Ухвала суду № 97970757, 29.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
380/10272/21
Номер документу
97970757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10272/21

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

29 червня 2021 року м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп`як Оксана Орестівна перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) звернувся з вказаним позовом до Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Галицька, 21, м. Львів, 7900; код ЄДРПОУ – 26256754), Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Ф. Ліста, 5, м. Львів, код ЄДРПОУ – 26181358) в якому просить суд:

- Визнати протиправними дії Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо не нарахування та невиплати недоотриманих одноразових грошових допомог, як учаснику бойових дій до 05 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за період з 2015 року по 2020 рік включно з урахуванням виплачених сум – протиправними;

- Зобов`язати Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради виплатити недоотримані одноразові грошові допомоги, як учаснику бойових дій до 05 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за період з 2015 року по 2020 рік з урахуванням виплачених сум в загальній сумі 31945, 00 грн.

Ця позовна заява надійшла до суду 24.06.2021 року та згідно з Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями таку передано для розгляду судді Карп`як О.О.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

У відповідності до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

За приписами частини 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже для звернення до адміністративного суду з позовом встановлено шестимісячний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Поважними причинами, що зумовили пропуск строку звернення до суду, визнаються обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами, які не дозволяють вчасно реалізувати право на судовий захист.

Тобто поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.

Суд звертає увагу на те, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.

Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.

Поважність причин пропуску строку звернення до суду може бути обґрунтовано та врахована судом у випадку наявності обставин, що є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 826/17879/17.

Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує дії Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо нарахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2015 по 2020 роки, як учаснику бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Водночас з даним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 24.06.2021, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2015-2020 роки.

Разом з тим, відповідно до копії листа Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 05.04.2021 № 2603-321 вбачається, що виплата допомоги у 2015-2020 роках позивачу здійснена у наступних розмірах:

- в 2015 році в розмірі 875 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 147;

- в 2016 році в розмірі 920 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 141;

- в 2017 році в розмірі 1 200 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2017 №223;

- в 2018 році в розмірі 1 265 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170;

- в 2019 році в розмірі 1 295 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 № 237;

- в 2020 році в розмірі 1 390 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112.

Отже позивач, отримуючи за кожен вказаний рік грошову допомогу в неповному розмірі, знав про порушення свого права стосовно виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій.

Згідно із статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання протиправними дій щодо ненарахування щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" необхідно обраховувати з 30 вересня відповідного поточного року.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №607/7919/17, а саме, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.

Тобто перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивач у прохальній частині позовної заяви просив суд поновити строк звернення, однак суд звертає увагу, що відповідну заяву до позовної заяви позивач не надав. Крім того, у позовній заяві позивач не обґрунтовує обставини для поновлення строку звернення до суду з даним позовом з 2015 року по 2020 рік.

З огляду на викладене позивачу необхідно надати суду вмотивовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та надати докази, які підтверджують обставини викладені у заяві.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Частиною 9 статті 160 КАС України встановлено, що у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Слід зазначити, що позовна заява не містить дати її підписання.

Зважаючи на викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Для усунення вказаних недоліків і приведення позовної заяви у відповідність до вимог статей 160, 161 КАС України, позивачу необхідно надати певний строк.

Керуючись ст.ст.160,161,169,171, 248, 256 КАС України, суддя, -

ухвалив :

Позовну заяву - залишити без руху.

Позивачу протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали усунути зазначені в мотивувальній частині ухвали недоліки шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2, 79018) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску та позовної заяви із зазначенням дати її підписання відповідно до кількості учасників справи.

Копію ухвали невідкладно направити позивачу.

У випадку невиконання вимог ухвали по усуненню недоліків позовної заяви у визначений термін, така буде вважатись неподаною та повернута позивачеві відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна