у ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження висновки акта перевірки від 05 березня 2021 року про порушення саме позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності оскаржуваної постанови.

Отже, з наведених вище підстав та виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позов належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправною та скасування прийнятої на підставі зазначеного акту постанови від 06 квітня 2021 року №218088 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн. Така постанова ґрунтується на помилкових висновках та на не перевірених обставинах.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область № 218088 від 06 квітня 2021 року про застосування адміністративно - господарського штрафу в сумі 17000 грн.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (код ЄДРПОУ 39816845; 03135, м.Київ, пр.Перемоги, 14) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_9 ) сплачений судовий збір у сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.І. Войтович

кат. 113070100