
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2021 р. № 520/19421/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Гіленко Ю.І.
представника позивача - Шевченко Д.В.,
представника відповідача - Підопригори А.І,
представника відповідача - Калініна А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) до Державної установи "Харківська виправна колонія (№ 43)" (вул. Таджицька, буд. 17, м. Харків, 61089, код ЄДРПОУ 08564558) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Головне управління ДПС у Харківській області, звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд стягнути до бюджету кошти у розмірі 2719003,57 гривень в рахунок погашення податкового боргу з Державної установи "Харківська виправна колонія (№43)", п. н. 08564558, вул. Таджицька, буд. 17, м. Харків, Харківська область, 61089, з усіх відкритих розрахункових рахунків.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг у розмірі 2719003,57 гривень, який добровільно не сплачено, відтак вказана сума боргу підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою суду від 06.01.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 28.01.2021 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що у відповідності до кошторисів за 2018-2021 роки, паспорту бюджетної програми на 2020 рік (а також бюджетних паспортів попередніх років) у відповідача відсутні будь-які кошти на додаткові видатки, у тому числі щодо погашення податкового боргу у розмірі 2719003,57 грн. Таким чином стягнення суми боргу, у таких обсягах, є надмірним тягарем для відповідача та ставить під загрозу не тільки виконання зобов`язань по сплаті податкового боргу, а й діяльність самого відповідача.
Ухвалою суду від 29 березня 2021 року ухвалено перейти до розгляду справи зі спрощеного позовного провадження в загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 07.04.2021 о 09:30 год.
Ухвалою суду від 31 травня 2021 року закінчено підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті на 14.06.2021 об 11:30 год.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судове засідання з`явились, щодо задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що відповідач - Державна установа "Харківська виправна колонія (№43)", зареєстрований в якості суб`єкта господарювання - юридичної особи, перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 08564558.
Судом з матеріалів справи встановлено, що перевіряючими позивача проведено планову документальну виїзну перевірку Державної установи "Харківська виправна колонія (№43)" з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску за період з 01.07.2014 по 30.06.2017, результати якої оформлені актом від 04.12.2017 №23254/20-40-13-16-07/08564558.
На підставі вище вказаного акту перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0007081316 від 26.12.2017, з яких за податковим зобов`язання 1723252,17 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 212083,28 грн, пеня 783668,12 грн.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податків у відповідача рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у загальному розмірі 2719003,57 гривень.
Також, судом встановлено, що з метою інформування платника податків про наявність податкового боргу, та на виконання вимог Податкового кодексу України позивачем на адресу відповідача направлено податкову вимогу від 16.04.2018 №59273-17.
З дати вручення зазначеної податкової вимоги Державній установі "Харківська виправна колонія (№43)", податкова вимога не втратила юридичної сили, а податковий борг не переривався.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам. зазначає наступне.
Не сплачені платником податків, у встановлений Податковим кодексом України строк, суми узгоджених грошових зобов`язань (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) визнаються податковим боргом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 16,1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків обтяжені обов`язком сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, та законами з питань митної справи.
За приписами підпункту 19-1.1.22 пункту 19-1 статті 19-1 Податкового кодексу України погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюють контролюючі органи.
Контроль за своєчасністю подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням І сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів покладено на органи державної фіскальної служби. Крім того, підпунктом 19-1.1.34 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України на контролюючі органи покладено функцію застосування і своєчасного стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Право контролюючих органів на звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини закріплено також в підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
За правилами підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
За правилами пункту 57.3 статі 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України на контролюючі органи покладено також обов`язок здійснювати за платника податків на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Приписами пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Представником відповідача надано до суду довідку, з якої судом встановлено, що на теперішній час в управлінні Державної казначейської служби України в Індустріальному районі м. Харкова відкриті 10 реєстраційних рахунків. З 5 реєстраційних рахунків здійснити стягнення коштів для погашення податкового боргу неможливо у зв`язку з тим, що вказана господарська операція не відповідає заходам, передбаченим бюджетною програмою №3601060 "Підготовка робітничих кадрів у професійно-технічних закладах соціальної адаптації при УВП" та сфери застосування реєстраційних рахунків.
З метою виконання установою правозастосовних та правоохоронних функцій відкрито 5 рахунків, які використовуються в господарській (основній) діяльності, в тому числі: з рахунка для обліку власних надходжень; 2 рахунки для здійснення витрат по загальному та спеціальному фондам.
З метою реалізації права засуджених на працю, навчанням виробничих професій, отримання додаткових джерел фінансування для забезпечення життєдіяльності установи, організації торгівлі продуктами харчування та товарами першої необхідності для потреб засуджених створено наступні структурні підрозділи: виробнича майстерня; підсобне господарство; магазин для засуджених.
Джерелом утримання цих підрозділів є кошти спеціального фонду державного бюджету. На засадах самоокупності в цих підрозділах щомісяця працевлаштовано 5 осіб вільнонайманих співробітників та 21 працездатний засуджений. Протягом січня-червня поточного року коштами власних надходжень спеціального фонду сплачено податків та обов`язкових платежів до бюджетів всіх рівнів на загальну суму 217,7 тис. грн., в тому числі: 11,3 тис. грн. - військового збору; 90,8 тис. грн. - прибутковий податок з доходів; 115,7 тис. грн. - єдиний соціальний внесок.
Фонд виплаченої заробітної плати склав 435,3 тис. грн, з неї заробітна плата засуджених становить - 363,1 тис. грн. Працевлаштування засуджених дало змогу провести оплату витрат за збитками від скоєних злочинів за позовами юридичних та фізичних осіб на загальну суму 7,0 тис. грн. та сплатити аліменти на утримання неповнолітніх дітей на загальну суму 6,1 тис. грн.
Таким чином, стягненню кошти в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 2719003,57 гривень підлягають кошти наявні на рахунках Державної установи "Харківська виправна колонія (№43)" № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 .
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем дотримано наведені вище вимоги, а відповідачем належними доказами не доведено факту погашення заборгованості у розмірі 2719003,57 гривень, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) до Державної установи "Харківська виправна колонія (№ 43)" (вул. Таджицька, буд. 17, м. Харків, 61089, код ЄДРПОУ 08564558) про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з відкритих розрахункових рахунків № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 Державної установи "Харківська виправна колонія (№43)", п.н. 08564558, вул. Таджицька, буд. 17, м. Харків, Харківська область, 61089 до Державного бюджету України кошти в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 2719003,57 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 29 червня 2021 року.
Суддя Спірідонов М.О.