Рішення № 97970413, 29.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
340/2217/21
Номер документу
97970413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2217/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом заступника керівника Голованівської окружної прокуратури (далі – позивача) до Гайворонської міської ради Голованівського району Кіровоградської області (відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач в інтересах держави звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати відповідача вчинити дії та забезпечити проведення робіт з внесення в натурі (на місцевості) меж гідролокаційної пам`ятки природи місцевого значення "Іванкова криниця" площею 2,5 га, що знаходиться в адміністративних межах села Покровське Голованівського району Кіровоградської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на даний час вказаний об`єкт природно-заповідного фонду залишився без охорони та належного захисту з боку визначеної охоронним зобов`язанням особи. Зважаючи, що такий об`єкт знаходиться на землях комунальної власності Гайворонської міської ради та перебуває у її віданні, саме відповідач має здійснювати охоронні заходи щодо вказаного об`єкта природно-заповідного фонду з метою його збереження.

Відповідач позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення (а.с.48).

Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.

Рішенням Кіровоградської обласної ради від 19.02.1993 №187 "Про заповідні території та об`єкти місцевого значення" на території Гайворонського району Кіровоградської області, в адміністративних межах Котовської (пізніше Покровської – постанова Верховної Ради України від 17.03.2016 та рішення Кіровоградської обласної ради від 18.11.2016№177) сільської ради оголошено об`єкт природно-заповідного фонду – гідрологічну пам`ятку природи місцевого значення "Іванкова криниця" площею 2,5 га (а.с.24-29).

Гідрологічна пам`ятка природи місцевого значення "Іванкова криниця" знаходиться на земельній ділянці комунальної власності Гайворонської міської ради за межами села Покровське.

Державним управлінням екології та природних ресурсів у Кіровоградській області з метою забезпечення охорони та збереження території, гідрологічну пам`ятку природи "Іванкова криниця" площею 2,5 га передано під охорону ПСП "Вільшана", про що 11.11.2002 складено охоронне зобов`язання, яке зареєстроване у Державному управлінні екології та природних ресурсів у Кіровоградській області за № МПг 23-564 (а.с.20-23).

За цим зобов`язанням ПСП "Вільшана" взяла під охорону заповідний об`єкт – гідрологічну пам`ятку природи "Іванкова криниця" площею 2,5 га та зобов`язалася зберігати його та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно із Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також провести відмежування заповідного об`єкта в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.

Згідно інформації Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) в інспекції відсутня інформація щодо зміни землекористувача або землевласника та переоформлення охоронного зобов`язання ПСП "Вільшана" на іншу відповідальну особу (а.с.18).

Разом із тим, за інформацією Гайворонського відділу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області документація із землеустрою на земельні ділянки під заповідним об`єктом – гідрологічною пам`яткою природи "Іванкова криниця" площею 2,5 га на території с. Покровське (Котовка) Гайворонського району Кіровоградської області не розроблялась (а.с.17).

Водночас, відповідно до розміщеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації, ПСП "Вільшана" (ЄДРПОУ 31826856) з 20.12.2018 перебуває в стані припинення (а.с.14).

Згідно інформацій Головного управління ДПС у Кіровоградській області по ПСП "Вільшана" 20.12.2018 прийнято рішення про припинення юридичної особи (розпочато ліквідаційну процедуру). За 2019-2020 роки податкова звітність не подавалась, податки та збори не сплачувались. (а.с.15).

Згідно інформацій Гайворонської міської ради гідрологічна пам`ятка природи "Іванкова криниця" знаходиться за межами села Покровське та не використовується ПСП "Вільшана" на даний час (а.с.16).

Відповідно до положень п.6-1 Розділу 5 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", розпорядження Кабінету Міністрів України № 716-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області", постанови ЦВК України від 08.09.2020 № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних міських голів 25 жовтня 2020 року" та рішення Гайворонської міської ради від 09.12.2020 №20 Про початок реорганізації Бандурівської сільської ради, Берестягівської сільської ради, Долинівської сільської ради, Казавчинської сільської ради, Покровської сільської ради, Мощенської сільської ради, Вікнинської сільської ради, Солгутівської сільської ради, Соломіївської сільської ради, Тополівської сільської ради, Хащуватської сільської ради, Червоненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області шляхом приєднання до Гайворонської міської ради" територія Покровської (Котовської) сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області увійшла до складу Гайворонської міської ради Голованівського району Кіровоградської області (а.с.30-35).

Вирішуючи спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Земельного кодексу України встановлено, суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно із пунктом "д" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема як землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" від 16 червня 1992 року № 2456-XII та статтею 43 Земельного кодексу України передбачено, що землі природно-заповідного фонду – це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

У статті 79 Земельного кодексу України вказано, що земельна ділянка – це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Згідно до частини 4 статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Частина 3 статті 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" вказує, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Відповідно до ст. 60 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" охорона територій та об`єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.

Згідно статті 1 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року № 858-IV проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки-використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Статтею 2 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що землеустрій забезпечує, зокрема, встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про землеустрій" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Згідно до статті 20 Закону України "Про землеустрій" землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема, встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).

Відповідно до статті 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Згідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів є одним з видів документації із землеустрою.

Стаття 26 Закону України "Про землеустрій" вказує, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Відповідно до положення статті 47 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою:

а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу;

б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму;

в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини;

г) проведення науково-дослідних робіт;

ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;

д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.

Як зазначалось, гідрологічна пам`ятка природи місцевого значення "Іванкова криниця" знаходиться на земельній ділянці комунальної власності Гайворонської міської ради (за межами села Покровське), яка з метою забезпечення охорони та збереження території у 2002 році передана під охорону ПСП "Вільшана".

В той же час, ПСП "Вільшана", яке з 20.12.2018 перебуває в стані припинення, вищевказаний об`єкт природно-заповідного фонду не використовується. Також, підприємством не виконано вимог охоронного зобов`язання та не здійснено відмежування такого об`єкту в натурі (на місцевості).

Відтак, враховуючи те, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, який законом закликаний сприяти охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, має піклуватися про дотримання охоронного режиму розміщеної на його території гідрологічної пам`ятки природи місцевого значення "Іванкова криниця" шляхом здійснення робіт із землеустрою із відведення та винесення в натуру (на місцевості) меж земельної ділянки такого об`єкта, а тому суд дійшов висновку про задоволення позову.

Згідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, судовий збір у даній справі з відповідача стягненню не підлягає.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, беручи до уваги обставини у справі, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов – задовольнити повністю.

Зобов`язати Гайворонську міську раду Голованівського району Кіровоградської області вчинити дій та забезпечити проведення робіт з внесення в натурі (на місцевості) меж гідролокаційної пам`ятки природи місцевого значення "Іванкова криниця" площею 2,5 га, що знаходиться в адміністративних межах села Покровське Голованівського району Кіровоградської області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько