
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2021 року Справа №480/3462/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3462/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23,м. Конотоп,Сумська область,41607) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 27.04.2021 вказаний позов було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк шляхом надання до суду уточненого позову, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації по невизнанню за позивачем статусу члена сім`ї загиблого - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
2. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації повторно розглянути звернення позивача та надати їй статус члена сім`ї загиблого - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що померлий чоловік ОСОБА_1 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії і одночасно мав статус інваліда війни, оскільки отримав захворювання під час виконання обов`язків військової служби, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Йому було встановлено 2 групу інвалідності безтерміново у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби. Причина смерті чоловіка також пов`язана з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. У березні 2021 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації з заявою про надання їй статусу особи на яку поширюється чинність ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Проте відповідач повідомив, що позивач не має права на отримання статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця, оскільки має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1-А, смерть якого пов`язана з чорнобильською катастрофою.
Ухвалою суду від 17.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду від відповідача надійшов відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що встановлення статусу дружинам померлих учасників ліквідації наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов`язана із захворюванням, отриманим під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, статтею 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не регулюється. Відповідно до витягу із протоколу № 2006 від 18.07.2018 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - захворювання та причина смерті солдата у відставці ОСОБА_2 , 1950 року народження, чоловіка ОСОБА_1 , пов`язана з виконанням обов`язків військової служби ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Соціальний захист дружин померлих учасників ліквідації, смерть яких пов`язана із захворюванням, отриманим під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачено та регулюється Законом України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, ст. 20 зазначеного Закону, в зв`язку з чим позивачу і було видано саме посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, від 16.08.2018 року № НОМЕР_1 , що дає право на пільги та компенсації. (а.с. 35-37).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладеня шлюбу (а.с. 12).
ОСОБА_2 (чоловік позивача) є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с. 13).
Відповідно до копії довідки до акту огляду у МСЕК серії 12 ААА № 484943 від 24.04.2017 ОСОБА_2 також було встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 16).
Даний факт також підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 02.06.2017, в якому зазначено, що пред`явник цього посвідчення є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 14).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_4 від 04.06.2018, виданим Кролевецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області (а.с. 11).
Відповідно до витягу з протоколу Військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол від 18.07.2018 № 2006), захворювання солдата у відставці ОСОБА_2 , 1950 р.н., яке стало причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 17).
ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації з заявою від 29.03.2021 про надання їй статусу особи на яку поширюється чинність ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. 18).
Листом від 05.04.2021 № 07/261 Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації відмовлено позивачу у встановленні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, оскільки соціальний захист дружин померлих учасників ліквідації, смерть яких пов`язана із захворюванням, отриманим під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачено та регулюється Законом України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, ст. 20 зазначеного Закону. Позивачу видано посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, від 16.08.2018 року № НОМЕР_1 , що дає право на пільги та компенсації (а.с. 19)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус ветеранів війни визначає, створення належних умов для їх життєзабезпечення забезпечує та сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно статті 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Згідно з пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 року № 20-РП/04 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. Розділ 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" визначає поняття і зміст статусу ветеранів війни (учасників бойових дій, інваліди війни, учасники війни) та осіб, на яких поширюється дія його положень. Це колишні військовослужбовці, які безпосередньо як у воєнний, так і в мирний час виконували інші обов`язки військової служби та тилового забезпечення, пов`язані з необхідністю захисту Батьківщини, у тому числі з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій.
З матеріалів справи судом встановлено, а саме з протоколу Військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол від 18.07.2018 № 2006), захворювання солдата у відставці ОСОБА_2 , 1950 р.н., яке стало причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 17).
Пунктом 1, 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами; осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З огляду на зазначені правові норми обов`язковими умовами, за якими особу можна віднести до осіб з інвалідністю внаслідок війни, є наявність інвалідності, доказів залучення такої особи до військовослужбовців або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.05.2017 та вкладки № НОМЕР_5 С вбачається, що позивач був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 13).
Відповідно до копії довідки до акту огляду у МСЕК серії 12 ААА № 484943 від 24.04.2017 ОСОБА_2 було встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 15).
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що чинність цього Закону поширюється на сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Отже, зі змісту вищезазначеної норми слідує, що чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" поширюється також і на членів сім`ї військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби.
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім`ї загиблого".
Абзацом 2 пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни передбачено, що, зокрема, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Враховуючи викладене, а також те, що позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , який відповідно до посвідчень віднесений до осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та був інвалідом 2 групи і мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, суд дійшов висновку, що позивач у відповідності до вимог статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на встановлення статусу та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого інваліда війни, а тому відповідач неправомірно відмовив у задоволенні її заяви. А відтак позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача по невизнанню за позивачем статусу члена сім`ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов`язання відповідача повторно розглянути звернення позивача про надання статусу члена сім`ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача надати вказаний статус члена сім`ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи, суд зазначає наступне.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим Кодексом адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень, ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене вище, суд доходить висновку, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією відповідача, а відтак позовні вимоги про зобов`язання відповідача надати вказаний статус члена сім`ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи не підлягають задоволенню.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати в розмірі 908,00 грн., сплачені за квитанцією АТ "Укрпошта" від 19.04.2021 (а.с. 5).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23, м. Конотоп, Сумська область, 41607, код ЄДРПОУ 03197931) по невизнанню за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) статусу члена сім`ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23, м. Конотоп, Сумська область, 41607, код ЄДРПОУ 03197931) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) про надання статусу члена сім`ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 2 групи.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23, м. Конотоп, Сумська область, 41607, код ЄДРПОУ 03197931).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска