Рішення № 97969492, 29.06.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
240/7616/20
Номер документу
97969492
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/7616/20

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області, третя особа - Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (далі – відповідач), третя особа - Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у вклеюванні фотокарточки при досягненні віку 45 років у його паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 12 січня 2000 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, чи обміняти його на новий у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою верховної Ради України від 26 червня 1992 року;

- зобов`язати Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області вклеїти фотокарточку при досягненні віку 45 років у його паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 12 січня 2000 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, чи обміняти його на новий у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою верховної Ради України від 26 червня 1992 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 12 грудня 2019 року, після досягнення 45-річного віку, він звернувся до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із письмовою заявою, в якій просив вклеїти до його паспорта громадянина України зразка 1994 року серії НОМЕР_1 , виданого 12 січня 2020 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нову фотокартку. Однак у відповідь отримав лист від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, в якому відповідач зазначив, що згідно з Типовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, для вклеювання фотокартки після спливу тридцятиденного строку з дня досягнення відповідного віку заявник повинен подати до територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому ним віку, а також відповідне рішення суду. У зв`язку з ненаданням вказаного переліку документів, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області відмовив позивачу у здійсненні вклеювання нової фотокартки до його паспорта громадянина України. ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною, а тому він звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді від 10 серпня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/7616/20 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи. Крім того, вказаною ухвалою відповідачу було встановлено п`ятнадцятиденний строк, з дня вручення йому копії цієї ухвали, для подання ним відзиву на позовну заяву.

16 вересня 2020 року до суду надійшов відзив Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог та просив суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі.

Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що відповідно до пункту 15 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25-і 45-ти річного віку подаються паспорт і дві фотокартки розміром 35 х 45 мм. Разом з тим, ОСОБА_1 12 грудня 2019 року звернувся до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою про вклеювання до його паспорта громадянина України нової фотокартки, при цьому жодних документів до заяви не додав. Вказане свідчить, що позивач не звертався до відповідача в установленому законодавством порядку з необхідним переліком документів, що у свою чергу є передумовою для розгляду питання про надання будь-якої адміністративної послуги. Крім того, за відсутності паспорта заявника Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області навіть не мав змоги встановити факт досягнення позивачем віку, за настання якого здійснюється вклеювання фото. Заява позивача до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області з проханням вклеїти нову фотокартку в паспорт була подана в порядку Закону України «Про звернення громадян». У зв`язку з цим, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 , листом від 14.12.2019 за вих. №Л-40/6/1827-19/1827/701-20 територіальним підрозділом в порядку Закону України «Про звернення громадян» йому були надані роз`яснення вимог законодавства щодо порядку вклеювання фотокартки у паспорт громадянина України, а також його було повідомлено про ненадання визначеного законодавством переліку документів. Крім того, відповідач зазначив, що розгляд поданої ОСОБА_1 заяви в порядку Закону України «Про звернення громадян» не є порушенням прав позивача з боку Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, а лист-відповідь від 14.12.2019 за вих. №Л-40/6/1827-19/1827/701-20, з яким позивач не згоден, не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України. На переконання відповідача, сама по собі незгода позивача зі змістом відповіді у листі не спростовує факту розгляду його заяви в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправною відмови Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області та задоволення позовних вимог щодо зобов`язання вклеїти фото у паспорт, навіть за наявності у ОСОБА_1 такого права, оскільки процедури звернення щодо вклеювання фото заявником дотримано не було, необхідних документів для цього не надано.

Водночас з приводу зазначених ОСОБА_1 в позовній заяві альтернативних вимог про визнання протиправною відмови в обміні йому паспорта громадянина України на серії НОМЕР_1 , виданого 12 січня 2020 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, на новий у формі книжечки та зобов`язання здійснити такий обмін Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській у відзиві зазначив, що позивач з приводу обміну паспорта до сектору взагалі не звертався (а.с.47-49).

Крім того, 16 вересня 2020 року до суду від третьої особи - Управління державної міграційної служби України в Житомирській області надійшли пояснення на позовну заяву. У вказаний пояснення Управлінням державної міграційної служби України в Житомирській області зазначено, що відповідно до норм КАС України саме суд, шляхом постановлення відповідної ухвали, уповноважений вирішувати питання про залучення до участі в справі третіх осіб. Таким чином, самостійне залучення позивачем Управління державної міграційної служби України в Житомирській області до участі в справі в якості третьої особи, шляхом зазначення про це в позовній заяві, суперечить вимогам статті 49 КАС України. Крім того, Управління державної міграційної служби України в Житомирській області зазначило, що за приписами пункту 5 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС від 06.06.2019 №456, заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем свого проживання. Відтак, рішення суду про зобов`язання вклеїти нову фотокартку у паспорт буде підставою для надання такої адміністративної послуги саме територіальним органом ДМС України, а тому Управління державної міграційної служби України в Житомирській області не може брати участь у розгляді справи як третя особа (а.с.55-65).

Враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до норм ст.ст.257, 262 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , , у віці 46 років, звернувся до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою довільної форми (вх. №Л-40/6/1827-19 від 12.12.2019), в якій просив, у зв`язку з досягненням ним 45-річного віку, ОСОБА_2 фотокартку до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області (а.с.52).

За наслідками розгляду вказаної заяви, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області надіслав ОСОБА_1 листа від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, в якому зазначив, що його заява розглянута в порядку статті 15 Закону України «Про звернення громадян». Крім того, повідомив, що відповідно до пункту 2 Розділу V Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456, для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім`я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Водночас, для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. З огляду на зазначене та враховуючи ненадання наведеного переліку документів, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області вказав, що можливість та підстави для вклеювання ОСОБА_1 фотокартки відсутні (а.с.6).

Вважаючи, що листом від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19 відповідач протиправно відмовив йому у вклеюванні нової фотокартки до його паспорта громадянина України зразка 1994 року серії НОМЕР_1 , виданого 12 січня 2020 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-III "Про громадянство України" визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Законом України від 20.11.2012 № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Приписами ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення зокрема, поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.

Відповідно до статті 14 Закону 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій. (далі - Закон № 5492-VI).

Водночас, частиною 4 статті 13 Закону №5492-VI особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб`єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Таким чином, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

При цьому, згідно з абзацом 2 частини 2 статті 21 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень абзацу другого частини другої статті Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України прийняв від 25.03.2015 №302 якою затвердив Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" було передбачено запровадження із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:

- з 1 січня 2016 року - оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;

- з 1 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Крім того, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" було установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється.

Натомість паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Згідно підпункту 6 пункту 6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється, зокрема у разі, коли особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

Водночас, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302" пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 було доповнено абзацом п`ятим такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з даним позовом, вважаючи, що відповідач порушив право його право на вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням ним 45-річного віку.

Пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (далі - Положення №2503-XII), визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Згідно з пунктом 3 Положення №2503-XII бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На підставі Положення про паспорт (у редакції Постанови Верховної Ради України від 2 вересня 1993 року № 3423-ХІІ) Кабінет Міністрів України постановою від 4 червня 1994 року №353 (далі - Постанова № 353) затвердив зразок бланка паспорта громадянина України. Цю постанову з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 185 «Деякі питання виконання Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визнано такою, що втратила чинність.

Однак, постановою від 12 червня 2013 року №415 уряд зупинив дію постанови від 13 березня 2013 року № 185, відновивши дію Постанови №353, якою було затверджено зразок бланка паспорта громадянина України (зразка 1994 року).

Відповідно до п. 5 Положення №2503-XII паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім`я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою (п. 6 Положення №2503-XII).

Пунктом 8 Положення №2503-XII передбачено, що термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Водночас, до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Згідно з п. 15 Положення №2503-XII для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що громадянин України, якому видано паспорт у формі паспортної книжечки зразка 1994 року, зобов`язаний протягом місяця після досягнення 25- чи 45 - річного віку звернутися до уповноважених органів для вклеювання до паспорту нової фотокартки.

З матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 виповнилося 45 років – ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому з огляду на норми п. 8 та 15 Положення №2503-XII він повинен був звернутися до територіального органу Державної міграційної служби України з відповідною заявою про вклеювання до його паспорту нової фотокартки протягом місяця з дня досягнення 45-ти років, тобто в строк до 11.04.2018. Однак, таку заяву до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області ОСОБА_1 подав лише 12 грудня 2020 року, тобто з порушенням місячного строку, визначеного Положенням №2503-XIІ.

Як зазначалось вище, паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником віку 25-ти чи 45-ти років, вважається недійсним (пункт 8 Положення № 2503-XII).

Більш того, згідно підпункту 6 пункту 6 Порядку №302 не звернення особи, яка досягла 25- чи 45-річного віку, в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, є підставою для обміну паспорта.

Разом з тим, суд зазначає, що паспорт, в якому не вклеєно фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним для встановлення відповідної особи, однак визнання паспорту недійсним немає наслідком його вилучення.

Крім того, вказаними нормами Положенням №2503-XIІ та Порядку №302 не встановлено заборони для вклеювання нової фотокартки у паспорт особи після спливу визначеного тридцятиденного строку.

Відтак, суд приходить до висновку, що пропущення позивачем строку для звернення до відповідача із заявою щодо вклеювання нової фотокартки в паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку із досягнення 45-річного віку, є порушенням вимог п. 8 та 15 Положення №2503-XII та підпункту 6 пункту 6 Порядку № 302. В той же час за це порушення позивач може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, однак це не можна тлумачити так, що особа взагалі повинна бути позбавлена права на вклеювання нової фотокартки у паспорт особи та як наслідок права на користування паспортом у формі книжечки.

Відсутність у позивача дійсного паспортного документу суттєво обмежує реалізацію його прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на охорону здоров`я та соціальний захист, на укладення цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення довіреностей (доручень) іншим особам для здійснення представництва інтересів тощо.

З огляду на що, суд приходить до висновку, що навіть після пропуску передбаченого пунктами 8 та 15 Положення №2503-XII, а також підпунктом 6 пункту 6 Порядку № 302 тридцятиденного строку, ОСОБА_1 мав право на вклеювання до його паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням ним 45 років.

Разом з тим, відповідно до пункту 15 Положення №2503-ХІІ для вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року нових фотокарток особа повинна подати до територіального органу Державної міграційної служби України подаються паспорт і дві фотокартки розміром 35х45 мм.

Таким чином, згідно з п. 15 Положення №2503-ХІІ передумовою для вклеювання нової фотокартки у паспорта громадянина України зразка 1994 року є звернення особи до уповноваженого органу з паспортом та двома фотокартками розміром 35х45 мм, які відповідають досягнутому віку.

Матеріалами справи підтверджено, що 12 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою довільної форми (вх. №Л-40/6/1827-19 від 12.12.2019), в якій просив, у зв`язку з досягненням ним 45-річного віку, ОСОБА_2 фотокартку до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області (а.с.52).

Суд відмічає, що у вказаній заяві відсутня інформація про те, що до неї додавались будь-які документи. Належних доказів, які підтверджували б, що до заяви від 12.12.2019 було додано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області та дві фотокартки, ОСОБА_1 до суду також надано не було.

За наслідками розгляду вказаної заяви, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області надіслав ОСОБА_1 листа від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, в якому вказав, що його заява розглянута в порядку статті 15 Закону України "Про звернення громадян".

При цьому, в листі відповідач зазначив, що відповідно до пункту 2 Розділу V Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456, для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. З огляду на ненадання наведеного переліку документів, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області повідомив ОСОБА_1 , що підстави для вклеювання нової фотокартки у його паспорт відсутні (а.с.6).

Таким чином, зі змісту листа від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19 вбачається, що Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області фактично відмовив ОСОБА_1 у вклеюванні до його паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки, мотивуючи свою відмову недотриманням ним законодавчо визначеного порядку звернення за вклеюванням нової фотокартки, яке виявилось у ненаданні ним документів визначених пунктом 2 Розділу V Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456.

Відтак, приймаючи оскаржувану у дані справі відмову, оформлену листом від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області керувався нормами Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456.

Однак, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що положення Тимчасового порядку №456 застосовуються до правовідносин з приводу подання документів та прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року лише тим особам, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Разом з тим, щодо ОСОБА_1 на момент його звернення до відповідача із заявою про вклеювання нової фотокартки до його паспорта жодного рішення суду про зобов`язання ДМС оформити та видати йому паспорт громадянина України зразка 1994 року прийнято не було, а тому положення Тимчасового порядку №456 на нього не поширюються та не підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин.

Порядок звернення за вклеюванням до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки врегульований правовими нормами пунктів 8 та 15 Положення №2503-XII, якими й мав керуватися відповідач при розгляді заяви ОСОБА_1 .

З огляду на зазначене, суд приходив до висновку, що приймаючи оскаржувану відмову, оформлену листом від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області керувався нормативно-правовим актом, який не регулював спірні правовідносини, а відтак діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законами України.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно, посилаючись на норми Тимчасового порядку №456, відмовив ОСОБА_1 у вклеюванні до його паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки.

Водночас зазначені у відзиві на позовну заяву доводи Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про те, що листом від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19 позивачу не було відмовлено у вклеюванні нової фотокартки в його паспорт громадянина України зразка 1994 року, а лише роз`яснено законодавчо визначений алгоритм дій, необхідний для здійснення такого вклеювання, а тому вказаний лист не є рішенням-відмовою суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України, суд відхиляє, з огляду на наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звертався до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою, в якій просив вклеїти до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нову фотокартку у зв`язку з досягненням ним 45-річного віку, а не із заявою про надання роз`яснення щодо порядку вклеювання нової фотокартки в паспорт громадянина України зразка 1994 року. Відтак, у позивача були всі підстави вважати, що його заява буде розглянута по суті і за наслідками її розгляду відповідачем буде прийнято рішення щодо вклеєння/ відмови у вклеюванні до його паспорта громадянина України нової фотокартки.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що лист Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19 обґрунтовано був розцінений позивачем як відмова у вклеюванні до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нової фотокартки. Більш того, сам відповідач у листі від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19 зазначив, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 дійшов висновку про відсутність можливості та підстав для вклеювання фотокартки до його паспорту, через ненадання ним документів визначених пунктом 2 Розділу V Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456 (а.с.6).

Враховуючи вищевикладене та керуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 9, ч.2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, оформлену листом від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, у вклеюванні ОСОБА_1 до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нової фотокартки у зв`язку з досягненням ним 45 років.

Водночас, вирішуючи питання щодо ефективного захисту прав ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб`єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких встановлених судом обставин, для належного захисту прав позивача суд, керуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 245 КАС України, вважає за необхідне зобов`язати Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.12.2019 про вклеювання до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нової фотокартки у зв`язку з досягненням ним 45 років, та прийняти рішення відповідно до норм Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Натомість, позовна вимога про зобов`язання Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області вклеїти фотокарточку у паспорт ОСОБА_1 є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Не підлягають задоволенню також і позовні вимоги про визнання протиправною відмови Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області в обміні позивачу паспорта громадянина України на серії НОМЕР_1 , виданого 12 січня 2020 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, на новий у формі книжечки та зобов`язання здійснити такий обмін, адже з матеріалів справи вбачається, що з приводу обміну паспорта свого паспорта на новий у формі книжечки ОСОБА_1 до відповідача не звертався.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відтак, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, натомість прав позивача на обмін паспорта громадянина України на серії НОМЕР_1 , виданого 12 січня 2020 року Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, на новий у формі книжечки, Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області не порушував, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині не підлягають задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Беручи до уваги наведене та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією, наявною у матеріалах справи.

Оскільки Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області не має самостійних бюджетних асигнувань, а є лише структурним підрозділом Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області та не є юридичною особою, то понесені позивачем судові витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань юридичної особи - Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області.

Беручи до уваги сплату судового збору у мінімальному розмірі та враховуючи приписи ст. 139 КАС України, суд приходить до висновку, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 840,80 гривень.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (с.Збраньки, Овруцький район, Житомирська область, 11101; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області) до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області (вул. Т.Шевченка, 31а, м.Овруч, Овруцький район, Житомирська область, 11100), третя особа - Управління Державної міграційної служби в Житомирській області (вул. Пушкінська, 44, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 37808497) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, оформлену листом від 14.12.2019 №Л-40/6/1827-19/1827/701-19, у здійсненні вклеювання до паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нової фотокартки у зв`язку з досягненням ним 45 років.

Зобов`язати Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.12.2019 про вклеювання до його паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області, нової фотокартки у зв`язку з досягненням ним 45 років, та прийняти рішення відповідно до норм Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (с. Збраньки, Овруцький район, Житомирська область, 11101; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.01.2000 Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській області) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Пушкінська, 44, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 37808497) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович