
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1009/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Дегтярьової С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, ЄДРПОУ: 39767636)
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 15.10.2020 №11-14403/14-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою";
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.
Ухвалою судді від 15.03.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.19-20).
Ухвалою судді від 27.05.2021 року продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10.06.2021 р. (а.с.34).
Ухвалою судді від 10.06.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду по суті на 24.06.2021 р. (а.с.50).
Позов мотивовано тим, що позивач 26.12.2019 року звернулася до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. Однак, відповідач прийняв наказ від 30.01.2020 №11-1770/14-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", пославшись на те, що графічні матеріали не відповідають вимогам законів. Не погоджуючись з даним наказом позивач звернулась до суду. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2020 р. визнано протиправним та скасовано наказ від 30.01.2020 №11-1770/14-20-СГ. Також вказаним рішенням зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з урахуванням висновку суду. Проте, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області на виконання рішення суду прийнято рішення, яке, на думку позивача, по суті повторює рішення, яке визнане судом протиправним, а саме -прийнято наказ від 15.10.2020 р. №11-44403/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", пославшись на те, що земельна ділянка, вказана у заяві, відноситься до земель приватної власності, тому відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не є розпорядником даної земельної ділянки.
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.25-31), заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на правомірність та обґрунтованість прийнятого відповідачем наказу. Оскільки під час перевірки доданих матеріалів до заяви позивача встановлено, що бажана земельна ділянка зазначена на поданому графічному додатку з Публічної кадастрової карти відноситься до земель приватної власності, а Головне управління відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч.8 вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб, тому відповідач є розпорядником тільки вказаних категорій земель.
В судове засідання належним чином повідомлені учасники справи не з`явились, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі сторони позивача (а.с.55-57).
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані учасниками справи документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою від 26.12.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (а.с.11). До даної заяви позивачем додано графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копії паспорта та ідентифікаційного номера (а.с.11).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 30.01.2020 №11-1770/14-20-СГ, позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з тим, що подані матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, у відповідності до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України (а.с.12).
Не погодившись із вказаним наказом, позивач звернулася з позовом до суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2020 р. по справі №340/1042/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-1770/14-20-СГ від 30.01.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою". Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність під особисте селянське господарство площею 2,00 га, яка розташована на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (а.с.12зв-16).
Дане рішення суду набрало законної сили 06.08.2020 р.
Головне управління Держгеокадастру України у Кіровоградській області, розглянувши повторно заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на підставі рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду, наказом від 15.10.2020 р. №11-14403/14-20-СГ відмовило позивачу у зв`язку з тим, що земельна ділянка, вказана у заяві, відноситься до земель приватної власності, тому відповідно до ст.122 Земельного кодексу, Головне управління не є розпорядником даної земельної ділянки (а.с.17).
Не погодившись з такою відмовою представник позивача звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Так, відповідно до п. «б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом «в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2.0 гектара.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У спірних правовідносинах, з огляду на Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 та Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затверджене Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №333 від 29.09.2016 року, територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане Головне управління Держгеокадастру в області.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пп.13 п.4 Положення).
Відтак, до повноважень відповідача, як територіального органу Держгеокадастру, належить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області, у тому числі передача таких земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України.
Держгеокадастр України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.
Відповідач відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, посилається на те, що земельна ділянка, вказана у заяві, відноситься до земель приватної власності, тому відповідно до ст.122 Земельного кодексу, Головне управління не є розпорядником даної земельної ділянки.
Ухвалою судді від 15.03.2021 року зобов`язано відповідача надати до суду документальні докази того, що земельна ділянка, яку позивач хоче отримати у власність, вже перебуває у приватній власності.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем до матеріалів справи надано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інформацію з Публічної кадастрової карти, відповідно до змісту якої, власником земельної ділянки кадастровий номер 3521187600:02:000:2346 (бажаної для позивача згідно наданих нею графічних матеріалів) є фізична особа на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 02.07.2020 р. (а.с.42, 44-47).
З огляду на викладене, відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не є розпорядником даної земельної ділянки.
Посилання позивача на те, що оскаржуваний наказ є тотожним наказу №11-1770/14-20-СГ від 30.01.2020, який скасований судом, суд не приймає, оскільки оскаржуваний в даному провадженні наказ прийнятий зовсім з інших підстав, які описані вище.
Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова