Рішення № 97972292, 29.06.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
480/1408/20
Номер документу
97972292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2021 року Справа №480/1408/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Павлічек В.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1408/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, стягнення несплаченої частини пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке, починаючи з 25 квітня 2019 року, допустило порушення права ОСОБА_1 отримувати своєчасно та в повному обсязі пенсію як інваліду війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання обов`язків військової служби під час ліквідації Чорнобильської катастрофи при виконанні радіаційних робіт в зоні відчуження, в обсязі та порядку, який існував до обмеження, скасування їх нормативними актами, які були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України, та в розмірі, встановленому рішенням Конституційного суду України № 1-р(П)/2019 від 25.04.2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нараховувати та виплачувати належну ОСОБА_1 пенсію відповідно до норм статей 3,8, 9,16,17, 92,151-2 Конституції України враховуючи рішення Конституційного Суду України: № 1-р(П)/2019; 6 -р/2018; 7- рп/2016 в порядку та розмірі, визначеному частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в порядку і розмірі визначеному статтею 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та враховуючи зміни розміру мінімальної заробітної плати встановлені Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік без обмеження розміру пенсії.

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 суму протиправно не сплаченої частини пенсії з 25 квітня 2019 року до 31 січня 2020 року в розмірі яка дорівнює 51 085,00 грн.;

- встановити відсутність компетенції та повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області діяти і приймати рішення щодо нарахування пенсії інваліду війни військовослужбовцю, який отримав інвалідність при виконанні військового обов`язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції - діяти всупереч нормам статей: 3. 8, 16, 17, 92,151-2 Конституції України, шляхом застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області нормативно-правового правового акту який не відповідає нормам Конституції України та змінювати порядок нарахування пенсії визначений нормами частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- встановити відсутність компетенції та повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області при нарахуванні пенсії змінювати статус ОСОБА_1 інваліда війни, інвалідність якого пов`язана з виконання військового обов`язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції на статус робітника, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції;

- встановити наявність компетенції і повноважень Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області при наявності всіх необхідних документів, які є в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 нараховувати та виплачувати пенсію визначеною нормами частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не реагування на порушення посадовими і службовими особами підпорядкованих структур Пенсійного фонду України вимог статей 3, 8, 14, 92, 151-2 Конституції України і діючих з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року норм статей 50 та 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач має статус особи як інваліда війни 3 групи та особи, яка постраждала при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Позивач вважає, що після прийняття рішення Конституційним Судом України 25.04.2019 у нього виникло право на отримання пенсії відповідно до вимог ч. 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте відповідач відмовив із посиланням на постанову Кабінету Міністрів України. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними, оскільки на його думку приписи постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 не мають застосовуватись при перерахунку його пенсії.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині позовних вимог:

- про встановлення відсутності компетенції та повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області діяти і приймати рішення щодо нарахування пенсії інваліду війни військовослужбовцю, який отримав інвалідність при виконанні військового обов`язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції - діяти всупереч нормам статей: 3. 8, 16, 17, 92,151-2 Конституції України, шляхом застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області нормативно-правового правового акту який не відповідає нормам Конституції України та змінювати порядок нарахування пенсії визначений нормами частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- про встановлення відсутності компетенції та повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області при нарахуванні пенсії змінювати статус ОСОБА_1 інваліда війни, інвалідність якого пов`язана з виконання військового обов`язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції на статус робітника, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції;

- про встановлення відсутності компетенції і повноважень Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області при наявності всіх необхідних документів, які є в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 нараховувати та виплачувати пенсію визначеною нормами частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з тим ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в частині позовних вимог:

- про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке, починаючи з 25 квітня 2019 року, допустило порушення права ОСОБА_1 отримувати своєчасно та в повному обсязі пенсію як інваліду війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання обов`язків військової служби під час ліквідації Чорнобильської катастрофи при виконанні радіаційних робіт в зоні відчуження, в обсязі та порядку, який існував до обмеження, скасування їх нормативними актами, які були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України, та в розмірі, встановленому рішенням Конституційного суду України № 1-р(П)/2019 від 25.04.2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нараховувати та виплачувати належну ОСОБА_1 пенсію відповідно до норм статей 3,8, 9,16,17, 92,151-2 Конституції України враховуючи рішення Конституційного Суду України: № 1-р(П)/2019; 6 -р/2018; 7- рп/2016 в порядку та розмірі, визначеному частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в порядку і розмірі визначеному статтею 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та враховуючи зміни розміру мінімальної заробітної плати встановлені Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік без обмеження розміру пенсії.

- про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 суму протиправно не сплаченої частини пенсії з 25 квітня 2019 року до 31 січня 2020 року в розмірі яка дорівнює 51 085,00 грн.;

- про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не реагування на порушення посадовими і службовими особами підпорядкованих структур Пенсійного фонду України вимог статей 3, 8, 14, 92, 151-2 Конституції України і діючих з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року норм статей 50 та 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що з 01.07.2019 розмір пенсії позивача по інвалідності 3 групи перерахований на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року. Оскільки причина інвалідності позивача не пов`язана з пораненням, контузією або каліцтвом, отриманими при виконанні службових обов`язків у період проходження зборів, то для призначення пенсії за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у тому числі виходячи із заробітної плати, передбаченої частиною 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підстави відсутні (а.с. 24-26).

В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду зупинено провадження у даній справі до набрання чинності судовим рішенням у зразковій справі № 520/12609/19 (Пз/9901/22/19).

Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі № 480/1408/20 усунено, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду провадження у даній справі було поновлено.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії, відповідно до ст. 54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) та є інвалідом ІІІ групи і має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченнями від 27.03.2019 року серії НОМЕР_1 та від 30.04.2008 року серії НОМЕР_2 (а.с. 13).

Відповідно до довідки Охтирсько-Великописарівського об`єднаного міського військового комісаріату Сумської області № 16 від 12.02.2007 року, позивач з 06.01.1987 року по 02.03.1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні на Чорнобильській АЕС (а.с. 32).

17.05.2019 року позивач звернувся із заявою до Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 86-87).

Рішенням Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 22.05.2019 року № 12 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, про що позивача було повідомлено листом від 31.05.2019 року № 8371/03/3-11 (а.с. 89-90).

В подальшому, 17.12.2019 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 25.04.2019 року (а.с. 8).

Листом від 16.01.2020 року № 2652/С-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що з 01.07.2019 розмір пенсії перерахований на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року (а.с. 10).

Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закону № 796-ХІІ).

Особливості призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, передбачені у статті 59 Закону № 796-ХІІ.

Зокрема, цією статтею у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно із цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначеними законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Таким чином, частина третя статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, визначала лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII (далі по тексту - Закон №2148-VIII) статтю 59 Закону № 796-ХІІ викладено в новій редакції, за якою пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно із цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Закон № 2148-VIII в частині зазначених змін згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями набрав чинності з 01 жовтня 2017 року.

Отже, Закон №2148-VIII розширив перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Верховний Суд в ухвалі від 08 травня 2018 року по справі № 820/1148/18 виклав висновки стосовно того, що для отримання пенсії за частиною 3 статті 59 Закону особа має відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Відповідно до ч.3 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Постановою КМУ від 15 листопада 2017 року № 851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, зі змісту якого випливає, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Зазначено також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Таким чином, словосполучення “дійсної строкової”, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, - визнане неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 26 квітня 2019 року.

З огляду на це, чинними з 26 квітня 2019 року є положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з частиною третьою статті 59 Закону № 796-XII з 26 квітня 2019 року.

При цьому, обчислення основної державної пенсії по інвалідності відповідно вимог ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII, підлягає з дати звернення особи із заявою, виходячи з того, що означеною законодавчою нормою передбачено, що обчислення пенсії по інвалідності, призначеної на умовах Закону № 796-XII, в розмірі, який обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливе лише за бажанням пенсіонера. Саме активні дії пенсіонера - звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, можуть посвідчувати бажання останнього стосовно такого обчислення його пенсії.

Таким чином, позивач з 25.04.2019 мав право на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, проте для реалізації такого права, як зазначено судом вище, необхідним є звернення із відповідною заявою. Саме активні дії пенсіонера - звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, можуть посвідчувати бажання останнього стосовно такого обчислення його пенсії.

З матеріалів справи судом встановлено, що вперше щодо перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач звертався із заявою від 17.05.2019 року до Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області. Проте рішенням Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 22.05.2019 року № 12 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 86-89). Даний перерахунок було проведено позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області автоматично з 01.07.2019 року у відповідності до Постанови № 543 від 26.06.2019 року “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, яка набрала чинності з 1 липня 2019 року (а.с. 84-85).

Проте суд зазначає, що Постанова № 543 від 26.06.2019 року “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” не надає повноважень органам Пенсійного фонду автоматично здійснювати перерахунок пенсій по інвалідності на підставі положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки даною постановою лише було викладено в новій редакції абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При цьому відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення пенсії по інвалідності, призначеної на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, який обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливе лише за бажанням пенсіонера.

А відтак оскільки позивач 17.05.2019 року виявив бажання щодо виплати основної державної пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до вимог ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, суд доходить висновку, що обчислення основної державної пенсії по інвалідності позивача підлягає з дати його звернення із відповідною заявою, тобто з 17.05.2019 року.

При цьому факт набуття чинності постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” 01.07.2019 року, жодним чином не впливає на законодавчо визначене право позивача на отримання з 17.05.2019 року пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим судом встановлено, що відповідно до листа від 16.01.2020 року № 2652/С-11, даний перерахунок було проведено позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області автоматично з 01.07.2019 року у відповідності до Постанови № 543 від 26.06.2019 року “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, яка набрала чинності з 1 липня 2019 року (а.с. 9-10).

При цьому пенсію позивача з 01.07.2019 року відповідач обчислював за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку № 1210, яким передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків. Для обчислення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати у розрахунок береться п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує відповідному року, тобто за попередній рік.

Положення пункту 9-1 Порядку № 1210, не скасовані та є чинними, а отже підлягають застосуванню.

Крім того в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 року по справі № 520/12609/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.04.2021 року, Верховний Суд дійшов висновку, що при обчисленні розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону №796-XII, її розмір визначається відповідно до вимог ч. 3 ст. 59 цього Закону за бажанням особи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та з урахуванням формули, передбаченої п.9-1 Порядку №1210.

Відтак суд зазначає, що управлінням пенсійного фонду при обчисленні пенсії позивача з 01.07.2019 року, відповідно до вимог ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", правомірно було враховано формулу, передбачену п. 9-1 Порядку №1210.

Аналогічна позиція суду викладена в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 року по справі № 520/12609/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.04.2021 року.

При цьому, варто зазначити, що позивач просить нараховувати та сплачувати йому пенсію з 25.04.2019 в порядку і розмірі, визначеними також ст. 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме, з огляду на розрахунок ціни позову (а.с. 11), шляхом застосування коефіцієнта, встановленого вказаною нормою, для розрахунку пенсії для інваліда війни 3 групи.

Проте, суд зазначає, що норма ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ передбачає обрахунок пенсії з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, в той час, як ст. 21 Закону № 2262 визначено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються у відсотках відповідних сум грошового забезпечення (заробітку) самої особи. А тому, на думку суду, неможливим є одночасне застосування вказаних норм.

Закон №796-XII та Закон №2262-XII не містять положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того з позовної заяви суд вбачає, що позивач також не погоджується з перерахунком його пенсії з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року. Проте будь-яких вимог щодо зазначеного періоду позивач у позовній заяві не заявляє, а відтак судом не досліджується дане питання у цій справі.

Враховуючи викладене та те, що позивач набув права на обчислення своєї пенсії відповідно до вимог ч. 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з моменту подання заяви, а не з 25.04.2019 року та оскільки перерахунок пенсії позивача проведений з 01.07.2019 відповідно до вимог ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за формулою, що передбачена п.9-1 Порядку №1210 і наведені вище положення Порядку не скасовані та є чинними, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке, починаючи з 25 квітня 2019 року, допустило порушення права ОСОБА_1 отримувати своєчасно та в повному обсязі пенсію як інваліду війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання обов`язків військової служби під час ліквідації Чорнобильської катастрофи при виконанні радіаційних робіт в зоні відчуження, в обсязі та порядку, який існував до обмеження, скасування їх нормативними актами, які були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України, та в розмірі, встановленому рішенням Конституційного суду України № 1-р(П)/2019 від 25.04.2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нараховувати та виплачувати належну ОСОБА_1 пенсію відповідно до норм статей 3,8, 9,16,17, 92,151-2 Конституції України враховуючи рішення Конституційного Суду України: № 1-р(П)/2019; 6 -р/2018; 7- рп/2016 в порядку та розмірі, визначеному частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в порядку і розмірі визначеному статтею 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та враховуючи зміни розміру мінімальної заробітної плати встановлені Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік без обмеження розміру пенсії; про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 суму протиправно не сплаченої частини пенсії з 25 квітня 2019 року до 31 січня 2020 року в розмірі яка дорівнює 51 085,00 грн., є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

Разом з тим суд відмовляє в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не реагування на порушення посадовими і службовими особами підпорядкованих структур Пенсійного фонду України вимог статей 3, 8, 14, 92, 151-2 Конституції України і діючих з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року норм статей 50 та 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з матеріалів справи суд не вбачає, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зі скаргами на дії чи бездіяльність посадових чи службових осіб Пенсійного фонду України.

Водночас згідно із ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

Враховуючи наведене та те, що позивач набув права на обчислення своєї пенсії відповідно до вимог ч. 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту подання заяви, а саме з 17.05.2019 року та рішенням Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 22.05.2019 року № 12 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, визнати протиправним та скасувати рішення Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 22.05.2019 року № 12, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 17.05.2019 року по 01.07.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо відшкодування судових витрат у даній справі не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, стягнення несплаченої частини пенсії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 22.05.2019 року № 12.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 17.05.2019 року по 01.07.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек