
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
29 червня 2021 р. № 520/11142/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви Головного Управління ДПС у Харківській області до Приватного підприємства "Шлях-контракт", третя особа - Департамент реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради про визнання протиправною та скасування державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Приватного підприємства "Шлях-контракт", які стосуються зімни його місцезнаходження на адресу: вул. Миколи Манойло, 54, м. Харків, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис від 14.08.2018 №107110500168005431.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суддя дійшла висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, з наступних підстав.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, пункту п`ять частини п`ятої статті 46, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Таким чином, зазначеною нормою Податкового кодексу України визначено право контролюючого органу звертатися до суду з адміністративним позовом, зокрема, щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 755 систему органів у сфері державної реєстрації становлять:
1) Міністерство юстиції України;
2) інші суб`єкти державної реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Приватного підприємства "Шлях-контракт" від 14.08.2018 №107110500168005431 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.
Таким чином, державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи проводять органи у сфері державної реєстрації, в силу Закону.
З огляду на зазначене, позивач звертаючись з адміністративним позовом про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, заявляє позовні вимоги до особи, яка була лише заявником щодо державної реєстрації змін до установчих документів.
Також суд зазначає, що позивачем оскаржується запис про державну реєстрацію змін до установчих документів Приватного підприємства "Шлях-контракт" від 14.08.2018.
Статтею 122 КАС України визначений строк звернення до адміністративного суду.
Так, частиною 2 зазначеної статті визначено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Оскільки позивачем оскаржується запис про державну реєстрацію змін до установчих документів Приватного підприємства "Шлях-контракт" від 14.08.2018, а до суду він звернувся з адміністративним позовом 22.06.2021, суд дійшов висновку щодо порушення позивачем строку звернення до суду.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Також частиною шостою статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Оскільки позивач звернувся до суду з порушенням строку звернення, визначеного частиною другою статті 122 КАС України, та не подав суду клопотання про поновлення цього строку, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не відповідає вимогам частини шостої статті 161 КАС України.
З огляду на вищенаведене, адміністративний позов поданий без дотримання вимог статей 160, 161 КАС України та підлягає залишенню без руху.
Таким чином, суд пропонує позивачу визначитися з відповідачем, до якого буде звертатися з даним позовом та надати відповідне клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом з одночасним наданням доказів поважності таких причин.
Згідно ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Головного Управління ДПС у Харківській області до Приватного підприємства "Шлях-контракт", третя особа - Департамент реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради про визнання протиправною та скасування державної реєстрації - залишити без руху.
Надати позивачу термін десять днів з дати отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду: позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, визначившись з належним відповідачем; клопотання про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання вимог ст. 161 КАС України відповідно до цієї ухвали позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Шляхова